KOVE 800X

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Θες να πεις ότι αν βγάλει μιά καταχώρηση στο φβ/ίνσταγκραμ κάτι ότι έχω ΕΝΑ μηχανάκι σε τιμή προσφοράς από ακύρωση δεν θα βρει την ίδια ώρα πελάτη; Έλα μην κοροϊδευόμαστε.

Γύρα σε ντίλερς για προσφορές και δώρα κάνουν αρκετοί έτσι και αλλιώς, χωρίς λεφτά κιόλας γιατί σιγά μην αφήσεις ένα χιλιάρικο "στον αέρα".
Εσύ δηλαδή παίρνεις προκαταβολές , αγοράζεις υλικά ,επιστρέφεις προκαταβολές και βγάζεις στο κλαρί τα υλικά για να βρεις αγοραστή?
Και όλη αυτή τη προσωπική σου δουλειά και χρόνο τη προσφέρεις έτσι απλόχερα?
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εσύ δηλαδή παίρνεις προκαταβολές , αγοράζεις υλικά ,επιστρέφεις προκαταβολές και βγάζεις στο κλαρί τα υλικά για να βρεις αγοραστή?
Και όλη αυτή τη προσωπική σου δουλειά και χρόνο τη προσφέρεις έτσι απλόχερα?
Mισό γιατί δεν είναι όλες οι δουλειές έτσι.

Ο ντίλερ τι αγόρασε με την προκαταβολή; Τίποτα, ένα slot, αέρα κοπανιστό δηλαδή.

Ο πελάτης πες ότι άλλαξε γνώμη, πες ότι έχασε την δουλειά του, πες ότι αρρώστησε/χτύπησε/πάει σε άλλη χώρα να γλιτώσει.

Τι φάση ακριβώς;

Ξαναματαλέω ότι αν δεν υπάρχει όρος στην συμφωνία "η προκαταβολή δεν επιστρέφεται" εν προκειμένω, είναι κάκιστη συμπεριφορά από μεριάς πωλητή.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Mισό γιατί δεν είναι όλες οι δουλειές έτσι.

Ο ντίλερ τι αγόρασε με την προκαταβολή; Τίποτα, ένα slot, αέρα κοπανιστό δηλαδή.

Ο πελάτης πες ότι άλλαξε γνώμη, πες ότι έχασε την δουλειά του, πες ότι αρρώστησε/χτύπησε/πάει σε άλλη χώρα να γλιτώσει.

Τι φάση ακριβώς;

Ξαναματαλέω ότι αν δεν υπάρχει όρος στην συμφωνία "η προκαταβολή δεν επιστρέφεται" εν προκειμένω, είναι κάκιστη συμπεριφορά από μεριάς πωλητή.
Όλες οι δουλειές έτσι είναι. Μην βγάζουμε την ουρά μας απ' έξω μιλώντας εκ του ασφαλούς. Με το ίδιο σκεπτικό και ο μάνιακ πιο πάνω ,να χρησιμοποιήσει τα μάρμαρα για άλλον πελάτη , χαμένα δεν θα πάνε.
Για να μην πλατειάζουμε , καταλαβαίνω τι λες και προσωπικά μιλώντας ,τις προκαταβολές τις επιστρέφουμε (χωρίς ερωτήσεις) ,παρόλο που αν θέλαμε τις διεκδικούσαμε , αλλά δεν παύω να πιστεύω ότι είναι λάθος και αφερεγγυότητα του υποψήφιου αγοραστή όταν μετανοιώνει για την επιλογή του.

Υ.Γ αυτό με το ''slot'' μην το πολυαναλύσουμε , πονεμένη ιστορία και καθόλου εύκολα διαχειρίσιμη από τη πλευρά του πωλητή
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ πάλι καθαρά νομικά ή ηθικά καταλαβαίνω πώς η προκαταβολή έχει το νόημα να επιστρέφεται στον πελάτη όταν ο πωλητής παραβιάσει τους όρους ή τις ρήτρες της συμφωνίας και να κρατείται απο τον έμπορο όταν υπαναχωρήσει ο πελάτης. Είμαι 100% σίγουρος πώς στα χαρτιά που υπέγραψαν στην προπαραγγελία αναφέρει αυτούς τους όρους.

Ένα μαγαζί έχει κόστη. Απασχολείται μαζί σου προσωπικό, συντάσσονται χαρτιά, γίνεται παραγγελία, δεσμευεται κεφάλαιο για την πληρωμή των κατασκευαστών και επίσης έχεις ένα προϊόν καινούργιο με μη καθιερωμένη πελατεία. Πράγματι σε Tenere έχω ακούσει για παραγγελία που ακυρώθηκε πήρε τα λεφτά πίσω επειδή περίμεναν στη πόρτα άλλοι.

Πάνω στην καλή θέληση του μαγαζιού ή της αντιπροσωπείας θα το έβρισκα πολύ θετικό να μου επιστρέφαν μέρος της προκαταβολής ή και όλη αλλά σίγουρα δεν θα είχα την απαίτηση να το κάνουν αλλιώς δεν έχει κάν νόημα η έννοια της προκαταβολής. Και όταν τη δίνεις ξέρεις ακριβώς τί κάνεις. Λαμβάνεις μια σπέσιαλ τιμή (εδώ 600€ κάτω) και προτεραιότητα στην παράδοση και δίνεις μια προκαταβολή. Μονά ζυγά δικά μας δε γίνεται δυστυχώς.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Βαγγέλη αν θέλει ο φίλος να μας δώσει/αντιγράψει το κείμενο που υπέγραψε θα δούμε αν έχει δίκιο ή όχι. Το τι θεωρεί ο κάθε ένας τυχαίος εξ ημών σωστό δεν έχει σημασία.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Βαγγέλη αν θέλει ο φίλος να μας δώσει/αντιγράψει το κείμενο που υπέγραψε θα δούμε αν έχει δίκιο ή όχι. Το τι θεωρεί ο κάθε ένας τυχαίος εξ ημών σωστό δεν έχει σημασία.
Γιατί όχι. Υποθέτω βέβαια αν οι όροι έγραφαν πως σε περίπτωση υπαναχώρησης σας επιστρέφεται η προκαταβολή δεν θα κάναμε εδώ συζήτηση! Θα τα είχε πάρει ήδη!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
το θέμα είναι αν δεν γράφει τίποτα τι ισχύει και εκεί κάπου στην γκρίζα περιοχή είναι η πονηριά "δεν αξίζει να βάλεις δικηγόρο να τα ζητήσεις"...

τέλος πάντων, πολλή συζήτηση για μιά περίεργη ιστορία.

ο φίλος μπορεί να βάλει μιά αγγελία, "πωλείται δικαίωμα Kove 800 σε τιμή προπαραγγελίας" αν όντως δεν δικαιούται λόγω συμφωνίας και όλοι χαρούμενοι. Λες και το μηχανάκι θα μείνει στο ράφι να γίνει barn find το 2100.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ πάντως θα ήθελα να δω το χαρτί αν θέλει ο φίλος (να κρύψει βέβαια τα στοιχεία του) ή απλά να μας μεταφέρει αν έχει κάποιους όρους σε περίπτωση υπαναχώρησης.
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Η προκαταβολή σαν προσύμφωνο παραγγελίας, πάντα είχε την υποχρεωση της τήρησης των όρων της συμφωνίας και από τους δύο.ΔΕΝ επιστρέφεται,εφόσον ο πωλητής έχει τηρήσει τους όρους,και ο αγοραστής όχι.Επισης οι μικρές κατά ποσοστό προκαταβολές για παρακράτηση προϊόντος προς όφελος του αγοραστή συνήθως ΔΕΝ επιστρέφονται κατά τον νόμο, άλλα είναι στη διακριτική ικανότητα του πωλητή να τις επιστρέψει για τους δικούς του λόγους.Αυτη είναι και η έννοια της προκαταβολής.
 

Tzison111

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
Crf 300l
Αγαπητέ κύριε ,

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας και την πρόθεσή σας να προχωρήσετε στην προπαραγγελία της KOVE 800Χ PRO.
Προκειμένου να ολοκληρωθεί η καταχώρηση της προπαραγγελίας σας, θα πρέπει να γίνει κατάθεση της προκαταβολής, ύψους 350€, σε έναν από τους παρακάτω τραπεζικούς λογαριασμούς:

Μόλις επιβεβαιωθεί η κατάθεσή σας θα καταχωρηθεί η προπαραγγελία σας και θα επικοινωνήσουμε μαζί σας εκ νέου το διάστημα λίγο πριν την παράδοση της μοτοσυκλέτας για τις περαιτέρω ενέργειες που θα πρέπει να προβείτε.


Έλαβα αυτό το μαιλ ,έκανα κατάθεση ,τους πηρα τηλ για επιβεβαίωση ,κ μόλις θα έχουν παραλαβή θα Επικοινωνήσουν μαζί μου όπως γράφουνε παραπάνω,δεν έχω κανένα αλλο συμφωνητικό .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Li@m

Μέλος
Όνομα
ΧΡΗΣΤΟΣ
Μοτό
YAMAHA XT660X
To ερώτημα είναι το εξής: πες πως συμφωνούμε οι δυο μας να πάρω εγώ τη μηχανή στην αρχική τιμή της προπαραγγελίας. Ο εμπόρος θα το δεχθεί ή θα πει εγω την άδεια θα την βγάλω στο όνομα του αρχικού πελάτη;
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
To ερώτημα είναι το εξής: πες πως συμφωνούμε οι δυο μας να πάρω εγώ τη μηχανή στην αρχική τιμή της προπαραγγελίας. Ο εμπόρος θα το δεχθεί ή θα πει εγω την άδεια θα την βγάλω στο όνομα του αρχικού πελάτη;
Δεν παίζει κανένα ρόλο,η μηχανή μεταβιβάζεται στον τελικό δικαιούχο.Εφ όσον αυτός έχει πάρει τα χρήματα του,δεν τον ενδιαφέρει.Κανω εγώ την παραγγελία και την πληρώνω,και η μηχανή,βγάζει νούμερα στον γυιο μου.
 

Tzison111

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
Crf 300l
To ερώτημα είναι το εξής: πες πως συμφωνούμε οι δυο μας να πάρω εγώ τη μηχανή στην αρχική τιμή της προπαραγγελίας. Ο εμπόρος θα το δεχθεί ή θα πει εγω την άδεια θα την βγάλω στο όνομα του αρχικού πελάτη;
Μπορούμε να το μάθουμε μ ένα τηλ ,σλλα από την στιγμή που εγώ την ακυρώσω ,δεν νομίζω με 350 € να βγει άδεια στο όνομα μου
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
To ερώτημα είναι το εξής: πες πως συμφωνούμε οι δυο μας να πάρω εγώ τη μηχανή στην αρχική τιμή της προπαραγγελίας. Ο εμπόρος θα το δεχθεί ή θα πει εγω την άδεια θα την βγάλω στο όνομα του αρχικού πελάτη;
Aν με 350€ έχεις μηχανή , πες μου να πάρω κάνα δυο και εγώ
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Μπορούμε να το μάθουμε μ ένα τηλ ,σλλα από την στιγμή που εγώ την ακυρώσω ,δεν νομίζω με 350 € να βγει άδεια στο όνομα μου
Η προκαταβολή,δεν είναι αυτόματη μεταβίβαση στο όνομα,του προκαταβαλοντος.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ένα άκομψο (ας το πούμε έτσι) μήνυμα του Li@m σβήστηκε καθώς χαρακτηρισμοί δεν θα γίνονται ανεκτοί. Ειδικά 2ο μήνυμα στο φόρουμ καμία ανοχή. Στα 500 μηνύματα και πάνω να γνωριστούμε ή να είμαστε και γνωστοί ή φίλοι και λίγο ας πέσει και κάνα μπινελίκι αλλά όχι έτσι ξεροσφύρι κάπου ώπα!
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Το να μην σου γυρνάει την προκαταβολή είναι καθαρός εκβιασμός.....κανονικά έπρεπε να ανοίξει το ταμείο και να σου δώσει τα χρήματα πίσω.....δυστυχώς σε αυτή τη πιάτσα των εμπόρων μοτοσυκλέτας οι περισσότεροι είναι προβληματικοί χαρακτήρες.....εγώ πάντως θα έστελνα ένα email στην μαμά εταιρεία γιατί να ξέρεις οι Κινέζοι δεν παίζουν με αυτά.......καλό είναι να του το πείς του αντιπροσώπου πρώτα βέβαια γιατί μπορεί να του πάρουν και την αντιπροσωπεία οι κινέζοι......
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Το να μην σου γυρνάει την προκαταβολή είναι καθαρός εκβιασμός.....κανονικά έπρεπε να ανοίξει το ταμείο και να σου δώσει τα χρήματα πίσω.....δυστυχώς σε αυτή τη πιάτσα των εμπόρων μοτοσυκλέτας οι περισσότεροι είναι προβληματικοί χαρακτήρες.....εγώ πάντως θα έστελνα ένα email στην μαμά εταιρεία γιατί να ξέρεις οι Κινέζοι δεν παίζουν με αυτά.......καλό είναι να του το πείς του αντιπροσώπου πρώτα βέβαια γιατί μπορεί να του πάρουν και την αντιπροσωπεία οι κινέζοι......
Κόψε κάτι, γιατί θα τους σκοτώσω όλους,που έλεγε και το ανέκδοτο.Δεν έχουν νομική βάση ,τα λεγόμενα σου, ούτε κανείς πρόκειται να του πάρει την αντιπροσωπεία,ΕΙΔΙΚΑ ο Κινέζος.Συνηθως τα προσύμφωνα προκαταβολών,έχουν σαφείς και ορισμένους όρους.Σε σοβαρές αντιπροσωπείες.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κόψε κάτι, γιατί θα τους σκοτώσω όλους,που έλεγε και το ανέκδοτο.Δεν έχουν νομική βάση ,τα λεγόμενα σου, ούτε κανείς πρόκειται να του πάρει την αντιπροσωπεία,ΕΙΔΙΚΑ ο Κινέζος.Συνηθως τα προσύμφωνα προκαταβολών,έχουν σαφείς και ορισμένους όρους.Σε σοβαρές αντιπροσωπείες.
Το θέμα είναι ότι φαίνεται πως έχει πάρει χρήματα απλά με ένα email χωρίς να έχει εκδώσει κάποια απόδειξη και χωρίς να έχει κοινοποιήσει τους όρους υπο τους οποίους παίρνει τα χρήματα στον πελάτη.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το θέμα είναι ότι φαίνεται πως έχει πάρει χρήματα απλά με ένα email χωρίς να έχει εκδώσει κάποια απόδειξη και χωρίς να έχει κοινοποιήσει τους όρους υπο τους οποίους παίρνει τα χρήματα στον πελάτη.
Εάν έχει γίνει ηλεκτρονικά η κατάθεση, θα έχει κοψει
 
Top Bottom