Kle vs freewing vs pegasus vs transalp

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Kawasaki Kle 500 vs Suzuki freewing vs Aprilia Pegasus 650 vs Transalp 600 η 650

Πριν λίγες μέρες επέστρεψε ένα καλό μου φιλαράκι απο το εξωτερικό το οποίο μου ζήτησε να του βρω ένα on-off μέχρι τα 1500 βαριά 1800 ! Μετά απο ψάξιμο κατέληξα στα παραπάνω μοντέλα ! Αυτό που μας ενδιαφέρει ειναι μα βρούμε ένα αξιόπιστο μηχανάκι , που παρά τα χρόνια του να δουλεύει σωστά ! Το ξέρω ότι για τόσο χρόνον μηχανή σημαντικό ρόλο θα παίζει κ ποσό προσεγμένο ήταν ! Αλλα αυτό που με ενδιαφέρει αυτήν την στιγμή ειναι να βρω το πιο αξιόπιστο άπο τα τέσσερα παραπάνω η οποίο άλλο έχετε να μας προτείνετε ! . Να διευκρινήσω ότι την μηχανή την θέλει σαν το βασικό του μέσω κυκλοφορίας για καθημερινή χρήση δλδ (να πηγαίνει δουλειά ) αλλα μου είπε ότι θα είθελε να κάνει κ κανενα ταξιδάκι εντός Ελλάδας ! Όποτε δεν τον πέρνει να πάρει κάτι που θα θέλει κάθε βδομάδα να πηγαίνει στον μάστορα ! Ευχαριστώ εκ τον προτέρων περιμένουνε της απόψεις σας!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αν το βασικο κριτηριο ειναι η αξιοπιστια τοτε Transalp 600 ή 650
Τερας αξιοπιστιας Δεν σπαει δεν χαλαει!

Αν ομως μπαινουν και αλλοι παραμετροι περαν της αξιοπιστιας ισως να μην πρεπει να ειναι αυτα η πρωτη επιλογη

Τι ακριβως χρηση προκειτε να του κανει; Πια η εμπειρια του στις μοτοσυκλετες;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αξιοπιστια καθημερινη χρηση και κανενα ταξιδακι, οπως λες πιο πανω για το φιλο σου, το ΤΑ σε 600 η 650 ειναι μονοδρομος!
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Αν το βασικο κριτηριο ειναι η αξιοπιστια τοτε Transalp 600 ή 650
Τερας αξιοπιστιας Δεν σπαει δεν χαλαει!

Αν ομως μπαινουν και αλλοι παραμετροι περαν της αξιοπιστιας ισως να μην πρεπει να ειναι αυτα η πρωτη επιλογη

Τι ακριβως χρηση προκειτε να του κανει; Πια η εμπειρια του στις μοτοσυκλετες;
Θα πηγαίνει κάθε μέρα δουλειά 20-30 max χιλιόμετρα κ θα ήθελε να κάνει μια δυο φορές το χρόνο κανενα ταξιδάκι πιο πολύ σαν εργαλείο το θέλει !
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Αν το βασικο κριτηριο ειναι η αξιοπιστια τοτε Transalp 600 ή 650
Τερας αξιοπιστιας Δεν σπαει δεν χαλαει!

Αν ομως μπαινουν και αλλοι παραμετροι περαν της αξιοπιστιας ισως να μην πρεπει να ειναι αυτα η πρωτη επιλογη

Τι ακριβως χρηση προκειτε να του κανει; Πια η εμπειρια του στις μοτοσυκλετες;
Αξιοπιστια καθημερινη χρηση και κανενα ταξιδακι, οπως λες πιο πανω για το φιλο σου, το ΤΑ σε 600 η 650 ειναι μονοδρομος!
Όχι επειδή έχω Transalp 600, αλλά θα συμφωνήσω με τους φίλους παραπάνω. Εγώ να προσθέσω εκτός από την αξιοπιστία είναι πιο ευχάριστη στο ταξίδι, φορτώνεται όσο θέλεις, μπορεί να φιλοξενήσει δύο άτομα η σέλα του χωρίς ιδιαίτερες παραχωρήσεις (θες ανακατασκευή στη σέλα για αυτό). Επίσης δεν ντρέπεται να πατήσει στο χώμα και θα σε πάει και κινητήρας γραμμικός και ελαστικός με ελάχιστους κραδασμούς.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Θα δοκίμαζα απο ολα αυτα το freewing χωρίς να έχω γνώση , απλά ειναι αερόψυκτο και αυτο μου αρέσει .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Για την δουλεια που το θελει δαγκωτό τρανσαλπ !!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θα δοκίμαζα απο ολα αυτα το freewing χωρίς να έχω γνώση , απλά ειναι αερόψυκτο και αυτο μου αρέσει .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μονοκύλινδρο Κωστή....
Ταξιδάκια, έστω και 2 το χρόνο, δε συγκρίνεται ο V2 ;)
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
o pegasos με την πενταβαλβιδη κεφαλη ταξιδευει μια χαρα...
οπως και το freewind(το ειχα)-το πιο απλο απο ολα και με φωταρες...
 

ilikeyourbike

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Monster 620
Ειχα παρομοιο διλημμα μεταξυ Transalp 600 και Kle και κατεληξα τελικα στο Kawasaki..

Καθαρα προσωπικη αισθηση που προκυπτει απο οσα διαβασα, ακουσα, ρωτησα - και ισως φανταστηκα και μονος μου πριν αποφασισω - ειναι πως το Kawasaki ειναι πιο συγκρατημενο σε καταναλωση, η πιο λεπτη σιλλουετα επισης του εδωσε ενα ακομη ποντο - καθε οφελος εστω και μικρο σε ευελιξια και ευκολια στο χειρισμο προσωπικα μετραει - και τελος πιστευω πως σε κοστος ανταλλακτικων ισως η Kawasaki ηταν ενα σκαλι πιο κατω απο την Honda (?)

Οπως και να χει πιστευω πως και τα 2 αφηνουν παρομοια αισθηση και εχουν κοντινες δυνατοτητες και η επιλογη ειναι κυριως θεμα προσωπικου γουστου και σε τι αγγελιες θα πεσεις...
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ειχα παρομοιο διλημμα μεταξυ Transalp 600 και Kle και κατεληξα τελικα στο Kawasaki..

Καθαρα προσωπικη αισθηση που προκυπτει απο οσα διαβασα, ακουσα, ρωτησα - και ισως φανταστηκα και μονος μου πριν αποφασισω - ειναι πως το Kawasaki ειναι πιο συγκρατημενο σε καταναλωση, η πιο λεπτη σιλλουετα επισης του εδωσε ενα ακομη ποντο - καθε οφελος εστω και μικρο σε ευελιξια και ευκολια στο χειρισμο προσωπικα μετραει - και τελος πιστευω πως σε κοστος ανταλλακτικων ισως η Kawasaki ηταν ενα σκαλι πιο κατω απο την Honda (?)

Οπως και να χει πιστευω πως και τα 2 αφηνουν παρομοια αισθηση και εχουν κοντινες δυνατοτητες και η επιλογη ειναι κυριως θεμα προσωπικου γουστου και σε τι αγγελιες θα πεσεις...
50-50....
συμφωνώ/διαφωνώ....:D


Το KLE το έχω ζήσει για μια βδομάδα σε μικτές διαδρομές άσφαλτο/χώμα κι ήταν καταπληκτικό μηχανάκι! Σαφώς ανώτερο οδηγικά από το ΤΑ (μαμά και τα δυο, όπως παράγονται) και σε δύναμη και σε συμπεριφορά! Συν το ατού της στενής σιλουέτας!!! Νομίζω είναι και πιο ελαφρύ.
Στα μείον σε σχέση με το ΤΑ, είναι η κάλυψη από τον αέρα στο ταξίδι (φτιάχνει μάλλον εύκολα αυτό).
Το μόνο που δε γνωρίζω είναι τα θέματα αξιοπιστίας και κόστος αντ/κων σε σχέση με το Χόνδα.

Το 50-50 της αρχής, αναφέρεατι στο "και τα 2 αφηνουν παρομοια αισθηση και εχουν κοντινες δυνατοτητες". Εκεί νομίζω ότι το KLE είναι σαφώς καλύτερο από ΤΑ. Γι άλλου λόγους θα επέλεγα μεταχείρω ΤΑ κι όχι KLE (αλλά όπως είπα, δεν έχω καλή γνώση σε τέτοια θέματα).
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Μην πάρει μονοκύλινδρο αν θέλει ταξιδάκια. Αθήνα - Ρίο με 100 χλμ/ώρα μου έβγαλε την πίστη το παλιό Tenere 660 (το οποίο δεν έχει και ιδιαίτερους κραδασμούς). Για διπλός δεν το συζητάμε...
Transalp κι από μένα. Και για το αν πηγαίνει χώμα ή όχι... Όσοι ήρθαν στο TrOFFy θα είδαν ένα παλιό 600 να περνάει από πάνω κάποια 990... ;)
 

ilikeyourbike

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Monster 620
@forester
Με το "και τα 2 αφηνουν παρομοια αισθηση και εχουν κοντινες δυνατοτητες" εννοω πως και με τα 2 θα κανεις ταξιδι με τις ιδιες αποσκευες, παρομοια ταχυτητα, θα περασουν τους ιδιους χωματοδρομους και οπου κολλησει το ενα, λογικα, καπου εκει θα κολλαει και το αλλο κλπ.. :)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Με το "και τα 2 αφηνουν παρομοια αισθηση και εχουν κοντινες δυνατοτητες" εννοω πως και με τα 2 θα κανεις ταξιδι με τις ιδιες αποσκευες, παρομοια ταχυτητα, θα περασουν τους ιδιους χωματοδρομους και οπου κολλησει το ενα, λογικα, καπου εκει θα κολλαει και το αλλο κλπ.. :)
ναι σωστό αυτό
Σε κάθε περίπτωση εφόσον θέλει και ταξιδάκια, όπως λέει κι ο Γιάννης @yns , μόνο δικύλινδρο μηχανάκι!
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Εγω θα ελεγα να μην περιορισθει σε ενα μοντελο για τη χρηση που το θελει κανουν ολα.
Τα μονοκυλινδρα υπερτερουν στη απλοτητα ελαφρια αισθηση οικονομια κ συντηρηση τα δικυλινδρα σε ανεση απουσια κραδασμων.
Το πιο σημαντικο ειναι να βρεθει το πιο καθαρο καλοσυντηρημενο μηχανακι αφου μιλαμε για μεταχειρω αρκετων χρονων κ μετα τι μοντελο θα ειναι.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Γιατι ρε παιδες αποκλειεται τα μονοκυλινδρα για ταξιδακια ;;
Το παιδι μιλησε για δυο τρια το χρονο κ μετα μεσα στη πολη.
Στη Ελλαδα μπορει να παει παντου .....εγω κ τοσοι αλλοι με μονοκυλινδρα αυτο κανουμε.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Γιατι ρε παιδες αποκλειεται τα μονοκυλινδρα για ταξιδακια ;;
Το παιδι μιλησε για δυο τρια το χρονο κ μετα μεσα στη πολη.
Στη Ελλαδα μπορει να παει παντου .....εγω κ τοσοι αλλοι με μονοκυλινδρα αυτο κανουμε.
Μετά από κάποια ασφάλτινα μηχανάκια, το 800 και το 990 πήρα το παλιό XTZ 660. Έχω κάνει τόσο τα Ασφάλτινα Κρητικά Βουνά 2017 (την δοκιμαστική, 600χλμ σε 2 μέρες) και τώρα το TrOFFy (Αθήνα - Ρίο και επιστροφή). Ακόμα τρέμω που υποτίθεται πως το πενταβάλβιδο δεν έχει κραδασμούς. Με τη γυναίκα δεν καθόμαστε άνετα πάνω (έχω πάρει και κάποια κιλάκια τελευταία) και γενικά δεν μου αρέσει το δούλεμά του στην άσφαλτο.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
@yns Γιαννη αλλιως φανταζομουν το δικο σου.
Εγω με το κουλουρι δικαβαλος εχω παει πολλες φορες Πατρα με 130-140 χωρις ιδιαιτερους κραδασμους απλως λογω μπαγκαζιερας η συζυγος κολλαει πανω μου.
Μονος δεν εχω κανενα προβλημα να παω οπουδηποτε.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@yns Γιαννη αλλιως φανταζομουν το δικο σου.
Εγω με το κουλουρι δικαβαλος εχω παει πολλες φορες Πατρα με 130-140 χωρις ιδιαιτερους κραδασμους απλως λογω μπαγκαζιερας η συζυγος κολλαει πανω μου.
Μονος δεν εχω κανενα προβλημα να παω οπουδηποτε.
Πέτρο, έχεις κάνει το ίδιο ταξίδι με ένα δικύλινδρο μηχανάκι πρόσφατα?
Μόνο έτσι θα έχεις άποψη. Αμα καβαλάς το ίδιο συνέχεια, απλά συνηθίζεις και φαίνονται όλα φυσιολογικά.
Παλιά έκανα ταξίδια 5ήμερα με ΧΤ 600 κι όλα καλώς. Άκουγα για κραδασμούς κλπ, κι έλεγα ότι εγώ δε νιώθω τίποτα ενοχλητικό.
Όταν καβάλησα Άφρικα, έπαθα πλάκα. Αντίστροφα, όταν από το Tiger 1050 πήγα στο GS, στην άσφαλτο ένιωθα σαν να καβαλάω τρακτέρ....
Όλα είναι θέμα σύγκρισης!
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
@forester Θοδορη σωστο αυτο που λες.
Οταν μπαινω στο τουτου καπακι νομιζω πως εχει ηλεκτρικο κινητηρα.
Παντως δεν νομιζω οτι οι κραδασμοι του μονοκ. ειναι αποτρεπτικος παραγοντας για την αγορα του.
 
Top Bottom