OnOff road κα everyday γίνεται;

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Το πιο πάνω Acerbis το μόνο μείον που βλέπω να έχει είναι ότι δεν μπορεί να δεχτεί προστασία στήθους.
Κατά τα άλλα στην τιμή αυτή είναι εξαιρετικό.
ΑΑ προδιαγραφή, L2 προστασίες, δυνατότητα το αδιάβροχο να φορεθεί εξωτερικά, μεγάλες mesh επιφάνειες...
Δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι που δεν έχει!
Επίσης και το ότι σε αυτή την τιμή δεν το λυπάσαι να το βάλεις στα χώματα από την πρώτη στιγμή...
Αν δώσω κανά 400+ αρχικά τουλάχιστον θα μου βγαίνει να το "προστατέψω"...
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Lol για το τελευταίο σχόλιο, έτσι με πιάνει και εμένα.

Μετά την πρώτη βόλτα που θα γεμίσει έντομα και βρωμιά, περνάει.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Καλημέρα και καλή χρόνια σε όλους!!

Λοιπον το Acerbis έχει ένα πιθανό μείον… η θερμική του επένδυση (120γρ παρακαλώ) δεν κουμπώνει από μόνη σαν ξεχωριστό μπουφάν αλλά αριστερά δεξιά στο φερμουάρ του εξωτερικού ή του αδιάβροχου.
Το εξωτερικό layer δε, δεν έχει overlap στο φερμουάρ πάρα μόνο ένα κοντό σχετικά κομμάτι ύφασμα από πίσω.
Στην περίπτωση που φορεθεί λοιπόν χωρίς το αδιάβροχο εσωτερικά είναι πιθανό να μπάζει ένα κάποιο σχετικο κρύο από το φερμουάρ..
Είναι κάτι που λύνεται με κάποιο softshel εσωτερικά ίσως, αλλά εκεί έχει ένα θεματάκι νομίζω.
Με το αδιάβροχο εσωτερικά δεν υπάρχει θέμα γιατί έχει πολύ καλό διπλό κλείσιμο πίσω από το φερμουάρ του εξωτερικού…
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
την λογική του Rev'it component 2 πως την βλέπετε;
Ξέρω είναι τελείως αντίθετη από ότι έλεγα πιο πάνω αλλά πλέον το μπουφάν έχει θήκη για προστασία πλάτης (L2) για καθημερινή χρήση και το loose fit του μπορεί να δεχτεί θώρακα για off-road χρήση.
Τα προστατευτικά του είναι L1 αλλά νομίζω πως θα γίνεται να αντικατασταθούν με L2 ... συνολικά όμως το ρούχο είναι CE A (με ripstop στα σημεία τριβής)!
Για θερμική προστασία ήδη έχω layers!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το component 1 μπαίνει άνετα πάνω από leatt 5.5 θώρακα και είναι μια χαρά οι δικές του προστασίες.

Έχει σχετικά μικρούς εξαερισμούς οπότε δεν θα καλύψει όλο το χρόνο.

Κάποιος είχε γράψει ότι έπεσε μέσα στην Αθήνα και σύρθηκε αρκετά μέτρα χωρίς να χαλάσει το μπουφάν (με κάλυψε στο A rating), τις level 1 δεν τις είχα σε υπόληψη μέχρι το ατύχημα του Σεπτεμβρίου, αλλά μια χαρά ήταν τελικά με το καλοκαιρινό.

Δεν είναι φτηνό το 2, αλλά αν το βρεις με καλή έκπτωση, η αν βρεις το 1 με καλύτερη... Γιατί η ουσιαστική διαφορά είναι χαμηλά στο φερμουάρ και στον γιακά αν θυμάμαι σωστά το δεύτερο, δεν άλλαξαν πολλά.


Edit
Δεν ξέρω αν είσαι Αθήνα η στο νησί, πάντως στο Birmingham τα είχε 30% ένα μαγαζί, έρχεται το Excel που λέω να πάω πάλι, μπορεί να κάνουν κάτι.
Αν είσαι Αθήνα και XXL να το πάρεις να το δεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Το component 1 μπαίνει άνετα πάνω από leatt 5.5 θώρακα και είναι μια χαρά οι δικές του προστασίες.

Έχει σχετικά μικρούς εξαερισμούς οπότε δεν θα καλύψει όλο το χρόνο.

Κάποιος είχε γράψει ότι έπεσε μέσα στην Αθήνα και σύρθηκε αρκετά μέτρα χωρίς να χαλάσει το μπουφάν (με κάλυψε στο A rating), τις level 1 δεν τις είχα σε υπόληψη μέχρι το ατύχημα του Σεπτεμβρίου, αλλά μια χαρά ήταν τελικά με το καλοκαιρινό.

Δεν είναι φτηνό το 2, αλλά αν το βρεις με καλή έκπτωση, η αν βρεις το 1 με καλύτερη... Γιατί η ουσιαστική διαφορά είναι χαμηλά στο φερμουάρ και στον γιακά αν θυμάμαι σωστά το δεύτερο, δεν άλλαξαν πολλά.


Edit
Δεν ξέρω αν είσαι Αθήνα η στο νησί, πάντως στο Birmingham τα είχε 30% ένα μαγαζί, έρχεται το Excel που λέω να πάω πάλι, μπορεί να κάνουν κάτι.
Αν είσαι Αθήνα και XXL να το πάρεις να το δεις.
Το 1 δεν έχει όμως προστασία πλάτης!
Ναι ξέρω πως σε πολύ ζέστη δεν .. αλλά έτσι κι αλλιώς έχω και καλοκαιρινό μπουφάν!
Αθήνα είμαι αλλά με βλέπω το πολύ για Large λόγω και loose fit του μπουφάν!
Ευελπιστώ σε μια μικρή έκπτωση από όπου το βρω... Θα δείξει!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το 1 δεν έχει όμως προστασία πλάτης!
Ναι ξέρω πως σε πολύ ζέστη δεν .. αλλά έτσι κι αλλιώς έχω και καλοκαιρινό μπουφάν!
Αθήνα είμαι αλλά με βλέπω το πολύ για Large λόγω και loose fit του μπουφάν!
Ευελπιστώ σε μια μικρή έκπτωση από όπου το βρω... Θα δείξει!
Κανένα revit δεν έρχεται με πλάτη νομίζω, έχω πάρει αρκετά.

Θήκη έχει, ίδια με όλα τα άλλα.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Όχι το 1 δεν έχει θήκη για προστασία πλάτης.. αυτό εννοούσα!
Στο 2 την πρόσθεσαν!
Θα το δω αυτό, τόσο λάθος έχω κάνει; και το πήρα Αγγλία μήπως έκανα fly&ride
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
την λογική του Rev'it component 2 πως την βλέπετε;
Ξέρω είναι τελείως αντίθετη από ότι έλεγα πιο πάνω αλλά πλέον το μπουφάν έχει θήκη για προστασία πλάτης (L2) για καθημερινή χρήση και το loose fit του μπορεί να δεχτεί θώρακα για off-road χρήση.
Τα προστατευτικά του είναι L1 αλλά νομίζω πως θα γίνεται να αντικατασταθούν με L2 ... συνολικά όμως το ρούχο είναι CE A (με ripstop στα σημεία τριβής)!
Για θερμική προστασία ήδη έχω layers!
Ωραίο - τουλάχιστον εμφανισιακά - φαίνεται το Component!
Δύο παρατηρήσεις... Οποιοδήποτε - όχι μόνο αυτό - τζάκετ είναι από μόνο του αδιάβροχο, έχει ενσωματωμένη δηλαδή κάποια αδιάβροχη επένδυση, έχω τη γνώμη ότι θα είναι αρκετά "ζεστό" σε οποιαδήποτε βόλτα ξεφεύγει της διεκπεραιωτικής διέλευσης χωματοδρόμου ακόμα και σε μια καλή... χειμωνιάτικη μέρα! Δεύτερον δε μπορώ να καταλάβω τη χρήση της κουκούλας... Αν είναι δύσκολο να συμβιβάσεις την αστική κυρίως χρήση, δηλαδή ένα πιο casual look, με ένα do-it-all τζάκετ, τότε είναι ακόμα πιο δύσκολο με ένα εντούρο τζάκετ...

Για μένα χρειάζεσαι 2 διαφορετικά τζάκετ... Over and out!
 
Top Bottom