KTM 990 ADVENTURE

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Δεν την έχω δοκιμάσει. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια όμως για την αντίστοιχη αλλαγή στην πίσω τρόμπα (για ν' αποφύγεις το πρόβλημα με τα υγρά που "βράζουν" εύκολα και χάνεις το πίσω φρένο)... Η λύση βγαίνει περίπου στο 150αρι και "ξενοιάζεις" απ' ότι διαβάζω.
Αυτό με τα υγρά που βράζουν λύνεται εύκολα με χαμηλότερο κόστος.
Με τη χρήση αυτού του προϊόντος: http://slavensracing.com/shop/mule-cool-rear-brake-caliper-cooler-for-ktm-950-990-by-slavens/
Μπορεί να υπάρχει και αντίστοιχο από άλλον κατασκευαστή αλλά δεν το γνωρίζω.
Βασικά μια ψύχτρα είναι και από αμερικάνικα reviews που διαβάζω δουλεύει καλά.

 

christos ktm R

Μέλος
Όνομα
χρηστος
Μοτό
ktm adventure 990R
Yamaha xt 550
Piaggio liberty
honda cub 90
Δεν την έχω δοκιμάσει. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια όμως για την αντίστοιχη αλλαγή στην πίσω τρόμπα (για ν' αποφύγεις το πρόβλημα με τα υγρά που "βράζουν" εύκολα και χάνεις το πίσω φρένο)... Η λύση βγαίνει περίπου στο 150αρι και "ξενοιάζεις" απ' ότι διαβάζω.
ευχαριστω τσιου!προς το παρων λεω να δοκιμασω να βαλω μονο την μπροστα,ετσι για λιγο ποιο δυνατο μπροστινο.με το πισω θυμαμαι στα 950 εβραζε κ εχανες ευκολα το πισω.θυμαμαι με ενα 950sm που μου ειχε συμβει.στο 990 δεν μου εχει τυχει μεχρι τωρα κ ειναι αρκετα ικανοποιητικο το πισω φρενο
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
ευχαριστω τσιου!προς το παρων λεω να δοκιμασω να βαλω μονο την μπροστα,ετσι για λιγο ποιο δυνατο μπροστινο.με το πισω θυμαμαι στα 950 εβραζε κ εχανες ευκολα το πισω.θυμαμαι με ενα 950sm που μου ειχε συμβει.στο 990 δεν μου εχει τυχει μεχρι τωρα κ ειναι αρκετα ικανοποιητικο το πισω φρενο
λογικα ταιριαζουν αρκετες τρομπες brembo,οχι μονο δουκα
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
γιατι δεν βαζετε υγρα 5.1 που εχουν πολυ υψηλοτερο σημειο βρασμου?
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Δεν την έχω δοκιμάσει. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια όμως για την αντίστοιχη αλλαγή στην πίσω τρόμπα (για ν' αποφύγεις το πρόβλημα με τα υγρά που "βράζουν" εύκολα και χάνεις το πίσω φρένο)... Η λύση βγαίνει περίπου στο 150αρι και "ξενοιάζεις" απ' ότι διαβάζω.
150αρι για πισω?? μονο τρομπα αλλαζεις?
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Αυτό με τα υγρά που βράζουν λύνεται εύκολα με χαμηλότερο κόστος.
Με τη χρήση αυτού του προϊόντος: http://slavensracing.com/shop/mule-cool-rear-brake-caliper-cooler-for-ktm-950-990-by-slavens/
Μπορεί να υπάρχει και αντίστοιχο από άλλον κατασκευαστή αλλά δεν το γνωρίζω.
Βασικά μια ψύχτρα είναι και από αμερικάνικα reviews που διαβάζω δουλεύει καλά.

εγω εχω δει και αυτο το οποιο ειναι για εντουρο αλλα μπορεις να φτιαξεις πασο πανω στο καπακι της πισω τρομπας και να το βαλεις με πατεντα, για να εχει και πιο πολλα υγρα αλλα και σαν ψυχτρα...
Και κανει και 25 ευρω σε σχεση με το απο πανω που εχει 60, απλα δεν τοποθετειται αμεσως, ειναι πατεντα ειπαμε :p
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
150αρι για πισω?? μονο τρομπα αλλαζεις?
Ναι τόσο. Δεν είμαι σίγουρος αν αλλάζεις και το δοχείο με λίγο μεγαλύτερο. Μια αρκετά πιο φθηνή λύση (με πιο αμφίβολα αποτελέσματα) είναι η προσθήκη δεύτερου δοχείου με υγρά, κόστος γύρω στο 50αρι. Προσωπικά δεν μ' αρέσει σαν ιδέα αυτή. Τη λύση με την ψύχτρα την έχω δει στα αμερικάνικα fora και φαίνεται καλή ιδέα! Δεν έχω ακούσει εντυπώσεις ούτε ξέρω κάποιον που να την έχει κάνει.
 

christos ktm R

Μέλος
Όνομα
χρηστος
Μοτό
ktm adventure 990R
Yamaha xt 550
Piaggio liberty
honda cub 90
λογικα ταιριαζουν αρκετες τρομπες brembo,οχι μονο δουκα
ναι το γνωριζω το θεμα ειναι οτι θα ταιριαζουν οι μαμα χουφτες ή παμε για φαγωμα ή για αλλες.εχω μια τρομπα καβατζα απο το προηγουμενο σου μηχανακι(multi 1000).πιστευω θα ειναι οτι πρεπει
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
ναι το γνωριζω το θεμα ειναι οτι θα ταιριαζουν οι μαμα χουφτες ή παμε για φαγωμα ή για αλλες.εχω μια τρομπα καβατζα απο το προηγουμενο σου μηχανακι(multi 1000).πιστευω θα ειναι οτι πρεπει
και θα του βαλεις 4 υγρο?λογικα μπαινει και δεν θα βρισκει,λιγο που το σκεφθηκα
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
ναι το γνωριζω το θεμα ειναι οτι θα ταιριαζουν οι μαμα χουφτες ή παμε για φαγωμα ή για αλλες.εχω μια τρομπα καβατζα απο το προηγουμενο σου μηχανακι(multi 1000).πιστευω θα ειναι οτι πρεπει
Μια δοκιμή σίγουρα είναι ότι καλύτερο. Το θέμα βέβαια είναι (όπως ξανααναφερθηκε εδώ) η διατομή του εμβολου της τρόμπας. Αν λοιπόν του multi είναι πιο μεγάλη, τότε θα επιτυχεις τα αντίθετα αποτελέσματα.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Μια δοκιμή σίγουρα είναι ότι καλύτερο. Το θέμα βέβαια είναι (όπως ξανααναφερθηκε εδώ) η διατομή του εμβολου της τρόμπας. Αν λοιπόν του multi είναι πιο μεγάλη, τότε θα επιτυχεις τα αντίθετα αποτελέσματα.
το multi εχει πολυ πιο δυνατα φρενα,αλλα αρκετα προοδευτικα για ducati.εδιαφερον παντρεμα,γιατι η τρομπα του βρισκεται και σχετικα φθηνα..
christos ktm R αν το παιξεις το θεμα με εδιαφερει...βασικα και πειραματοζωο γινομαι:D:D
 

christos ktm R

Μέλος
Όνομα
χρηστος
Μοτό
ktm adventure 990R
Yamaha xt 550
Piaggio liberty
honda cub 90
πυξιδας 990..μετα τις ζαντες,που παω fullαριστος για alpina το επομενο θα ειναι να δοκιμασω κ την τρομπα.το θεμα ειναι οτι ειδα την brembo rcs 19 κ μ'αρεσει πολυ.βεβαια η μια κανει 300ε την αλλη την εχω σπιτι.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
πυξιδας 990..μετα τις ζαντες,που παω fullαριστος για alpina το επομενο θα ειναι να δοκιμασω κ την τρομπα.το θεμα ειναι οτι ειδα την brembo rcs 19 κ μ'αρεσει πολυ.βεβαια η μια κανει 300ε την αλλη την εχω σπιτι.
Απο που θα πάρεις τις alpina ? Θα στείλεις τις δικές σου για ανακατασκευή η θα πάρεις καινούργιες ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Απο που θα πάρεις τις alpina ? Θα στείλεις τις δικές σου για ανακατασκευή η θα πάρεις καινούργιες ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
εχω ρωτησει εγω www.wolf-racing.gr ,λιγο πανω απο 1000ε κοστος με μαμα κεντρα
christos ktm R ειχα βαλει ακτινικη συμπλεκτη,χρειαζοταν αποστατη απο τη μεσα μερια για να κλεισει μια χουφτα εντουρο,σε αντιθεση με τη μαμα φρενου που εκλεινε κανονικα η χουφτα.μιλαμε γι αυτες με την αλουμινενια πλακα
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
εχω ρωτησει εγω www.wolf-racing.gr ,λιγο πανω απο 1000ε κοστος με μαμα κεντρα
christos ktm R ειχα βαλει ακτινικη συμπλεκτη,χρειαζοταν αποστατη απο τη μεσα μερια για να κλεισει μια χουφτα εντουρο,σε αντιθεση με τη μαμα φρενου που εκλεινε κανονικα η χουφτα.μιλαμε γι αυτες με την αλουμινενια πλακα
Στο online τις alpina έχει η πίσω 1000€ με κέντρο και 700€ η μπροστά με το κέντρο .
Το θέμα ειναι αν τους στείλεις μια ζάντα στην Αγγλία αν στο κάνουν αυτοί με το δικό σου κέντρο ; και τι κόστος θα μπορούσε να έχει ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

christos ktm R

Μέλος
Όνομα
χρηστος
Μοτό
ktm adventure 990R
Yamaha xt 550
Piaggio liberty
honda cub 90
Απο που θα πάρεις τις alpina ? Θα στείλεις τις δικές σου για ανακατασκευή η θα πάρεις καινούργιες ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
ειχα στειλει e mail στην alpina στην αγγλια κ μου απαντησαν οτι στεφανια κ ακτινες μαζι με τα μεταφορικα(δηλαδη αφηνω τα δικα μου κεντρα) γυρω στα 970 ευρω.τωρα τελευταια ειχε παιξει ενα θεμα ο πυξιδας 990 σε γειτονικο forum κ ελεγε οτι αν τις στειλεις να στις φτιαξουν αυτοι εχεις εγγυηση εφορου ζωης με 1200 ευρω.αν τις φτιαξεις εσυ 1100.θελω να αφησω τα μαμα κεντρα γιατι στο adv.com οι περρισοτεροι που τις εχουν βαλει λενε οτι ειναι ποιο αντοχης,ενω τις alpina τα κεντρα εχουν θεμα με την φωλια των ρουλεμαν(σπανε τα ρουλεμαν κ τρωνε την φωλια σε σκληρη χρηση)
 

christos ktm R

Μέλος
Όνομα
χρηστος
Μοτό
ktm adventure 990R
Yamaha xt 550
Piaggio liberty
honda cub 90
μολις τωρα το ειδα.;) οπως κ να χει εγω παω καρφωτος για alpina.ειναι δοκιμασμενες χρονια στο εξωτερικο,αλλα κ εσωτερικο κ εχουν ακουστει πολυ καλα λογια.τι θεμα ειναι να βρω πλεχτη της προκοπης κ τσακαλι
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
μολις τωρα το ειδα.;) οπως κ να χει εγω παω καρφωτος για alpina.ειναι δοκιμασμενες χρονια στο εξωτερικο,αλλα κ εσωτερικο κ εχουν ακουστει πολυ καλα λογια.τι θεμα ειναι να βρω πλεχτη της προκοπης κ τσακαλι
μολις τωρα το ειδα.;) οπως κ να χει εγω παω καρφωτος για alpina.ειναι δοκιμασμενες χρονια στο εξωτερικο,αλλα κ εσωτερικο κ εχουν ακουστει πολυ καλα λογια.τι θεμα ειναι να βρω πλεχτη της προκοπης κ τσακαλι
πιστευω θα βρεις..
 

christos ktm R

Μέλος
Όνομα
χρηστος
Μοτό
ktm adventure 990R
Yamaha xt 550
Piaggio liberty
honda cub 90
εγω παλι απο αυτα που εχω δει μεχρι στιγμης το βλεπω λιγακι χλωμο..
 
Top Bottom