KTM 690 Rally

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Μια λυση για καταργηση του εργοστασιακου πλαστικου φιλτρου και του ρυθμιστη καυσιμου απο το εσωτερικο του ρεζερβουαρ και τοποθετηση του
εξωτερικα για ευκολη προσβαση.
Η αλλαγη αυτη εχει τα εξης πλεονεκτηματα...

1)Ευκολη αλλαγη του φιλτρου καυσιμου
2)Μεταλλικο φιλτρο και οχι πλαστικο (στο δικο μου εσπασε καποια στιγμη)
3) Με την αλλαγη του φιλτρου αλλαζεται και ο ρυθμιστης πιεσης ο οποιος ειναι ενσωματωμενος στο φιλτρο.

Με τα μαυρα βελη δειχνω τα σημεια με υψηλη πιεση και τα κοκκινα τις χαμηλης.

Επισης θα μπορουσε να καταργηθει η εσωτερικη αντλια και να μπει μια εξωτερικη αν υπαρχει τροπος η αντλια να μπορει να τοποθετηθει χαμηλα
δηλαδη στο υψος της εργοστασιακης.

Το συγκεγκριμενο φιλτρο ειναι απο group vag με ενσωματωμενο ρυθμιστη πιεσης. Υπαρχουν διαφοροι τυποι φιλτρων με ρυθμιστες 3bar, 3,5 bar
και 5,5bar και θα διαλεξουμε αυτον που μας ταιριαζει.
Το σχεδιαγραμμα ειναι για τον ανυσηχο El-gatto!


Το ιδιο φιλτρο το ειχα στο super tenere turbo που ειχα φτιαξει καποτε και ηταν αψογο
και σταθερο στις πιεσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Kαι μιας και το θυμηθηκα! Το ειχα φτιαξει το 2008 με αγραφο εγκεφαλο χειροποιητη εισαγωγη (μετατροπη σε ψεκασμο) πεταλουδα gs650 και 115 αλογα στο 1,2 bar. Πιτσιρικας τοτε πετυχαινα 990 adventure στην ευθεια και δεν με εβλεπε πουθενα!!! Μονο ευθεια και χωρις εμποδια βεβαια γιατι ουτε εστριβε ουτε φρεναρε το 750! [URL=http://s1280.photobucket.com/user/car00ly/media/14051724_10208741107557435_4815990409373256849_n_zpsft2ytq3s.jpg.html][/URL]
 

tripper.gr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ
Όνομα
Γούλας Θάνος
Μοτό
KTM 990R
καλά το θέμα είναι εγκυκλοπαίδεια-μεταπτυχιακό που πρέπει να αγοράσει η ΚΤΜ!!!!Έχετε φτιάξει μύθο!!!
Αλλά αφού έχουμε κτμ δεν θα βαρεθούμε ποτέ!!
Είδες έκπληξη ο γάτος , εκεί που έκανε την προσπέραση στη νταλίκα γκοοουπ και σβήνει . Τί νόμισες μόνο χαρά και προβλέψιμες καταστάσεις??
χαχα πολύ γέλασα με την περιγραφή!
Να είσαι καλά να το χαίρεσαι Κώστα.
Εσύ έχεις και το πλεονέκτημα που το έχεις σπουδάσει το αντικείμενο, εγώ που πήρα ο έρμος ΚΤΜ και τα προηγούμενα 25 χρόνια με bmw το μόνο που είχα κάνει ήταν αλλαγή μπαταρίας και άντε μια φορά άλλαξα βαλβολίνη διαφορικού στο δεινόσαυρο (1150gs adv) πότε θα προλάβω να τα μάθω όλα αυτά είναι το θέμα?
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
@Miouos Αφού έχω βάλει φωτό ρε συ ,από που το αδειάζεις.
Μη μου πείς οτι αναρωτιέσαι κι απο που γεμίζεις με καινούργιο...; :p
Αν θες να δείς λεπτομέρειες ,άνοιξε το μανιουάλυ.

@Carooly Είσαι ΑπαιΧτος.:ok:
Εχω πολλά στο μυαλό μου.;)
(αλλά έχω βαρεθεί κ να φτιάνω πλέον ,με το παλιο-σΚαΤέΜ που (ξανά)μπλεξα....:oops:
Θα τα πούμε κι από κοντά.:friendship:
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
@Miouos Αφού έχω βάλει φωτό ρε συ ,από που το αδειάζεις.
Μη μου πείς οτι αναρωτιέσαι κι απο που γεμίζεις με καινούργιο...; :p
Αν θες να δείς λεπτομέρειες ,άνοιξε το μανιουάλυ.

@Carooly Είσαι ΑπαιΧτος.:ok:
Εχω πολλά στο μυαλό μου.;)
(αλλά έχω βαρεθεί κ να φτιάνω πλέον ,με το παλιο-σΚαΤέΜ που (ξανά)μπλεξα....:oops:
Θα τα πούμε κι από κοντά.:friendship:
Α οκ απλά δεν ειμουν σίγουρος μου φάνηκε πολύ απλό και ξαφνιαστήκα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
@Miouos Αφού έχω βάλει φωτό ρε συ ,από που το αδειάζεις.
Μη μου πείς οτι αναρωτιέσαι κι απο που γεμίζεις με καινούργιο...; :p
Αν θες να δείς λεπτομέρειες ,άνοιξε το μανιουάλυ.

@Carooly Είσαι ΑπαιΧτος.:ok:
Εχω πολλά στο μυαλό μου.;)
(αλλά έχω βαρεθεί κ να φτιάνω πλέον ,με το παλιο-σΚαΤέΜ που (ξανά)μπλεξα....:oops:
Θα τα πούμε κι από κοντά.:friendship:
Eιμαι σιγουρος οτι αν σου κανουν δωρο καινουρια μοτοσυκλετα θα σου κακοφανει!
Ειναι ωραιο πραγμα να την κανεις φυλλα και φτερα και να την στηνεις στα μετρα σου σε καταλαβαινω!
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Ενα σημειο ΣΟΣ για τον κινητηρα που μολις θυμηθηκα!

Πριν 2 χρονια φιλος πηρε ενα 690 duke μεταχειρισμενο απο αγγελια το οποιο πληρωσε πολυ φθηνα γιατι ακουγοταν κατι στο μοτερ. Οταν πηγαμε μαζι να το δουμε το μοτερ κροταλιζε σαν husaberg 1995. Ηχος απο καδενα εκκεντροφορου και διαφοροι αλλοι περιεργοι ηχοι ακουγονταν.

Τελικα το πηραμε και αρχισαμε να το λυνουμε. Ανοιγοντας καπακι εκκεντροφορου παρατηρω την μεγαλη φθορα στα εκκεντρα και κολλημενο το ενα ρολερ τσα κοκκορακια και το αλλο να γυρνα με δυσκολια και η καδενα του εκκεντροφορου λασκα σε σημειο που κοντευε να πηδηξει δοντι.

Εχοντας στο μυαλο μου την χαμηλη πιεση λαδιου εκλεισα παλι το καπακι και εφτιαξα εναν ανταπτορα με πιεσομετρο για να μετρησω πιεση λαδιου.
Το μανουαλ ελεγε 3-4 bar αν θυμαμαι καλ με ζεστο μοτερ στο ρελαντι. H μετρηση που πηρα ηταν 0,5 bar!
Λυνω φιλτρο λαδιου μηπως και εχει βουλωσει αλλα τιποτα. Εκει που εχω αρχισει να αναρωτιεμει τι συμβαινει και πριν βγαλω τις αντλιες λαδιου για μετρηση το ματι μου πεφτει πανω στην φλατζα του φιλτρου. Ειναι εκεινη η χαρτινη φλατζα που μπαινει κατω απο το καπακι της καμπανας και στεγανοποιει ολο αυτο το καπακι ομως ενα μερος της στεγανοποιει και το φιλτρο λαδιου εσωτερικα.
Αυτος που ειχε αλλαξει το φιλτρο λαδιου ειχε σκισει την φλατζα αφου οταν τραβηξε το φιλτρο εξω την παρεσυρε και αυτη κοπηκε αφου ειναι
χαρτινη. Αυτο ειχε ως αποτελεσμα η πιεση λαδιου μεσα στο τουνελ του φιλτρου να χανεται μεσα στον στροφαλοθαλαμο εσωτερικα και κανεις να μην το βλεπει εκτος απο το μανομετρο! Βγαλαμε το καπακι της καμπανας αλλαξαμε την φλατζα και ξαναμετρησαμε την πιεση η οποια ανεβηκε στα φυσιολογικα επιπεδα.
Μετα απο αυτο και αφου ειχα βρει το προβλημα λυσαμε ολο το μοτερ για να δουμε τα παντα.
Το αποτελεσμα!
1 κατεστραμενος εκκεντροφορος
2 κοκκορακια
μπιελα ετοιμη για φρεναρισμα
1 μπρουτζινο δαχτυλιδι στο σασμαν.
Ολα αυτα απο μια απροσεξια και παραλιγο να καρφωσει το μοτερ απο την ελειψη πιεσης λαδιου στον τεντωτηρα που ειχε χαλαρωσει εντελως την
καδενα του εκκεντροφορου που στο τσακ γλιτωσε το ξεχρονισμα.

Προσοχη μεγαλη λοιπον οταν αλλαζουμε το φιλτρο λαδιου του 690!!!!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Α οκ απλά δεν ειμουν σίγουρος μου φάνηκε πολύ απλό και ξαφνιαστήκα
Ναι ρε συ...απλό είναι...αλλά ξαναλέω: διάβασε κ το μανιουάλυ για να το δεις με λεπτομέρεια.
Κι Αν... κάτι δεν καταλαβαίνεις ,ρώτα.:ok:



Eιμαι σιγουρος οτι αν σου κανουν δωρο καινουρια μοτοσυκλετα θα σου κακοφανει!
Καθόλου δεν θα μου κακοφανεί.
Οταν τα οικονομικά εξελίσσονταν φυσιολογικά ,έπαιρνα καινούργιο ΚΤΜ κάθε 2 χρόνια.
(μόλις έληγε η εγγύηση του ενός ,ερχόταν το επόμενο);)
Ειναι ωραιο πραγμα να την κανεις φυλλα και φτερα και να την στηνεις στα μετρα σου σε καταλαβαινω!
Ναι ,ισχύει αυτό ,αλλά έχει να κάνει κ με το ΠΟΣΑ έχω πληρώσει για να την πάρω.
Γουστάρω να τις μαστορεύω ,ΝΑΙ.
Οταν τις εχω πάρει φτηνά ,επειδή εις γνώσιν μου θέλουν πολύ "μάζεμα" ,δεν έχω θέμα να ρίξω πολύ χρόνο κ χρήμα πάνω τους.
Οταν τις έχω πληρώσει ακριβά όμως ,όλα έχουν κι ένα όριο.
Να την συντηρήσω ΝΑΙ...να την βελτιώσω ΝΑΙ...αλλά να προσπαθώ να την κάνω απλά να δουλεψει σωστά με το καλημέρα ,ενώ τα περίμενα αλλιώς...από ένα σημείο κι έπειτα σταματάει να είναι ευχάριστο.

Μου βγήκε λίγο "γρίνια" ,ε...
Θα καταλάβεις γιατί στα επόμενα posts.



γατο τα πραματα δυσκολευουν πολυ βλεπω ηρθε και αλλος γατος στην γειτονια!!!
Ισα-Ισα ...Κυρ-Πουλί μας.
Γουστάρω πολύ να κάνω παρέα με γάτους....έχει πολύ ενδιαφέρον.;)
 

jotor

Μέλος
Περιοχή
κρανίδι
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
990 adventure 2008
Τώρα μετά από όλα αυτά που διαβάζω εγώ που είμαι υποψήφιος για αγορά 690 και επιτόπου μετατροπή σε adventure να το πάρω ή όχι;
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Τώρα μετά από όλα αυτά που διαβάζω εγώ που είμαι υποψήφιος για αγορά 690 και επιτόπου μετατροπή σε adventure να το πάρω ή όχι;
Εξαρταται.....ποσο....."μαζοχας" εισαι !!!!!......(πλακα κανω....μη μας παρουν στο κυνηγι....οι ΚΤΜαδες) !!!!!!!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Οπως θα'χετε δεί ,μεχρι εδώ ,έχω προσπαθήσει να βάλω σε τάξη αρκετά πράγματα στο μηχανάκι.
Εκτός απο αυτά που εχουν αναφερθεί ,έχω ασχοληθεί κ με κάποια άλλα ψιλά ,που δεν αξίζουν αναφοράς.
Την έχω επίσης "μπριζώσει" ,ελέγξει ,ρυθμίσει ,resetάρει ,αλλά δεν έχω γραψει κατι ,γιατί θέλω να βρώ χρόνο να γράψω αναλυτικά επί τούτων.

Οπως επίσης ξαναείπα ,δεν σερβισάρισα μοτέρ ,γιατί έχει γίνει πρόσφατα.(ελπίζω σωστά...?)
Είπα να κάνω καμιά 1000άδα χλμ (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ),να δουλεψει λίγο ,κ μετά να αλλάξω λαδόφιλτρα κτλ

Εκκρεμούν επίσης διάφορες μόντες σε ηλεκτρικά (παροχή DC ,VoltMeter ,διακοπτάκια ,κτλ) τα οποία θα γίνουν αργότερα γιατί δεν τα'χω ακόμα στα χέρια μου.
Καθώς επίσης κι ενα GPS ,γιατί αυτό που είχε πάνω ,ήταν τελειωμένο κι είναι για πέταμα.

Το μόνο που ήθελα να κάνω ,κ δεν έκανα ,ήταν μια αλλαγή στα υγρά του συμπλέκτη.
Αλλά βαρέθηκα να φτιάνω ,κι είχα κι άλλα πράγματα(προσωπικά) που μου φάγαν χρόνο ,κι ήθελα να την βγάλω επι τέλους στο δρόμο.
Ο συμπλέκτης φαινόταν να δουλεύει φυσιολογικά ,οπότε σκέφτηκα να αναβάλω την αλλαγή υγρών για μετά την χωματό-βόλτα της ερχόμενης Κυριακής.
Την οποία ήθελα να πάω με ΑΥΤΗΝ την μοτοσυκλέτα.

Χθές λοιπόν το απόγευμα ,κάθησα κ την μόνταρα ,κι αργά το βράδυ ,ηταν έτσι.



Σήμερα το πρωί ,την έβγαλα για 2η φορά λοιπόν (από τότε που την πήρα) στο δρόμο.

Το πλάνο:
Να πάω να πάρω 2 καθρεπτάκια (που δεν έχει)
2 γκριπάκια (που'ναι λιωμένα)
και να πάω να της περάσω λαστιχάκια WILD (που'χω παραγγείλει)
Και ενδιάμεσα να την δοκιμάσω λειτουργικά ,να διαπιστώσω ότι όλα βαίνουν καλώς.

Αμ δε...
Κανα μισάωρο μετά την έξοδό μας ,ένιωσα σημάδια αστοχίας του συμπλεκτη.
Πολύ γρήγορα ,δεν είχα συμπλέκτη.
Η αίσθηση που είχα ,είναι οτι κάποια από τις τρόμπες "έκλασε"...(συνήθως η κάτω)
Μετα κόπων κ βασάνων ,την έφερα πίσω με διάφορα κόλπα (σπρώξε-πήδα-καρφωτές) συχτηρισμένος κ κατα-ιδρωμένος.

2η φορά που την έβγαλα στο δρόμο απ'τον Ιούνη.
2η φορά που έμεινε από κάτι !!!!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Θα μου πεις "γιατί δεν τ'άλλαξες τα υγρά ρε μάστορα;"
Θα σου πω οτι ,κ να τ'άλλαζα ,το ίδιο θα γινόταν.

Απλά το γΜΜένο ,δεν θέλει να τσουλήσει...του αρέσει ο στάβλος...μας βγήκε τεμπέλα...μας ματιάΞανε...ξερω γω...

Την έβαλα μεσα ,την παράτησα ,κ δεν ήθελα ούτε να την ακουμπήσω.
Μετά από 2-3 ώρες που ηρέμησα ,ξανά-βαλα τα μουτζουρό-ρουχα ,κ πήγα να λύσω ,να δω μήπως κ μαζεύεται άμεσα ,αν και ήμουν σχεδόν σίγουρος ,οτι το πρόβλημα είναι στην κάτω τρόμπα.

Με το που έλυσα τα βιδάκια της ,απλά επιβεβαιώθηκα.

Το λαδάκι άρχισε να κυλάει ράιτΘρού...



Η φλάτζα λαδωμένη.



Η διαρροή από το εμβολάκι της κάτω τρόμπας ,εμφανής.



Ανοιξα μετά κι επάνω ,για να διαπιστώσω ότι το δοχειάκι είχε αδειάσει ,κ η πάνω τρόμπα τραβούσε αέρα κοπανιστό.
(Νταξ....είχε μείνει λίγο μαυροζούμι στον πάτο...κάτω από την οπή παροχής)




Κατόπιν τούτων...ευτυχώς που ΔΕΝ πούλησα το ΤουΤουRάκι μου ,
και....καλά να είμαστε πρώτα ο Θεός ,
θα πάω επιτέλους μοτο-βολτο-χωματάδα την Κυριακή ,γιατί κοντεύω να χρονίσω χωρίς...

Γιατί ,άμα περίμενα από το σΚαΤέΜ...σΚ@Τ@ κ' πορτοκαλιά άλογα...
.

.

.

ΥΓ: Καλά τα λέει ο @gsmaniac για τους ΚαΤεΜάκηδες...
Συνήθως πίνουν καφέ σε συνεργεια-γιαφκες.....αλλαζοντας λαδια, για να πάνε στους καφέδες!:D
 

jotor

Μέλος
Περιοχή
κρανίδι
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
990 adventure 2008
Εξαρταται.....ποσο....."μαζοχας" εισαι !!!!!......(πλακα κανω....μη μας παρουν στο κυνηγι....οι ΚΤΜαδες) !!!!!!!
Έχω ήδη 2, ένα 450 exc r και ένα 990 adventure άρα πιστεύω είμαι αρκετά
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Τώρα μετά από όλα αυτά που διαβάζω εγώ που είμαι υποψήφιος για αγορά 690 και επιτόπου μετατροπή σε adventure να το πάρω ή όχι;
Περίμενε να το σενιάρω ,κ μετά να το πάρεις έτοιμο. :p
Μόλις τα φέρνω σε ρέγουλα τα γΜΜνα κ δεν χαλάνε πλέον...τα βαριέμαι κ τα βάζω για πούλημα. :oops:
 

jotor

Μέλος
Περιοχή
κρανίδι
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
990 adventure 2008
Περίμενε να το σενιάρω ,κ μετά να το πάρεις έτοιμο. :p
Μόλις τα φέρνω σε ρέγουλα τα γΜΜνα κ δεν χαλάνε πλέον...τα βαριέμαι κ τα βάζω για πούλημα. :oops:
Από τα χέρια σου το παίρνω με κλειστά μάτια και τώρα με χαλασμένο συμπλέκτη ! Με τόση δουλειά που έχεις ρίξει ή επισκευή του συμπλέκτη δεν είναι τίποτα. :yew:
 
Top Bottom