KOVE 800X

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το να μην σου γυρνάει την προκαταβολή είναι καθαρός εκβιασμός.....κανονικά έπρεπε να ανοίξει το ταμείο και να σου δώσει τα χρήματα πίσω.....δυστυχώς σε αυτή τη πιάτσα των εμπόρων μοτοσυκλέτας οι περισσότεροι είναι προβληματικοί χαρακτήρες.....εγώ πάντως θα έστελνα ένα email στην μαμά εταιρεία γιατί να ξέρεις οι Κινέζοι δεν παίζουν με αυτά.......καλό είναι να του το πείς του αντιπροσώπου πρώτα βέβαια γιατί μπορεί να του πάρουν και την αντιπροσωπεία οι κινέζοι......
Να πάρουν την αντιπροσωπεία οι Κινέζοι απο τον εισαγωγέα απο τους πρώτους που έφερε τα Kove στην Ευρώπη και το μεγαλύτερο όνομα στην πιάτσα στην Ελλάδα ( απο τζίρους) αυτή τη στιγμή λίγο δύσκολο!!

Αλλά απο την άλλη, αν είναι οι προκαταβολές να έχουν το νόημα πώς απλά επιστρέφεις τα λεφτά και ούτε γάτα ούτε ζημιά το τρώει το μηχανακι η αντιπροσωπεία τότε ποιο το νόημα των προκαταβολών και γιατί δεν πήγαμε όλοι να δώσουμε απο μία μπας και αποφασισουμε να το πάρουμε σε καλή τιμή το 800Χ και αν αλλάζαμε γνώμη να τα παίρναμε πίσω?

Υπάρχει βέβαια νομοθετικό πλαίσιο απο πίσω, λίγο δαιδαλώδες και περίπλοκο σε πολλές περίπτωσεις. Υπάρχει η διαφορά του αρραβώνα (αρραβωνική σύμβαση) που είναι πιο σοβαρή δέσμευση νομικά. Απο την άλλη ορίζεται νομοθετικά και η έννοια της προκαταβολής που απ όσο μπόρεσα να διαβάσω η επιστροφή της ΄΄αναζητείται΄΄ ή τελοσπάντως είναι αντικείμενο διαπραγματευσης (?)

Νομίζω σε γενικές γραμμές ο σωστός τρόπος να γίνονται αυτές οι συμφωνίες είναι να υπάρχει σύμβαση που υπογράφεται και γράφει τους όρους. Στην περίπτωση εδώ που απλά έγινε μια κατάθεση χωρίς κοινοποίηση των όρων με την υποσχετική της αγοράς ίσως υπάρχει ένα παράθυρο για διαπραγμάτευση επιστροφής της προκαταβολής αλλιώς εναλλακτικά κάποιος πρέπει να κινηθεί νομικά (εδώ δεν συμφέρει).

Πάντως σε γενικές γραμμές η έννοια του αρραβώνα ή της προκαταβολής έχει το νόημα της δεσμευσης σε μια συναλλαγή που η υπαναχώρηση ενός απο τους συμβαλλόμενους που επιφέρει ενδεχόμενη ζημία στον άλλον έχει αυτό το χρηματικό ποσό ως εγγύηση ας το πούμε έτσι.

Σίγουρα πάντως είναι παράλογο να θεωρούμε δεδομένο πώς η προκαταβολή είναι άμεσα επιστρέψιμη σε περίπτωση υπαναχώρησης. Χάνει το νόημα η ύπαρξη της με αυτό το σκεπτικό.

 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Κάναμε το νήμα του 800Χ σωβρακο... Η ουσία είναι μια που λέει και το ρητό, να ρωτήσει ο πελάτης αν η προκαταβολή που έχει καταβάλει μεταβιβαζεται σε τρίτο και όσοι το σκεφτόμαστε να πάρουμε σειρά...όλα τα άλλα νομικιστικα είναι να είχαμε να λέγαμε.
 

Li@m

Μέλος
Όνομα
ΧΡΗΣΤΟΣ
Μοτό
YAMAHA XT660X
Ένα άκομψο (ας το πούμε έτσι) μήνυμα του Li@m σβήστηκε καθώς χαρακτηρισμοί δεν θα γίνονται ανεκτοί. Ειδικά 2ο μήνυμα στο φόρουμ καμία ανοχή. Στα 500 μηνύματα και πάνω να γνωριστούμε ή να είμαστε και γνωστοί ή φίλοι και λίγο ας πέσει και κάνα μπινελίκι αλλά όχι έτσι ξεροσφύρι κάπου ώπα!
Ο άλλος που έγραψε με ειρωνεία απο που να αγοράσει με 350 μηχανη δεν το έσβησες όμως!! Να χαμε να λεγαμε και να χαμε να πούμε μου φαίνεται.
Το πιο σωστό που γράφτηκε πάντως είναι αν μεταβιβάζεται η προκαταβολή.
Η μηχανή έχει κυκλοφορήσει σε κάποια χώρα;
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Ο άλλος που έγραψε με ειρωνεία απο που να αγοράσει με 350 μηχανη δεν το έσβησες όμως!! Να χαμε να λεγαμε και να χαμε να πούμε μου φαίνεται.
Το πιο σωστό που γράφτηκε πάντως είναι αν μεταβιβάζεται η προκαταβολή.
Η μηχανή έχει κυκλοφορήσει σε κάποια χώρα;
ο mitsosdom τυχαινει να μην ειναι τοσο ΄΄αγνωστος΄΄ οσο νομιζεις...
η διαφορα σας με τον Μητσο ειναι οτι εσυ εισαι ΄΄σημερινος΄΄ ενω ο Μητσος ΄΄χθεσινος΄΄....

με αγαπη τα λεω...:inlove::friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σημερινός, χθεσινος, προχθεσινος ή αυριανός....η ευγένεια πρέπει να κερδίζει, γιατί από το πληκτρολόγιο είναι παρεξηγήσιμα κάποιες φορές τα γραφομενα
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Να πάρουν την αντιπροσωπεία οι Κινέζοι απο τον εισαγωγέα απο τους πρώτους που έφερε τα Kove στην Ευρώπη και το μεγαλύτερο όνομα στην πιάτσα στην Ελλάδα ( απο τζίρους) αυτή τη στιγμή λίγο δύσκολο!!

Αλλά απο την άλλη, αν είναι οι προκαταβολές να έχουν το νόημα πώς απλά επιστρέφεις τα λεφτά και ούτε γάτα ούτε ζημιά το τρώει το μηχανακι η αντιπροσωπεία τότε ποιο το νόημα των προκαταβολών και γιατί δεν πήγαμε όλοι να δώσουμε απο μία μπας και αποφασισουμε να το πάρουμε σε καλή τιμή το 800Χ και αν αλλάζαμε γνώμη να τα παίρναμε πίσω?

Υπάρχει βέβαια νομοθετικό πλαίσιο απο πίσω, λίγο δαιδαλώδες και περίπλοκο σε πολλές περίπτωσεις. Υπάρχει η διαφορά του αρραβώνα (αρραβωνική σύμβαση) που είναι πιο σοβαρή δέσμευση νομικά. Απο την άλλη ορίζεται νομοθετικά και η έννοια της προκαταβολής που απ όσο μπόρεσα να διαβάσω η επιστροφή της ΄΄αναζητείται΄΄ ή τελοσπάντως είναι αντικείμενο διαπραγματευσης (?)

Νομίζω σε γενικές γραμμές ο σωστός τρόπος να γίνονται αυτές οι συμφωνίες είναι να υπάρχει σύμβαση που υπογράφεται και γράφει τους όρους. Στην περίπτωση εδώ που απλά έγινε μια κατάθεση χωρίς κοινοποίηση των όρων με την υποσχετική της αγοράς ίσως υπάρχει ένα παράθυρο για διαπραγμάτευση επιστροφής της προκαταβολής αλλιώς εναλλακτικά κάποιος πρέπει να κινηθεί νομικά (εδώ δεν συμφέρει).

Πάντως σε γενικές γραμμές η έννοια του αρραβώνα ή της προκαταβολής έχει το νόημα της δεσμευσης σε μια συναλλαγή που η υπαναχώρηση ενός απο τους συμβαλλόμενους που επιφέρει ενδεχόμενη ζημία στον άλλον έχει αυτό το χρηματικό ποσό ως εγγύηση ας το πούμε έτσι.

Σίγουρα πάντως είναι παράλογο να θεωρούμε δεδομένο πώς η προκαταβολή είναι άμεσα επιστρέψιμη σε περίπτωση υπαναχώρησης. Χάνει το νόημα η ύπαρξη της με αυτό το σκεπτικό.

Βαγγέλη όλα καλά αρκεί ο πελάτης να ξέρει και να συμφωνήσει με τους όρους.

Εδώ σου λέει ο άνθρωπος ότι έγινε η συναλλαγή με ένα email, ούτε απόδειξη, ούτε σας στέλνουμε το συμφωνητικό που ισχύει για την προκαταβολή και έχετε Χ ημέρες να αποδεχτείτε ή να ακυρώσετε (αφού δεν το διάβασε/δεν υπήρχε πριν στείλει χρήματα).
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ο άλλος που έγραψε με ειρωνεία απο που να αγοράσει με 350 μηχανη δεν το έσβησες όμως!! Να χαμε να λεγαμε και να χαμε να πούμε μου φαίνεται.
Το πιο σωστό που γράφτηκε πάντως είναι αν μεταβιβάζεται η προκαταβολή.
Η μηχανή έχει κυκλοφορήσει σε κάποια χώρα;
Γενικά να ξέρεις εδω μέσα δεν υπάρχει η λογική να σβήνονται μηνύματα ή τόπικ ή οτιδήποτε. Είναι η τελευταία λύση. Ουτε φυσικά προστατευονται οι παλαιοτεροι . Εγώ την ίδια αντίδραση θα είχα σε έναν χαρακτηρισμό απο όποιον και αν ήταν. Αλλού βέβαια δεν θα κάθονταν καν να το συζητάνε, τα σβήνουν γεια σας. Όμως σκέψου εσύ νέο μέλος να νομίζεις λογικό εδω΄μέσα να μπορείς επειδή κάποιος σου απάντησε λίγο πιο άκομψα ας το πούμε έτσι να τον λες μεθυσμένο ή πρεζάκια ξερω γω ή οτιδήποτε άλλο. Όποιος και το έγραφε ένα χαρακτηρισμό θα ήταν λάθος. Να στο πω και αλλιώς. Η ειρωνία είναι ένα μέγεθος υποκειμενικό, εγώ ας πούμε δεν βρηκα ειρωνική την απάντηση του, αναίτια αγενή και εξυπνακίστικη μπορεί ναι. Αλλά η αγένεια ή η χοντροκοπιά αφήνουν περιθώρια για απάντηση στα πλαίσια που αφήνει ο άλλος ας το πούμε έτσι. Μπορείς να τον βάλεις στη θέση του. Οι χαρακτηρισμοί και η προσβολή όμως είναι απλά επίθεση και δεν αφήνει περιθώριο να λυθεί η όποια παρεξήγηση. Δηλαδή πώς μπορεί να εξελιχθεί μια τέτοια συζήτηση?

-Άμα βρεις εσύ με 350€ να πάρεις μηχανή να πάρω κι εγώ δύο..
-Δεν εννοούσα αυτό (προφανώς) αλλά μπορεί η αντιπροσωπεία να είναι δυσκίνητη με κάτι τέτοια και να μην δεχτεί την μεταβίβαση της προκαταβολής (ίσως και για προσωπικό όφελος). Παρόλα αυτά δεν χρειάζεται να είσαι ειρωνικός.
-Εντάξει ναι δεν ήθελα να είμαι ειρωνικός, σόρυ αν φάνηκε έτσι.
-κλπ κλπ

-Άμα βρεις εσύ με 350€ να πάρεις μηχανή να πάρω κι εγώ δύο..
-Μεθυσμένος είσαι? Είπα εγώ κάτι τέτοιο?
-Όχι μεθυσμένος δεν έιμαι, μάλλον εσύ είσαι που κάνεις τέτοιες ερωτήσεις..
-Τράβα ρε σα πέρα
-Ρε τράβα ρε σα δώθε
-Ρε άντε παπαρίσου
-Ρε άντε γαργαλίσου

κλπ κλπ

Εντάξει, τα έχουμε δει αυτά, δεν χρειαζόμαστε άλλα, ούτε διαδικτυακά ξεκατινιάσματα. Μπορείς να γράφεις ότι θες ελέυθερα, χωρίς να προσβάλεις και να βρίζεις.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Ο άλλος που έγραψε με ειρωνεία απο που να αγοράσει με 350 μηχανη δεν το έσβησες όμως!! Να χαμε να λεγαμε και να χαμε να πούμε μου φαίνεται.
Το πιο σωστό που γράφτηκε πάντως είναι αν μεταβιβάζεται η προκαταβολή.
Η μηχανή έχει κυκλοφορήσει σε κάποια χώρα;
Έχεις δίκιο ,ήταν σε ένα βαθμό άκομψος ο τρόπος που το έγραψα και ο τρόπος που διαβάζεται, αλλά σίγουρα δεν ήθελα να σε προσβάλλω ,δεν εχω άλλωστε κάποιο όφελος από τυχόν προσβολή προς το πρόσωπο σου.

Και επί του θέματος ,ο φίλος έδωσε προκαταβολή για να παραγγείλει μηχανή ,αν την ακύρωσε ,η μηχανή μπορεί να μεταβιβαστεί σε όποιο άλλο όνομα την αγοράσει. Η προκαταβολή δεν έχει καμία σχέση με τη μεταβίβαση ,ούτε με τη μηχανή υπό κατασκευή ή μηχανή που βρίσκεται στη διακίνηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Έσκασε Αμερική το πρώτο 800Χ η έκδοση rally. 360 lbs η 162 κιλα με 4 λίτρα βενζίνης μέσα. Παίρνει σύνολο κάπου 20 λίτρα συνεπώς γεμάτο με βενζίνη κάπου 174 κιλά... Πρωτόγνωρο βάρος στη κατηγορία. Η έκδοση pro θυμίζω κάπου 10 κιλά παραπάνω.

Θυμίζω επίσης πως τα παλαιότερα ktm 950 super enduro και bmw hp2 γεμάτα πήγαιναν 200+ κιλά.



 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Έσκασε Αμερική το πρώτο 800Χ η έκδοση rally. 360 lbs η 162 κιλα με 4 λίτρα βενζίνης μέσα. Παίρνει σύνολο κάπου 20 λίτρα συνεπώς γεμάτο με βενζίνη κάπου 174 κιλά... Πρωτόγνωρο βάρος στη κατηγορία. Η έκδοση pro θυμίζω κάπου 10 κιλά παραπάνω.

Θυμίζω επίσης πως τα παλαιότερα ktm 950 super enduro και bmw hp2 γεμάτα πήγαιναν 200+ κιλά.



το πίσω δισκόφρενο τί φάση;;

το μπροστά είναι με ενα δισκόφρενο επίσης;
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αρα τα κιλά που δηλώνανε οι Κοβετζήδες ήταν σωστά...απλά ήταν για Αμερική και εκτος ΕΕ...
Είχαν πει από την αρχή 183 κιλά γεμάτο. Απλά είχαν ξεχάσει (λέμε τώρα) να αναφέρουν πως είναι η έκδοση rally αυτή που ανέβασα φωτό. Με κάποιες αλλαγές προφανώς 10 κιλά λιγότερα από την έκδοση pro που θα δούμε τώρα Ελλάδα που θα είναι δηλαδή κάπου 193 κιλά γεμάτο.

το πίσω δισκόφρενο τί φάση;;

το μπροστά είναι με ενα δισκόφρενο επίσης;
Ναι η έκδοση rally μεταξύ άλλως έχει ένα αντί για 2 δισκόφρενα. Είναι στα πλαίσια μείωσης βάρους όπως αρκετά αλουμινένια εξαρτήματα παντού, χωρίς σχάρα στην ουρα κλπ. Νομίζω αν αναλογιστούμε πως γεμάτο ζυγίζει η έκδοση rally 172-173 κιλά και άμα βάλεις την αγωνιστική εξάτμιση της εταιρείας τιτανίου πέφτει αλλά 5 κιλά, 168 κιλά γεμάτο, 100 άλογα, 270mm διαδρομές αναρτήσεις ρυθμιζόμενες απλά δεν έχει αντίπαλο από πουθενά. Κάνει το 890R να φαντάζει βαρίδι.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Έχουν μειώσει βάρος, απ'τα παντα!!!!!
Αυτό δεν είναι κακό, αρκεί να γίνει "σωστά"!!!
Πρέπει να μειωθεί και το βάρος του εξοπλισμού του αναβάτη. Ελαφρότερο μπουφάν, παντελόνι, μπότες, ...
Και μετά μένει να μειωθεί και το βάρος του αναβάτη. :D
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Και το ktm 950 se πχ με μονο δισκοφρενο έβγαινε, το έχουν κάνει έτσι οπως είναι στα Rally για αυτό και το στήσιμο του γενικά είναι αυτής της φιλοσοφίας, στην συγκεκριμένη έκδοση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom