KOVE 800X

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Δεν έχω όρεξη να τρέχω σε δικαστήρια που βγάζουν αποφάσεις μετά από πολλά χρόνια και να πληρώνω και δικηγόρους.
Αυτά συμβαίνουν γιατί οι απατεώνες ξέρουν πως δουλεύει το κράτος μπανανία.
Θα κινήσεις τις νόμιμες διαδικασίες και ας περιμένεις χρόνια.
Παράλληλα αν τον δειρεις, θα κινήσει και αυτός τις νόμιμες διαδικασίες, να έχει και αυτός κάτι να περιμένει με τα χρόνια!!!!
Τουλάχιστον θα κοιμάσαι πιο ήσυχος!!! :happy:
 

ektor

Μέλος
Όνομα
Έκτωρ
Μοτό
ΧΤ600Ε
Δεν έχω όρεξη να τρέχω σε δικαστήρια που βγάζουν αποφάσεις μετά από πολλά χρόνια και να πληρώνω και δικηγόρους.
Αυτά συμβαίνουν γιατί οι απατεώνες ξέρουν πως δουλεύει το κράτος μπανανία.
Με το συμπάθιο, αυτό είναι αντίστοιχο του να σε πονάει ο μηνίσκος και να εμμένεις να πονάς για να μη πληρώσεις τον γιατρό να στον φτιάξει..:D
Πάντως αν είναι μικροδιαφορά (<5000€), θα προσδιοριστεί σύντομα και δεν θα έχεις β' βαθμό (έφεση) = γρήγορα ξεμπερδεματα.
Συγγνώμη για το εκτός θέματος*
 
Τελευταία επεξεργασία:

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Δώσε τώρα κάνα 100αρικο κ άσε τις δικαιολογίες
Δεν είπα ότι τα άλλα είναι αξιόπιστα,αλλά όταν έχεις παραγγείλει μια μηχανή κ ακούς εγκαταληψη σε πιάνει ένα τρέμουλο.. Σίγουρα σαν μοτέρ θα είναι ποιο πιεσμένο στο Ντακάρ..
Ναι, γιατί θα το πάρεις και θα τρέξεις και εσύ στην ειδική του Dakar...

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Ναι...κάνει παραγγελία σήμερα και μετά από μια βδοαμδα βρίσκει κάπου 50 ευρώ πιο φθηνά και ακυρώνει
Τα μάρμαρα που έχω παραγγειλει στις διαστάσεις της συμφωνίας μας πρέπει να πληρωθουν
Ναι ρε κατάλαβα άλλου το πήγαινα...
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Τοτε γιατί να δίνουμε προκαταβολή σε μια παραγγελία, θα δίναμε τα χέρια κ θα προχωρούσαμε. Η προκαταβολή λοιπόν είναι μια δέσμευση. Δείτε το κ από την πλευρά του επαγγελματία, όχι μόνο του καταναλωτή.
Ναι...κάνει παραγγελία σήμερα και μετά από μια βδοαμδα βρίσκει κάπου 50 ευρώ πιο φθηνά και ακυρώνει
Τα μάρμαρα που έχω παραγγειλει στις διαστάσεις της συμφωνίας μας πρέπει να πληρωθουν
Δίνεις την προκαταβολή για να «πιάσεις» μια θέση στην αγορά , δεν δίνεις για να ξεκινήσει η παραγωγή της μοτοσυκλετας απο το εργοστάσιο καθαρά για εσένα .
επίσης ένας φίλος πέρυσι έδωσε προκαταβολή ήθελε να πάρει ένα t max , του είπε ο εδώ αντιπρόσωπος χρόνος αναμονής νομίζω 2 μήνες και συμφώνησε .

πέρασαν οι 2 μήνες λοιπόν και επειδή ήρθαν κάποια κομμάτια αλλά ήταν μεγάλος ο αριθμός πελατών έφαγε άκυρο και περίμενε άλλους 2 μήνες για την παραλαβή . Έφτασε και αυτή η στιγμή και ενώ είχε παραγγείλει πχ μαύρο χρωμα του ήρθε γκρι και δεν υπήρχε άλλο μαύρο διαθέσιμο μόνο εάν κάποιος άκυρονε ή το κάναν τράμπα με κάποιον που ίσως να ήθελε από τους είδη κλεισμένες μηχανές , ξενέρωσε και ακύρωσε την παραγγελία . Αυτός δικαιούται την προκαταβολή του πίσω ;;;

. Σαφώς κοιτάμε και την μεριά του εμπόρου , εγώ είμαι υπέρ αυτού .

By the way κουβέντα να γίνεται , δεν γνωρίζω πιο είναι το σωστό , το σκεπτικό μου καταθέτω
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δίνεις την προκαταβολή για να «πιάσεις» μια θέση στην αγορά , δεν δίνεις για να ξεκινήσει η παραγωγή της μοτοσυκλετας απο το εργοστάσιο καθαρά για εσένα .
επίσης ένας φίλος πέρυσι έδωσε προκαταβολή ήθελε να πάρει ένα t max , του είπε ο εδώ αντιπρόσωπος χρόνος αναμονής νομίζω 2 μήνες και συμφώνησε .

πέρασαν οι 2 μήνες λοιπόν και επειδή ήρθαν κάποια κομμάτια αλλά ήταν μεγάλος ο αριθμός πελατών έφαγε άκυρο και περίμενε άλλους 2 μήνες για την παραλαβή . Έφτασε και αυτή η στιγμή και ενώ είχε παραγγείλει πχ μαύρο χρωμα του ήρθε γκρι και δεν υπήρχε άλλο μαύρο διαθέσιμο μόνο εάν κάποιος άκυρονε ή το κάναν τράμπα με κάποιον που ίσως να ήθελε από τους είδη κλεισμένες μηχανές , ξενέρωσε και ακύρωσε την παραγγελία . Αυτός δικαιούται την προκαταβολή του πίσω ;;;

. Σαφώς κοιτάμε και την μεριά του εμπόρου , εγώ είμαι υπέρ αυτού .

By the way κουβέντα να γίνεται , δεν γνωρίζω πιο είναι το σωστό , το σκεπτικό μου καταθέτω
Αναφέρεσαι σε άλλες περιπτώσεις από αυτήν της ακύρωσης παραγγελίας
Φυσικά αν δεν σου παραδώσουν αυτό που παρήγγειλες πρέπει να σου επιστρέψουν την προκαταβολη
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Αναφέρεσαι σε άλλες περιπτώσεις από αυτήν της ακύρωσης παραγγελίας
Φυσικά αν δεν σου παραδώσουν αυτό που παρήγγειλες πρέπει να σου επιστρέψουν την προκαταβολη
Έχεις δίκιο , διαφορετική περίπτωση .
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ναι γιατί σωνεται με τα 350.

Ράφι δεν θα μείνουν τα 800, αλλά μια ματιά στο συμφωνητικό χρειάζεται.

Να αρνηθεί λόγω ειδικής παραγγελίας σε εξοπλισμό ή χρώμα το καταλαβαίνω
 

Ziggy

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΙΑΝΙΑ
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1150GS
Suzuki DRZ400S
Yamaha T7
Από προσωπική εμπειρία, όλες τις φορές που με κρέμασαν, ήταν παραγγελίες που καλή τη πίστει κ για να διευκολυνω τον πελάτη, δεν ζήτησα προκαταβολη. Ολες!! Ευτυχώς ήτανε για προϊόντα χαμηλής αξίας. Για ακριβότερα δεν το ρισκάρω ποτέ!!

Αν ο πελάτης ακυρώσει την παραγγελία, η προκαταβολή μπορεί να μειώσει τη χασούρα, αλλά η ουσιαστική σημασία της είναι να μην ακυρώσει ο πελάτης.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Από προσωπική εμπειρία, όλες τις φορές που με κρέμασαν, ήταν παραγγελίες που καλή τη πίστει κ για να διευκολυνω τον πελάτη, δεν ζήτησα προκαταβολη. Ολες!! Ευτυχώς ήτανε για προϊόντα χαμηλής αξίας. Για ακριβότερα δεν το ρισκάρω ποτέ!!

Αν ο πελάτης ακυρώσει την παραγγελία, η προκαταβολή μπορεί να μειώσει τη χασούρα, αλλά η ουσιαστική σημασία της είναι να μην ακυρώσει ο πελάτης.
Αν σου δώσει προκαταβολή και εσύ το παραγγείλεις από τον όποιο προμηθευτή σου, αλλά μετά αλλάξει "γνώμη", κρατάς την προκαταβολή!!!
Πώς μπορεί να σου μειώσει τη χασουρα που λες; Ποια χασουρα;

Πώς το σκέφτομαι:
-Το προϊόν που σου παρήγγειλε το ακύρωσε.
-Κρατάς την οποία προκαταβολή.
-Εσυ παράλληλα πληρώνεις τον προμηθευτή σου γιατί σου έστειλε το προϊόν. (Αν υπάρχει καλή σχέση, παίζει να μην το στείλει καν, οπότε έχεις μόνο κέρδος, την προκαταβολή)!
-Εχεις την προκαταβολή στην τσέπη, και το προϊόν στο μαγαζι σου, περιμένοντας τον επόμενο πελάτη (όταν το πουλήσεις, θα έχεις το οποίο ποσοστό κέρδους, που θα είχες ούτως ή άλλως)
Ποια είναι η χασουρα;
Εκτός φυσικά και μιλάμε για κάποιο "σπάνιο" προϊόν που δεν θα πουληθεί... ποτέ σε άλλον ή πολύ δύσκολα τέλος πάντων!!!
Ιδέα δεν έχω πως βγαίνει αυτή η χασουρα, για κάνε ένα εξπλέϊν , μπας και καταλάβω τι γίνεται!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lioulios

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Crf 1000
Νομιζω πως αρκετοι εδω μεσα δεν μπορειτε να καταλαβετε τα αυτονόητα .

Καμια σχεση η υποθεση του φιλου (με το αυτοκινητο του απατεωνα εμπορου )με την προπαραγγελια της μοτο του θεματος του νηματος .
Αν δεν κανω λαθος η προπαραγγελια συνοδευόταν και μια διαφορετικη τελικη τιμη της μοτο προς τα κατω για αυτους που θα το τολμουσαν .
Οταν λοιπον δινεις προκαταβολη για κατι αναλογο ,ειναι σαν να το παραγγειλες .
Αυτο το ρολο παιζει .Να εξασφαλιστει ο εμπορος οτι θα το παρεις ....Αλλιως θα λεγαμε ολοι "κρατα μου και 'μενα ενα " και βλεπουμε ....Αυτα γινότανε παλια στις ταβερνες .Τωρα ουτε εκει δεν γινονται.
Νομιζω στην περιπτωση του φιλου ,ή χανει τα λ7 του και καλώς τα χανει ή βρισκει καποιον άλλο που να μην προλαβε και να θελει ...να παρει την μοτο αντι για αυτον .
Νομιζω εκει δεν θα χει προβλημα ο εισαγωγεας .
Ο οποιος να πουμε εδω ,πως θα το πουλησει ,δεν θα του μηνει ,αλλα δεν τον χαλανε και τα εξτρα χρηματα του φιλου που σιγουρα βαση εγγραφων και υπογραφων ,δεν ειναι υποχρεωμενος να επιστρεψει .
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
εγώ το σκέφτομαι ότι ένα μαγαζί έτσι κ αλλιώς θα έχει 3-4 μηχανάκια ας πούμε στην βιτρίνα για να τα πουλήσει , θα πουληθούν !! Δεν χάνει κανείς αν δεν το πάρω εγώ θα το Πάρει άλλος .


Λιούλιος αυτό που γράφεις δεν τον χαλάνε και τα έξτρα χρήματα του φίλου που το ακύρωσε τι είναι ; Στο πεζοδρόμιο αγοραπωλησίες κάνουμε ;
 

Ziggy

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΙΑΝΙΑ
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1150GS
Suzuki DRZ400S
Yamaha T7
Αν σου δώσει προκαταβολή και εσύ το παραγγείλεις από τον όποιο προμηθευτή σου, αλλά μετά αλλάξει "γνώμη", κρατάς την προκαταβολή!!!
Πώς μπορεί να σου μειώσει τη χασουρα που λες; Ποια χασουρα;

Πώς το σκέφτομαι:
-Το προϊόν που σου παρήγγειλε το ακύρωσε.
-Κρατάς την οποία προκαταβολή.
-Εσυ παράλληλα πληρώνεις τον προμηθευτή σου γιατί σου έστειλε το προϊόν. (Αν υπάρχει καλή σχέση, παίζει να μην το στείλει καν, οπότε έχεις μόνο κέρδος, την προκαταβολή)!
-Εχεις την προκαταβολή στην τσέπη, και το προϊόν στο μαγαζι σου, περιμένοντας τον επόμενο πελάτη (όταν το πουλήσεις, θα έχεις το οποίο ποσοστό κέρδους, που θα είχες ούτως ή άλλως)
Ποια είναι η χασουρα;
Εκτός φυσικά και μιλάμε για κάποιο "σπάνιο" προϊόν που δεν θα πουληθεί... ποτέ σε άλλον ή πολύ δύσκολα τέλος πάντων!!!
Ιδέα δεν έχω πως βγαίνει αυτή η χασουρα, για κάνε ένα εξπλέϊν , μπας και καταλάβω τι γίνεται!!!
Μία χαρά το κατάλαβες.
Εάν το προϊόν δεν είναι εμπορικό, έχω δεσμεύσει το ποσό της αγοράς που έκανα, το οποίο θα μπορούσα να το επενδύσω αλλού συν ότι μου χαλάει την ρευστότητα (δεν έχω λεφτά για να βάλω άλλες παραγγελίες που σημαίνει ότι χάνονται πωλήσεις ή πουλάω με μεγάλες καθυστερήσεις άρα γκρίνια κ αναξιοπιστία... ,) επιπλέον έχω το κόστος της αποθηκευσης (οικονομικά κ χωροταξικά) κ ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα το πουλησω.
Έστω ότι ακυρώνονται παραγγελίες που είναι σχετικά εμπορικές.
Τα περισσότερα από τα παραπάνω πάλι ισχύουν.
Αγορασε ο έμπορος 8 μηχανακια κ του ακυρωθηκαν τα 3, τα οποία κάποια στιγμή θα φύγουν, αλλά πρέπει να αποθηκευτούν κ τα χρήματα που αγοράστηκαν δεν είναι διαθέσιμα για να πραγματοποιηθούν οι παραγγελίες άλλων μοντέλων που έγιναν την ίδια περίοδο.
Για να είσαι αξιόπιστος, θα δανειστείς..
Τα τρία μηχανάκια μπαίνουν βιτρίνα (αν δεν χωράνε στην αποθήκη η οποία θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη για αυτούς τους λόγους.. ) της βιτρίνας λοιπόν , οι ενδιαφερόμενοι, τα χαϊδεύουν, τα καβαλάνε, μπορεί να γρατζουνιστούν κλπ κλπ συν ότι κάποιοι πελάτες δεν θα θέλουν αυτά της βιτρίνας γιατί προτιμούν να το δούνε το δικό τους καινούριο στην κούτα, οπότε να ή εκπτωσουλα ή τα δωράκια!
Φαντάσου αυτό να γίνει κ σε άλλα μοντέλα.....
Επαναλαμβάνω λοιπόν, ότι ο κυριότερος σκοπός της προκαταβολής είναι να δεσμευτεί ο πελάτης κ να μην μοιράζει παραγγελίες δεξιά κ αριστερά για τους δικούς του λόγους. Ειδικά στην Ελλάδα, εαν η προκαταβολή μπορούσε να επιστραφεί θα γινότανε πανηγύρι, μια και οι λόγοι ακύρωσης είναι περισσότεροι, λόγω νοοτροπίας.
Ελπίζω να μην κούρασα κ να έγινα κατανοητός.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αλλιως θα λεγαμε ολοι "κρατα μου και 'μενα ενα " και βλεπουμε ....Αυτα γινότανε παλια στις ταβερνες .Τωρα ουτε εκει δεν γινονται.
Μία ταβέρνα με το όνομα samsung δίνει bonus 50$ σε όποιον εκδηλώσει ενδιαφέρον για αγορά του καινούργιου galaxy s24

Απλά με ένα email χωρίς καμία υποχρέωση αγοράς.

Edit
Διόρθωση, 50+25-50-100 ανάλογα το μοντέλο. Μεγάλη ταβέρνα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Κάνεις μια γύρα σε 10 dealers , αφήνεις 200€ στον καθένα ,παραγγέλνεις σε όλους από ένα μηχανάκι , παίρνεις αυτό που θα έρθει πιο γρήγορα και θα σου κάνουν τα περισσότερα δώρα και ακυρώνεις τα άλλα 9. Οι άλλοι 9 ψάχνουν να τα δώσουν.
Χμμμμ σωστό το βρίσκω.
Αν ήταν tenere θα στα έδινε , γιατί σε μια ώρα θα το πούλαγε το μηχανάκι.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Θες να πεις ότι αν βγάλει μιά καταχώρηση στο φβ/ίνσταγκραμ κάτι ότι έχω ΕΝΑ μηχανάκι σε τιμή προσφοράς από ακύρωση δεν θα βρει την ίδια ώρα πελάτη; Έλα μην κοροϊδευόμαστε.

Γύρα σε ντίλερς για προσφορές και δώρα κάνουν αρκετοί έτσι και αλλιώς, χωρίς λεφτά κιόλας γιατί σιγά μην αφήσεις ένα χιλιάρικο "στον αέρα".
 
Top Bottom