MC road trip Αυστρία - βόρεια Ιταλία - Σλοβενία, Ιούνιος 2022

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Κάντε υπομονή και ο ουρανός θα γίνει πιο γαλανός... ;)
Καλό δρόμο!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Μωρέ ας είμαστε κ μεις στην αρχή ενός τέτοιου ταξιδιού κ ας έριχνε ότι ήθελε..
Μία στάση για 2,3 μπύρες κ σνίτσελ ποτέ δεν έβλαψε.. :ha
Καλούς δρόμους να εχετε
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλησπέρα από το φερρυ. Είμαστε ακόμα στο Trelleborg, σε δέκα λεπτά ξεκινάμε για Travemünde.
Κατ' αρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για τα σχόλια και την ενθάρρυνση.
Κάνω μια σύνοψη της, ελαφρώς αδιάφορης, πρώτης ημέρας:

Στις 8 το πρωί πήγαμε να αφήσουμε την τετράποδη και χνουδωτή κούκλα στο πανδοχείο σκύλων, γυρίσαμε σπίτι και αρχίσαμε να ετοιμάζουμε τα τελευταία. Ξεκινήσαμε με ένα δίωρο καθυστέρηση σε σχέση με αυτό που είχαμε προγραμματίσει αρχικά, αλλά όπως αποδείχθηκε εν τέλει, περίπου ένα 5-ωρο νωρίτερα απ ότι χρειαζόταν. :happy:

Το ξεκίνημα και τα πρώτα 150 χιλιόμετρα περίπου ήταν μια χαρά, ευχάριστη θερμοκρασία, ήλιος, όλα σούπερ. Μέχρι που ξαφνικά η Σουηδία θυμήθηκε ότι έχουν περάσει πάνω από 6 ώρες χωρίς να βρέξει εκεί που βρίσκομαι και βάλθηκε να επαναφέρει την τάξη. Φάγαμε νερό που βάλαμε και στις τσέπες μας. Νομίζω έβρεχε συνεχώς με μικρές διακοπές για περίπου 100-150 χιλιόμετρα. Αφού ήμουν στο τσακ να τα γειώσω όλα και να γυρίσω σπίτι, τόσο απίστευτα νεύρα είχα.
Μην τα πολυλογώ αυτά τα υγρά (λάθος τύπου "υγρά", δυστυχώς), φτάσαμε αισίως στο Trelleborg, αράξαμε σε ένα φαστ φουντ της άθλιας αλυσίδας με τον κλόουν (εθνική επέτειος σήμερα, τα πάντα κλειστά σχεδόν), ήπιαμε μια κόκα κόλα να περάσει η ώρα και ήρθαμε στο λιμάνι. Επιβιβαστήκαμε και σε λίγο ξεκινάμε.
Συνολικά 420 χλμ περίπου, εν πολλοίς βαρετής διαδρομής, βρίσκονται πίσω μας.

Αύριο έχουμε κύριο προορισμό το. Αμβούργο, αλλά ελπίζουμε να βρούμε κάτι ενδιαφέρον να κάνουμε για να περάσουμε την ημέρα μας.

Πέφτω για λίγο ύπνο.
Καληνύχτα σε όλους.
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλησπέρα σας και πάλι, αυτή τη φορά από Αμβούργο. Μις ξεκίνησε το τραίνο (και μετά από 40 δευτερόλεπτα σταμάτησε ξανά, χαχα) για Innsbruck.
Για κάποιο περίεργο λόγο δεν ήταν ούτε η σημερινή ημέρα ιδιαίτερα εντυπωσιακή. Ο καιρός ήταν σκοτεινός από το πρωί και δεν μας έβγαλε κέφι για βόλτα. Κάναμε ένα πέρασμα από το Lübeck και μετά Αμβούργο, όπου παρκάραμε τη μηχανή σε ένα υπόγειο γκαράζ (στο οποίο μας κέρασε το παρκάρισμα ένας ευγενικός υπάλληλος) και βολτάραμε στην πόλη με τα πόδια σε κάτι όμορφες γειτονιές.
Μετά το πρόγραμμα είχε απλά σταθμό και επιβίβαση στο τραίνο. Είχε πλάκα η εμπειρία αυτή, δεν φορτώνεις κάθε μέρα τη μηχανή σου στο τραίνο. Δεν έχω πολλές φωτογραφίες, τραβήξαμε λίγο βίντεο, η Μαρία έχει βγάλει περισσότερες φωτογραφίες και κάποια στιγμή θα ανεβάσουμε. Οπότε για σήμερα απλά μια πρόγευση:



Τώρα θα ψάξουμε να βρούμε κάτι να φάμε και θα πάρουμε κανένα υπνάκο.
Καλό βραδάκι σε όλους και τα ξαναλέμε αύριο αισίως.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Καλο ταξίδι να εχετε!
Θα μπορούσες να δωσεις μερικές πληροφορίες για το τρένο;
Εχει κάποιο σάιτ ώστε να δω κόστη και δρομολόγια;
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλο ταξίδι να εχετε!
Θα μπορούσες να δωσεις μερικές πληροφορίες για το τρένο;
Εχει κάποιο σάιτ ώστε να δω κόστη και δρομολόγια;
Ευχαριστούμε Κωνσταντίνε.
Φυσικά, εννοείται.
Λοιπόν, το δρομολόγιο προς innsbruck το κάνουμε με ÖBB και θα το βρεις σε αυτό το site:

Τη διαδρομή επιστροφής, από Villach για Αμβούργο, την κάνουμε με Urlaubs-express. The UEX Motorail 2022: Even more Connections to Italy and Austria! – Urlaubs-Express

Δεν έχει πολύ συχνά δρομολόγια, αλλά με λίγη τύχη, θα βρεις κάτι να σε βολεύει.

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!
Ευχαριστούμε Στέφανε! Να 'σαι καλά. :) Όλοι μας, να έχουμε καλές διαδρομές κάθε μέρα!
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλησπέρα σε όλους. Αυτή τη φορά από ένα μέρος που λέγεται Boario Terme. Δεν έχω ιδέα πώς βρεθήκαμε εδώ, αλλά ξέρω ότι δεν ήταν αυτός ο προορισμός μας. Αλλά ας πάρουμε λίγο τα πράγματα από την αρχή.
Χτες ήμασταν στο Innsbruck, από το οποίο δεν έδωσα ιδιαίτερα λεπτομερή αναφορά, γιατί το μόνο που κάναμε ήταν μια σχετικά σύντομη βόλτα στο κέντρο, μέχρι που άρχισε να βρέχει και φύγαμε κακήν-κακώς για το ξενοδοχείο.
Το επόμενο πρωί ο καιρός παρέμενε άστατος και έτσι αναγκαστικά αλλάξαμε τα σχέδια μας για να αποφύγουμε την πολλή βροχή. Αντί λοιπόν να πάμε προς δολομίτες, το πήραμε για Bergamo, φυσικά αποφεύγοντας εθνικές οδούς.

Περάσαμε λοιπόν από Bolzano, όπου φάγαμε μεσημεριανό και συνεχίσαμε μέσω του passo della Mendola (ή κάπως έτσι) για Bergamo, αλλά μας βγήκε κάπως πιο μεγάλη η διαδρομή και την κόψαμε στο Boario Terme για να συνεχίσουμε αύριο.

Δυστυχώς δύο κάρτες σε ισάριθμες GoPro έχουν βγάλει SD-error και οι κάμερες θέλουν να τις φορμάρουν, που σημαίνει ότι θα χάσω όλα το υλικό που έχω τραβήξει από την αρχή του ταξιδιού ως σήμερα, συμπεριλαμβανομένων των σκηνικών με το τραίνο και ένα passo από Innsbruck προς Bolzano. Έχει κανείς καμιά καλή ιδέα για το πώς να τις σώσω;

Μερικές φώτο πριν με πάρει ο ύπνος.



Καλή σας νύχτα.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Δυστυχώς δύο κάρτες σε ισάριθμες GoPro έχουν βγάλει SD-error και οι κάμερες θέλουν να τις φορμάρουν, που σημαίνει ότι θα χάσω όλα το υλικό που έχω τραβήξει από την αρχή του ταξιδιού ως σήμερα, συμπεριλαμβανομένων των σκηνικών με το τραίνο και ένα passo από Innsbruck προς Bolzano. Έχει κανείς καμιά καλή ιδέα για το πώς να τις σώσω;
Καλύτερα να παρεις 2 καινούργιες sd και να ασχοληθείς να σωσεις τις παλιρς οταν γυρίσεις.

Θα συνεχισετε κιάλλο δυτικά?
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλησπέρα σε όλους. Αυτή τη φορά από ένα μέρος που λέγεται Boario Terme. Δεν έχω ιδέα πώς βρεθήκαμε εδώ, αλλά ξέρω ότι δεν ήταν αυτός ο προορισμός μας. Αλλά ας πάρουμε λίγο τα πράγματα από την αρχή.
Χτες ήμασταν στο Innsbruck, από το οποίο δεν έδωσα ιδιαίτερα λεπτομερή αναφορά, γιατί το μόνο που κάναμε ήταν μια σχετικά σύντομη βόλτα στο κέντρο, μέχρι που άρχισε να βρέχει και φύγαμε κακήν-κακώς για το ξενοδοχείο.
Το επόμενο πρωί ο καιρός παρέμενε άστατος και έτσι αναγκαστικά αλλάξαμε τα σχέδια μας για να αποφύγουμε την πολλή βροχή. Αντί λοιπόν να πάμε προς δολομίτες, το πήραμε για Bergamo, φυσικά αποφεύγοντας εθνικές οδούς.

Περάσαμε λοιπόν από Bolzano, όπου φάγαμε μεσημεριανό και συνεχίσαμε μέσω του passo della Mendola (ή κάπως έτσι) για Bergamo, αλλά μας βγήκε κάπως πιο μεγάλη η διαδρομή και την κόψαμε στο Boario Terme για να συνεχίσουμε αύριο.
Δε πειράζει, κατά τη γνώμη μου αυτά είναι τα όμορφα των ταξιδιών, αυτά γράφουν στις μνήμες μας. Καλή συνέχεια στο ταξίδι σας.
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλύτερα να παρεις 2 καινούργιες sd και να ασχοληθείς να σωσεις τις παλιρς οταν γυρίσεις.

Θα συνεχισετε κιάλλο δυτικά?
Καλησπέρα.
Ναι, αυτό σκέφτομαι να κάνω, απλά έχω ξενερώσει στη σκέψη του να χάσω το περιεχόμενο της πρώτης κάρτας.

Έχουμε ήδη περάσει το Bergamo με κατεύθυνση προς Κόμο, αλλά τώρα κάνουμε pit stop στο άλλο "πόδι", στο Lecco. Ήπιαμε ένα αναψυκτικό (έχει 27 βαθμούς σήμερα), θα βάλουμε βενζίνη και ξεκινάμε σε λίγο.

Δε πειράζει, κατά τη γνώμη μου αυτά είναι τα όμορφα των ταξιδιών, αυτά γράφουν στις μνήμες μας. Καλή συνέχεια στο ταξίδι σας.
Στη μνήμη μου σίγουρα έχει γράψει ο πανικός όταν είδα το μήνυμα. Χαχαχα.

Ευχαριστούμε πολύ. Συνεχίζουμε.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Επειδή μου έχει τύχη να χαλάσει κάρτα, θα βρεις τρόπο να μην χάσεις το περιοχομενο.
Προχωρήστε δυνατά :friendship:
 

sek

Κουλό μέλος
Περιοχή
Θεσ/νίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS SE
Δυστυχώς δύο κάρτες σε ισάριθμες GoPro έχουν βγάλει SD-error και οι κάμερες θέλουν να τις φορμάρουν, που σημαίνει ότι θα χάσω όλα το υλικό που έχω τραβήξει από την αρχή του ταξιδιού ως σήμερα, συμπεριλαμβανομένων των σκηνικών με το τραίνο και ένα passo από Innsbruck προς Bolzano. Έχει κανείς καμιά καλή ιδέα για το πώς να τις σώσω;
Καλησπέρα.

Για να ηρεμήσει το πνεύμα...

Έχω χρησιμοποιήσει πρόσφατα με επιτυχία το Testdisk (σε περιβάλλον linux), περιλαμβάνει το Photorec, ένα εργαλείο για ανάκτηση αρχείων από τέτοιου τύπου μέσα. Υπάρχει και για Windows με γραφικό περιβάλλον, δεν χρειάζεται εγκατάσταση.


Καλή συνέχεια στο ταξίδι σας!
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά και ιδιαίτερα εσένα sek για την ιδέα. Θα το κοιτάξω αμέσως μόλις γυρίσω σπίτι. Ευχαριστώ!
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά και ιδιαίτερα εσένα sek για την ιδέα. Θα το κοιτάξω αμέσως μόλις γυρίσω σπίτι. Ευχαριστώ!
Μακρια απο μαγνητες και θα τις δεις τις φωτο οταν γυρισεις.
Καλους δρομους.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Μακρια απο μαγνητες και θα τις δεις τις φωτο οταν γυρισεις.
Καλους δρομους.
Εγώ λέω, να βάλει τις κάρτες ανάμεσα από ένα μαγνητακι νεοδυμίου :p, για μην τις χάσει, και το προσπαθεί μετά στο σπίτι με το καλό, να τις "δει"!!! :geek:

(αν το κάνεις, δεν φέρω καμμία ευθύνη :laugh: )
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Εγώ λέω, να βάλει τις κάρτες ανάμεσα από ένα μαγνητακι νεοδυμίου :p, για μην τις χάσει, και το προσπαθεί μετά στο σπίτι με το καλό, να τις "δει"!!! :geek:

(αν το κάνεις, δεν φέρω καμμία ευθύνη :laugh: )
Δεν θα πάθουν τίποτα.
 
Top Bottom