Mini bio μελών (όποιος θέλει )

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ως εκ τούτου θα περιμένω μέχρι να βγω στη σύνταξη και να έχω άφθονο χρόνο για να γράψω επιλεκτικά κάποια ταξίδια...

Μέχρι τότε :wtng:
Καλά, και συνταξιούχοι να γίνουμε, πάλι θα δουλεύουμε, αλλά μην δίνεις σημασία...... :ha
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αποστόλη γιε μου...
Δεν είμαι καλός στο γραπτό λόγο..

Μόνο τους "παπάρες"ξέρω να γράφω καλά εκεί που πρέπει...

Ως εκ τούτου θα περιμένω μέχρι να βγω στη σύνταξη και να έχω άφθονο χρόνο για να γράψω επιλεκτικά κάποια ταξίδια...

Μέχρι τότε :wtng:
Όταν βγεις στη σύνταξη θα κάνεις βόλτες μαρή, σιγά μην κάθεσε να γράφεις σεντόνια σε φλορουμς :ltg:
 

GeorgeV300Rally

Μέλος
Όνομα
Γιώργος Σκαραμαγκάς
Μοτό
Voge 300 Rally 2022
Γειά σας και πάλι από μένα. Ωραίο το νήμα και χρήσιμο! Γιώργος από Αθήνα με καταγωγή από Ευρυτανία. Σπούδασα ηλεκτρονικός(ραδιοφωνία-τηλεόραση) αλλά δεν ασχολήθηκα ειδικά,καθώς με τράβηξε περισσότερο η επαγγελματική οδήγηση(φορτηγά,λεωφορεία και ο χώρος των μεταφορών) κυρίως για τα καλύτερα χρήματα αρχικά(...κάποτε!!!). Ξαναπηγα στα θρανία ως εκπαιδευτής οδηγών αλλά κι αυτό έμεινε ανεκμετάλευτο όταν συνειδητοποίησα την κοροϊδία και τον "ακύρηχτο" πόλεμο. Χομπι μου οι υπολογιστές και αγάπη μου(εκτός του υιού!!) οι μοτοσυκλέτα και οι βόλτες με παρέα ειδικά σε χώμα!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Γιάννης εδώ, γεννηθείς εν Πειραιεί το '81, Σκορπιός με ωροσκόπο Λέοντα, 1,75 ύψος και 115 κιλά σε μια αέναη και αδιάκοπη προσπάθεια να τα μειώσω να μπορέσω επιτέλους να μπω σε αυτην τη ρημαδα τη Rev'it στολή που με περιμένει στη ντουλάπα. Πλοίαρχος Α' Ε.Ν στην ποντοπόρο ναυτιλία όπου και βιοποριζόμουν μέχρι και πριν δύο χρόνια. Εκτοτε βιοποριζομαι μέσω του ελληνικού θαλάσσιου τουρισμού σε θαλαμηγούς, ωστόσο ο ερχομός της κόρης μου πριν 4μιση μήνες με έκανε να αναθεωρήσω για πολλά πράγματα και να μην θέλω να ξαναλειψω από κοντά της, χωρίς βέβαια να γνωρίζω κάποια στεριανή δουλειά για να ασχοληθώ και δυστυχώς είμαι σε ένα μεγάλο αδιέξοδο.

Αστείρευτη ενέργεια και μέγιστο πάθος για ταξίδι κάθε είδους, από μικρός στην διαρκή κίνηση, θυμάμαι μόλις έφτανα στον προορισμό με έπιανε μελαγχολία. Χόμπι είχα διάφορα κατά καιρούς, τένις, γυμναστηρια, video games, ιστιοπλοϊα, windsurfing, capoeira (ναι το έκανα και αυτό για 6 μήνες), τελικά η μοτοσυκλέτα ήταν αυτή που άντεξε στον χρόνο.

Σαν γνήσιος μαζοχιστης, μου αρέσει οτιδήποτε με παιδεύει γιατί με κρατάει σε εγρήγορση, από μεγάλες ημερήσιες σιδηροκωλες ασφάλτινες βόλτες έως και τα παλιοκατέμια που έχουν "χαρακτήρα".

'Ονειρό μου να μπορέσω κάποια στιγμή να κάνω ένα μεγάλο και δυσκολο μοναχικό ταξίδι περιπέτειας με το μηχανάκι μου.

Αυτά.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δήμος απο Αθήνα, καταγωγή ορεινή Αρκαδία, 37 ετών, στα νιάτα μου ήμουν μηχαλογος το παράτησα νωρίς στην αρχή της κρίσης και έβγαλα την σχολή κρεοπωλών και με αυτό ασχολούμαι εδώ και μια δεκαετία. Ελεύθερο χρόνο όσο υπάρχει ασχολούμαι με το airsoft (κάτι σαν το paintball) και χαλαρες(μέχρι στιγμής) βολτιτσες με την μηχανή.
Πρέπει να γνωρίζεις τον Ζεφο από τον Πειραιά, λόγω airsoft
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Γιάννης εδώ, γεννηθείς εν Πειραιεί το '81, Σκορπιός με ωροσκόπο Λέοντα, 1,75 ύψος και 115 κιλά σε μια αέναη και αδιάκοπη προσπάθεια να τα μειώσω να μπορέσω επιτέλους να μπω σε αυτην τη ρημαδα τη Rev'it στολή που με περιμένει στη ντουλάπα. Πλοίαρχος Α' Ε.Ν στην ποντοπόρο ναυτιλία όπου και βιοποριζόμουν μέχρι και πριν δύο χρόνια. Εκτοτε βιοποριζομαι μέσω του ελληνικού θαλάσσιου τουρισμού σε θαλαμηγούς, ωστόσο ο ερχομός της κόρης μου πριν 4μιση μήνες με έκανε να αναθεωρήσω για πολλά πράγματα και να μην θέλω να ξαναλειψω από κοντά της, χωρίς βέβαια να γνωρίζω κάποια στεριανή δουλειά για να ασχοληθώ και δυστυχώς είμαι σε ένα μεγάλο αδιέξοδο.

Αστείρευτη ενέργεια και μέγιστο πάθος για ταξίδι κάθε είδους, από μικρός στην διαρκή κίνηση, θυμάμαι μόλις έφτανα στον προορισμό με έπιανε μελαγχολία. Χόμπι είχα διάφορα κατά καιρούς, τένις, γυμναστηρια, video games, ιστιοπλοϊα, windsurfing, capoeira (ναι το έκανα και αυτό για 6 μήνες), τελικά η μοτοσυκλέτα ήταν αυτή που άντεξε στον χρόνο.

Σαν γνήσιος μαζοχιστης, μου αρέσει οτιδήποτε με παιδεύει γιατί με κρατάει σε εγρήγορση, από μεγάλες ημερήσιες σιδηροκωλες ασφάλτινες βόλτες έως και τα παλιοκατέμια που έχουν "χαρακτήρα".

'Ονειρό μου να μπορέσω κάποια στιγμή να κάνω ένα μεγάλο και δυσκολο μοναχικό ταξίδι περιπέτειας με το μηχανάκι μου.

Αυτά.
[url=https://imgbb.com/][/URL]
 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Παναγιώτης από Ασπρόπυργο, 59 χρόνων.
Μετά το Λύκειο σπούδασα ηλεκτρονικός στον τομέα ραδιοφωνία-τηλεόραση αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκα επαγγελματικά.
Κάπου στα 18 μου ξέθαψα από το υπόγειο-το δυο ταχυτήτων στο χέρι, Sachs του πατέρα μου-και ξεκίνησα με αυτό το μακρύ ταξίδι των δυο τροχών, που μετά από 41 χρόνια ενασχόλησης, έφτασα αισίως τα 15 μηχανάκια (50cc-1000cc) ενεργά αυτή τη στιγμή στο garage/παράδεισο/ησυχαστήριο μου.
Νομίζω πως έγραφα από πάντα, ποίηση περισσότερο, ενώ στον ελεύθερο χρόνο μου διαβάζω, συντηρώ και κατσαβιδιάζω αλύπητα τον στόλο μου.
Από το 2004 είμαι έμπορος χρωμάτων και σιδηρικών, ψάχνοντας αμυχές φωτός και ελεύθερου χρόνου για να αποδράσω και να χαθώ στους δρόμους.
Το μοτο μου είναι:
Μαζεύουμε εικόνες
γίνονται ιστορίες
και με αυτές πορευόμαστε...
 
Τελευταία επεξεργασία:

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
15 μηχανάκια με νούμερα ενεργά.χαρα στο κουράγιο σου,να πληρώνεις τέλη,ασφάλειες,και συντήρηση.ΗΡΩΑΣ.:woho:
Η αγάπη και ο έρωτας ορίζονται από τις στιγμές καύλας συνονόματε.
Τα υπόλοιπα είναι απλά αριθμοί.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κώστας...ακούω και στο μανιακός.

Από τους τυχερούς που μεγαλώσαμε οξω τις καλές δεκαετίες, στην Νέα Σμύρνη
Μετά το λύκειο έκανα προσπάθεια να σπουδάσω informatiker στο πανέμορφο tubingen, αλλά η μεγάλη αναμονή εισαγωγής αλλοδαπών φοιτητων πάνω από έναν χρόνο, δεν άντεξε το πορτοφόλι.
Επιστροφή στην χώρα για στρατιωτικό και μπλέξιμο με τον μπελά της ζωής μου (κυρά λενη), φαμίλια από πολύ μικρός και επαγγελματικό ξεκίνημα στον χώρο εστίασης για αρκετά χρόνια.
Εδώ και 22 χρόνια είμαι αρχιτέκτονας τελευταίας κατοικίας (Μαρμαράς κοιμητηρίου).
Έχω κάνει και χειριστής βαρέων οχημάτων(εσκαφεων κλπ), σκιπερ ιστιοφορων για πολλά πολλά χρόνια(δεν το είδα ποτέ δουλειά)

Γενικά είμαι μανιακός με τα παιχνίδια μου και τους ανθρώπους μου :friendship:
 

g1ann1s

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Kawasaki Versys 650
Καλημερα κ απο εμενα!
Γιάννης 35.. μεγαλωμένος Καλλιθέα με καταγωγή απο Μεσσηνια και Πάρο. Τα τελευταία εφτά χρονια μένω Αιγάλεω και ειμαι τοπογράφος μηχανικος! Ξεκίνησα απο εστίαση για καμία δεκαριά χρονια μεχρι που μπήκα στο επάγγελμα που σπούδασα . Ειμαι ελεύθερος επαγγελματίας αλλα αυτη τη περιοδο εργάζομαι σε δυο εργοτάξια. Με τη μοτοσυκλέτα εμπλεξα στα 12 εξαιτίας του μεγάλου αδερφού που πηρε το πρωτο πενηντάρι στο χωριο να πηγαινοερχομαστε για κανα μπανιο κ καμία βολτα. Εμενα εν τελει με κέρδισαν περισσότερο οι δυο τροχοί απο εκεινον. Αργησα να παρω δικη μου μοτοσυκλέτα μεγάλων κυβικών αλλα απο τοτε δεν θελω να κατεβαίνω. Χόμπι κατα καιρούς φωτογραφία, ποδηλατο, σερφ, ψάρεμα, χωράφι και καλλιέργειες, μελισσοκομία για λιγο , μαστορική σε ολα τα επίπεδα απο λιγο, είτε ειναι μοτοσυκλέτα είτε ειναι μπετά είτε σίδερα, γενικά η μουτζούρα και η βρωμια υπαρχει στο dna απο παλιότερες γενιές. Τα τελευταία δυο χρονια πατερας ενός απίθανου διαβολάκου που με εχει κανει να τα ξεχάσω ολα βεβαια.. στόχος μελλοντικός να ταξιδεψω είτε με την οικογενεια είτε με παρεα οσο περισσότερο μπορω και καποια στιγμη στο μελλον με τον γιο οι δυο μας!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
ακούω και στο μανιακός.
Θυμήθηκα όταν πρωτοπήγα στη Φολόη και τους έλεγα στο καφενείο ότι έχω ένα φίλο με το όνομα Κώστας Μανιακός...
Και με επιμονή μάλιστα...
Είχαν τρελαθεί...
Έψαχναν έψαχναν αλλά τίποτα..
Μέχρι στο ληξιαρχείο ήταν έτοιμοι να φτάσουν...
Μέχρι που ανέφερα το όνομα κυρα-Μαργαριτα και όλα λύθηκαν...

:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Πριν βγάλω στη φόρα τα δικά μου άπλυτα, να παρατηρήσω ότι με ένα τέτοιο νημα, θα παρατηρήσουμε ότι πίσω από κάθε άβαταρ κρύβεται και μια ενδιαφέρουσα ιστορία ζωής. Πολύ καλή ιδέα Βαγγέλη tc-drift για να καταλάβουμε καλύτερα ότι δεν είμαστε μόνο πληκτρολόγια.
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλήσαντα .
πολυ ενδιαφέρον βιογραφικά και προσωπικότητες , μπράβο !!!

Είμαι ο Θάνος μένω στην Κόρινθο και η καταγωγή των γωνιών μου είναι από το Αστρος του πατέρα μου και Κόνιτσα της μητέρας μου .
Πριν από σχεδόν ένα μήνα πάτησα τα 32 μου .
Δεν έχω σπουδάσει ( παρά μόνο κάποιες courses για την γυμναστική και την διατροφή που μου αρεσουν ) και από τα σχεδόν 17-18 μου τυχαία μπήκα στην πρώτη μου δουλειά στην εστίαση , με κάποιες παύσεις για στρατό κτλ σχεδόν έχω κλησει 11-12 χρόνια εργασιας και αισθάνομαι πλέον ότι είμαι σε ένα κομβικό σημείο για μια αλλαγή για τον επαγγελματικό μου προσανατολισμό καθώς είναι μια δουλειά που δεν την επέλεξα , αρχίζοντας την για βιοποριστικούς λόγους .

πρώτη μου επαφή με τους 2 τροχούς ήταν από μικρός όταν περιμενα τον πατέρα μου να γυρίσει άπ την δουλειά για να με πάει μια μικρή βόλτα μπροστά απτό σπίτι με το στρογγυλό φανάρο κόκκινο 50C που είχαμε τότε .
Από τα 15-16 έπαιρνα πλέον το glx 90c που είχαμε μετέπειτα και στα 18 είχα το fx 125 τις Suzuki .

κάπου εκεί και ευτυχώς έπεσα πάνω στο τότε φόρουμ εν ονόματι Mybike και διάβαζα όπου μέσα από αυτό πήρα αρκετή οδηγική παιδεία όσο αναφορά την ασφάλεια και τον εξοπλισμό καθώς μέχρι τότε κράνος και παιδεία ασφαλείας δεν είχαμε ούτε στα όνειρα μας . Εννοείται άκρανοτοι .
Καθόμουν με τις ώρες και διάβαζα τα ταξιδιοτικα και Άρχισα να χτίζω αυτό το όνειρο στο μυαλό μου και να το επιθυμώ σαν τρελός !!!!
Dream bike μου τότε είχα το f 800 gs και το ktm 690 το Dakarίσιο !!! Πάντα και μόνο μου άρεσαν οι adventure μηχανές και η περιπέτεια , μέχρι το 2016 βέβαια όπου βγήκε το Africa twin 1000 και από τότε πήρε τα σκήπτρα του dream bike !

Στα 28 μου κατάφερα και πήρα την αφρικα Τουιν σαν πρώτη μου μεγάλη μηχανή
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Χαιρετώ κι εγώ επίσημα.
Γιάννη με λένε και το Tener-ίσιος προκύπτει από το XTZ 660 που είχα κάποτε και έχω τις καλύτερες αναμνήσεις. Έχει δε διττή σημασία παίζοντας με τη λέξη "ίσιος" που εννοώ ευθύς.
Παρόλο το όνομα, η ζωή μου επιφύλαξε πολλές στροφές.
Γεννήθηκα στη Γερμανία λίγο πριν τους Ολυμπιακούς του Μονάχου. Εζησα τα πρώτα μου χρόνια εκεί και όταν έπρεπε να προχωρήσω στο σχολείο, ήρθα στην Θεσσαλονίκη όπου και έζησα το μεγαλύτερο κομμάτι της ζωής μου μέχρι τώρα.
Τελείωσα την Σχολή Τουριστικών Επαγγελμάτων με ειδικότητα Ξενοδοχειακό/Εστιατορικό και πήρα μια ειδικότητα μετά, "Στελεχών Επιχειρήσεων" Εγώ πάντως μουσικός ήθελα να γίνω. Κι έγινα για λίγο ως παιδί προς έφηβος, αλλά οι γονείς μου δεν ήθελαν να επενδύσουν τόσα χρήματα για κάτι αβέβαιο, έτσι προέκυψε η σχολή τουριστικών που μου έδωσε τη δυνατότητα να φύγω από το σπίτι ανήλικος ακόμη, χωρίς καυγάδες και κυνηγητά.
Όταν τελείωσαν όλα αυτά, πήγα στρατό και ύστερα από 19 μήνες άρχισε η επαγγελματική μου σταδιοδρομία, με ένσημα. Αλλιώς, χωρίς αυτά, είχα ξεκινήσει από τρίτη δημοτικού στα μαγαζιά του πατέρα μου. (Κρεωπωλείο και τα καλοκαίρια ταβέρνα.)
Οι δουλειές διάφορες και άσχετες μεταξύ τους.
Ξενοδοχεία στην αρχή, διανομές τύπου στη συνέχεια, υπάλληλος διεθνούς μεταφορικής (τελωνεία, λιμάνια, τράπεζες κλπ) κούριερ παρακάτω (είχαν πολύ καλά λεφτά τότε αυτές οι δουλειές), πωλητής και τεχνικός διανομέας σε εταιρία παροχής υπηρεσιών υγιεινής, (Μεγάλο σχολείο).
Στην αρχή της κρίσης ξαναγύρισα στη γαστρονομία (παλιά μου τέχνη κόσκινο...) και όταν τα πράγματα είχαν φτάσει στο απροχώρητο, ύστερα από 35 χρόνια, ξαναβρέθηκα στη Γερμανία ως barman στην αρχή και ως υπεύθυνος bar αργότερα σε έναν χώρο υψηλής γαστρονομίας που βρισκόταν σε ένα θέατρο. Έκατσα αρκετά χρόνια σε αυτό.
Μετά έφυγα και το γύρισα σε Barista με καπουστίνους με καρδούλες και flat white, γιατί η πίεση τη νύχτα ήταν μεγάλη μετά από τόσα χρόνια κι είχα κουραστεί και γεράσει.
Και μετά; Μετά Covid 19! Κατεβείτε όλοι κάτω από τη γαστρονομία. (ευτυχώς)
Μετά από κάποια διαδικασία έγινα οδηγός μεταφοράς ατόμων με ειδικές ανάγκες, και μηχανημάτων και τρόπων να μεταφερθούν σε ορόφους όπου δεν υπάρχει ανελκηστήρας και πιστέψτε με, στη Γερμανία, τη χώρα με τους μεγαλύτερους κατασκευαστές ανελκυστήρων, τα περισσότερα κτίρια, δεν έχουν ανελκυστήρα.
Έτσι, βρίσκομαι καθημερινά με ανθρώπους που με βοηθούν να καταλάβω, πως οι "στροφές" που έκανε η δικιά μου ζωή, είναι ακόμη "διασκεδαστικές" σε σχέση με τις "στροφές" που πήρε η δική τους.
Κάποτε το όνειρό μου ήταν να κάνω ταξίδια σε όσο το δυνατόν περισσότερες χώρες. Εκ των πραγμάτων βρέθηκα σε αρκετές εδώ στη γειτονιά αλλά και σε περάσματα που έκανα πιο μακριά. Σήμερα αν με ρωτήσει κανείς, θέλω να ταξιδεύω μόνο στην Ελλάδα, άντε στη καλύτερη περίπτωση σε κάποια βαλκανική χώρα της αδριατικής.
Όταν ζεις ως ξένος κάπου, στις διακοπές σου θέλεις να ζήσεις την οικιότητα, γιατί αυτό είναι που σου λείπει, όσα χρόνια κι αν περάσουν και να λες ότι προσαρμόστηκες. Άφησα όμως το γιό μου να κάνει πράξη αυτό που είχα κάποτε κι εγώ ως επιθυμία. Τα ταξίδια που κάνει αυτός θα τα ζήλευε και το National Geographic :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Άφησα όμως το γιό μου να κάνει πράξη αυτό που είχα κάποτε κι εγώ ως επιθυμία. Τα ταξίδια που κάνει αυτός θα τα ζήλευε και το National Geographic :D
Έχει και αυτός κανάλι στο youtube;
 
Top Bottom