On -off.......μεγάλη και μικρή

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ θαυμάζω όποιον τολμάει να βάζει τα μεγάλα στο χώμα, όχι μόνο για την ιδιαιτερότητα του χειρισμού στα δύσκολα αλλά για τη συνολική ιδέα. Δεν με αφορά αν είναι καρατιμονάρα ή όχι, παρά μόνον ότι κάνει τα γούστα του. Άλλωστε κάθε βόλτα σε κάνει καλύτερο.
Θυμάμαι με το Tenere τα μικτά συναισθήματα όταν είχαμε μπροστά μας τα "δύσκολα". Από τη μια το άγχος αν θα βγεις από "εκεί" μέσα και από την άλλη στο τέλος της ημέρας όλη αυτή η ικανοποίηση της επαφής με το βουνό.
Πάντως δε νομίζω ότι θα το έκανα πια. Είπα στον εαυτό μου: Μεγάλα ταξίδια δε πρόκειται να ξανακάνω σύντομα, το βουνό μου αρέσει όμως, ε κρατάω την ικανοποίηση και ξεφορτώνομαι το άγχος... έτσι επέστρεψα στα 250cc. Μακάρι μια μέρα να μπορέσω να πάρω και να έχω παράλληλα κάτι πιο ON, άλλωστε τα όνειρα τσάμπα είναι και όσο και να σας φανεί περίεργο αντλώ χαρά από τη δική σας χαρά.
Όπως είπα όμως, σας χαίρομαι όλους ανεξαιρέτως που τολμάτε και βάζετε τις χοντρές στο χώμα!
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
...αλλα επειδή το έχω κάνει το κομμάτι
αυτό λέω ρε φίλος! Κάποιοι τα πάμε ;)
Αγορια........

Αφηστε τις αναλυσεις και τα πληκτρολογια και παγενετε καμια χωμάτινη γιατι απο οτι φενεται έχετε μηνει πισω.

Οπως λεει ο kordix δεν μιλαμε πλεον για δρομο εκει και το να ανεβει καποιος αυτα τα κομματια πλεον με ενα βαρυ μηχανακι ειναι ΑΘΛΟΣ. Εδω ειναι δυσκολο ακομα και για ελαφρομεσεα σα τα δικα μας που ημασταν στην βολτα.

Φυσικα το οτι καταφερε να ανεβει το παληκαρι με το μεγαλο ειναι προς τιμην του οπως λεει και ο κοραξ και φενεται καθαρα οτι ειναι τιμοναρα.
(που κι αυτο 1ον ειναι κατεμι και οχι βυτιοφορο σα τα γελαδια μας, και δευτερον ειναι ελαφρομενο γιατι προκειτε για καποιο προτζεκτ απο οτι ξερω (ειμαι σε επαφη με τα παιδια και θα μαθω ακριβώς)
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
λοιπον ο γιωργος (το 950 rally στο video) ειναι γενικα καρατιμονα... παει γενικα ταπα στο χωμα, κανει αλματα που ζηλευουν παναλαφρα εντουρακια και ειναι γενικα πολυ γρηγορος..! εκει δεν εχει σηκωθει ορθιος γιατι λιγο πιο πριν ειχε μεινει απο μπαταρια.. το γυρισε μονος του το εσπρωξε στην ανηφορα και το εβαλε σκαστο και ηταν κουρασμενος για να σηκωθει ορθιος, δεν αντεχε.. μπραβο του που δεν το εχει μονο καφε και το πινει μεχρι τελευταια γουλια!!:D:D:D
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
@thenos o katemis Το δοκιμάζω το χώμα απλα με αλλο μηχανακι...
Ένας λόγος παραπάνω να δοκιμάσεις το μεγάλο...!!!:ok:
Αλλά μέχρι εκεί που μας πέρνει πάντα...;)
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
λοιπον ο γιωργος (το 950 rally στο video) ειναι γενικα καρατιμονα... παει γενικα ταπα στο χωμα, κανει αλματα που ζηλευουν παναλαφρα εντουρακια και ειναι γενικα πολυ γρηγορος..! εκει δεν εχει σηκωθει ορθιος γιατι λιγο πιο πριν ειχε μεινει απο μπαταρια.. το γυρισε μονος του το εσπρωξε στην ανηφορα και το εβαλε σκαστο και ηταν κουρασμενος για να σηκωθει ορθιος, δεν αντεχε.. μπραβο του που δεν το εχει μονο καφε και το πινει μεχρι τελευταια γουλια!!:D:D:D
Ακριβως.


Εγιναν μπροστα μας οσα αναφερεις.

Εντιτ. Και τολμω να πω οτι τρομοκρατηθηκα με το τροπο που το εκανε αφου για να σκασει επρεπε να παρει φορα αρκετη και το μηχανακι σερνοταν για μερικα μετρα σε τρελη κροκαλα και το κρατησε ορθιο το θηριο. Ρισπεκτ
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
λοιπον ο γιωργος (το 950 rally στο video) ειναι γενικα καρατιμονα... παει γενικα ταπα στο χωμα, κανει αλματα που ζηλευουν παναλαφρα εντουρακια και ειναι γενικα πολυ γρηγορος..! εκει δεν εχει σηκωθει ορθιος γιατι λιγο πιο πριν ειχε μεινει απο μπαταρια.. το γυρισε μονος του το εσπρωξε στην ανηφορα και το εβαλε σκαστο και ηταν κουρασμενος για να σηκωθει ορθιος, δεν αντεχε.. μπραβο του που δεν το εχει μονο καφε και το πινει μεχρι τελευταια γουλια!!:D:D:D
Το παλικάρι δε το ξέρω αλλά αφού το λέτε έτσι θα είναι. Στα δικά μου μάτια όμως ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΗΤΑΝ ΚΑΡΑΤΙΜΟΝΑ πιο πολλά μπράβο θα έπαιρνε, απλά και μόνο γιατί κάνει αυτό που γουστάρει, βγαίνει στο βουνό με το θηρίο. Μου άρεσε πολύ όπως το έγραψε και ο @KORAX
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
σκεψου οτι ειναι το s και εχει και ψηλωμενη σελα.. πολυ ψηλωμενη.. εγω 1,83 δεν το φτανω.. βεβαια ειναι 1,90+ το παιδι..!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Αν και χαλαω το θέμα με τα δικά μου, να σου πω εχω σκεφτει οτι θελω κατι μεγαλύτερης εμβέλειας.
Απο την μια το crf που εχω, το εχω για mx και λιγο enduro.
Αλλα καθώς κατα την γνωμη μου θελει τακτική προπονηση και επαφή, και ο χρόνος λιγοστεύει,
εχω σκεφτει να το ριξω στο εντουρο και στο εκδρομικό εντουρο..
Παρακολουθώ το θέμα σας και μπορω να πω σας ζηλευω που μπαίνετε απο εναν χωματόδρομο και καταλήγετε Θήβα, διανυκτερεύσεις εξω κτλ κτλ...
Γυρναει στο μυαλο μου η σετ χωμάτινα ζαντολάστιχα στο gs η να δωσω το Crf να παρω του @Carooly πχ που κατα την γνωμη μου ειναι άκρως εθιστικό και δεν κρύβω οτι το χαζευω καιρο...

Αυταααα @thenos o katemis ..
Κατάθεση ψυχής σου εκανα!! Χαχα!
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
λοιπον ο γιωργος (το 950 rally στο video) ειναι γενικα καρατιμονα... παει γενικα ταπα στο χωμα, κανει αλματα που ζηλευουν παναλαφρα εντουρακια και ειναι γενικα πολυ γρηγορος..! εκει δεν εχει σηκωθει ορθιος γιατι λιγο πιο πριν ειχε μεινει απο μπαταρια.. το γυρισε μονος του το εσπρωξε στην ανηφορα και το εβαλε σκαστο και ηταν κουρασμενος για να σηκωθει ορθιος, δεν αντεχε.. μπραβο του που δεν το εχει μονο καφε και το πινει μεχρι τελευταια γουλια!!:D:D:D
Μας το είπε ο «συνοδοιπόρος» του με το 2χρονο exc (δεν κατάλαβα τι ήταν, 125/200/250) πως είχε θέμα με μίζα/μπαταρία. Όταν φτάσαμε ήταν στη φάση της μανούβρας (του έσβησε στην πρώτη προσπάθεια που επιχείρησε) και όντως πάλεψε για να γυρίσει το θεριό χωρίς να του πέσει και να το βάλει «σκαστό» στην κατηφόρα.
Επίσης για να γίνει αντιληπτή η διαφορά της προσπάθειας μεταξύ των 2 σύντροχων που συναντήσαμε, ο “950” ήταν 100% προσηλωμένος για να τα καταφέρει και ο “exc” μας μιλούσε και μας χαιρετούσε ανεβαίνοντας..
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
ο κωστας με το exc ειναι παλια καραβανα!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μας το είπε ο «συνοδοιπόρος» του με το 2χρονο exc (δεν κατάλαβα τι ήταν, 125/200/250) πως είχε θέμα με μίζα/μπαταρία. Όταν φτάσαμε ήταν στη φάση της μανούβρας (του έσβησε στην πρώτη προσπάθεια που επιχείρησε) και όντως πάλεψε για να γυρίσει το θεριό χωρίς να του πέσει και να το βάλει «σκαστό» στην κατηφόρα.
Επίσης για να γίνει αντιληπτή η διαφορά της προσπάθειας μεταξύ των 2 σύντροχων που συναντήσαμε, ο “950” ήταν 100% προσηλωμένος για να τα καταφέρει και ο “exc” μας μιλούσε και μας χαιρετούσε ανεβαίνοντας..
Δεν συγκρίνετε η ευκολία χειρισμού κλπ του μεγάλου με το δίχρονο, αλλά σίγουρα δεν υπάρχει κανένας άθλος.....
Άθλους έκανε ο Ηρακλής ....αντε και η Ζηνα:D

Εγώ βλέπω ότι ακόμα τα χώματα είναι πολύ στεγνά και κάνω τελευταία τον χορό της βροχής να παμε σε κανένα καντήλι...με πλοηγό το πουλι....να χορτάσουμε βροντακες!
 

geokalog

Μέλος
Όνομα
Giwrgos
Μοτό
ktm 950 adv 2004
Καλησπέρα και από εμένα είμαι ο Γιώργος με το 950 στο βιντεο.
Το συγκεκριμένο κομμάτι η αλήθεια είναι πως έχει δυσκολέψει λιγάκι αλλά οδηγώντας σωστά ανεβαίνει αέρα !
Όταν λέω οδηγώντας σωστά εννοώ όρθιος προφανώς πόδια μπροστά στα μαρσπιέ πίεση κλπ
Και όλα αυτά τα λέω γιατί το έχω ανεβεί αρκετές φορές χωρίς δυσκολία θα βάλω σχετικό βίντεο εάν θέλετε .
Τώρα αυτό που βλέπεται στο βίντεο έγινε διότι
1) τα χέρια μου είχαν γίνει 2.5 μέτρα γιατί ο φίλος Κώστας με το exc με έστησε 2 ώρες και εγώ 2 ώρες εκανα γύρες στο πιστακι (δέντρο ) για να περάσει η ώρα
2) όταν φοβάσαι μην πέσει το μηχανάκι οδηγάς λάθος κανόνας ! Και εγώ φοβόμουν λίγο γιατί μόλις είχε τελειώσει το project
3) πριν τραβηχτεί το βίντεο έγιναν όσα σας είπαν τα παιδιά από πάνω και δεν είχα ανάσες όποτε φυσικά ξεκίνησα όρθιος στην πορεία όμως μου έφυγε και λόγο ότι φοβόμουν να μην πέσει το μηχανάκι έκατσα και τράβηξα όλα αυτά !

παιδια θα χαρώ πολύ να πάμε βόλτα μαζί για να δείτε ότι ένα ον οφφ όσο ποιο πολύ ανοίγεις το γκάζι τόσο ποιο εύκολα περνάς τα πάντα μα τα πάντα !!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
λοιπον ο γιωργος (το 950 rally στο video) ειναι γενικα καρατιμονα... παει γενικα ταπα στο χωμα, κανει αλματα που ζηλευουν παναλαφρα εντουρακια και ειναι γενικα πολυ γρηγορος..! εκει δεν εχει σηκωθει ορθιος γιατι λιγο πιο πριν ειχε μεινει απο μπαταρια.. το γυρισε μονος του το εσπρωξε στην ανηφορα και το εβαλε σκαστο και ηταν κουρασμενος για να σηκωθει ορθιος, δεν αντεχε.. μπραβο του που δεν το εχει μονο καφε και το πινει μεχρι τελευταια γουλια!!:D:D:D
Ακριβως.


Εγιναν μπροστα μας οσα αναφερεις.

Εντιτ. Και τολμω να πω οτι τρομοκρατηθηκα με το τροπο που το εκανε αφου για να σκασει επρεπε να παρει φορα αρκετη και το μηχανακι σερνοταν για μερικα μετρα σε τρελη κροκαλα και το κρατησε ορθιο το θηριο. Ρισπεκτ

Όλα αυτά εξηγούν γιατί έγιναν τα εύκολα, δύσκολα όπως φάνηκαν στο βίντεο.

Κι όπως λέει ο Γιώργος πιο κάτω
Καλησπέρα και από εμένα είμαι ο Γιώργος με το 950 στο βιντεο.
Το συγκεκριμένο κομμάτι η αλήθεια είναι πως έχει δυσκολέψει λιγάκι αλλά οδηγώντας σωστά ανεβαίνει αέρα !
Όταν λέω οδηγώντας σωστά εννοώ όρθιος προφανώς πόδια μπροστά στα μαρσπιέ πίεση κλπ
Και όλα αυτά τα λέω γιατί το έχω ανεβεί αρκετές φορές χωρίς δυσκολία θα βάλω σχετικό βίντεο εάν θέλετε .
Τώρα αυτό που βλέπεται στο βίντεο έγινε διότι
1) τα χέρια μου είχαν γίνει 2.5 μέτρα γιατί ο φίλος Κώστας με το exc με έστησε 2 ώρες και εγώ 2 ώρες εκανα γύρες στο πιστακι (δέντρο ) για να περάσει η ώρα
2) όταν φοβάσαι μην πέσει το μηχανάκι οδηγάς λάθος κανόνας ! Και εγώ φοβόμουν λίγο γιατί μόλις είχε τελειώσει το project
3) πριν τραβηχτεί το βίντεο έγιναν όσα σας είπαν τα παιδιά από πάνω και δεν είχα ανάσες όποτε φυσικά ξεκίνησα όρθιος στην πορεία όμως μου έφυγε και λόγο ότι φοβόμουν να μην πέσει το μηχανάκι έκατσα και τράβηξα όλα αυτά !

παιδια θα χαρώ πολύ να πάμε βόλτα μαζί για να δείτε ότι ένα ον οφφ όσο ποιο πολύ ανοίγεις το γκάζι τόσο ποιο εύκολα περνάς τα πάντα μα τα πάντα !!

"Το συγκεκριμένο κομμάτι η αλήθεια είναι πως έχει δυσκολέψει λιγάκι αλλά οδηγώντας σωστά ανεβαίνει αέρα !
Όταν λέω οδηγώντας σωστά εννοώ όρθιος προφανώς πόδια μπροστά στα μαρσπιέ πίεση κλπ
Και όλα αυτά τα λέω γιατί το έχω ανεβεί αρκετές φορές χωρίς δυσκολία"....


Ότι έγραψε κι ο Κώστας ο @gsmaniac κι εγώ νωρίτερα. ;)

Αλλά κατα τον Μήτσο @mitch , "είμαστε αγόρια που έχουν μείνει πίσω":D:p:p:p
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλησπέρα και από εμένα είμαι ο Γιώργος με το 950 στο βιντεο.
Το συγκεκριμένο κομμάτι η αλήθεια είναι πως έχει δυσκολέψει λιγάκι αλλά οδηγώντας σωστά ανεβαίνει αέρα !
Όταν λέω οδηγώντας σωστά εννοώ όρθιος προφανώς πόδια μπροστά στα μαρσπιέ πίεση κλπ
Και όλα αυτά τα λέω γιατί το έχω ανεβεί αρκετές φορές χωρίς δυσκολία θα βάλω σχετικό βίντεο εάν θέλετε .
Τώρα αυτό που βλέπεται στο βίντεο έγινε διότι
1) τα χέρια μου είχαν γίνει 2.5 μέτρα γιατί ο φίλος Κώστας με το exc με έστησε 2 ώρες και εγώ 2 ώρες εκανα γύρες στο πιστακι (δέντρο ) για να περάσει η ώρα
2) όταν φοβάσαι μην πέσει το μηχανάκι οδηγάς λάθος κανόνας ! Και εγώ φοβόμουν λίγο γιατί μόλις είχε τελειώσει το project
3) πριν τραβηχτεί το βίντεο έγιναν όσα σας είπαν τα παιδιά από πάνω και δεν είχα ανάσες όποτε φυσικά ξεκίνησα όρθιος στην πορεία όμως μου έφυγε και λόγο ότι φοβόμουν να μην πέσει το μηχανάκι έκατσα και τράβηξα όλα αυτά !

παιδια θα χαρώ πολύ να πάμε βόλτα μαζί για να δείτε ότι ένα ον οφφ όσο ποιο πολύ ανοίγεις το γκάζι τόσο ποιο εύκολα περνάς τα πάντα μα τα πάντα !!
Φίλε Γιώργο, κατ' αρχάς καλώς ήρθες στη παρέα μας και ελπίζω να σε διαβάζουμε συχνά.
Εγώ βλέποντας το βίντεο στο 0.12, εκεί όπου έκοψε η μηχανή και το δεξί πόδι βρέθηκε στον αέρα μπορώ να σου εγγυηθώ ότι με τη ρήση που είχε το έδαφος -και με αυτό το ύψος σέλας- θα με είχε πάρει δεξιά η μηχανή και θα είχα φάει μια ωραιότατη "σουπίτσα". Ναι θα μπορούσες αν είχες καθαρότερο μυαλό να το έχεις πάρει από την αρχή και όρθιος και από τη δεξιά γραμμή. Το θέμα είναι πως εσύ κράτησες τη μηχανή και τελικά παρά τους φόβους σου την έβγαλες "καθαρή" και όμορφα. Το 'χω ζήσει πολλές φορές να μένω από ανάσες και να κάνω λανθασμένες ενέργειες χωρίς αίσιο τέλος. Τώρα με το ελαφρύ συγχωρούνται πολλά δικά μου λάθη και αναλαμβάνει η μηχανή να καθαρίσει. Κι εγώ θα χαρώ να συναντηθούμε κάπου, κάποτε!
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Στην ποτανα ετουτη ζωη και την ατιμη κενωνια, ολα μα ΟΛΑ ειναι σχετικα.

Το "έχει δυσκολέψει λιγάκι", το "οδηγώντας σωστά" οπως και το "ανεβαίνει αέρα" που γραφει ο Γιωργος (καλως ορισες φιλε Γιωργο στο φουρουμ) ισως και να μην εχει ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ σχεση με το πως το λες και το εννοεις εσυ θοδωρη, (μπορει και να εχει ποτε δε ξερει.)

Το μονο που ειπα και θυχτικες ειναι οτι εχετε χρονια να περασετε απο κει μαλλον και δε γνωριζετε σε τη κατασταση ειναι πλεον το σημειο.


Οπως λεει και ο Γιωργος με ολα περνας τα παντα (ποσο μαλον με ενα εργαλειο σα το 950) (και εκτως απο τα τζιες οπου αν υπαρξουν δυο βραχια διπλα διπλα, απλα λογο ανατομιας δε χωραει ο μποξερ, πως να το κανουμε δηλαδη.) Το θεμα ειναι ποσο χρονο θα σου παρει, ποσο χρονο εχεις να διαθεσεις, ποσο θα κρεμασει η γλωσσα σου και αν θα εισαι σε θεση να πας για δουλεια την επομένη.

Και με ενα χαγιαμπουσα ανεβενεις εκει αν διαθεσεις κανα δυο μερες.

Στο "Ότι έγραψε κι ο Κώστας ο @@gsmaniac κι εγώ νωρίτερα." δηλαδη που γραφεις, η διαφορα ειναι οτι ο Γιωργος το εκανε χθες και εκφερει αποψη, εσυ ποτε το εκανες τελευταια φορα αληθια??
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Και τσπ το εχουμε ηδη τραβηξει πολυ το θεμα και δεν υπαρχει λογο. Το θεμα ειναι οτι οπως ελεγε και το βιντεακι που ειχε ανεβασει καποτε ο λευκαδιος δεν ειναι θεμα μηχανης, ειναι θεμα αναβατη. Με οτι εχει ο καθενας παει και με οτι τον ευχαριστει. Τα πραγματα ομως ειναι απλα και χειροπιαστα:

....Αν γουσταρεις να κανεις κατι οπως πρεπει και να το εξελησεις και να ανακαληψεις τα ορια σου, επιλεγεις και το καταλληλο εργαλειο για αυτο που θελεις να κανεις.

...Αν σου αρεσει και λιγο η γλυκια ταλαιπωρια του να καταφερνεις κατι με ενα μεσον που δε προοριζετε για αυτο το κατι που θες να καταφερεις, το κανεις και παλι και καραγουσταρεις. Οπως την βρισκει ο καθενας μας, για χομπυ μιλαμε αγορια.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ πάντως δυσκολεύομαι να θυμηθώ χωμάτινη βόλτα, που να μην εχουμε" μπλέξει σε δυσκολίες με κούραση κλπ κλπ
Και αυτο είναι το ωραίο του πράγματος....οτι και να λεμε!
Σε τέτοια κολας το μικρόβιο και φυσικά σε τέτοιες καταστασεις έρχεται και η αλληλοβοηθεια, η οποία είναι και αυτή κομμάτι του "παιχνιδιου"
 
Top Bottom