KTM 690 smc + enduro

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Μόλις αγόρασα τελικά ένα smc από ένα καγκουρό και θέλει μερικά μαζέματα .

Έχω πολλές απορίες μιας και δεν έχω καμία επαφή και επίσης στο νετ δεν τα καταλαβαίνω όλα .


Ερώτηση Νο1 , αν έχει πρόγραμμα το μηχανάκι , μπορώ να το επαναφέρω στο εργοστασιακό για να έχει και πιο στρωτό δούλεμα ? και αν ναι , πως γίνετε αυτό ?


Ερώτηση Νο2 , το ρεζερβουάρ αυτό το έχει πίσω και κάτω από την σέλα .υπάρχει το SMπου το έχει μπροστά , μπαίνει το ρεζερβουάρ του sm στο enduro και το smc ?

Με αυτό τον τρόπο αυξάνεις την αυτονομία τρελά χωρίς το κόστος τον rally ρεζερβουάρ η του safari.


Υπάρχει βελτιωμένο σώμα injection ?


Και τελευταία ερώτηση , αν υπάρχει θερμοστάτης και βαλβίδα θερμοκρασίας που να ανοίγει το βεντιλατερ σε πιο χαμηλή θερμοκρασία ? πχ στου 99c


Θα βγάλω φωτο με την πρώτη ευκαιρία , να το μαζέψω λίγο .
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Περιμενε λιγο θα σε περιλαβουν οι ktmatzides και θα στο κανουν πυραυλο...χαζεψε το λιγο μεχρι να μυριστουν φρεσκο αιμα...χαχα καλοριζικο αδερφε..
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Μόλις αγόρασα τελικά ένα smc από ένα καγκουρό και θέλει μερικά μαζέματα .

Έχω πολλές απορίες μιας και δεν έχω καμία επαφή και επίσης στο νετ δεν τα καταλαβαίνω όλα .


Ερώτηση Νο1 , αν έχει πρόγραμμα το μηχανάκι , μπορώ να το επαναφέρω στο εργοστασιακό για να έχει και πιο στρωτό δούλεμα ? και αν ναι , πως γίνετε αυτό ?


Ερώτηση Νο2 , το ρεζερβουάρ αυτό το έχει πίσω και κάτω από την σέλα .υπάρχει το SMπου το έχει μπροστά , μπαίνει το ρεζερβουάρ του sm στο enduro και το smc ?

Με αυτό τον τρόπο αυξάνεις την αυτονομία τρελά χωρίς το κόστος τον rally ρεζερβουάρ η του safari.


Υπάρχει βελτιωμένο σώμα injection ?


Και τελευταία ερώτηση , αν υπάρχει θερμοστάτης και βαλβίδα θερμοκρασίας που να ανοίγει το βεντιλατερ σε πιο χαμηλή θερμοκρασία ? πχ στου 99c


Θα βγάλω φωτο με την πρώτη ευκαιρία , να το μαζέψω λίγο .


Καλοτάξιδο πρώτα απ όλα!!

Είτε με έξτρα εγκεφαλάκι είτε χωρίς το μηχανάκι έρχεται στο μαμά ανάλογα όμως τι έχει γίνει, επίσης έχω την εντύπωση πως το μοτο σου έχει διακοπτη με σκάλες για το δούλεμα του.

Χθές έβλεπα το ρεζερβουάρ που αναφέρεις σε ένα smt με τις κάθετες περίπου εξατμήσεις, μόνο άμα το χεις να το δεις θα είσαι 100% σίγουρος.

Για τις θερμοκρασίες δεν ξέρω!!!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Tελικά πήρες το καγκούρικο που μού'λεγες;
ΚαλοΣήκωτο & ΚαλοΝτριφτάριστο να'ναι :friendship: και ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ. :ok: (Σούζα τ'αλογάκ)

Ερώτηση Νο1 , αν έχει πρόγραμμα το μηχανάκι , μπορώ να το επαναφέρω στο εργοστασιακό για να έχει και πιο στρωτό δούλεμα ? και αν ναι , πως γίνετε αυτό ?
Αρχικά ,αυτό που θα πρέπει να κάνεις ,αφού δεν ξέρεις πως κ τι έχει γίνει στο μηχανάκι ,είναι να πας σ'ένα εξουσ/νο ΚΤΜ ,να στο συνδέσουν με το ΚΤΜο-διαγνωστικό ,να δούν αν όλα καλά ,κι αν χρειάζεται να γίνει κάποια αλλαγή στις ρυθμίσεις.
(βασικά έπρεπε να το'χεις κάνει πρίν το πάρεις)

Κατα τ'άλλα
Η ECU του είναι ανοιχτή κ προσβάσιμη.
Μπορείς να του αλλάξεις χάρτη κατα βούληση ,συνδέοντας το μηχανάκι στο κατάλληλο μηχάνημα με το κατάλληλο πρόγραμμα το οποίο θα το χειρίζεται ο κατάλληλος άνθρωπος.
(εξουσ/να ΚΤΜ - Βελτιωτές - κλποί)

Mπορείς να το ρυθμίσεις κ μέσω του προγράμματος TUNE ECU ,το οποίο προσφέρεται δωρεάν διαδυκτιακά -μαζί με προτεινόμενους χάρτες- απο την ΚΤΜ.
Το ανακαλύπτεις εύκολα.
Θα χρειαστείς ένα laptop ,ένα ειδικό καλώδιο ,k κάποιες γνώσεις.


Δεν θυμάμαι επίσης αν έχει διακόπτη εναλλαγής χαρτών ,όπως έχει το SD.
H ECU του πάντως ,την έχει την δυνατότητα για 2πλό χάρτη ,κ ο διακόπτης υπάρχει στα KTM spare parts.


Ερώτηση Νο2 , το ρεζερβουάρ αυτό το έχει πίσω και κάτω από την σέλα .υπάρχει το SMπου το έχει μπροστά , μπαίνει το ρεζερβουάρ του sm στο enduro και το smc ?

Με αυτό τον τρόπο αυξάνεις την αυτονομία τρελά χωρίς το κόστος τον rally ρεζερβουάρ η του safari.
Τι ραλλύ κ ποιό σαφάρι...SM πήρες...κυρίως εντός πόλης θα κινείσαι...τα 12 λτρ που έχει του δίνουν μια χαρά αυτονομία.


Υπάρχει βελτιωμένο σώμα injection ?
Να το κάνεις τι; Αυτό που φοράει δεν σου φτάνει;


Και τελευταία ερώτηση , αν υπάρχει θερμοστάτης και βαλβίδα θερμοκρασίας που να ανοίγει το βεντιλατερ σε πιο χαμηλή θερμοκρασία ? πχ στου 99c
Δεν ξέρω που ανοίγει ο θερμοστάτης ,αλλά σίγουρα οι Αυστριακοί θο το'χουν μελετήσει καλύτερα απο σένα κι απο μένα.
Ηλεκτροβαλβίδα βεντιλατέρ ,με χαμηλότερη θερμοκρασία έναρξης κυκλώματος ,υπάρχει.
 

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Και τελευταία ερώτηση , αν υπάρχει θερμοστάτης και βαλβίδα θερμοκρασίας που να ανοίγει το βεντιλατερ σε πιο χαμηλή θερμοκρασία ? πχ στου 99c
Η βαλβίδα θερμοκρασίας του 690 ανοιγει το βεντιλατερ στους 102°
Μπορεις να βρεις απο Suzuki LTZ400 ή Kawasaki KFX-400 που κουμπωνει ακριβως και ανοιγει στους 88°
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Καλες βολτες φιλε μου,πηρες ενα πολυ ωραιο διαολο
Ενα μπραβο γενικως σε ολη την παρεα που μοιραζεται με γενναιοδωρια πολυτιμες πληροφοριες:)
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Η βαλβίδα θερμοκρασίας του 690 ανοιγει το βεντιλατερ στους 102°
Μπορεις να βρεις απο Suzuki LTZ400 ή Kawasaki KFX-400 που κουμπωνει ακριβως και ανοιγει στους 88°
102 με 88 είναι τεράστια διαφορά. Θα έχει συνεχώς το βεντιλατερ σε λειτουργία. Εδώ στο 990 έβαλα βαλβίδα με 3-4 βαθμούς διαφορά και πάλι δουλεύει αισθητά πιο συχνά. Αν δεν έχεις εσύ πρόβλημα βέβαια δεν είναι κακό.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καταπληκτικό FUN BIKE.. Καλή απόλαυση!!

Και μια ευχή ότι ψεγάδι έχει να το διορθώσεις εύκολα και να σου είναι απροβλημάτιστο για χρόνια!
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Tελικά πήρες το καγκούρικο που μού'λεγες;

Τι ραλλύ κ ποιό σαφάρι...SM πήρες...κυρίως εντός πόλης θα κινείσαι...τα 12 λτρ που έχει του δίνουν μια χαρά αυτονομία.



Να το κάνεις τι; Αυτό που φοράει δεν σου φτάνει;



Δεν ξέρω που ανοίγει ο θερμοστάτης ,αλλά σίγουρα οι Αυστριακοί θο το'χουν μελετήσει καλύτερα απο σένα κι απο μένα.
Ηλεκτροβαλβίδα βεντιλατέρ ,με χαμηλότερη θερμοκρασία έναρξης κυκλώματος ,υπάρχει.

Ναι τελικά πήρα το καγκουρικο και θα το φέρω στα μέτρα μου … ελπίζω .

Πρέπει να φοραει πρόγραμμα αλλά από την άλλη εβδομάδα θα το φέρω στα εργοστασιακά δεδομένα και αργότερα βλέπουμε

Για να πάρει μπροστά θέλει λίγο γκάζι και χαμηλά πνίγετε .

Το ρεζερβουάρ το ρώτησα για εγκυκλοπαιδικούς λόγους μιας και μου αρέσουν πολύ τέτοιου είδους μετατροπές .

Βαλβίδα βεντιλατερ θα αλλάξω και αυτή μέσα στην επόμενη εβδομάδα .
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Καταπληκτικό FUN BIKE.. Καλή απόλαυση!!

Και μια ευχή ότι ψεγάδι έχει να το διορθώσεις εύκολα και να σου είναι απροβλημάτιστο για χρόνια!

Σε ευχαριστώ για τις ευχές και ελπίζω να τις ακούσουν οι δυνάμεις από πάνω και να πέσω σε καλό μηχανικό .
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
102 με 88 είναι τεράστια διαφορά. Θα έχει συνεχώς το βεντιλατερ σε λειτουργία. Εδώ στο 990 έβαλα βαλβίδα με 3-4 βαθμούς διαφορά και πάλι δουλεύει αισθητά πιο συχνά. Αν δεν έχεις εσύ πρόβλημα βέβαια δεν είναι κακό.
Θα δουλεύει υπερορίες και κάποια στιγμή θα χαλάσει λογικά σε μικρότερο διάστημα από το αναμενόμενο αλλά προτιμώ να το θυσιάσω .
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Η βαλβίδα θερμοκρασίας του 690 ανοιγει το βεντιλατερ στους 102°
Μπορεις να βρεις απο Suzuki LTZ400 ή Kawasaki KFX-400 που κουμπωνει ακριβως και ανοιγει στους 88°
Ξεκιναω σήμερα το πρωί , πάω στην τεομοτο , μπαίνω μέσα και θυμήθηκα τις εποχές που είχα το Z750 και το versys, ίδιοι άνθρωποι στις ίδιες θέσεις , ζηταω το ανταλλακτικό ----παίρνω ένα @ .:mad:

Σε 15 μέρες παραγγελία από το εξωτερικό – καταραμένη κρίση .

Του απατάω άστο και βλέπουμε αν δεν βρω στη γύρα . βρήκα τελικά σε ktmservice.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Καλοτάξιδο πρώτα απ όλα!!

Είτε με έξτρα εγκεφαλάκι είτε χωρίς το μηχανάκι έρχεται στο μαμά ανάλογα όμως τι έχει γίνει, επίσης έχω την εντύπωση πως το μοτο σου έχει διακοπτη με σκάλες για το δούλεμα του.

Χθές έβλεπα το ρεζερβουάρ που αναφέρεις σε ένα smt με τις κάθετες περίπου εξατμήσεις, μόνο άμα το χεις να το δεις θα είσαι 100% σίγουρος.

Για τις θερμοκρασίες δεν ξέρω!!!
Δεν έχει διακόπτη για τα προγράμματα αλλά όντος παίρνει εξτρα .

Το ρεζερβουάρ κάπου θα βρω ένα να κάνω μια δοκιμή από περιέργεια να δω αν μπαίνει γιατί αυτό θα βολέψει πολύ τα enduroόταν κάνουν travelenduroκαι αυτή η μετατροπή θα μπορούσε να κοστίσει ελάχιστα .
 

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Εχει διακοπτη κατω απο την σελα. Κοιτα το manual να τον βρεις

Τελικα ποσο τον πηρες τον διακοπτη απο την ΚΤΜ;
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Εχει διακοπτη κατω απο την σελα. Κοιτα το manual να τον βρεις

Τελικα ποσο τον πηρες τον διακοπτη απο την ΚΤΜ;
Δεν τον πήρα , θα τον πάρω από έξω , θα φτιάξω μια παραγγελία με ότι άλλο χρειάζομαι και με τα υλικά του service για να έχω ένα μικρό στοκ .

Θα κατεβάσω το manual σήμερα , κάπου θα το βρω .
 
Top Bottom