KTM 1190 / KTM 1190R / KTM 1290

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Το δίνει στοκ εξοπλισμό η ΚΤΜ στην Αυστραλία και κανείς τους δεν έχει παράπονα.
Δεν είσαι κάτοχος (ελπίζω να γίνεις)
Αλλά ξέρεις περισσότερα,το δέχομαι ;)
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Βοηθήστε λίγο οι κάτοχοι 1290 adventure .
Οι παρακάτω σιτες στις εισαγωγές αέρα μαζεύουν τα μεγάλα κομμάτια και ακαθαρσίες που μπορεί να περάσουν στο φίλτρο.
Κάνω ξεμπαζωμα πού και πού.
Υπάρχουν κάποιες εχτρα προστασίες (πορτοκαλί σφουγγάρια δεξιά - αριστερά)
Υπάρχει περίπτωση να δυσκολεύουν την ροή του αέρα που τραβάει το φίλτρο?
Εγώ επειδή είμαι λίγο τσίπης είχα πάρει από Aliexpress, κανά 10ευρω μάξ. Δεν παρατήρησα κάποιο θέμα με την απόδοση της μοτοσυκλέτας.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Εγώ επειδή είμαι λίγο τσίπης είχα πάρει από Aliexpress, κανά 10ευρω μάξ. Δεν παρατήρησα κάποιο θέμα με την απόδοση της μοτοσυκλέτας.
Ωραίο μηχάνημα φίλε!!!
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Θανασεν, ναι, εγώ αυτά εδώ, τα έβαλα και τα έβγαλα μέσα σε 2 εβδομάδες.

UNIFILTER

Ηταν αισθητή η διαφορά.
Εγω την αισθάνθηκα τουλάχιστον.
Ηδη είχε φιμωθεί αρκετά με τα 2 σφουγγάρια αυτά.
Το 3ο μου φάνηκε υπερβολή, για Ελλάδα ειδικά.

ΚΙΤ

.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Ψάχνω άνω κάγκελα για το 1290.
Εάν υπάρχουν μεταχειρισμένα
 

xarri8

Μέλος
Όνομα
Haris
Μοτό
Ktm 1090 adv r
africa twin 750
Εξωτερικό?
Και Ελλάδα ακόμα το κάνει το επίσημο οπότε έχουν όλοι έκπτωση. Δες στο επίσημο πρώτα και μετά στο motoraid και moto storm.it


Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Και Ελλάδα ακόμα το κάνει το επίσημο οπότε έχουν όλοι έκπτωση. Δες στο επίσημο πρώτα και μετά στο motoraid και moto storm.it


Sent from my SM-G998B using Tapatalk
Ρε τι γάτος είσαι!!
Εγώ έψαχνα στο original 265€ και μεταφορά
 

xarri8

Μέλος
Όνομα
Haris
Μοτό
Ktm 1090 adv r
africa twin 750
Ρε τι γάτος είσαι!!
Εγώ έψαχνα στο original 265€ και μεταφορά
η μοτεκ κάνει μπλακ φραιντει κάθε χρόσο 20% δες πόσο βγαίνει και απο μοτοραιδ γιατι θα γλυτώσεις και μεταφορικά.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Σκεφτόμουν να αλλάξω τους αποστάτες 2cm με αυτούς που έχουν 20 cm πάνω και 2 προς τα πίσω!
Αλλάζει η γεωμετρία Η η αίσθηση στην οδήγηση (πέρα του ότι βολεύουν το σώμα να έρθει σε καλύτερη θέση)
Το έχει κάνει κανείς σε , 1090,1190,1290?
Τα καλώδια τεντώνουν?
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Σκεφτόμουν να αλλάξω τους αποστάτες 2cm με αυτούς που έχουν 20 cm πάνω και 2 προς τα πίσω!
Αλλάζει η γεωμετρία Η η αίσθηση στην οδήγηση (πέρα του ότι βολεύουν το σώμα να έρθει σε καλύτερη θέση)
Το έχει κάνει κανείς σε , 1090,1190,1290?
Τα καλώδια τεντώνουν?
Θανασεν στο τωρινό 1290 που έχω, έχει τους παρακάτω αποστάτες



Σε σχέση με το προηγούμενο 1290 που δεν είχε καθόλου αποστάτες, σίγουρα καταλαβαίνεις ότι είναι πιο ψηλά το τιμόνι αλλά τελικά δεν εντόπισα κάποια ιδιαίτερη διαφορά στην γεωμετρία της μοτοσυκλέτας. Πρέπει να κάνω μια πιο μεγάλη βόλτα να δω αν θα μου δημιουργεί πρόβλημα με μούδιασμα/κούραση σε χέρια και αυχένα, με το προηγούμενο (χωρίς αποστάτες) με κούραζε στην αρχή και το είχα τότε σκεφτεί για αποστάτες.
Από θέμα καλωδίων κτλ, δεν βλέπω κάτι περίεργο, ούτε κάποια επέκταση. Δεν νομίζω δηλαδή να έχεις θέμα.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Αγορίνα μέτρα εάν μπορείς τα cm που είναι 3cm,2cm πόσο ύψος και μου λες ευχαριστώ!
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Παιδιά,
μήπως έχει βρει κανείς κάποιον διαφορετικό τρόπο στήριξης κινητού/gps πάνω από την οθόνη χωρίς να στηρίζεται στον μηχανισμό της ζελατίνας?

αυτή είναι η γνωστή λύση αλλά δεν είμα φαν καθώς το βάρος του κινητού ή gps με τους κραδασμούς πιστεύω ότι θα επιβαρύνουν τον όλο μηχανισμό.

Στο 2021+ έχει βγάλει η rottweiler μια βάση που πιάνει από πίσω από το όργανο και φαίνεται απείρως πιο σταθερή

Λέτε να μπαίνει και στο 2017-2020??
:thinking:
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Δεν παθαίνει τίποτα,απλά θέλει γερή βάση!
Εδώ thorax μεταλλικό μπαράκι και quad lock και αντικραδασμικη βάση

15000 χλμ δεν έκανε κιχ
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Η φλασιά της ημέρας!
Θα ταίριαζε άραγε το ντεπόζιτο του 1090/1190 (23λτ) ή ακόμα καλύτερα του SAT (30λτ) στο 1290S?

Πλαίσιο (μάλλον) είναι ίδιο, πάνω καπάκι ντεπόζιτου ίδιο, σέλες ίδιες, φιλτροκούτι ίδιο, δεν θα πρέπει να μπαίνει? Θεωρητικά, με ένα μτχ ντεπόζιτο και 2 πλαϊνά πλαστικά καλύμματα θα έχεις +3λτ αυτονομία ενώ με το ντεπόζιτο του Τ θα είσαι αρχηγός αλλά μάλλον θα θες και άλλα κάγκελα.
Στο νετ πάντως που έψαξα, κάποιος έχει βάλει το ντεπόζιτο του 1190 στο 1290Τ.
 
Top Bottom