Moto Morini X-Cape

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs


Είναι από βίντεο στο ινστα από δύο που κάνουν τουρ στας ευρωπας(παίζει να είναι αντρόγυνο) και ναι οκ αδικείται λίγο το στρωμ στη φωτογραφία, αλλά δεν είναι σαν το μορινι να είναι η .....νιτσα της παρέας και πίσω η ξαδέρφη που ήρθε από το χωριό και την πήρε μαζί να πάνε για καφέ αναγκαστικά;;
:ha
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Το είδα απο κοντά στο δρόμο αυτό το μηχανάκι...Δεν μοιάζει με CB500X ούτε με Versys, είνια πολύ πιο μάχιμο οπτικά και φαίνεται και πιο ψηλό......Επίσης έκανε πολύ ωραίο θόρυβο από το μοτέρ, σαν BMW800GS έκανε.......Δεν θα το έπαιρνα ποτέ γιατί έχω πάθει πολιτισμικό σόκ από τότε που είχα κινέζικο παπί και θεωρώ την ασφάλεια πάνω στην μοτοσυκλέτα πολύ σημαντική......
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το είδα απο κοντά στο δρόμο αυτό το μηχανάκι...Δεν μοιάζει με CB500X ούτε με Versys, είνια πολύ πιο μάχιμο οπτικά και φαίνεται και πιο ψηλό......Επίσης έκανε πολύ ωραίο θόρυβο από το μοτέρ, σαν BMW800GS έκανε.......Δεν θα το έπαιρνα ποτέ γιατί έχω πάθει πολιτισμικό σόκ από τότε που είχα κινέζικο παπί και θεωρώ την ασφάλεια πάνω στην μοτοσυκλέτα πολύ σημαντική......
Τί σου συνέβη με Κινέζικο παπί?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εψαχνε να βρει ταπα για τα λαδια μεχρι που συνειδητοποίησε ότι δεν έχει, γιατί τα κινέζικα μοτέρ είναι μιας χρήσης...
Βάγγο....τα μισά να μουλεγε
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ ξέρω ότι αυτή τη στιγμή το 50% των παπιων που κάνουν delivery σε όλη την Ελλάδα είναι daytona.Εχουν το καθένα επάνω 100000 με 150.000χλμ και δουλεύουν μια χαρά.Το δικό μου έχει 72.000χλμ το ίδιο. Ανταλλακτικά τζάμπα και βρίσκεις τα πάντα. Μάλιστα το dy125 που έχω εγώ επειδή είναι αντιγραφή supra ψωνίζω απευθείας τα πάντα από supra.αλλα έτσι κι αλλιώς έχει τα πάντα καθώς είναι μακράν το πρώτο σε πωλήσεις.

Παπάκια είναι παιδιά.ρνα φτηνό αξιόπιστο αερόψυκτο παπάκι θες.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Αυτό με τα κινέζικα έχει ενδιαφέρον.
Προφανώς και έχουμε όλοι τις επιφυλάξεις μας.
Δείχνει να είναι πάντως καλή προσπάθεια με γνωστές εταιρείες να έχουν αναλάβει τα περιφερειακά του xcape.
Πάντως για τα Daytona μιας και αναφέρθηκε,έχει ενδιαφέρον να αναφέρουμε και χρονολογίες μοντέλων.
Το λέω αυτό γιατί την πρώτη-νομιζω- γενιά των παπιων τους,την εχω ζήσει για τα καλά.
Στην δουλειά μου είχαν πάρει τέλη του 2009 3 sprinter 125,εγώ πήγα για δουλειά 2.5 χρόνια μετά και δούλευα με αυτά για 3 χρόνια.
Εκτός από αυτά είχαμε και ένα modenas kriss 115.
Τα σπρίντερ βγάλανε πολλά θέματα,σταδιακά όλα άλλαξαν μοτέρ με λιφαν,και γενικά σκόρπισαν πολύ περισσότερο και γρηγορότερα από το μοντενας,το οποίο ήταν σε όλα καλύτερο.ακομα και στο οποίο γκάζι,ήταν ενα Τσικ πάνω από τα σπρίντερ.
Μετέπειτα μοντέλα της Daytona έχω δει αλλά δεν έχω οδηγήσει η ασχοληθεί, πάντως και με "γυμνό μάτι " φαίνεται ότι η ποιότητα τους έχει ανέβει.
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Τί σου συνέβη με Κινέζικο παπί?
Lifan είχα....σκορπαγε όλο...μετά απο κάθε βόλτα ήθελε όλο σφυξιμο.... Θεόβαρο σε σχέση με ένα χοντα, μιλάμε για διαφορά χοντρη....κραδασμοί σε όλο το σώμα.....ασε τραγικό...ανεβαινες σε honda και νόμιζες ότι πήρες rols roys....Και τα MODENAS που δεν σκορπάνε, αμα καβαλήσεις μετά honda καταλαβαίνεις τραγικές διαφορές......Αν η αντιμετώπισή τους στην αντιγραφή είναι της ίδιας λογικής (που δεν θέλω ποτέ να το μάθω....) τότε μιλάμε για επικίνδυνα ρίσκα να πάρει κάποιος.....Δεν αξίζει δηλαδή να τσιγκουνευτεις ένα 2000αρο στο καινούργιο και να μην πάρεις πχ ένα hondacb500x από το να φοβάσαι...........ααααα και το καλύτερο.....το lifan το πήρα 1500€ και το πούλησα 350€ ! ! ! ! ! ! Μετά από 12μήνες ! !!! !
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Τα lifan δεν έχουν σχέση με τα daytona. Δεν κυκλοφόρησαν εξάλλου και πολύ δεν τράβηξαν.

Η modenas δεν είναι κινεζική εταιρεία είναι Μαλαισιανη με το 30% του εταιρικού κεφαλαίου στη kawasaki και μοτέρ kawasaki και βγάζει πολύ καλά παπιά

Τωρα τα innova να βαράει μπιέλα κάθε 30.000χλμ δεν το λες και επιτυχία.

Δε ξέρω,το dy125 που έχω ένα απλό παπάκι είναι. Αξιόπιστο μου βγήκε.τζαμοα.ανταλλακτικα. 1100 το πήρα το 2013 και αύριο 6 καταστατικά το πουλάω άμα θέλω αλλά είναι άσκοπο.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Άσχετο με το θεμα πάλι αλλά να το πω.

Όταν μιλάμε αυστηρά για παπάκι και μικρό μοτοσυκλετακι κινεζικό μην αγολνοειτε μερικοί κάποια προφανή πλεονεκτήματα.

9χρονια που έχω τον Κινέζο τον έχω παρκάρει έξω από μετρο,ηλεκτρικό, στο πουθενά,έξω από σπίτια,εξω από μαγαζιά.σρ σούπερ μάρκετ υπόγεια γκαράζ
Ποτέ.δεν αγχώθηκα να πω θα μου το κλέψουν. Ποτέ δε βγήκα σε μπαλκόνια να δω αν είναι εκεί.ποτε δεν άφησα τον καφέ μου στη μέση να στροψω τη γωνία να δω αν είναι εκεί. Στα πιο δύσκολαερη έβαζα και ένα λουκετακι στο δισκόφρενο.

Επίσης ποτέ.δεν αγχώθηκα για το κόστος σε ανταλλακτικά. Φλοτερ 8 εύρο. Σχάρα πίσω 14 εύρο. Χάλασαν κάποια στιγμή τα πηνία νομίζω έδωσα κάνα 20αρικο.

Αν είχα αγοράσει honda παπί τι από αυτά θα μπορούσα να κάνω? Τι πιθανότητες είχα να μην το ξαναβρώ έξω από το μετρο και τι πιθανότητες να πάθαινα εγκεφαλικό όταν άκουγα τιμή ανταλλακτικού από τον Σαρακάκη?

Όταν μιλάμε λοιπόν για ένα εργάτη για τα κοντινά την καθημερινότητα ο Κινέζος μπορεί να μην έχει φινίρισμα η ιδιαίτερο γκάζι η δε ξέρω γω τι αλλά δεν ασχολείσαι και αυτό είναι ανεκτίμητο.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Για να επιστρέψουμε το θέμα στον πρωταγωνιστή του.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Από το δίπλα γραφείο παίρνουν τηλέφωνο, μόλις δούν πελάτη!!!!!
Κόλπο είναι, να φαίνεται ότι υπάρχει ενδιαφέρον :ha
Μου κάνει εντύπωση πάντως ότι δεν έχουμε κανά review από συμφορουμιτες που να το έκαναν test ride ή να το αγόρασαν ακόμα.

Παίζει να ήταν από το δίπλα γραφείο τα τηλέφωνα για το "ενδιαφέρον τελικά".
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Για να επιστρέψουμε το θέμα στον πρωταγωνιστή του.
Επίσης χαίρομαι που αυτά που διαβάζω στο MOTO είναι λίγο πολύ αυτά που κατάλαβα και εγώ από την σύντομη βόλτα που το έκανα!

Κάπως την παλεύω τελικά και επιβεβαιώνεται ότι το μηχανάκι είναι τίμιο.
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Oλα τα λεει,δεν λεει ομως οτι ο κινητηρας ειναι κινεζικος της CF MOTO.:muted:
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Oλα τα λεει,δεν λεει ομως οτι ο κινητηρας ειναι κινεζικος της CF MOTO.:muted:
Έχεις φαγωθεί με το xcape vs 650mt αλλά είναι διαφορετικά μηχανάκια.
Και όσο για τον κινητήρα,ούτε η cf είπε ότι είναι αντιγραφή της Καβασάκι πχ.
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Έχεις φαγωθεί με το xcape vs 650mt αλλά είναι διαφορετικά μηχανάκια.
Και όσο για τον κινητήρα,ούτε η cf είπε ότι είναι αντιγραφή της Καβασάκι πχ.
αλλο το ενα αλλο το αλλο,απλως αναφερω τα δημοσιογραφικα κολπα,οταν πληρωνεσαι και λιγουλακι το κατι τις ,για να προμοταρεις ενα μοντελλο,και να πιστεψει ο αλλος οτι φτιαχνεται στην ιταλια.Παλαιες πρακτικες ολων των περιοδικων πλην μοτοτεχνικης και ισως μοτοσπορτ.σιγουρα ολες οι κινεζιες αντιγραφη ειναι ειτε κατοπιν αδειας ειτε λογω ληξεως των πατεντών.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
αλλο το ενα αλλο το αλλο,απλως αναφερω τα δημοσιογραφικα κολπα,οταν πληρωνεσαι και λιγουλακι το κατι τις ,για να προμοταρεις ενα μοντελλο,και να πιστεψει ο αλλος οτι φτιαχνεται στην ιταλια.Παλαιες πρακτικες ολων των περιοδικων πλην μοτοτεχνικης και ισως μοτοσπορτ.σιγουρα ολες οι κινεζιες αντιγραφη ειναι ειτε κατοπιν αδειας ειτε λογω ληξεως των πατεντών.
Το συγκεκριμένο άρθρο,αν θυμάμαι καλά,δεν αναφέρεται στο που παράγεται.
Πάντως γενικά η μορινι έχει αναφέρει ότι σχεδιάστηκε το μηχανάκι στην Ιταλία αλλά κατασκευάστηκε στην Κίνα.
 
Top Bottom