Moto Morini X-Cape

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Σωτήρα μου! :ha
Περιμένω την άποψη σου με το καλό αύριο.
Ελπίζω να στο δώσουν για κάμποση ώρα να δεις πράγματα .
Συνήθως τα τεστ είναι για 15-20' άντε κανά μισάωρο αν "χαθείς" και ψάχνεις το δρόμο για να το γυρίσεις.

Μακάρι να μου το αφήσουν και για παραπάνω.

Εις αύριον τα σπουδαία!
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Test Ride Report

Έγινε σήμερα το πρωί το test ride.

Μισή ώρα το είχα στην διάθεσή μου το μηχανάκι, και γενικά οι άνθρωποι στα κεντρικά της KSR είναι πολύ φιλικοί και εξυπηρετικοί. Θα μπορούσα κάλλιστα να το κρατήσω και παραπάνω ώρα αν ήθελα. Η διαδρομή που έκανα ήταν από τα κεντρικά της KSR μέχρι λίγο μετά το Σκαραμαγκά, 20χιλ συνολικά στη Λ. Αθηνών.

Να σημειώσω εδώ ότι είμαι 198cm ύψος!

Οι διαστάσεις της είναι μαζεμένες και οπτικά είναι αρκετά κοντά σε CB500X. Κοιτώντας την μηχανή από μακριά αλλά και καθισμένος πάνω της δίνει την αίσθηση μιας compact adventure. Το βάρος της ακόμα και στατική μου φάνηκε πολύ καλά κατανεμημένο.
Το ύψος της σέλας είναι μεν χαμηλό αλλά καλύτερο από 800ΜΤ που οδήγησα πρόσφατα και κάθεσαι σε μια θέση σχετικά μέσα στη μοτοσυκλέτα με πολύ καλή απόσταση και ύψος τιμονιού για το δικό μου σώμα.
Τα πόδια μου λόγω ύψους σέλας και πολύ ψωμομένου λάστιχου στο πατάκι (1.5 cm σίγουρα) έκαναν μεγάλες γωνίες και δεν κουμπώναν πολύ καλά στο ντεπόζιτο γτ βρίσκαν στο λούκι που κάνει το ντεπόζιτο στα πλάγια.
Κάλυψη από το στανταρ ζελατινάκι στην τέρμα πάνω θέση είχα μέχρι τα 80, από εκεί και πάνω ο αέρας έπεφτε στα μάτια μου και είχε θόρυβο στο κράνος αλλά λιγότερο από ότι στο 800MT. Οι ώμοι μου ήταν ακάλυπτοι όμως και μετά τα 100 οι ριπές μείωναν την άνεση στο κορμό.
Μου άρεσε η σκληρότητα της σέλας αλλά για την δική μου λεκάνη νομίζω ότι είναι λίγο κοντή γτ ένιωθα στη μέση μου τη γραμμή που κάνει η ένωση με τη σέλα του συνεπιβάτη.

Στα οδηγικά τώρα, η μηχανή εν κινήσει μου έβγαλε μια πολύ ελαφριά αίσθηση και πολύ καλή ευελιξία με καλή στιβαρότητα.
Μάρεσε πολύ το πόσο άμεσα στρίβει και η αίσθηση και η δύναμη των φρένων, ειδικά η αίσθηση του πίσω φρένου.
Το μπροστινό είναι πολύ μπαμπάτσικο! βλέπεις τα καλάμια και τα χαίρεσαι.

Το μοτέρ του μου φάνηκε πολύ ελαστικό και δε μου σκόρτσαρε και η απόκριση του γκαζιού μια χαρά. Ακουγόταν όμως πολύ φιμωμένο. 10 αλογάκια παραπάνω θα του ταίριαζαν γάντι. Στο άνοιγμα του γκαζιού ένιωθα υψίσυχνους κραδασμούς στα πατάκια και στα μπούτια και όταν έκλεινα το γκάζι οι κραδασμοί πηγαίναν στο τιμόνι. Οι κραδασμοί στο τιμόνι με χάλασαν λίγο. Αν και άκουσα το βεντιλατέρ να δουλεύει 2 φορές σε φανάρι δεν ένιωσα να μου έρχεται ζέστη στις γάμπες και να καίγομαι.

Το σασμάν μου φάνηκε σφιχτό και με ήχο κλακ στις αλλαγές όπως λέει και ο Κρητικός στο βίντεο του και ο συμπλέκτης ήταν σκληρός, την κάνεις την γυμναστική στην πάπια μέσα στη κίνηση.

Αναρτήσεις γενικά μου φάνηκαν οκ.

Διακόπτες και οθόνη όμορφοι λειτουργικοί και γενικά καλής ποιότητας. Δεν πρόλαβα να παίξω όμως με μενου λειτουργίες κτλ κτλ.

Τα πλαστικά αν και σκληρά δεν τρίζαν και δεν έκαναν κανένα θόρυβο.

Σε γενικές γραμμές το μηχανάκι μου άρεσε πάρα πολύ για το τι προσφέρει σε αυτή τη τιμή, και νομίζω ότι για καθημερινό μηχανάκι το οποίο μπορεί να σε πάει και μια εκδρομή και να σε περάσει και από εναν χωματόδρομο χωρίς να το πολυσκεφτείς είναι σούπερ επιλογή.

Για μένα που είμαι 198 105 κιλά και για την χομπίστικη χρήση που το θέλω νομίζω θα μου ζητήσει αρκετούς συμβιβασμούς σε άνεση και δύναμη.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Ναι άστα! 2 λύσεις υπάρχουν που δουλεύουν 100%.

Είτε enduro / motard χωρίς καμία κάλυψη με 90+ πόντους σέλα (το Xmoto που είχα) για γρήγορες σφιχτές βόλτες σε στροφιλίκι

Είτε αυτό!!!!

100% εγγυημένη κάλυψη
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Μπορείς απλά να αντιγράψεις τους ντελιβεραδες των Ιωαννίνων.. :roflmao::roflmao:

Έχω δει στη μεσογείων ακόμα πιο grande πατέντα με κατασκευή από plexiglass σε πάπια. Άμα βρω τη φώτο που είχα τραβήξει θα την ανεβάσω να λιώσετε στο γέλιο.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Στη σελίδα αυτήν από Ιταλία στο fb λέει κάποιος για νέα χαρτογράφηση.
Αν κατάλαβα καλά από τα σχόλια λένε για 8 ίππους όπου φαίνονται στους περισσότερους-και σε εμένα- υπερβολικά μεγάλο νούμερο!!!!
Τώρα αν είναι παπατζα κάποιου,τι να πω;


Στάλθηκε από το 2201117TY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Στη σελίδα αυτήν από Ιταλία στο fb λέει κάποιος για νέα χαρτογράφηση.
Αν κατάλαβα καλά από τα σχόλια λένε για 8 ίππους όπου φαίνονται στους περισσότερους-και σε εμένα- υπερβολικά μεγάλο νούμερο!!!!
Τώρα αν είναι παπατζα κάποιου,τι να πω;


Στάλθηκε από το 2201117TY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Στρόφαλο 8, περίπου 4 τροχό, γίνεται..
Άλλωστε το μοτεράκι αυτό στο er-6 πέρναγε τους 65 τροχό
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το ίδιο μοτέρ το έχει φτιάξει η CFMOTO για το CLX-700 heritage με 74 άλογα όμως με σφυρήλατα έμβολα. Ντάξει είπαμε να το δούμε το Κινέζικο αλλά και χαρτογράφηση να δώσει 8 άλογα στρόφαλο δεν ξέρω..
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Το ίδιο μοτέρ το έχει φτιάξει η CFMOTO για το CLX-700 heritage με 74 άλογα όμως με σφυρήλατα έμβολα. Ντάξει είπαμε να το δούμε το Κινέζικο αλλά και χαρτογράφηση να δώσει 8 άλογα στρόφαλο δεν ξέρω..
ειναι καμια 50αρια κυβικα παραπανω αυτο..
το μορινι το εχουν περιλαβει και ιταλοι που ασχολουνται με τη μαρκα
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
ειναι καμια 50αρια κυβικα παραπανω αυτο..
το μορινι το εχουν περιλαβει και ιταλοι που ασχολουνται με τη μαρκα
ναι, λογικά την ECU την έχουν ρυθμίσει οι Ιταλοί. Όπως θυμάμαι και την οθόνη του X-cape την είχαν ιδιαίτερη περηφάνεια οι Ιταλοί, ήταν σχεδιασμένη ειδικά για το μοντέλο στις εγκαταστάσεις στην Ιταλία. Βασικά όλη η μοτοσυκλέτα εξελίχθηκε Ιταλία και κατασκευάζεται Κίνα.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Ναι είναι πανέμορφο, και φαίνεται να πηγαίνει καλά στην αγορά.

Μου είπαν στα κεντρικά ότι έχουν ήδη ταξινομηθεί 30 σε ιδιώτες.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αντικειμενικά είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ.

Ναι είναι πανέμορφο, και φαίνεται να πηγαίνει καλά στην αγορά.

Μου είπαν στα κεντρικά ότι έχουν ήδη ταξινομηθεί 30 σε ιδιώτες.
εεεεεεεε... αν είναι αληθεια είναι σημαντικό νουμερο.

Ή απλά στο είπαν γιατί δεν έχουν ταξινομήσει κανένα και ήλπιζαν να σε πείσουν.. :roflmao:
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Αντικειμενικά είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ.


εεεεεεεε... αν είναι αληθεια είναι σημαντικό νουμερο.

Ή απλά στο είπαν γιατί δεν έχουν ταξινομήσει κανένα και ήλπιζαν να σε πείσουν.. :roflmao:
Ναι δε το συζητώ, παίζουν και τα 2 σενάρια, με το 2ρο να είναι πιο πιθανό.

Στο 15λεπτο που ήμουν στο γραφείο του πωλητή και κάναμε τα χαρτιά για το test ride χτύπησαν 2 τηλέφωνα από κόσμο που ήθελε να κάνει test ride.

Οπότε ενδιαφέρον υπάρχει σίγουρα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ναι δε το συζητώ, παίζουν και τα 2 σενάρια, με το 2ρο να είναι πιο πιθανό.

Στο 15λεπτο που ήμουν στο γραφείο του πωλητή και κάναμε τα χαρτιά για το test ride χτύπησαν 2 τηλέφωνα από κόσμο που ήθελε να κάνει test ride.

Οπότε ενδιαφέρον υπάρχει σίγουρα.
Από το δίπλα γραφείο παίρνουν τηλέφωνο, μόλις δούν πελάτη!!!!!
Κόλπο είναι, να φαίνεται ότι υπάρχει ενδιαφέρον :ha
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Από το δίπλα γραφείο παίρνουν τηλέφωνο, μόλις δούν πελάτη!!!!!
Κόλπο είναι, να φαίνεται ότι υπάρχει ενδιαφέρον :ha
Ρε τι είστε εσείς!

Ευτυχώς που δε μου κάνει δλδ το μηχανάκι και απέκλεισα το σενάριο να το πάρω αλλιώς θα μου βάζατε αμφιβολίες!:secret::brr:
 
Top Bottom