KTM 640 ADV... Κάλλιο προλαμβάνειν, παρά γαϊδουρομαστορεύειν!

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Το ΚΤΜ είναι για αυτούς που θέλουν να το έχουν και αυτοί ξέρουν και το συντηρούν. ...μπορεί να είναι και για λίγους ....!!!
 

Nikolas77

Adventure Traveller
Όνομα
Nikolas
Μοτό
LC4 ADV'02
πρόσφατα αγόρασα κι εγώ ένα 640 adv του 2002 με αρκετά χιλιόμετρα στην πλάτη... Όπου κι αν ρώτησα ,ακόμα και ο μηχανικός μου εδώ Πάτρα μου είπαν να μην το πάρω.. Χαίρομε που δεν τους άκουσα..

Η μοτοσυκλέτα είναι απίστευτη.. Λίγο βάρος, πολύ καλό στήσιμο, γεωμετρία για να ζωγραφίζεις σε κάθε τερεν που κινήσε και απίστευτη δύναμη για 650 κυβικά μέχρι πολύ ψηλά στο στροφόμετρο..

Συντήρηση δεν έχω ξεκινήσει ακόμα αλλά πιστεύω θα την κάνω μόνος. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης που την είχε αγοράσει το 2002 καινούργια με ενημέρωσε οτι το μοτερ δεν ανοίχτηκε ποτέ... ( και διαπιστώθηκε αυτό και από τους δυο μηχανικούς που τα πήγα, ένας εκ των οποίων ο Χελιωτης ).

Χιλιόμετρα στο βουνό δεν έχω γράψει ακόμα αρκετά αλλά έγραψα αρκετά σε αμμώδες έδαφος και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημενος και με ένα τεράστιο χαμόγελο και πολλούς άμμους στα ρούχα .

Όσων αφορά για την καλύτερη ψύξη του κινητήρα αυτό που σκεφτόμουν είναι η προσθήκη ενός ψυγείου λαδιού αλλά δεν το έχω ψάξει αρκετά ακόμα ώστε να δω αν και κατά πόσο είναι εφικτό και δεν βλάπτει την λειτουργία του κυκλώματος.

Ελπίζω και ευχομαι να πάει καλά η συμβίωσή μας, για όποιο πρόβλημα η ότι νεότερο θα γράψω εδώ προς ενημέρωση των ενδιαφερομενων σχετικά με το μοντέλο.
 

chaosm

Μέλος
πρόσφατα αγόρασα κι εγώ ένα 640 adv του 2002 με αρκετά χιλιόμετρα στην πλάτη... Όπου κι αν ρώτησα ,ακόμα και ο μηχανικός μου εδώ Πάτρα μου είπαν να μην το πάρω.. Χαίρομε που δεν τους άκουσα..

Η μοτοσυκλέτα είναι απίστευτη.. Λίγο βάρος, πολύ καλό στήσιμο, γεωμετρία για να ζωγραφίζεις σε κάθε τερεν που κινήσε και απίστευτη δύναμη για 650 κυβικά μέχρι πολύ ψηλά στο στροφόμετρο..

Συντήρηση δεν έχω ξεκινήσει ακόμα αλλά πιστεύω θα την κάνω μόνος. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης που την είχε αγοράσει το 2002 καινούργια με ενημέρωσε οτι το μοτερ δεν ανοίχτηκε ποτέ... ( και διαπιστώθηκε αυτό και από τους δυο μηχανικούς που τα πήγα, ένας εκ των οποίων ο Χελιωτης ).

Χιλιόμετρα στο βουνό δεν έχω γράψει ακόμα αρκετά αλλά έγραψα αρκετά σε αμμώδες έδαφος και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημενος και με ένα τεράστιο χαμόγελο και πολλούς άμμους στα ρούχα .

Όσων αφορά για την καλύτερη ψύξη του κινητήρα αυτό που σκεφτόμουν είναι η προσθήκη ενός ψυγείου λαδιού αλλά δεν το έχω ψάξει αρκετά ακόμα ώστε να δω αν και κατά πόσο είναι εφικτό και δεν βλάπτει την λειτουργία του κυκλώματος.

Ελπίζω και ευχομαι να πάει καλά η συμβίωσή μας, για όποιο πρόβλημα η ότι νεότερο θα γράψω εδώ προς ενημέρωση των ενδιαφερομενων σχετικά με το μοντέλο.
Πάντως αν θες σοβαρό μάστορα για ktm στη Πάτρα στείλε μου πμ
.

Με γεια και αγρατζουνιστο
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
πρόσφατα αγόρασα κι εγώ ένα 640 adv του 2002 με αρκετά χιλιόμετρα στην πλάτη... Όπου κι αν ρώτησα ,ακόμα και ο μηχανικός μου εδώ Πάτρα μου είπαν να μην το πάρω.. Χαίρομε που δεν τους άκουσα..

Η μοτοσυκλέτα είναι απίστευτη.. Λίγο βάρος, πολύ καλό στήσιμο, γεωμετρία για να ζωγραφίζεις σε κάθε τερεν που κινήσε και απίστευτη δύναμη για 650 κυβικά μέχρι πολύ ψηλά στο στροφόμετρο..

Συντήρηση δεν έχω ξεκινήσει ακόμα αλλά πιστεύω θα την κάνω μόνος. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης που την είχε αγοράσει το 2002 καινούργια με ενημέρωσε οτι το μοτερ δεν ανοίχτηκε ποτέ... ( και διαπιστώθηκε αυτό και από τους δυο μηχανικούς που τα πήγα, ένας εκ των οποίων ο Χελιωτης ).

Χιλιόμετρα στο βουνό δεν έχω γράψει ακόμα αρκετά αλλά έγραψα αρκετά σε αμμώδες έδαφος και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημενος και με ένα τεράστιο χαμόγελο και πολλούς άμμους στα ρούχα .

Όσων αφορά για την καλύτερη ψύξη του κινητήρα αυτό που σκεφτόμουν είναι η προσθήκη ενός ψυγείου λαδιού αλλά δεν το έχω ψάξει αρκετά ακόμα ώστε να δω αν και κατά πόσο είναι εφικτό και δεν βλάπτει την λειτουργία του κυκλώματος.

Ελπίζω και ευχομαι να πάει καλά η συμβίωσή μας, για όποιο πρόβλημα η ότι νεότερο θα γράψω εδώ προς ενημέρωση των ενδιαφερομενων σχετικά με το μοντέλο.
καλοριζικο Νικολα και καλολασπωτο... εχω το ιδιο αλλα του 2003 (δεν γνωριζω αν εχουν καποιες διαφορες). αν θες την γνωμη μου πριν αρχισεις να ψαχνεις για ψυγειο λαδιου κανε μια καλη συντηρηση και εναν καλο καθαρισμο στο ψυγειο.καλο πλυσιμο εσωτερικα, ελεγχο εξωτερικα για στραβες ψυκτρες και ελεγχο στο βεντιλατερ. το δικο μου οσο και αν ζεσταθηκε σε μονοπατια και κλειστα κομματια με μικρες ταχυτητες ποτε δεν ειχα προβλημα... δωσε μεγαλη προσοχη στα ηλεκτρικα του. θα βρεις πολλες οξιδωσεις σε εκτεθημενα καλωδια. ενα σπασιμο ενος απο αυτα μπορει να σε αφησει στη μεση του πουθενα... οι αναρτησεις θεωρω πως ειναι αυτονοητο οτι θα ελεγχθουν. κανε ελεγχο σε ολα τα ρουλεμαν (τιμονιου, τροχων, μοχλικο)... αυτα για τωρα... σου ευχομαι πολλα και ομορφα χιλιομετρα...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
καλοριζικο Νικολα και καλολασπωτο... εχω το ιδιο αλλα του 2003 (δεν γνωριζω αν εχουν καποιες διαφορες). αν θες την γνωμη μου πριν αρχισεις να ψαχνεις για ψυγειο λαδιου κανε μια καλη συντηρηση και εναν καλο καθαρισμο στο ψυγειο.καλο πλυσιμο εσωτερικα, ελεγχο εξωτερικα για στραβες ψυκτρες και ελεγχο στο βεντιλατερ. το δικο μου οσο και αν ζεσταθηκε σε μονοπατια και κλειστα κομματια με μικρες ταχυτητες ποτε δεν ειχα προβλημα... δωσε μεγαλη προσοχη στα ηλεκτρικα του. θα βρεις πολλες οξιδωσεις σε εκτεθημενα καλωδια. ενα σπασιμο ενος απο αυτα μπορει να σε αφησει στη μεση του πουθενα... οι αναρτησεις θεωρω πως ειναι αυτονοητο οτι θα ελεγχθουν. κανε ελεγχο σε ολα τα ρουλεμαν (τιμονιου, τροχων, μοχλικο)... αυτα για τωρα... σου ευχομαι πολλα και ομορφα χιλιομετρα...
Ακριβεστατος !!!!!!!!!!!!!!!!
 

Nikolas77

Adventure Traveller
Όνομα
Nikolas
Μοτό
LC4 ADV'02
Σας ευχαριστώ για τις υποδείξεις.. όποιος άλλος έχει κάτι που πρέπει να προσέξω ας το πει μιάς και μέσα στο μήνα σκέφτομαι να το λύσω για να βρω και να διορθώσω τυχόν ατέλειες. Βασικά μάλλον θέλει κάποια φλάντζα αλλαγή μιας και έχω δει πως έχουν λάδια οι λαιμοί της εξάτμισης εκεί που πιάνουν πάνω στον κινητήρα.. Είχε κανείς κάτι παρόμοιο?

Στάλθηκε από το Elite 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
καλορίζικο Νίκο το οχημα που πήρες , είναι εργαλείο σοβαρό στο βουνό θα παθεις πλάκα ! είχα το ίδιο και ασε μετανιωσα που το έδωσα για να σου πω την αληθεια !! το μηχανακι αυτό δεν θα σου πει στο βουνο πουθενα οχι . μπορείς να πας ακόμα και μονοπατάδες
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Σας ευχαριστώ για τις υποδείξεις.. όποιος άλλος έχει κάτι που πρέπει να προσέξω ας το πει μιάς και μέσα στο μήνα σκέφτομαι να το λύσω για να βρω και να διορθώσω τυχόν ατέλειες. Βασικά μάλλον θέλει κάποια φλάντζα αλλαγή μιας και έχω δει πως έχουν λάδια οι λαιμοί της εξάτμισης εκεί που πιάνουν πάνω στον κινητήρα.. Είχε κανείς κάτι παρόμοιο?

Στάλθηκε από το Elite 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πρόσεξε αν ο μάστορας δε ξερει απο lc4 κινητηρα θα εχεις περισσοτερα προβληματα
Μεχρι και η αλαγη!!!!λαδιών θελει την ιδιαίτερη δίκη του διαδικασία
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Σας ευχαριστώ για τις υποδείξεις.. όποιος άλλος έχει κάτι που πρέπει να προσέξω ας το πει μιάς και μέσα στο μήνα σκέφτομαι να το λύσω για να βρω και να διορθώσω τυχόν ατέλειες. Βασικά μάλλον θέλει κάποια φλάντζα αλλαγή μιας και έχω δει πως έχουν λάδια οι λαιμοί της εξάτμισης εκεί που πιάνουν πάνω στον κινητήρα.. Είχε κανείς κάτι παρόμοιο?

Στάλθηκε από το Elite 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πιθανον να χανει απο το καπακι της κεφαλης Εκει δεν εχει φλατζα αλλα μονον φλατζοκολα Αν τελικα ειναι απο κει το κοστος επισκευης ειναι μικρο
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Εγω παντως ψηνομαι πάρα πολύ να δώσω το 990adv και να παω σε 640adv... Βασικά με το 990 πάω παντού χώμα, άσφαλτο. Με το 640 τι γίνεται;

Ξέρω ο΄τι θα έχω μειονέκτημα στην εθνική, αλλά γενικότερα είμαι της χαμηλής ταχύτητας. Με το 990 πάω 120 - 130χλμ, είτε μονός είτε διπλός. Ελάχιστες οι φορές που θα πάω 150+
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Εγω παντως ψηνομαι πάρα πολύ να δώσω το 990adv και να παω σε 640adv... Βασικά με το 990 πάω παντού χώμα, άσφαλτο. Με το 640 τι γίνεται;

Ξέρω ο΄τι θα έχω μειονέκτημα στην εθνική, αλλά γενικότερα είμαι της χαμηλής ταχύτητας. Με το 990 πάω 120 - 130χλμ, είτε μονός είτε διπλός. Ελάχιστες οι φορές που θα πάω 150+
Επειδή τα είχα και τα δύο θα σου πω πως το 640 θα σε κουράσει στην άσφαλτο ειδικά αν κάνεις και ταξίδια διπλός !! Δεν είναι θέμα ταχύτητας πάντα όπως αναφέρεις ότι αφου πάω σιγά ας πάρω κάτι χαμηλότερο σε κυβικά και δύναμη ! Το 640 είναι ένα μονοκύλινδρο μηχανάκι το οποίο θα σου είναι αρκετά κουραστικό αν κάνεις μεγάλες αποστάσεις στην άσφαλτο !! Στο χώμα βέβαια είναι τρομερό παιχνιδίαρικο το κάνεις ότι θες και πάς παντού ! Πρέπει να βάλεις κάτω και να σκεφτείς τι κάνεις περισσότερο ώστε να αποφασίσεις αν θα κάνεις την άλλαγη κατα την γν'ωμη μου :)
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Εγω παντως ψηνομαι πάρα πολύ να δώσω το 990adv και να παω σε 640adv... Βασικά με το 990 πάω παντού χώμα, άσφαλτο. Με το 640 τι γίνεται;

Ξέρω ο΄τι θα έχω μειονέκτημα στην εθνική, αλλά γενικότερα είμαι της χαμηλής ταχύτητας. Με το 990 πάω 120 - 130χλμ, είτε μονός είτε διπλός. Ελάχιστες οι φορές που θα πάω 150+
Με ταχυτητες 120-130 (βλ. εθνικη οδο) θα βλαστημησεις αν καθησεις στην σελα του για κανα διωρο συνεχομενα (λογω υπερβολικων κραδασμων) Αν δε εισαι και διπλος τοτε ακομα χειροτερα
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Με ταχυτητες 120-130 (βλ. εθνικη οδο) θα βλαστημησεις αν καθησεις στην σελα του για κανα διωρο συνεχομενα (λογω υπερβολικων κραδασμων) Αν δε εισαι και διπλος τοτε ακομα χειροτερα
Συμφωνώ, δεν κάνει για ταξίδι...ας πούμε πάνω από 2-3 ώρες...εκ πείρας.
 

Nikolas77

Adventure Traveller
Όνομα
Nikolas
Μοτό
LC4 ADV'02
Τελικά έλυσα ντεπόζιτο και βρήκα το κάθετο κολάρο (μικρό) των αναθυμιάσεων κομμένο. Το άλλαξα με καινούργιο που ήρθε στον αντιπρόσωπο της Πάτρας μέσα σε μία εβδομάδα κόστος 9 ευρώ

Στάλθηκε από το Elite 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Nikolas77

Adventure Traveller
Όνομα
Nikolas
Μοτό
LC4 ADV'02
Με το λύσιμο βρήκα και μία βουλωμενη έξοδο της αντλίας νερού (την επάνω που πάει στο αριστερό ψυγείο) την ξεβουλωσα + ένα σωληνάκι βενζίνης έτοιμο να κοπεί. Αλλαχτηκαν όλα και το μηχανάκι ήταν από σέρβις φανταστείτε. Το νου σας ....

Στάλθηκε από το Elite 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Εγω παντως ψηνομαι πάρα πολύ να δώσω το 990adv και να παω σε 640adv... Βασικά με το 990 πάω παντού χώμα, άσφαλτο. Με το 640 τι γίνεται;

Ξέρω ο΄τι θα έχω μειονέκτημα στην εθνική, αλλά γενικότερα είμαι της χαμηλής ταχύτητας. Με το 990 πάω 120 - 130χλμ, είτε μονός είτε διπλός. Ελάχιστες οι φορές που θα πάω 150+
Το 990 δεν το εχεις για την ανεση στα ασφαλτινα κομματια-επειδη ταξιδευει χαλαρα 140-150, το χεις επειδη το γουσταρεις,
οποτε μην κοιτας να το αλλαξεις με μικροτερο κατω απο τετοιο κριτηριο και με ενα "παλιο" μηχανακι...

Αν δεν υπαρχουν κι αλλοι λογοι, θα σου πω οτι ξερω προσωπικα,πανω απο 10 παραδειγματα ανθρωπων που εδωσαν το 950/990 για να κανουν αλλαγη-αναβαθμιση......... η συνεχεια????? ξαναπουλησε ο καθενας οτι αγορασε και επεστρεψαν σε 990..χωρις υπερβολη.

Mερικα παραδειγματα @milvas @MrAdventure @πυξιδας990
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Το 990 δεν το εχεις για την ανεση στα ασφαλτινα κομματια-επειδη ταξιδευει χαλαρα 140-150, το χεις επειδη το γουσταρεις,
οποτε μην κοιτας να το αλλαξεις με μικροτερο κατω απο τετοιο κριτηριο και με ενα "παλιο" μηχανακι...

Αν δεν υπαρχουν κι αλλοι λογοι, θα σου πω οτι ξερω προσωπικα,πανω απο 10 παραδειγματα ανθρωπων που εδωσαν το 950/990 για να κανουν αλλαγη-αναβαθμιση......... η συνεχεια????? ξαναπουλησε ο καθενας οτι αγορασε και επεστρεψαν σε 990..χωρις υπερβολη.

Mερικα παραδειγματα @milvas @MrAdventure @πυξιδας990

Και εγω αυτο φοβαμαι.. Μην το αλλαξω και το μετανιωσω... Ευχαριστω!!!
 
Top Bottom