New Africa, prototype...and true adventure...As Honda says...

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αυτό από την άλλη είναι περίεργο.....Νομίζω πως ο Φάνης κάνει ανεξάρτητη εισαγωγή ( δεν ξέρω μπορεί να κάνω και λάθος) , πάντως αυτή η τιμή για το R είναι όντως δελεαστική!
O τιμοκατάλογος αναρτήθηκε σήμερα στο διαδίκτυο , η τιμή του fan Moto....είναι 1000ευρώ κάτω!
και στον επίσημο τιμοκατάλογο παίζει προσφορά 15.690 σε μοντέλα 14 όμως!~
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Θεωρώ το άφρικα πιο φιλικό , πιο ταξιδιάρικο αλλά και μη προκλητικό (αναφορικά με την ιπποδύναμή του) σε σχέση με τα 950/990 που είναι διαόλια. Οι διαστάσεις του είναι πολύ μικρές για 1000 κ.ε. μοτοσικλέτα και το καθιστούν μανιτζέβελο στην κίνηση της πόλης, στα κλειστά στροφιλίκια και στο χώμα. Έχει πολύ καλή προστασία από τον άνεμο ( τουλάχιστον για το δικό μου μπασκετικό ύψος των 174 εκατοστών) , μου άρεσε η αίσθηση των φρένων και των αναρτήσεων , ο ήχος και η ομαλή λειτουργία του μοτέρ και γενικότερα η κύλιση του .
Από εκεί και πέρα ως γνωστόν οι απόψεις είναι σαν τις (_ι_)....σε άλλους δεν άρεσε, άλλοι το λάτρεψαν , άλλοι το χλεύασαν, άλλοι ούτε κρύο ούτε ζέστη κλπ.
Το καινουργιο Αφρικα το οδηγησα μονο μια φορα για περιπου μιαμιση ωρα αλλα οδηγησα προσφατα ενα 990 και ενα 950 (ειχα επισης οδηγησει ενα 990 πισω το 2009) και η παραπανω τοποθετηση ειναι ..bang on target. Σε συγκριση, τα 990/950 ειναι πολυ πιο δυνατα ψηλα (ανεβαινουν 2000σαλ παραπανω) και εχουν αυτη την αισθηση στο κοκκινισμα του στροφομετρου που φτιαχνει ενα μονιμο χαμογελο-σεντονι και εχουν επισης παναλαφρη αισθηση (και το Αφρικα εχει ελαφρη αισθηση αλλα οχι οσο τα κατεμια). Απο την αλλη, σε ολα τα υπολοιπα οπως φιλικοτητα, ομαλη λειτουργια μοτερ, ανεση, αισθηση αναρτησεων / ποιοτητα κυλισης και ακομη και "μανιτζεβελοτητα", το Αφρικα ειναι φανταστικο. Και κατι αλλο: βρηκα τα φρενα και των δυο ΚΤΜ που οδηγησα σχετικα αδυναμα για μηχανακια τετοιων επιδοσεων ενω τα φρενα του Αφρικα, ιδιως το μπροστινο, ητανε πολυ καλα.

Για μενα και τα γουστα μου / χρηση που κανω, δηλ. το τι ιεραρχω σε ενα μηχανακι, θα προτιμουσα το Αφρικα απο ενα ΚΤΜ 990 μεταχειρισμενο των 10000Ε - αν βεβαια ειχε και λογικη τιμη, γιατι τα 15 χιλιαρικα της Ελλαδας ειναι πολλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
για τις τιμες που αναφερθηκε το 990 σταματησε το 2012.το αφρικα ειναι new 2016.για να παει 10000ε χρειαζονται 3 χρονια και ισως να λεω λιγα.σε τρια χρονια τα 990 του 12 θα ειναι αρκετα κατω απο 10000ε,οποτε το μεταχειρω θα ειναι παντα υπερ του 990.οσο για το αφρικα,στο οδοιπορικο που θα το εχουμε και θα το οδηγησουμε στα λημερια μας,θα σας πω και εγω την αποψη μου.
παντως στο προμο ξεπερασε και την bmw ο σαρακακης,πραγμα πρωτοφανες .
αλλαγη συμπεριφορας-επιασε τον παλμο της εποχης?ο χρονος θα δειξει
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Γιάννη..........στην ΟΡΘΙΑ θεση οδήγησης καταλαβαίνεις τη διαφορά .
Οταν ειχαμε το μηχανακι για μια μερα να το ζησεις επανω στο βουνο... εκανες τον σκληρο και δεν το δοκιμασες!!!
Τωρα μεσα στην Εκθεση βρηκες και την ορθια θεση ....αλλα μαλλον οχι της οδηγησης:p
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Οταν ειχαμε το μηχανακι για μια μερα να το ζησεις επανω στο βουνο... εκανες τον σκληρο και δεν το δοκιμασες!!!
Τωρα μεσα στην Εκθεση βρηκες και την ορθια θεση ....αλλα μαλλον οχι της οδηγησης:p
Έπαιζε τον σκληρό για να μην βάλει σε έξοδα την οικογένεια ρε Πασχάλη...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
...... μετά απο τρεις συνεχόμενες ημέρες στο SMF δίπλα της.....δεν άντεξα. ..



AfricafoN
ηλια νομιζω οτι ειναι για να το αγοραζεις ειναι κατι σαν ...γαντι πανω σου
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Έπαιζε τον σκληρό για να μην βάλει σε έξοδα την οικογένεια ρε Πασχάλη...
Και σου πάειιιιιιι!!!!! :D
Οταν ειχαμε το μηχανακι για μια μερα να το ζησεις επανω στο βουνο... εκανες τον σκληρο και δεν το δοκιμασες!!!
Τωρα μεσα στην Εκθεση βρηκες και την ορθια θεση ....αλλα μαλλον οχι της οδηγησης:p
ηλια νομιζω οτι ειναι για να το αγοραζεις ειναι κατι σαν ...γαντι πανω σου
......βαράτε αλύπητα κ@φάλες.....δεν θα έρθετε στο troffy......θα σας πω εγώ ....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ήρθα για λίγο σε επαφή με τη νέα Αφρικα στο Λεωνίδιο, πριν την εκκίνηση. Ο περιορισμένος χρόνος δεν επέτρεψε test ride , αλλά μια βόλτα μας έκαναν με την έκδοση DCT.
Εκτιμώ ότι σε λίγα χρόνια δε θα υπάρχει συμπλέκτης κι αριστερό ποδωστήριο... Τόσο απλά!
Εμφάνιση πολύ καλή από κοντά, καλύτερη από τις φώτο. Μικροκαμωμένο για χιλιάρι κι ανάλαφρο μου φάνηκε. Εύκολο στους χειρισμούς επί τόπου και φυσικά εν κινήσει. Η ποιότητα είναι αντίστοιχη της ιστορίας της Honda, η βαφή , τα πλαστικά όλα ποιοτικά και προσεκτικά συναρμολογημένα.
Αυτό που δε μου άρεσε σε ένα μηχανάκι του 2016 και στην υψηλή κατηγορία τιμής, είναι η ντίζα του συμπλέκτη (χάθηκε ένας υδραυλικός? ) και τα σωληνάκια των φρένων. Σήμερα να μην υπάρχουν σωληνάκια υψηλής? Επίσης ένα αναλογικό στροφόμετρο θα ήταν πολύ καλύτερο κατά τη γνώμη μου, σε σχέση με τις "μπάρες" του ηλεκτρονικού.
Δε μπορώ να πω κάτι παραπάνω για το μηχανάκι, αφού δεν το οδήγησα καν. Ως αίσθηση, είναι πολύ καλό. Ακόμα κι από την πίσω θέση καταλαβαίνεις την ποιότητα των αναρτήσεων και τελικά τα 16200 για τη φουλ έκδοση δε μοιάζουν και τόσο πολλά ;)
Το DCT κάνει πολλές δουλειές για σένα, είτε στο φουλ αυτόματο, είτε στα προγράμματά του, είτε στο χειροκίνητο. Βασικά δεν ασχολείσαι με την επιλογή σχέσης! Οι αλλαγές είναι βελούδινες σε κάθε περίπτωση κι αποφεύγεται η αλαγή στην κατανομή βάρους. Το μηχανάκι κι αλφάδι να του βάλεις, δε θα αλλάξει θέση όταν αλλάζεις ταχύτητα , ακόμα και με τέρμα γκάζι και τις στροφές στο όριο του κόφτη!
Πρόοδος κύριοι ;)
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Ήρθα για λίγο σε επαφή με τη νέα Αφρικα στο Λεωνίδιο, πριν την εκκίνηση. Ο περιορισμένος χρόνος δεν επέτρεψε test ride , αλλά μια βόλτα μας έκαναν με την έκδοση DCT.
Εκτιμώ ότι σε λίγα χρόνια δε θα υπάρχει συμπλέκτης κι αριστερό ποδωστήριο... Τόσο απλά!
Εμφάνιση πολύ καλή από κοντά, καλύτερη από τις φώτο. Μικροκαμωμένο για χιλιάρι κι ανάλαφρο μου φάνηκε. Εύκολο στους χειρισμούς επί τόπου και φυσικά εν κινήσει. Η ποιότητα είναι αντίστοιχη της ιστορίας της Honda, η βαφή , τα πλαστικά όλα ποιοτικά και προσεκτικά συναρμολογημένα.
Αυτό που δε μου άρεσε σε ένα μηχανάκι του 2016 και στην υψηλή κατηγορία τιμής, είναι η ντίζα του συμπλέκτη (χάθηκε ένας υδραυλικός? ) και τα σωληνάκια των φρένων. Σήμερα να μην υπάρχουν σωληνάκια υψηλής? Επίσης ένα αναλογικό στροφόμετρο θα ήταν πολύ καλύτερο κατά τη γνώμη μου, σε σχέση με τις "μπάρες" του ηλεκτρονικού.
Δε μπορώ να πω κάτι παραπάνω για το μηχανάκι, αφού δεν το οδήγησα καν. Ως αίσθηση, είναι πολύ καλό. Ακόμα κι από την πίσω θέση καταλαβαίνεις την ποιότητα των αναρτήσεων και τελικά τα 16200 για τη φουλ έκδοση δε μοιάζουν και τόσο πολλά ;)
Το DCT κάνει πολλές δουλειές για σένα, είτε στο φουλ αυτόματο, είτε στα προγράμματά του, είτε στο χειροκίνητο. Βασικά δεν ασχολείσαι με την επιλογή σχέσης! Οι αλλαγές είναι βελούδινες σε κάθε περίπτωση κι αποφεύγεται η αλαγή στην κατανομή βάρους. Το μηχανάκι κι αλφάδι να του βάλεις, δε θα αλλάξει θέση όταν αλλάζεις ταχύτητα , ακόμα και με τέρμα γκάζι και τις στροφές στο όριο του κόφτη!
Πρόοδος κύριοι ;)
Αυτές οι απόψεις μου αρέσουν, οι ανεπηρέαστες, οι αμερόληπτες.
:friendship:
Θενκς για την ανάλυση μεσιέ.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Το μηχανακι δεν παυει να ειναι υπερτιμημενο στην Ελλαδα σε σχεση με αλλα μοντελα και γι'αυτο και εχει πουλησει ελαχιστα μεχρι στιγμης. Αλλα στην Ευρωπη οπου η τιμη του ειναι πολυ σωστα πλασαρισμενη σε σχεση με ανταγωνιστικα μοντελα πουλαει ηδη πολυ.

Τον Μαρτη στην Ελλαδα πουλησε 8 κομματια δειτε εδω:
http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/Oi-10-prwtes-motosikletes_108982.asp

Και εδω οι πωλησεις το πρωτο τριμηνο του 2016 σε Γαλλια:
http://africatwin1000.blogspot.co.uk/2016/04/honda-ventes-en-france-janvier-mars.html
Και εδω σε Ελβετια/Ιταλια:
http://africatwin1000.blogspot.co.uk/2016/04/honda-les-chiffres-de-mars-en-suisse-et.html

Δειτε παντως ποσο πουλαει το GS, περσι το καλοκαιρι που πηγα Λονδινο - νοτια Γαλλια με μηχανη ειδα αμετρητα LC να ταξιδευουν στους δρομους.
 

Petros GS

Μέλος
Όνομα
Πετρος
Μοτό
bmw r 1200 gs
Το μηχανακι δεν παυει να ειναι υπερτιμημενο στην Ελλαδα σε σχεση με αλλα μοντελα και γι'αυτο και εχει πουλησει ελαχιστα μεχρι στιγμης. Αλλα στην Ευρωπη οπου η τιμη του ειναι πολυ σωστα πλασαρισμενη σε σχεση με ανταγωνιστικα μοντελα πουλαει ηδη πολυ.

Τον Μαρτη στην Ελλαδα πουλησε 8 κομματια δειτε εδω:
http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/Oi-10-prwtes-motosikletes_108982.asp

Και εδω οι πωλησεις το πρωτο τριμηνο του 2016 σε Γαλλια:
http://africatwin1000.blogspot.co.uk/2016/04/honda-ventes-en-france-janvier-mars.html
Και εδω σε Ελβετια/Ιταλια:
http://africatwin1000.blogspot.co.uk/2016/04/honda-les-chiffres-de-mars-en-suisse-et.html

Δειτε παντως ποσο πουλαει το GS, περσι το καλοκαιρι που πηγα Λονδινο - νοτια Γαλλια με μηχανη ειδα αμετρητα LC να ταξιδευουν στους δρομους.
8 αφρικα τον Μαρτιο... Δεν πειραζει ας ειναι ετσι για να κανει την "γνωστη" κινηση του ο Σαρακακης στο τελος του χρονου... Να ριξει την τιμη του... Το ιδιο εκανε με το transalp καθως και με αλλα μοντελα κατα καιρους...!!!

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
ενω ειχα το κατεμι πρωτη μερα στο γκαραζζζ , τολμησα να παω να τεσταρω το νεο αφρικα.παρα πολυ ωραιο μακανακι , αναρτησεις βουτυρο , στο χωμα οπως και στο δυνατο φρεναρισμα, endouro αισθηση,
σταθερο με 200 χλμ , πολυ γρηγορο απο χαμηλα , πολυ ποιοτητα ,πιο ομορφο απο κοντα ,καθολου αερας(υψος1,82 χωρις τα χερια στην αναταση), καρατιμονα!!!
δεν μου αρεσε το space κοντερ (αν και οι ενδειξεις φαινονταν και με τον ηλιο κοντρα), δεν τρελαθηκα με την εμφανιση του,και μου την εσπασε το κουραστικο αντισπιν(το οποιο μου ειπαν οτι το ρυθμιζεις).

εκτος απο το pcx 150 (που εχω στην κατοχη μου)το africa ειναι το δευτερο honda που συμπαθησα!

στα 16000€ θα επρεπε να εχει τριβαλιτσο , θερμαινομενα grips, και υδραυλικο συμπλεκτη(αν και το σασμαν ειναι honda:))
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Πρίν από λίγο είδα μια Africa με τον περιχαρή ιδιοκτήτη της...
Ερώτ.: Καλοτάξιδη φίλε μου.....σε αρέσει το χώμα ή την πήρες για καφετέρια? ?
Απάν.: Με αρέσει τι χώμα ....είμαι κυνηγός !!!

Εμένα τι μου αρέσει γ.......
Καλή Ανάσταση

AfricafoN
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom