On -off.......μεγάλη και μικρή

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και τσπ το εχουμε ηδη τραβηξει πολυ το θεμα και δεν υπαρχει λογο. Το θεμα ειναι οτι οπως ελεγε και το βιντεακι που ειχε ανεβασει καποτε ο λευκαδιος δεν ειναι θεμα μηχανης, ειναι θεμα αναβατη. Με οτι εχει ο καθενας παει και με οτι τον ευχαριστει. Τα πραγματα ομως ειναι απλα και χειροπιαστα:

....Αν γουσταρεις να κανεις κατι οπως πρεπει και να το εξελησεις και να ανακαληψεις τα ορια σου, επιλεγεις και το καταλληλο εργαλειο για αυτο που θελεις να κανεις.

...Αν σου αρεσει και λιγο η γλυκια ταλαιπωρια του να καταφερνεις κατι με ενα μεσον που δε προοριζετε για αυτο το κατι που θες να καταφερεις, το κανεις και παλι και καραγουσταρεις. Οπως την βρισκει ο καθενας μας, για χομπυ μιλαμε αγορια.
Οι βόλτες στο χώμα είναι ταλαιπωρία, ακόμα και με τα πόδια...για αυτό πάμε όλοι εκεί!
Μικρό -μεγαλο...μιλαμε για σκόνες, λάσπες, τούμπες, ατυχήματα!
Με το τι πάει ο καθένας είναι επιλογή του....ιδιως αν δεν μπορεί να έχει 2-3 διαφορετικά μηχανάκια!

Για εμένα προσωπικά....ειναι άθλος η βόλτα με τα μικρά που κάνατε τελευταία στα κοκκαλια!
Με το μικρό δεν θα ξεκινούσα
Αντιθέτως αυτές οι μονοήμερες προπονήσεις κοντά στην πόλη....ειναι σούπερ με τα μικρά σίγουρα!
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Εγώ πάντως δυσκολεύομαι να θυμηθώ χωμάτινη βόλτα, που να μην εχουμε" μπλέξει σε δυσκολίες με κούραση κλπ κλπ
Και αυτο είναι το ωραίο του πράγματος....οτι και να λεμε!
Σε τέτοια κολας το μικρόβιο και φυσικά σε τέτοιες καταστασεις έρχεται και η αλληλοβοηθεια, η οποία είναι και αυτή κομμάτι του "παιχνιδιου"

Σε τετοια κανεις και πολυ καλους φιλους, που ειναι και συμμαντηκοτερο οφελος που μπορει να παρει κανει απο μια τετοια δραστηριοτητα.

Ειναι γλυκια η δυσκολια δεν λεει κανεις το αντιθετο. Απλα εγω (ο καθενας μας) θα παω στο εργοστασιο της δευτερα το πρωι και πρεπει να μπορω να βγαλω το μεροκαματο για να ζήσω, τα χερια μου και τα ποδια μου πρεπει να με ακουνε. Γιαυτο ειναι προτημοτερο να κανω το χομπυ μου επιλεγοντας το καταλληλο για αυτο οχημα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σε τετοια κανεις και πολυ καλους φιλους, που ειναι και συμμαντηκοτερο οφελος που μπορει να παρει κανει απο μια τετοια δραστηριοτητα.

Ειναι γλυκια η δυσκολια δεν λεει κανεις το αντιθετο. Απλα εγω (ο καθενας μας) θα παω στο εργοστασιο της δευτερα το πρωι και πρεπει να μπορω να βγαλω το μεροκαματο για να ζήσω, τα χερια μου και τα ποδια μου πρεπει να με ακουνε. Γιαυτο ειναι προτημοτερο να κανω το χομπυ μου επιλεγοντας το καταλληλο για αυτο οχημα.
Καλά....ολοι πάμε στις δουλειές μας την άλλη μέρα, αλλοίμονο!
Αν δεν σε ξέρει κάποιος και έκρινε από τα γραφόμενα Σου, θα σε περνούσε για παππου:p

Τι να σε κουράσει εσένα 2 μέτρα παλλικαρο ρεεεεεεεε
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Οι βόλτες στο χώμα είναι ταλαιπωρία, ακόμα και με τα πόδια...για αυτό πάμε όλοι εκεί!
Μικρό -μεγαλο...μιλαμε για σκόνες, λάσπες, τούμπες, ατυχήματα!
Με το τι πάει ο καθένας είναι επιλογή του....ιδιως αν δεν μπορεί να έχει 2-3 διαφορετικά μηχανάκια!

Για εμένα προσωπικά....ειναι άθλος η βόλτα με τα μικρά που κάνατε τελευταία στα κοκκαλια!
Με το μικρό δεν θα ξεκινούσα
Αντιθέτως αυτές οι μονοήμερες προπονήσεις κοντά στην πόλη....ειναι σούπερ με τα μικρά σίγουρα!

Ειναι αυτο που εγραψα παραπανω Κωστα στον θοδωρη. Οτι ολα ειναι σχετικα στην ποτανα την ζωη. Για μενα δεν ειναι αθλος αυτο που λες, γυρισα την κυριακη το βραδυ και μετα απο 5-6 ωρες υπνο πηγα για δουλεια.

Τον Ιουλιο ειχαμε παει Γραμμο που ειναι στα συνορα Ελλαδας- Αλβανιας.
Επεισης αν ειχα τα περηφημα δυο Χ (απο τα τρια) θα πηγενα και μια τερμα ανατολη με το drz που μου εχει κανει προταση ενας φιλος
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ειναι αυτο που εγραψα παραπανω Κωστα στον θοδωρη. Οτι ολα ειναι σχετικα στην ποτανα την ζωη. Για μενα δεν ειναι αθλος αυτο που λες, γυρισα την κυριακη το βραδυ και μετα απο 5-6 ωρες υπνο πηγα για δουλεια.

Τον Ιουλιο ειχαμε παει Γραμμο που ειναι στα συνορα Ελλαδας- Αλβανιας.
Επεισης αν ειχα τα περηφημα δυο Χ (απο τα τρια) θα πηγενα και μια τερμα ανατολη με το drz που μου εχει κανει προταση ενας φιλος
Θα πήγαινες τέρμα Ανατολή με το drz...και μετά μιλάς για ταλαιπωρία που πάνε με τα μεγάλα!!:wacky::wacky::wacky:

Σταματάω....λεγοντας ότι όλα είναι θέμα καβαλάρη, τα υπόλοιπα να χαμε να λεγαμε!

Συνεχίστε κάθε Κυριακή προπονηση, έρχεται λασπωμενος χειμώνας και Θα σας χρειαστούμε να μας σηκώνετε τις χοντρές :p
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Εμεις θα συνεχισουμε, αυτο ειναι το μονο σιγουρο.
Και χαιρομαι που ξαφνηκα ζωντανεψε το αγαπημενο μου θρεντ σε αυτο το φορουμ. Αραξτε αγορια, θα πουμε και θα κανουμε κι αλλα πολλα, μη φυγετε :p:p:p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εμεις θα συνεχισουμε, αυτο ειναι το μονο σιγουρο.
Και χαιρομαι που ξαφνηκα ζωντανεψε το αγαπημενο μου θρεντ σε αυτο το φορουμ. Αραξτε αγορια, θα πουμε και θα κανουμε κι αλλα πολλα, μη φυγετε :p:p:p
Τα θέματα στο advride τα ζωντανεύουν βόλτες......
Αυτό ήταν λόγω καλοκαιριού πεσμένο και λογικό είναι!
Προχωράτε δυναμικά!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Στο "Ότι έγραψε κι ο Κώστας ο @@gsmaniac κι εγώ νωρίτερα." δηλαδη που γραφεις, η διαφορα ειναι οτι ο Γιωργος το εκανε χθες και εκφερει αποψη, εσυ ποτε το εκανες τελευταια φορα αληθια??

Σημασία έχουν μόνο τα τελευταία που είπατε πιο πάνου.
Τα άλλα ..., να 'χαμε να λέγαμε...

Αφού ρώτηξες όμως, να σε ειπώ:
Τεχνικά μιλώντας για το βίδεο, είχα δίκιο. Φαίνεται κάτι λάθος, και το εξήγησε επαρκώς ο πρωταγωνιστής. Δε σχολίασα εξ αρχής, προέκυψε στην κουβέντα, σ αυτά είμαι διακριτικός. Νομίζω...
Δεν έχει καμιά σημασία πότε πήγα εκεί, ή αν έχω πάει ποτέ μου. Θα μπορούσε να είναι ένα σημείο στη Θράκη ας πούμε, που δεν πήγα ποτές. Τεχνικά μιλώντας πάντα, δεν αλλάζει κάτι.
Στο δια ταύτα, την περιοχή εκεί τριγύρω την επισκέφτηκα πριν το τρόφυ, τον περασμένο Μάϊο.


άντε και καλές βόλτες και να βωρέξει λίγο να βρουμε μαλακωσιές ;)
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Σημασία έχουν μόνο τα τελευταία που είπατε πιο πάνου.
Τα άλλα ..., να 'χαμε να λέγαμε...

Αφού ρώτηξες όμως, να σε ειπώ:
Τεχνικά μιλώντας για το βίδεο, είχα δίκιο. Φαίνεται κάτι λάθος, και το εξήγησε επαρκώς ο πρωταγωνιστής. Δε σχολίασα εξ αρχής, προέκυψε στην κουβέντα, σ αυτά είμαι διακριτικός. Νομίζω...
Δεν έχει καμιά σημασία πότε πήγα εκεί, ή αν έχω πάει ποτέ μου. Θα μπορούσε να είναι ένα σημείο στη Θράκη ας πούμε, που δεν πήγα ποτές. Τεχνικά μιλώντας πάντα, δεν αλλάζει κάτι.
Στο δια ταύτα, την περιοχή εκεί τριγύρω την επισκέφτηκα πριν το τρόφυ, τον περασμένο Μάϊο.


άντε και καλές βόλτες και να βωρέξει λίγο να βρουμε μαλακωσιές ;)
ΟΚ. Οτι πεις. Εχει δηκιο θοδωρη.....
 

yotis

Μέλος
Όνομα
Γιώτης
Μοτό
Pegaso 650 (η σύζυγος)
DRZ400S (η γκόμενα)
Καλησπέρα και από εμένα είμαι ο Γιώργος με το 950 στο βιντεο.
Το συγκεκριμένο κομμάτι η αλήθεια είναι πως έχει δυσκολέψει λιγάκι αλλά οδηγώντας σωστά ανεβαίνει αέρα !
Όταν λέω οδηγώντας σωστά εννοώ όρθιος προφανώς πόδια μπροστά στα μαρσπιέ πίεση κλπ
Και όλα αυτά τα λέω γιατί το έχω ανεβεί αρκετές φορές χωρίς δυσκολία θα βάλω σχετικό βίντεο εάν θέλετε .
Τώρα αυτό που βλέπεται στο βίντεο έγινε διότι
1) τα χέρια μου είχαν γίνει 2.5 μέτρα γιατί ο φίλος Κώστας με το exc με έστησε 2 ώρες και εγώ 2 ώρες εκανα γύρες στο πιστακι (δέντρο ) για να περάσει η ώρα
2) όταν φοβάσαι μην πέσει το μηχανάκι οδηγάς λάθος κανόνας ! Και εγώ φοβόμουν λίγο γιατί μόλις είχε τελειώσει το project
3) πριν τραβηχτεί το βίντεο έγιναν όσα σας είπαν τα παιδιά από πάνω και δεν είχα ανάσες όποτε φυσικά ξεκίνησα όρθιος στην πορεία όμως μου έφυγε και λόγο ότι φοβόμουν να μην πέσει το μηχανάκι έκατσα και τράβηξα όλα αυτά !

παιδια θα χαρώ πολύ να πάμε βόλτα μαζί για να δείτε ότι ένα ον οφφ όσο ποιο πολύ ανοίγεις το γκάζι τόσο ποιο εύκολα περνάς τα πάντα μα τα πάντα !!
Καλώς ήρθες φίλε, θα τα πούμε στην επόμενη ελπίζω!

Για όσα γράφτηκαν να πως κι εγώ την π@π@ρι@ μου κουοτάροντας τον @est : σημασία έχει να το φχαριστιέσαι...
 

geokalog

Μέλος
Όνομα
Giwrgos
Μοτό
ktm 950 adv 2004

το ιδιο μερος με το ιδιο μηχανακι με αλλα πλαστικα χαχαχ
ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΠΑΝΤΟΥ
Λατρευω το βουνο δεν χρειαζεται να παρω enduro μηχανακι για να πηγαινω βολτες !
Θα επαιρνα εντουρο εαν ηθελα να πηγαινω μονοπατια ανηφορικα γληστερα με κορμους με πετρες κλπ κλπ
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

το ιδιο μερος με το ιδιο μηχανακι με αλλα πλαστικα χαχαχ
ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΠΑΝΤΟΥ
Λατρευω το βουνο δεν χρειαζεται να παρω enduro μηχανακι για να πηγαινω βολτες !
Θα επαιρνα εντουρο εαν ηθελα να πηγαινω μονοπατια ανηφορικα γληστερα με κορμους με πετρες κλπ κλπ
Εγώ γιατί δεν το βλέπω...???:thumbsdown:
 

yotis

Μέλος
Όνομα
Γιώτης
Μοτό
Pegaso 650 (η σύζυγος)
DRZ400S (η γκόμενα)

το ιδιο μερος με το ιδιο μηχανακι με αλλα πλαστικα χαχαχ
ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΠΑΝΤΟΥ
Λατρευω το βουνο δεν χρειαζεται να παρω enduro μηχανακι για να πηγαινω βολτες !
Θα επαιρνα εντουρο εαν ηθελα να πηγαινω μονοπατια ανηφορικα γληστερα με κορμους με πετρες κλπ κλπ
Συγγνώμη για το trolling αλλά δεν αντέχω...

Νομίζω ότι σε πετύχαμε σε μονοπάτι ανηφορικό με πέτρες :p

Κι εμένα δεν μου παίζει το βίντεο
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

geokalog

Μέλος
Όνομα
Giwrgos
Μοτό
ktm 950 adv 2004

Αυτο εννοώ μεγάλη κλίση και γενικα δυσκολια ! Μη μου πειτε οτι εσεις με τα εντουρο στο κομμάτι αυτο που δειχνει το βιντεο σας προβληματιζει το πως θα ανεβείτε ! Γιατι απο το κομματι αυτο να ξερετε εχουν περασει πολλα ΟΝ ΟFF !
Θελω να καταληξω στο οτι με τα on off κανουμε βατα κομματια (φλαταδουρες) και 1-2 περασματα σαν αυτο στο βιντεο για να υπαρχει σασπενς
Με τα εντουρο κανουμε μονοπάτια και γενικά ψαχνουμε περάσματα που εχουν περάσει πρόβατα ορειβάτες και κατσίκια δηλαδη μέρη που δεν χορανε τα ΟΝ ΟFF
Οποτε οποιος με ξανα συναντήσει στο βουνό σε μέρη που περνάνε μέχρι και τζιπ και μου πει που πας με το θηρίο θα του πω οτι εσυ πας σε λάθος μέρος οχι εγω.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.

Αυτο εννοώ μεγάλη κλίση και γενικα δυσκολια ! Μη μου πειτε οτι εσεις με τα εντουρο στο κομμάτι αυτο που δειχνει το βιντεο σας προβληματιζει το πως θα ανεβείτε ! Γιατι απο το κομματι αυτο να ξερετε εχουν περασει πολλα ΟΝ ΟFF !
Θελω να καταληξω στο οτι με τα on off κανουμε βατα κομματια (φλαταδουρες) και 1-2 περασματα σαν αυτο στο βιντεο για να υπαρχει σασπενς
Με τα εντουρο κανουμε μονοπάτια και γενικά ψαχνουμε περάσματα που εχουν περάσει πρόβατα ορειβάτες και κατσίκια δηλαδη μέρη που δεν χορανε τα ΟΝ ΟFF
Οποτε οποιος με ξανα συναντήσει στο βουνό σε μέρη που περνάνε μέχρι και τζιπ και μου πει που πας με το θηρίο θα του πω οτι εσυ πας σε λάθος μέρος οχι εγω.
Σωστοτατος :yew: το εργαλειο το στιβεις και μπραβο σου! ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black

Αυτο εννοώ μεγάλη κλίση και γενικα δυσκολια ! Μη μου πειτε οτι εσεις με τα εντουρο στο κομμάτι αυτο που δειχνει το βιντεο σας προβληματιζει το πως θα ανεβείτε ! Γιατι απο το κομματι αυτο να ξερετε εχουν περασει πολλα ΟΝ ΟFF !
Θελω να καταληξω στο οτι με τα on off κανουμε βατα κομματια (φλαταδουρες) και 1-2 περασματα σαν αυτο στο βιντεο για να υπαρχει σασπενς
Με τα εντουρο κανουμε μονοπάτια και γενικά ψαχνουμε περάσματα που εχουν περάσει πρόβατα ορειβάτες και κατσίκια δηλαδη μέρη που δεν χορανε τα ΟΝ ΟFF
Οποτε οποιος με ξανα συναντήσει στο βουνό σε μέρη που περνάνε μέχρι και τζιπ και μου πει που πας με το θηρίο θα του πω οτι εσυ πας σε λάθος μέρος οχι εγω.


Πες τα ρε φίλε!
Ν' αγιάσει το στόμα σου!!!:friendship:
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
με πνίγει το δίκιο κάθε φορά που με πετυχαίνουν στο βουνό μου λένε που πας με αυτό και δεν κάνει για εδώ κλπ
Καταλαβαινω ακριβως αυτο που λες ! Με το 450 οσες φορες πηγαινα εκδρομη μαζι με on-off μηχανακια εκανα πλακα και ηταν και πολυ λογικο διοτι περασματα "δυσκολα"για on-off τα εβλεπα ισιωμα !! Οταν ομως εκανα 100 και χλμ εντουρο πραγματικο μου εφευγε η μαγκια ! Πολυ ωραια φαση το εντουρο αλλα χρειαζεται η παρεα να ειναι κοντα!
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700

το ιδιο μερος με το ιδιο μηχανακι με αλλα πλαστικα χαχαχ
ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΠΑΝΤΟΥ
Λατρευω το βουνο δεν χρειαζεται να παρω enduro μηχανακι για να πηγαινω βολτες !
Θα επαιρνα εντουρο εαν ηθελα να πηγαινω μονοπατια ανηφορικα γληστερα με κορμους με πετρες κλπ κλπ
Τι ειναι αυτα μωρη ψωναρα??? Χαχαχα καλοσηρθες στο advride γιωργο!!
 
Top Bottom