Domi's corner

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Ενα πρότζεκτ που παρουσιάστηκε σε Ιταλικό περιοδικό με αναλυτικό κοστολόγιο των μετατροπών




Αγορά μοτοσυκλέτας 1400
Πηρούνι WP 48mm 400
Χειροποίητες τιμονόπλακες 150
Αμορτισέρ 450
Ανοδίωση τροχών 120
Τιμόνι-αποστάτες 120
Ψηφιακό πολυόργανο 140
Μπροστινο φτερό(μεταχ.) 60
Μασκα-φανάρι 80
Τελικό εξάτμισης(μεταχ.) 120
Εργαλειοθήκη/τσαντάκι 30
Λάστιχα 140
Βάψιμο 300
Γραφικά+τοποθέτηση 120
Τελικό βάρος(στεγνό) 155 κιλά

Συνολικό κόστος μαζί με την αγορά της μοτοσυκλέτας 3.630 ευρώ
Για περισσότερες φωτογραφίες κλικ
 

Corki

Μέλος
Όνομα
Ν!κολας
Μοτό
Μάρκα Απεριορίστων Διαδρομών
"Χειροποίητες τιμονόπλακες 150"..............Πως γκένεν αυτό ?

"Χαμηλό φτερό μπροστά".......................Γιατι ?

.
.
.
.
.
"Κατανόηση άρθρων στην Ιταλική γλώσσα".............Έκανες "ιδιαίτερα μαθήματα" ? :D
.
.
.
.
.
Το δικο σου ειναι πιο ωραίο! :yew:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Γενικά τα Domi είναι από τις καλύτερες επιλογές στη κατηγορία!

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
"Χειροποίητες τιμονόπλακες 150"..............Πως γκένεν αυτό ?Λογικά σε μηχανουργείο(τόρνος φρέζα).Θα μου πεις γιατί δεν έβαλαν τις τιμονόπλακες απ'το WP,πιθανόν να μην ήθελαν να αλλάξουν καθόλου την στοκ γεωμετρία.

"Χαμηλό φτερό μπροστά".......................Γιατι ?Γιατί όχι :p.Δεν θα με χάλαγε να το είχα ειδικά όταν έχω τα εργοστασιακά φέρινγκ στο δικό μου,γλιτώνεις και πολύ βρώμα απο κάτω.Είναι όμως πανακριβα .
Ακόμη ένα παράδειγμα του ίδιου φτερού ;)


"Κατανόηση άρθρων στην Ιταλική γλώσσα".............Έκανες "ιδιαίτερα μαθήματα" ? :D Si :roflmao:
.
.
Το δικο σου ειναι πιο ωραίο! :yew: Εμ βέβαια αφου είμαι εγώ πάνω του :wacky:
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Ενα πρότζεκτ που παρουσιάστηκε σε Ιταλικό περιοδικό με αναλυτικό κοστολόγιο των μετατροπών




Αγορά μοτοσυκλέτας 1400
Πηρούνι WP 48mm 400
Χειροποίητες τιμονόπλακες 150
Αμορτισέρ 450
Ανοδίωση τροχών 120
Τιμόνι-αποστάτες 120
Ψηφιακό πολυόργανο 140
Μπροστινο φτερό(μεταχ.) 60
Μασκα-φανάρι 80
Τελικό εξάτμισης(μεταχ.) 120
Εργαλειοθήκη/τσαντάκι 30
Λάστιχα 140
Βάψιμο 300
Γραφικά+τοποθέτηση 120
Τελικό βάρος(στεγνό) 155 κιλά

Συνολικό κόστος μαζί με την αγορά της μοτοσυκλέτας 3.630 ευρώ
Για περισσότερες φωτογραφίες κλικ
155 κιλα???? ροπή κτλ έχουμε??
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
155 κιλα???? ροπή κτλ έχουμε??
155 στεγνό,γεμάτο πρέπει να είναι κοντά στα 170 κιλά δηλαδή 10 κάτω απο ένα στοκ.Πρέπει κάποια στιγμή να ζυγίσω και το δικό μου που έχει παρόμοια μορφή(χωρίς φαιρινγκ,ελαφρύτερη εξάτμιση).
Ροπή έχουν κοντά στα 5 κιλά και ιπποδύναμη γύρω στα 37+τροχό.Αυτό που φοράει εξάτμιση να έχει άλλα 2-3?Τα παλαιότερα μοντέλα είχαν 40+τροχό.
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Άρθρο του Peter 'Duck' Mcdonald για την προετοιμασία και την συμμετοχή του στο Rally Safari(Αυστραλία) του 1992 όπου ήρθε 4ος γενικής και 1ος στην κατηγορία του
Oι κυριότερες βελτιώσεις,μπροστινό απο XR350,αμορτισέρ της Fournales(την θυμάται κανείς?) και μεγαλύτερες ψύκτρες στον κύλινδρο για απαγωγή θερμότητας.




 
Τελευταία επεξεργασία:

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
4 χρόνια νωρίτερα(1988) ο Mick Goddard είχε κερδίσει στον ίδιο αγώνα με ένα επίσης βελτιωμένο ντομι.
Αναρτήσεις και πίσω ψαλίδι απο CR,το ντεπόζιτο πρέπει να είναι aftermarket για XLR γιατί το NX μόλις είχε παρουσιαστεί στην αγορά.




 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
παντως την εποχη που εψαχνα για Domi ολα οσα ειδα ηταν σε αθλια κατασταση και απογοητευτικα.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
παντως την εποχη που εψαχνα για Domi ολα οσα ειδα ηταν σε αθλια κατασταση και απογοητευτικα.
Πηγα να δω και εγω ενα πριν απο δυο βδομαδες.Ραγισμενος κινητηρας και ειχε βαλει σιδηροστοκο ο αθεοφοβος.
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
το ιδιο μηχανακι δεν ειναι???
Οχι,έχουν αρκετά κοινά μέρη με κυριότερο το μοτέρ(με μικροδιαφορές στην ρύθμιση και στην Cdi).Εχουν όμως άλλες διαδρομές αναρτησεων,διαφορετικό μπροστινο τροχό και το κυριότερο όλων, διαφορετικό πλαίσιο.Των SLR(και FX650 Vigor) είναι παρόμοιο με του FMX650

Πλαίσιο SLR

Και NX
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
παντως την εποχη που εψαχνα για Domi ολα οσα ειδα ηταν σε αθλια κατασταση και απογοητευτικα.
Πηγα να δω και εγω ενα πριν απο δυο βδομαδες.Ραγισμενος κινητηρας και ειχε βαλει σιδηροστοκο ο αθεοφοβος.
Το ίδιο είχα πάθει όταν έψαχνα για το παλιό Tenere 660 και τελικά πήρα ενα αξιοπρεπές ντομι.Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν πολύ λιγότερες επιλογές σε σχέση με τα XT600 πχ που είναι αρκετές δεκάδες προς πώληση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom