On -off.......μεγάλη και μικρή

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
Να μεταφέρω ένα βίντεο ενός νέου μέλους, που μας έκανε την τιμή και τον κόπο να το δείξει??
Δεν πάει έτσι Πάνο!
Για χωματοπροπονηση μιλάμε!
Δεν εννοω αυτο Κωστη απο κει και επειτα...οπως και αλλες φορες σε αναλογο ποστ οπως εχει γινει στο παρελθον οταν ενα θεμα ξεφευγει απο το κυριο θεμα,τεσπα...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεν εννοω αυτο Κωστη απο κει και επειτα...οπως και αλλες φορες σε αναλογο ποστ οπως εχει γινει στο παρελθον οταν ενα θεμα ξεφευγει απο το κυριο θεμα,τεσπα...
Το καλύτερο σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι να σβήσει μόνος του όποιο ποστ θεωρεί περιττο αυτός που ξεκίνησε να βγάζει εκτός πνέυματος -στο πνεύμα που γράφεις Πάνο- την κουβέντα. Μετά όσοι απάντησαν στο σβησμένο , σβήνουν κι αυτοί τα δικά τους ποστ, ως μη έχοντα θέση ή νόημα πλέον.
Το να επεμβαίνει η διαχείρηση είναι άκομψο, τη στιγμή που δεν υπάρχουν προσβολές/ύβρεις κλπ.
Διάλογος εκτός θέματος (με αυστηρά κρητήρια) ΟΚ, υπήρξε. Αλλά δε νομίζω ότι πρέπει να το κάνουν οι διαχειριστές αυτό.
Τέτοιες συμπεριφορές από τη μεριά των μελών , ανδεικνύουν την ωριμότητα του χώρου! ;)
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23

Πιστεύω οτι με το κοντό μαλλί θα ειμαι πολυ καλύτερος στο χώμα !!



Sent from my iPhone using Tapatalk
Πιστεύω οτι με το κοντό μαλλί θα ειμαι πολυ καλύτερος στο χώμα !!:fly:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πιστεύω οτι με το κοντό μαλλί θα ειμαι πολυ καλύτερος στο χώμα !!:fly:
:ha
Λες να είναι σαν τον Σαμψών?
Με κοντό μαλλί τπτ???:ll:
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)

Πιστεύω οτι με το κοντό μαλλί θα ειμαι πολυ καλύτερος στο χώμα !!



Sent from my iPhone using Tapatalk
το μακρυ μαλλι λειτουργουσε και σαν ανεμοδουρι....
να δω τωρα πως θα καταλαβαίνεις την κατευθυνση των ανεμων ????
το μονο θετικο είναι ότι πλεον θα κανεις πραγματικα ''αδιευκρινιστη'' πλοηγηση...:p:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:...:inlove:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R

Πιστεύω οτι με το κοντό μαλλί θα ειμαι πολυ καλύτερος στο χώμα !!



Sent from my iPhone using Tapatalk
Φίλε... πρέπει να σε γνωρίσω από κοντά! Μου αρέσεις*

*μπορείς να το πάρεις όπως θες :)



Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

geokalog

Μέλος
Όνομα
Giwrgos
Μοτό
ktm 950 adv 2004
Παιδιά είμαστε λίγοι αυτοί που πάμε χώμα δεν υπάρχει λόγος να ανεβαίνουν οι τόνοι ! Πρέπει να είμαστε οικογένεια και να το διασκεδάζουμε όλοι μαζί ! Γιατί κάνουμε ένα χόμπι για να περάσουμε καλά να γελάσουμε δεν είναι κανείς παγκόσμιος , ακόμα και οι αγωνιζόμενοι το κάνουν γιατί το γουστάρουν και για να διασκεδάσουν μιας και το 99% δεν βγάζει χρήματα από αυτό !
Όποτε το συμπέρασμα είναι ότι όλοι motocross enduro on off έχουμε κάτι κοινό !!! Την καψούρα για την μηχανή και το χώμα
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Να μεταφέρω ένα βίντεο ενός νέου μέλους, που μας έκανε την τιμή και τον κόπο να το δείξει??
Δεν πάει έτσι Πάνο!
Για χωματοπροπονηση μιλάμε!
Δεν εννοω αυτο Κωστη απο κει και επειτα...οπως και αλλες φορες σε αναλογο ποστ οπως εχει γινει στο παρελθον οταν ενα θεμα ξεφευγει απο το κυριο θεμα,τεσπα...
Το καλύτερο σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι να σβήσει μόνος του όποιο ποστ θεωρεί περιττο αυτός που ξεκίνησε να βγάζει εκτός πνέυματος -στο πνεύμα που γράφεις Πάνο- την κουβέντα. Μετά όσοι απάντησαν στο σβησμένο , σβήνουν κι αυτοί τα δικά τους ποστ, ως μη έχοντα θέση ή νόημα πλέον.
Το να επεμβαίνει η διαχείρηση είναι άκομψο, τη στιγμή που δεν υπάρχουν προσβολές/ύβρεις κλπ.
Διάλογος εκτός θέματος (με αυστηρά κρητήρια) ΟΚ, υπήρξε. Αλλά δε νομίζω ότι πρέπει να το κάνουν οι διαχειριστές αυτό.
Τέτοιες συμπεριφορές από τη μεριά των μελών , ανδεικνύουν την ωριμότητα του χώρου! ;)
Ρε παιδιά(παιδιά ..λέμε και καμιά μ@λ@κία πότε πότε:p) ο Moniker δεν είπε να σβηστούν τίποτα απ'οσα προηγήθηκαν.Είπε(3 φορές!!) να δημιουργήσετε ένα άλλο νήμα που να έχει όλες τις απόψεις(όλων των μελών) που καλές ή κακές δεν έχουν σχέση με το παρόν νήμα.



οι αποψεις καλο θα ηταν να μεταφερθουν σε αναλογο ποστ(πχ.χοντρες vs ελαφριες ον οφ)και να μην "λερωνουμε"αλλο τις χωματοπροπονησεις,ευχαριστω.
Αραχτε λιγο ποιος μιλησε για τσακωμους;Με τον ορο λερωνεται εννοω οτι αφου το θεμα ειναι χωμματοπροπονησεις και εμεις το εχουμε κανει διαφορετικες αποψεις για μικρα και μεγαλα ον οφ ας μεταφερθει εκει λοιπον αυτο ειπα και στο πρωτο μου ποστ.Να σται καλα...


Είμαι τελείως αντίθετος(εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων) στο να σβήνονται ποστ είτε απο διαχειριστές είτε απο τα ίδια τα μέλη,καλό είναι ο αναγνώστης να έχει πιο σφαιρική άποψη για το ποιόν του καθενός(τα καλά του και τα άσχημα του).Όπως καλό είναι όποιος ποστάρει να σκέφτεται καλά τι γράφει,ο γραπτός λόγος στα φόρουμ του δίνει αυτό το περιθώριο.Και αν καμιά φορά πάνω στην γκάβλα του ξεφύγει μπορεί με πμ(ή και δημόσια) να παραδεχτεί το λάθος του.
Μια μεταφορά όμως με ένα λινκ σε καινούργιο θέμα δεν έβλαψε ποτέ κανέναν και μένουν και τα θέματα 'καθαρά'(αντί να είναι 'λερωμένα΄όπως είπε ο Moniker :p).
Είναι πραγματικά κρίμα(ενίοτε και χάσιμο χρόνου ..) για οποιονδήποτε μπαίνει σε ένα νήμα και διαβάζει άσχετα πράγματα με τα του τίτλου.Ντάξει ένα δυο πειράγματα μεταξύ μελών(εγώ την έχω πιο μεγάλη απο σένα κλπ) είναι καμιά φορά επιθυμητά αλλά όταν το πράμα ξεφεύγει(γιατι ξεφεύγει) καλό είναι να βάζετε ένα stop.Όχι με αυταρχικό τρόπο(leloi και αυταρχικοί δεν πάει έτσι κι αλλιώς:p) αλλά του τύπου μαγκες συνεχίστε την κουβεντούλα σας(βγάλτε τα μάτια σας ή ότι άλλο) εδω βάζοντας ενα λινκ που παραπέμπει σε καινούργιο νήμα.

Άιντε να πάμε καμιά βόλτα,κουράστηκα να γράφω:(
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Καλησπέρα σε όλους.

Αρχικά θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη για αυτή την αναστάτωση στο μεγάλο μερίδιο ευθύνης που μου αναλογεί.
Οτι έχω γράψει ισχύει όπως ακριβώς το έχω γράψει, αυτή είναι η άποψη μου και προσπάθησα να την γράψω όσο ποιο ξεκάθαρα μπορούσα για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις όμως από ότι φάνηκε δεν ήταν αρκετό γιατί όταν έχεις την προδιάθεση να παρεξηγήσεις θα παρεξηγήσεις.

Ζητώ όμως συγγνώμη γιατί δεν υπήρχε λόγος να γίνει όλο αυτό. Δεν υπήρχε λόγος να γίνει όλη αυτή η συζήτηση και ιδιαίτερα από άτομα που τους αρέσει να βολτάρουν και όχι να κάνουν αναλύσεις και να κρίνουν από το πληκτρολόγιο. Από βόλτα γυρίσαμε χθες και μάλιστα από μια καταπληκτική βόλτα που όλοι γυρίσαμε γεμάτοι και με ένα χαμόγελο έως στα αυτιά.

Ζητώ συγγνώμη γιατί παρασύρθηκα και έπεσα στην λούμπα να απαντήσω σε μια ας την πούμε κόντρα που έχει ξεκινήσει εδώ και καιρό στο φόρουμ περί μεγάλων και μικρών. Δεν μου αρμόζει αυτή η εικόνα και το θεωρώ τραγικό μου λάθος να μιλάω για κατάλληλα μηχανάκια και μη, για χέρια, για είδος βόλτας, είδος περάσματος, κλπ, εγώ…………… ένας άνθρωπος που έχω κάνει με τα μηχανάκια μου τα ποιο ακατάλληλα πράγματα. Όσοι με ξέρετε τα ξέρετε. Εγώ που αν υπάρχει κάτι που λεμέ και ξανάλεμε και τονίζουμε όπου σταθούμε και βρεθούμε με την παρέα μου είναι ότι σημασία δεν έχει τι καβαλάει ο καθένας, ούτε πως το πάει, αυτό που έχει σημασία στην επιτυχία μιας βόλτας είναι η ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ.

Ωστόσο ένα από τα ελαττώματα μου είναι ότι δε μπορώ τον φανατισμό, και δε μπορώ τους ανθρώπους που έχουν άποψη για τα πάντα, (κι ας είναι άσχετοι με το εκαστοτε αντικείμενο) και την εκφράζουν ελεύθερα και με περίσσιο θράσος λες και έχουν απόλυτη επίγνωση του τι λένε. (Αυτό δεν είναι μόνο για το συγκεκριμένο θέμα, είναι γενικό συμπέρασμα)

Μπήκα στον πειρασμό λοιπόν να απαντήσω στον συνήθη ύποπτο σε τέτοιου είδους αντιπαραθέσεις, (ναι καλά καταλάβατε τον φορεστερ εννοώ) αλλά και στον Μανιακ και είπα απλά ότι το πέρασμα αυτό δεν έχει σχέση με το πώς ήταν παλιά, που από ότι είπαν το έχουν περάσει με μεγάλα ονοφ. Έχουν καιρό να περάσουν από κει και δε μπορούν να εκφέρουν ασφαλή άποψη.

Και από κει και μετά όπως γίνετε πάντα ακολούθησε ότι ακολούθησε.

Ζητώ συγγνώμη λοιπόν που άφησα τον εαυτό μου να πέσει τόσο χαμηλά και να απαντήσει σε έναν άνθρωπο σαν τον φορεστερ. Είναι γνωστό ότι δε πρέπει να ασχολείσε γιατί σε ρίχνει στο επίπεδο του και εκεί θα σε κερδίσει λόγο πείρας.


Όσοι παρακολουθείτε το φόρουμ τακτικά θα έχετε προσέξει ότι τέτοιου είδους αντιπαραθέσεις, (προσωπικά έκανα διάλογο και νόμιζα ότι όλοι διάλογο κάναμε μέχρι να στάξει χολή ο φορεστερ στο ποστ 1036) τέτοιου είδους αντιπαραθέσεις λοιπόν υπάρχουν αρκετές, όπου το κυρίαρχο στοιχειό είναι η επιμονή σε κάτι και ο φανατισμός, και……………………………… μαντέψτε………………………….. πρωταγωνιστής είναι ο κύριος φορεστερ.


Τέλος πάντων ποσώς με ενδιαφέρει το άτομο αυτό και πραγματικά λυπάμαι που ασχολήθηκα τόσο πολύ μαζί του και χάλασα ένα νήμα όπως αυτό.

Δεν είχα σκοπό να γράψω κάτι άλλο και να δώσω συνέχεια αλλά δεν μπόρεσα. Είναι το ελάττωμα που είπα παραπάνω.

Αλλά πώς να το κάνουμε ρε παίδες………………… να λέει ότι ποστ μου σε αυτό το θέμα είναι περιττά και πρέπει να σβηστούν και να μου μιλαει για ποστ εκτός πνέυματος σε ένα θρεντ όπως αυτό που μαζί με κάποια φιλαράκια το έχουμε κτίσει τούβλο τούβλο ενάμισι χρόνο τώρα. Από την πρώτη μέχρι την τελευταία βόλτα. Να λέει για ποστ εκτός πνέυματος του θρεντ ο πλέον ΑΣΧΕΤΟΣ με το θρεντ και με το χώμα γενικότερα.

Ο άνθρωπος αυτός δεν έχει συμμετάσχει ούτε σε ΜΙΑ βόλτα από αυτές που έχουν οργανωθεί εδώ μέσα και έχει μπει εδώ μέσα κάνα δυο φορές μόνο και μόνο για να πει τις εξυπνάδες του τύπου, τι είναι διάσελο. Καλύτερα που δεν έμπαινε γιατί εδώ και ενάμιση χρόνο είχαμε ένα θαυμάσιο θρεντ εδώ και έχουμε κάνει επεικες βόλτες, έχουμε μοιραστεί γαμάτες φωτο, βίντεο, περιγραφές με όλα τα παιδιά που αγαπάμε αυτό το θέμα και μολης βλέπουμε ότι έχει ένα καινούργιο μήνυμα λάμπουν τα μάτια μας.


Τέλος πάντων ασχολήθηκα πάρα πολύ πραγματικά και δεν έπρεπε. Από ότι βλέπω είστε αρκετοί εκείνοι που διαφωνείτε μαζί μου και αρκετοί όσοι μου κρατάτε μούτρα από προηγούμενη διαμάχη αλου είδους. Καλό είναι αυτό, οι διαφωνίες μας βοηθούν να κατανοούμε καλύτερα τα πράγματα και να βρίσκουμε εποικοδομητικές λύσεις, όταν γίνονται με ωριμότητα και με διάλογο. Με φανατισμό ποτέ δεν βρεθήκαν λύσεις.

Επίσης αρκετοί έχετε παρεξηγήσει τα τελευταία γραφόμενα μου και το επίμαχο θέμα περί καταστροφής του βουνού κλπ. Αν και νομίζω το έγραψα πολύ ξεκάθαρα, αυτό τουλάχιστον προσπάθησα, σέβομαι το γεγονός ότι μπορεί να είναι παρεξηγήσιμο αλλά ζητώ συγγνώμη δε μπορώ να απαντήσω σε όλους. Δεν έχει νόημα να το συνεχίζουμε άλλο.

Όσο καιρό είμαι στο advride, νομίζω ότι ήμουν κύριος, δεν έχω προσβάλει ποτέ κανέναν, προσπάθησα να προσφέρω με ότι δυνατότητες είχα, έχοντας πάντα γνώμονα την ομαδικότητα, την καλή διάθεση, το χαμόγελο και τον σεβασμό προς τον συνάνθρωπο και την φύση. Δε με χωραει ο τόπος άλλο όμως. Καλους δρόμους να έχετε όλοι μέσα από την καρδιά μου.


υγ. εδώ ήταν το πρώτο μου ποστ, εδώ και το τελευταίο
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Θα ηθελα να συμπληρωσω και κατι ακομα, αν και το ξερουν ηδη, πως ειμαι ευγνωμον στο φορουμ αυτο αφου εδω γνωρισα εξεραιτικους ανθρωπους που σεβομαι και εκτημαω ιδιετερα και με αρκετους απο εκεινους μαλιστα εχουμε γινει και πολυ καλοι φιλοι.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καταρχας.....δεν υπαρχει καμμια κοντρα μεγαλων και μικρων και μαλιστα εδω και καιρο!
Τουλαχιστον δεν εχω αντιληφθει κατι προσωπικα

Δεν παρασυρθηκες να απαντησεις σε καμμια τοποθετηση, αλλα ξεκινησες εσυ την κουβεντα, που στο κατω κατω ειχε ενδιαφερον!
Ιδιως απο εσενα που πας χωμα και με χοντρο και με αδυνατο!

Το να με λες ασχετο....οκ ειναι αποψη σου σεβαστη!!
Γενικα λες παραπανω πραγματα τα οποια δεν εχω αντιληφθει ....πραγματικα και οσον αφορα εμενα, μαλλον βλεπεις φαντασματα!
Το ξερεις οτι σε συμπαθω πολυ και οσες φορες εχουμε βολταρει ή εχουμε πιει καφε....το χαρηκα!

Δεν γνωριζω την προσωπικη - ψυχολογικη σου κατασταση αυτη την εποχη και δεν μπορω να ψυχολογησω τοσο ακραια αντιδραση!!
Ελπιζω να τα πουμε απο κοντα, γιατι περα απο το πληκτρολογιο, ειμαστε ανθρωποι και πρπεει να λυνουμε παρεξηγησεις!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μου έφτιαξε το βράδυ ο ταττουλίξ κι ο Μήτσος με κάτι φώτο απίστευτες. Δεν το χαλάω με τίποτα !
Πίνω τσίπουρα στη Σάρτη ;)
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Και για να πω και την γνώμη μου για το θέμα..

1)χώμα και βαριά μηχανή σημαίνει φθορές πολλές σε μια ακριβή μηχανή,

2)φθορές πολλές σε ένα σώμα που δεν είναι άφθαρτο. Δεν είναι μέσα στις δυνατότητες του σώματος μας να στηρίζουμε μια μηχανή 200+ κιλά μέσα σε νεροφαγώματα, κλίσεις, πτώσεις κλπ. Ακόμα και αν είμαστε σούπερ γυμνασμένοι θα χτυπήσει σιγά σιγά σε μέση, πλάτη, τραυματισμούς. Σε μια απλή πτώση σε πλακώνει η μηχανή και έσπασες κάνα κόκκαλο το λιγότερο.

3)Μεγάλη κόπωση σε μικρά κομμάτια

Όσοι το κάνουν απο ανάγκη ή απο επιλογή καλά κάνουν και το κάνουν καθώς το να καθόμαστε στον καναπέ δεν εξυπηρετεί τίποτα και αγαπάμε χώμα και είμαστε γνωστοί οι περισσότεροι μεταξύ μας και φίλοι με τα χρόνια.

Αλλά αν κάποιος μπορει να το αποφύγει και να έχει μια πιο ελαφριά μηχανή να απολαμβάνει το χώμα με λιγότερους κινδύνους για το σώμα του και για την τσέπη του και μεγαλύτερη απόλαυση ας το κάνει.

Αν θέλει τη χοντρή και δεν του φτάνουν τα βατά κομμάτια και θέλει και μονοπάτι ας το κάνει αλλά ας είναι πολύ γυμνασμένος, πολύ έτοιμος, πολύ δυνατός, πολύ ορεξάτος. Προτιμώ τους ανθρώπους που λένε ναι και αποφεύγουν τα όχι εν τέλει στις προκλήσεις. Αν εκφράζω αντίρρηση είναι περισσότερο απο ενδιαφέρον και εμπειρία προσωπική και καθόλου για διάθεση αντιδικίας.

Απο την άλλη μια ικανή μεγάλη on-off είναι απολαυστικότατη σε χωμάτινο τουρισμό, εδώ αναφέρομαι μόνο σε υπερβολές, δύσκολα μονοπάτια κλπ. ΚΑι τελικά το 99% αυτών που μπαίνουν με μεγάλα On-off χώμα το κάνουν για τουρισμό και όχι για να προπονηθούν για το ezberg σε γκρέμια. Αν βρεθεί κάθε τόσο κάνας τρελός θα τον θαυμάσουμε, θα τον σπρώξουμε στα δύσκολα και θα του δώσοουμε και μια καρτούλα με ένα καλό ψυχίατρο να πάει να το συζητήσει..:roflmao::roflmao:
 
Τελευταία επεξεργασία:

chaosm

Μέλος
@thenos o katemis Το δοκιμάζω το χώμα απλα με αλλο μηχανακι...
Απλα μου εχουν μπει ιδεες και να βαλω και το gs.. Τον λογαριασμό φοβαμαι!!!

@sugariasgeorge Ευχαριστω πολυ!!! Εχω σκοπο όταν περασω απο ναυπλιο να σου τηλεφωνήσω...
Όποτε δεσμεύομαι για το κοψίδι γιατι γλυκα δεν τρωω!!!
Κ εγώ ψήνομαι να πάω και να βρεθώ με τον @sugariasgeorge να τα πούμε από κοντά
Οπότε αν είναι κανονίζουμε για κανένα ΣΚ να βρεθούμε μια Κόρινθο και να κατέβουμε
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Top Bottom