KOVE 800X

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Τι εννοείς ; Έδωσες προκαταβολή , ακύρωσες την παραγγελία και δεν παίρνεις τα λεφτά πίσω ;
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καλώς η κακώς νομίζω αυτό είναι και το νόημα της προκαταβολής. Πώς σε περίπτωση υπαναχώρησης δεσμεύεται το ποσό.

Παρόλα αυτά πως και αποφάσισες να μην προχωρήσεις?
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Να τσονταρουν όλοι αυτοί που τα παινευουν κ να στα δώσουν:p
Σε προβλημάτισε το σπασμένο μοτέρ στο Ντακάρ?
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Να τσονταρουν όλοι αυτοί που τα παινευουν κ να στα δώσουν:p
Σε προβλημάτισε το σπασμένο μοτέρ στο Ντακάρ?
Και πήγε σε Honda που πρώτο έσπασε μοτέρ στο dakar?!

Άσε που δεν νομίζω πως έσπασε μοτέρ το kove. Με ηλεκτρολογικό πρόβλημα εγκατέλειψε ο Klein την ίδια ώρα βέβαια που τα gen1 παραγωγής συνεχίζουν ακάθεκτα αν και βέβαια γενικά αυτά δεν έχουν σχέση με το 800 όσο βέβαια δεν έχει και το αντίστοιχο honda rally με το transalp!
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Και πήγε σε Honda που πρώτο έσπασε μοτέρ στο dakar?!

Άσε που δεν νομίζω πως έσπασε μοτέρ το kove. Με ηλεκτρολογικό πρόβλημα εγκατέλειψε ο Klein την ίδια ώρα βέβαια που τα gen1 παραγωγής συνεχίζουν ακάθεκτα αν και βέβαια γενικά αυτά δεν έχουν σχέση με το 800 όσο βέβαια δεν έχει και το αντίστοιχο honda rally με το transalp!
Δώσε τώρα κάνα 100αρικο κ άσε τις δικαιολογίες :p
Δεν είπα ότι τα άλλα είναι αξιόπιστα,αλλά όταν έχεις παραγγείλει μια μηχανή κ ακούς εγκαταληψη σε πιάνει ένα τρέμουλο.. Σίγουρα σαν μοτέρ θα είναι ποιο πιεσμένο στο Ντακάρ..
 

Tzison111

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
Crf 300l
Καλώς η κακώς νομίζω αυτό είναι και το νόημα της προκαταβολής. Πώς σε περίπτωση υπαναχώρησης δεσμεύεται το ποσό.

Παρόλα αυτά πως και αποφάσισες να μην προχωρήσεις?
Βρήκα μεταχειρισμένο transalp το οδήγησα μου άρεσε κ είπα να αποφύγω το ρίσκο ,βέβαια το είχα ξανα πάρει με το voge 525 ,το οποίο δεν μου άφησε κ την καλύτερη εικόνα σαν σύνολο ,ευτυχώς δυστυχώς θα μείνω μάκρυα από κινέζους
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δώσε τώρα κάνα 100αρικο κ άσε τις δικαιολογίες :p
Δεν είπα ότι τα άλλα είναι αξιόπιστα,αλλά όταν έχεις παραγγείλει μια μηχανή κ ακούς εγκαταληψη σε πιάνει ένα τρέμουλο.. Σίγουρα σαν μοτέρ θα είναι ποιο πιεσμένο στο Ντακάρ..
Κατσε περίμενε γιατί νομίζω μπερδεύτηκαμε!!

Εδώ είναι το τοπίκ για το kove 800x. Ένα μηχανάκι on off με 2κυλινδρο μοτέρ που αρχικά δεν έχει καμία σχέση με το 450 rally. Πράγματι είναι και τα δύο kove αλλά περιμένει κάποιος να δει αν εγκαταλείψει ένα ktm στο dakar για να αποφασίσει αν το 390 adventure που θα αγοράσει αν είναι αξιόπιστο??

Αλλά μια διευκρίνιση για τα kove που τρέχουν στο dakar.

Η εταιρεία κατέβασε 6 μηχανάκια. 4 πρώτης γενιάς και ίδια με αυτά που πωλουνται αυτή τη στιγμή και 2 μηχανάκια ολοκαίνουργια αγωνιστικά δεύτερης γενιάς rally με το νέο κινητήρα με 65 άλογα και με περίπου 2 μήνες ουσιαστικών δοκιμών.

Από τα πρώτης γενιάς 450 rally (τα ίδια δηλαδή που το 2023 τερμάτισαν όλα στο dakar) φέτος όλα συνεχίζουν κανονικά εκτός από ένα λόγω ατυχήματος όχι μηχανική βλάβης. Συνεπώς αν υπάρχει ένα μηχανάκι μέχρι στιγμής 100% αξιόπιστο στο dakar αυτό είναι το gen1 kove 450 rally.

Ο Mason klein μαζί με τον Κινέζο Sunier καβαλαγαν το καινούργιο αγωνιστικό με κωδικό EX. O Sunier συνεχίζει κανονικά και ο Mason Klein μετά από ένα σερί ατυχιώνε ένα σκισμένο λάστιχο υψηλής πίεσης και μια πέτρα που του έκανε ζημιά στη μετάδοση τελικά εγκατέλειψε στην 6η ειδική από ανόρθωτη. Ένα ηλεκτρολογικό πρόβλημα. Πράγματι ατυχές αλλά τελείως μη χαρακτηριστικό για την συνολική αξιοπιστία της μοτοσυκλέτας και ειδικά μιας ολοκαίνουργιας και με ελάχιστες δοκιμές.

Αν ένα μηχανάκι εγκατέλειψε με μηχανολογικό πρόβλημα αυτό ήταν το Honda του εργοστασιακού αναβάτη Skyler Howes. Πολύ πιο σοβαρό εν τέλει πρόβλημα από έναν καλό ανόρθωτη.

Συνεπώς αν κάποιος θέλει να βγάλει ένα συμπέρασμα μέχρι στιγμής είναι με αυτή τη λογική πως καλυτερα να μην πάρει Honda επειδή έσπασε ένα μοτέρ στο dakar? Αυτό και πάλι δε βγάζει κανένα νόημα! Οι αγώνες είναι πεδία δοκιμών και τεστ σε ακραίες συνθήκες έτσι κι αλλιώς και οι αστοχίες είναι μέρος τους παιχνιδιού.

Νομίζω ο φίλος είχε απλά για τελείως διαφορετικούς λόγους αλλαγή γνώμης και εγώ γιναυτο από περιέργεια ρώτησα ποιοι είναι αυτοί αν θέλει να τους μοιραστεί.
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Εμένα μου φαίνεται κουλό πάντως ότι δεν μπορεί να πάρει τα χρήματα του πίσω .

Το υπογράφεις κάπου αυτό ; Το λέει κάποιος ;
 

Ziggy

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΙΑΝΙΑ
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1150GS
Suzuki DRZ400S
Yamaha T7
Τοτε γιατί να δίνουμε προκαταβολή σε μια παραγγελία, θα δίναμε τα χέρια κ θα προχωρούσαμε. Η προκαταβολή λοιπόν είναι μια δέσμευση. Δείτε το κ από την πλευρά του επαγγελματία, όχι μόνο του καταναλωτή.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τοτε γιατί να δίνουμε προκαταβολή σε μια παραγγελία, θα δίναμε τα χέρια κ θα προχωρούσαμε. Η προκαταβολή λοιπόν είναι μια δέσμευση. Δείτε το κ από την πλευρά του επαγγελματία, όχι μόνο του καταναλωτή.
Έτσι....και εγώ παίρνω προκαταβολές στην δουλειά μου.
Είναι η τυπική συμφωνία στο κλείσιμο μιας παραγγελίας
Αν την ακυρώσει ο πελάτης μετά από μια βδομάδα, τα μάρμαρα πρέπει να πληρωθούν.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Έτσι....και εγώ παίρνω προκαταβολές στην δουλειά μου.
Είναι η τυπική συμφωνία στο κλείσιμο μιας παραγγελίας
Αν την ακυρώσει ο πελάτης μετά από μια βδομάδα, τα μάρμαρα πρέπει να πληρωθούν.
αν ακυρώσει μετα από μια εβδομάδα... :thinking:
 

tasosdr

Μέλος
Περιοχή
νεα μακρη
Όνομα
tasos
Μοτό
Husqvarna te630
Honda forza 350
Honda vision 110
αν δεν έχεις υπογράψει συμφωνητικό ,που να αναφέρει κάτι του τύπου -βάσει νόμου κλπ..... η προκαταβολή μπορεί να επιστραφεί
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
αν ακυρώσει μετα από μια εβδομάδα... :thinking:
Ναι...κάνει παραγγελία σήμερα και μετά από μια βδοαμδα βρίσκει κάπου 50 ευρώ πιο φθηνά και ακυρώνει
Τα μάρμαρα που έχω παραγγειλει στις διαστάσεις της συμφωνίας μας πρέπει να πληρωθουν
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Έτσι και εγώ συμφώνησα την αγορά ενός μεταχειρισμένου αυτοκινήτου από έναν έμπορο της Σπάρτης.
Πήγα είδα το αυτοκίνητο και του έδωσα άμεσα προκαταβολή.
Τα υπόλοιπα λεφτά του τα έβαλα στην τράπεζα την άλλη μέρα και περίμενα να κάνει τα χαρτιά.
Βρήκε και το πούλησε σε άλλον ακριβότερα, άρχισε να μου λέει κάτι απίθανες δικαιολογίες μέχρι να του πω να μου γυρίσει τα λεφτά.
Ακόμη περιμένω να μου τα επιστρέψει.
Αν σταματήσω να γράφω τις επόμενες μέρες θα είναι γιατί θα με έχουν πιάσει για ξυλοδαρμό. :D
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έτσι και εγώ συμφώνησα την αγορά ενός μεταχειρισμένου αυτοκινήτου από έναν έμπορο της Σπάρτης.
Του έδωσα προκαταβολή άμεσα, τα λεφτά την άλλη μέρα και περίμενα να κάνει τα χαρτιά.
Βρήκε και το πούλησε σε άλλον ακριβότερα, άρχισε να μου λέει κάτι απίθανες δικαιολογίες μέχρι να του πω να μου γυρίσει τα λεφτά.
Ακόμη περιμένω να μου τα επιστρέψει.
Αν σταματήσω να γράφω τις επόμενες μέρες θα είναι γιατί θα με έχουν πιάσει για ξυλοδαρμό. :D
Επεσες σε απατεώνα έμπορο...προφανως
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αν σταματήσω να γράφω τις επόμενες μέρες θα είναι γιατί θα με έχουν πιάσει για ξυλοδαρμό. :D
Είναι απ'τις περιπτώσεις που χαίρεσαι να "βλέπεις" την αστυνομία να σου βάζει χειροπέδες (έστω και προσωρινά), απλά... γιατί του χρειαζόταν.... γιατί ήταν δίκαιο.... έγινε πράξη.... και πάνω απ'όλα το ευχαριστήθηκες!!! :happy:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Έτσι και εγώ συμφώνησα την αγορά ενός μεταχειρισμένου αυτοκινήτου από έναν έμπορο της Σπάρτης.
Πήγα είδα το αυτοκίνητο και του έδωσα άμεσα προκαταβολή.
Τα υπόλοιπα λεφτά του τα έβαλα στην τράπεζα την άλλη μέρα και περίμενα να κάνει τα χαρτιά.
Βρήκε και το πούλησε σε άλλον ακριβότερα, άρχισε να μου λέει κάτι απίθανες δικαιολογίες μέχρι να του πω να μου γυρίσει τα λεφτά.
Ακόμη περιμένω να μου τα επιστρέψει.
Αν σταματήσω να γράφω τις επόμενες μέρες θα είναι γιατί θα με έχουν πιάσει για ξυλοδαρμό. :D
Συγνώμη αυτό είναι απάτη,πράξε τα δέοντα.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Συγνώμη αυτό είναι απάτη,πράξε τα δέοντα.
Δεν έχω όρεξη να τρέχω σε δικαστήρια που βγάζουν αποφάσεις μετά από πολλά χρόνια και να πληρώνω και δικηγόρους.
Αυτά συμβαίνουν γιατί οι απατεώνες ξέρουν πως δουλεύει το κράτος μπανανία.
 
Top Bottom