KTM 790 Adventure

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Η ρυθμιση δεν ειναι πανάκεια όμως παντοτε...ισως η προφορτιση να ειναι απο τα πιο σημαντικα με τη λογική ότι το βαρος του καθε αναβατη αν υπολογισεις και αποσκευες ή και δευτερο ατομο παιζει...οποτε εκει αναγκαστικα αν δεν υπαρχει ρυθμιση πας σιγουρα σε αλλο ελατηριο...Νομίζω ότι όποιος θελει ρυθμίσεις κτλ πάει στο 890 Adventure R. Μπορεί και το 890 Adventure σκετο να εχει...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Άσχετο αλλά ένα πράγμα έπρεπε να έχουν ΟΛΕΣ οι μοτοσυκλέτες ανεξαρτήτως τιμής και κατηγορίας. Ρύθμιση προφορτισης εμπρός και πίσω. Άσε ρυθμίσεις επαναφοράς απόσβεσης. Την στιγμή που το SAG είναι το άλφα και το ωμέγα για το πώς στέκεται η μοτοσυκλέτα στο δρόμο δεν έπρεπε να πουλιούνται καν μοτοσυκλέτες χωρίς ρύθμιση. Και για να το παω ένα βήμα πιο πέρα κανονικά έπρεπε να υπάρχουν 2 εκδόσεις σε όλα τις μοτοσυκλέτες εστω. Light weight 65-90 κιλά αναβάτη και 90 κιλά +. Δεν μπορεί να πουλιούνται μοτοσυκλέτες ίδιες για γυναίκες και 150κιλους. Είναι αστείο. Αλλά ακόμα πιο αστείο είναι που δεν έχει εργοστασιακή επιλογή σκληρότητας για το ελατήριο. Μόνο σε κάτι enduro το βλέπεις. Να πάρεις δηλαδή μια μοτοσυκλέτα και να σηκώνει τα χέρια ψηλά η εταιρεία αν είσαι 120 κιλά και δε κάνει για τίποτα. Να σου λέει ευθαρσώς πήγαινε σε aftermarket ελατήριο. Δεν υπάρχει αυτό και κανείς δε λέει για αυτό τίποτα δεκαετίες. Μας έχει πρήξει η Ε.Ε. με μαλακιες ηλεκτρονικά για την ασφάλεια και το πιο σημαντικό και δωρεάν για την οδική συμπεριφορά την σωστή σκληρότητα των ελατηρίων στη μοτοσυκλέτα δεν ασχολήθηκε ποτέ κανείς! Μόνο εξειδικευμένοι χομπίστες και εκπαιδευτές.

Αλλά όλα τα παραπάνω ειναι ένας εφιάλτης logistics και κόστους οπότε γ@μ@ το ..
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σωστό και το έχω γράψει πολλές φορές. Δεν γίνεται να δίνεις 25000 για ένα GSA, 35000 για μια MTSR και να πρέπει να βρεις ελατήρια κάπου οπουδήποτε.

Πωλούνται τρεις σέλες για τα περισσότερα μοντέλα, δύο ύψη αναρτήσεων, κανένα ελατήριο. Wtf. To 790 πες είναι τυχεροί οι υποψήφιοι γιατί έρχεται σε γνωστή βάση. Για το τρανσαλπ ας πούμε, γέλιο μόνο.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Στα GSA εχεις ESA και στο Ducati πίσω έχει σίγουρα προφορτιση. Νομίζω όσοι εχουν ηλεκτρονικές αναρτησεις εχουν. βεβαια δεν ξερω με τα μπροστα τι γινεται...Συνηθως οι street εκδοσεις δεν εχουν πολλές ρυθμίσεις σε αντίθεση με τις χωμάτινες...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ακόμα και με το ESA κλπ το ελατήριο έχει όρια. Μην μου λες την εξυπνάδα γνωστού μάστορα "όσο έχει βόλτες η ροδέλα του ελατηρίου μπορείς να το αφίξεις".
 

xigo

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
1290SAS-NX650R-SRX
Πάντως το 890 το απλο, χωρις ρυθμίσεις στις αναρτήσεις κτλ. Μέχρι να αρχίσουν τα διακό και βάλε παίζει να είναι ότι πιο γρήγορο έχω οδηγήσει σε επαρχιακό, και μετά μπαίνει χώμα και απλά δεν πάει τόσο καλά όσο το R.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Ακόμα και με το ESA κλπ το ελατήριο έχει όρια. Μην μου λες την εξυπνάδα γνωστού μάστορα "όσο έχει βόλτες η ροδέλα του ελατηρίου μπορείς να το αφίξεις".
σε εμάς τους light μια χαρά είναι οι αναρτήσεις
εσείς να πατε αλλού...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
σε εμάς τους light μια χαρά είναι οι αναρτήσεις
εσείς να πατε αλλού...
Ναι, τα βλέπω στο ίντερνετ, "θέλω να πάρω 990 αλλά δεν το φτάνω πως χαμηλώνει". Έχετε άλλα θέματα εσείς.
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
σε εμάς τους light μια χαρά είναι οι αναρτήσεις
εσείς να πατε αλλού...
Ναι, τα βλέπω στο ίντερνετ, "θέλω να πάρω 990 αλλά δεν το φτάνω πως χαμηλώνει". Έχετε άλλα θέματα εσείς.
Κοντοι- χοντροι, ωπα συγνωμη, μικροκαμωμενοι-ευσωμοι 1-1... :friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Πολύ φοβάμαι ότι θα χρειαστώ ελατήριο...ε ας μην το πάρω τότες!χαχα


Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Φαε κατι, με αυτα τα κιλα δεν συμπιεζεται και δεν δουλευει το ελατηριο... :wacky:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πολύ φοβάμαι ότι θα χρειαστώ ελατήριο...ε ας μην το πάρω τότες!
Η ερώτηση είναι...

Θα αλλάξεις το 790 σου με το νέο 790 γιατί; Περισσότερο θα πιάσουν τόπο αναρτήσεις και το κρατάς μέχρι όποτε.
(δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει θέλω άλλα ελατήρια αν δεν κάτσεις σε μοτοσικλέτα και ακούσεις το "νταν" του στοπ στα αμορτισέρ)

Κοντοι- χοντροι, ωπα συγνωμη, μικροκαμωμενοι-ευσωμοι 1-1... :friendship:
ΛΟΛ δεν είναι θέμα κόντρας μεταξύ οδηγών.
Είναι ένα σοβαρό παράπονο το οποίο απορώ γιατί δεν έχει φτάσει σε κανένα μανατζαραίο και εξελικτή μοτοσικλέτας και το χιουμοράκι ένθεν και ένθεν δεν το κάνει λιγότερο ισχυρό.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Η ερώτηση είναι...

Θα αλλάξεις το 790 σου με το νέο 790 γιατί; Περισσότερο θα πιάσουν τόπο αναρτήσεις και το κρατάς μέχρι όποτε.
(δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει θέλω άλλα ελατήρια αν δεν κάτσεις σε μοτοσικλέτα και ακούσεις το "νταν" του στοπ στα αμορτισέρ)


ΛΟΛ δεν είναι θέμα κόντρας μεταξύ οδηγών.
Είναι ένα σοβαρό παράπονο το οποίο απορώ γιατί δεν έχει φτάσει σε κανένα μανατζαραίο και εξελικτή μοτοσικλέτας και το χιουμοράκι ένθεν και ένθεν δεν το κάνει λιγότερο ισχυρό.
Αυτό που είμαι πάνω είναι το 890R 2023 και είναι ο μόνος λόγος για να αλλάξω το 790
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Ναι, τα βλέπω στο ίντερνετ, "θέλω να πάρω 990 αλλά δεν το φτάνω πως χαμηλώνει". Έχετε άλλα θέματα εσείς.
Μια χαρά πατάω... και εκεί εσείς έχετε τό πρόβλημα... που διπλώνουν τά πόδια σας πολύ...
Δεν συμφερετε φιλαράκι...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μια χαρά πατάω... και εκεί εσείς έχετε τό πρόβλημα... που διπλώνουν τά πόδια σας πολύ...
Δεν συμφερετε φιλαράκι...
Και στο GS τα ίδια, άστα, μπάσκετ μόνο, τα λέει ο ινδός αλλά δεν τον ακούνε ούτε στην Ελβετία


Αυτό με το 990 ήταν τυπάκι που απλά γέμισε όλες τις ομάδες του φβ και είχε ποστάρει και εδώ. Αν δεν ήταν τρολ, ήταν ο πιο επίμονος κοντός που έχω δει τα τελευταία χρόνια. Κοντράρει στα ίσια αυτόν που δεν έφτανε ούτε τα μαρσπιέ του GS.
 
Top Bottom