Royal Enfield Himalayan 450

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πως νιώθουμε οι κάτοχοι CRF και Transalp στο φόρουμ:

τί να κάνω ρε φίλε, κάποιος θα με πει αρνητικά προκατειλημμένο αλλά ρε Honda φτάσαμε 2024. Μην μας κοροϊδεύεις άλλο με τις αναρτήσεις. Ζητας λεφτά και στα δίνουν, εμπιστεύονται το όνομα σου, δείξε λίγο έλεος. Εγώ να δεχτώ απο ποιότητα και αντοχή στον χρόνο πώς τα Honda θα σε δικαιώσουν. Δεν πουλάνε τυχαία, έχουν χαρίσματα και σαν μηχανάκια. Αλλά δεν γίνεται πάνω σε αυτό να πατάνε και να βάζουν ειδικά αναρτήσεις ακαταλληλες. Στη τελική έστω με τα ελατήρια αν όχι με πιο ποιοτική σε αποσβέσεις ανάρτηση (που δεν το δέχομαι πώς δεν γινεται στα λεφτά που ζητάνε).. Στέλνεις μηχανάκια Ευρώπη, δεν γίνεται να έχεις ελατήρια για 50κιλους

Και να το πω και αλλιώς. Είχα στη κατοχή μου Honda XR250 και CBF600. Εξαιρετικά μηχανάκια και τίμια ακόμα και σε αναρτήσεις. Δεν γίνεται 20 χρόνια μετά να καβαλάς φρέσκα μηχανάκια και να αναπολείς αυτά τα παλιά. Δεν γίνεται να τα έχουν κάνει χειρότερα. Ή γίνεται?
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τίμιο σε ανάρτηση το cbf 600; Του οποίου τα πλαστικά ήταν Ισπανία και Ιταλία και διαλύονται, αλλά ποιότητα Χόντα;
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πάντως το χορνετάκι που είχα για τρία χρόνια είχε πολύ κακές αναρτήσεις.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Τίμιο σε ανάρτηση το cbf 600; Του οποίου τα πλαστικά ήταν Ισπανία και Ιταλία και διαλύονται, αλλά ποιότητα Χόντα;
Ελα ρε συ διαλύονται τα πλαστικά. 2004-2005 μηχανάκια τα βλέπεις στο δρόμο μια χαρά ακόμα. Εγώ στο δικό μου 2005 δεν είχα κανένα παράπονο στα πλαστικά. Όσο για τις αναρτήσεις μηχανή δρόμου ήταν μια χαρά πήγαινε για αυτό που ήταν και το ποσό κοστίζε. Από bandit 650 μια φορά πιο ελαφρύ σε αίσθηση και καλύτερο σε κράτημα. Εγώ δεν είχα πρόβλημα και σε κυνήγια να κρατήσω Ρυθμό και να είμαι μπροστά. Μάλιστα είχα κάνει και 36ωρο με αυτό.



Εσύ που λες για φωτα. Να σε έχω το 2011 στο 36ωρο με το cbf 11 το βράδυ πριν τη Κόνιτσα να μη βλέπεις που είναι ο δρόμος! Εκεί να δεις φώτα! Ότι έβλεπες αν είχε φεγγάρι!
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
τί να κάνω ρε φίλε, κάποιος θα με πει αρνητικά προκατειλημμένο αλλά ρε Honda φτάσαμε 2024. Μην μας κοροϊδεύεις άλλο με τις αναρτήσεις. Ζητας λεφτά και στα δίνουν, εμπιστεύονται το όνομα σου, δείξε λίγο έλεος. Εγώ να δεχτώ απο ποιότητα και αντοχή στον χρόνο πώς τα Honda θα σε δικαιώσουν. Δεν πουλάνε τυχαία, έχουν χαρίσματα και σαν μηχανάκια. Αλλά δεν γίνεται πάνω σε αυτό να πατάνε και να βάζουν ειδικά αναρτήσεις ακαταλληλες. Στη τελική έστω με τα ελατήρια αν όχι με πιο ποιοτική σε αποσβέσεις ανάρτηση (που δεν το δέχομαι πώς δεν γινεται στα λεφτά που ζητάνε).. Στέλνεις μηχανάκια Ευρώπη, δεν γίνεται να έχεις ελατήρια για 50κιλους

Και να το πω και αλλιώς. Είχα στη κατοχή μου Honda XR250 και CBF600. Εξαιρετικά μηχανάκια και τίμια ακόμα και σε αναρτήσεις. Δεν γίνεται 20 χρόνια μετά να καβαλάς φρέσκα μηχανάκια και να αναπολείς αυτά τα παλιά. Δεν γίνεται να τα έχουν κάνει χειρότερα. Ή γίνεται?
Ενώ στο βστρομ που σου λέει ρυθμιζόμενο αλλά δεν ρυθμίζεται δεν σέ κοροϊδεύει? Στην Χόντα στις 11500 μου έδινε κεντρικό σταντ χούφτες και πριζακι δώρο
Στην Σουζούκι τίποτα
 
Τελευταία επεξεργασία:

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Ενώ στο βστρομ που σου λέει ρυθμιζόμενο αλλά δεν ρυθμίζεται δεν σέ κοροϊδεύει? Στην Χόντα στις 11500 μου έδινε κεντρικό σταντ χούφτες και πριζακι δώρο
Στην Σουζούκι τίποτα
Να μην τους ξαναμιλήσεις...!!!!!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ενώ στο βστρομ που σου λέει ρυθμιζόμενο αλλά δεν ρυθμίζεται δεν σέ κοροϊδεύει? Στην Χόντα στις 11500 μου έδινε κεντρικό σταντ χούφτες και πριζακι δώρο
Στην Σουζούκι τίποτα
Στο vstrom δεν είναι ρυθμιζόμενη ενω΄λεει πως έιναι? Με τα χέρια μου ρύθμισα τις αποσβέσεις στο αμορτισέρ του ChristosGR σε μια βόλτα και επιτόπου μου είπε πως άλλαξε το μηχανακι. Η σύγκριση αναρτήσεων μεταξυ Vstrom 800 και transalp 750 είναι σαν να συγκρίνεις αναρτήσεις απο varadero με 990. Τα έκανες βόλτα?
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Στο vstrom δεν είναι ρυθμιζόμενη ενω΄λεει πως έιναι? Με τα χέρια μου ρύθμισα τις αποσβέσεις στο αμορτισέρ του ChristosGR σε μια βόλτα και επιτόπου μου είπε πως άλλαξε το μηχανακι. Η σύγκριση αναρτήσεων μεταξυ Vstrom 800 και transalp 750 είναι σαν να συγκρίνεις αναρτήσεις απο varadero με 990. Τα έκανες βόλτα?
Τα έχω οδηγήσει και τά δύο
Στο βστρομ μαρεσει το μοτέρ του που είναι χαμηλόροπο
Στην Σουζούκι ζήτησα μεγάλη ζελατίνα που έχει 70€ και δεν μου την έδωσαν...
Με διάφορα τιμής+ δώρα βάζεις φουλ ρυθμιζόμενο οχλινς πίσω στο τρανσαλπ
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Τα έχω οδηγήσει και τά δύο
Στο βστρομ μαρεσει το μοτέρ του που είναι χαμηλόροπο
Στην Σουζούκι ζήτησα μεγάλη ζελατίνα που έχει 70€ και δεν μου την έδωσαν...
Με διάφορα τιμής+ δώρα βάζεις φουλ ρυθμιζόμενο οχλινς πίσω στο τρανσαλπ
Εφόσον σου άρεσε το Transalp αυτό να πάρεις.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Εφόσον σου άρεσε το Transalp αυτό να πάρεις.
Δεν θά πάρω κάτι από αυτά μια προσφορά πήρα και έκανα τεστ ραιντ
Αν θά έπαιρνα κάτι θά ήταν το βστρομ λόγω μοτέρ οι αναρτήσεις φτιάχνονται...
Όμως το ότι έχει κάτι ρυθμιζόμενες δεν σημαίνει ότι είναι και ποιοτικότερες...
Ένα άλλο που μου έχει κάνει εντύπωση εδώ μέσα είναι ότι βλέπουν τά πλαστικά του βστρομ καλύτερα... εγώ είδα το αντίθετο
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Να μην τους ξαναμιλήσεις...!!!!!
Το σκέφτομαι...

Πέρα από την πλάκα νομίζω ότι είναι ένας λόγος που βλέπεις πολύ περισσότερα τρανσαλπ από ότι βστρομ στο δρόμο
Θυμάμαι την ίδια αντιμετώπιση είχα και με το πρώτο 650...
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Δεν θά πάρω κάτι από αυτά μια προσφορά πήρα και έκανα τεστ ραιντ
Αν θά έπαιρνα κάτι θά ήταν το βστρομ λόγω μοτέρ.......
Ρε αφού θα έπαιρνες στρομα ,τι μας ζαλίζεις πρωί πρωί;
:friend:
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
τί να κάνω ρε φίλε, κάποιος θα με πει αρνητικά προκατειλημμένο αλλά ρε Honda φτάσαμε 2024. Μην μας κοροϊδεύεις άλλο με τις αναρτήσεις. Ζητας λεφτά και στα δίνουν, εμπιστεύονται το όνομα σου, δείξε λίγο έλεος. Εγώ να δεχτώ απο ποιότητα και αντοχή στον χρόνο πώς τα Honda θα σε δικαιώσουν. Δεν πουλάνε τυχαία, έχουν χαρίσματα και σαν μηχανάκια. Αλλά δεν γίνεται πάνω σε αυτό να πατάνε και να βάζουν ειδικά αναρτήσεις ακαταλληλες. Στη τελική έστω με τα ελατήρια αν όχι με πιο ποιοτική σε αποσβέσεις ανάρτηση (που δεν το δέχομαι πώς δεν γινεται στα λεφτά που ζητάνε).. Στέλνεις μηχανάκια Ευρώπη, δεν γίνεται να έχεις ελατήρια για 50κιλους

Και να το πω και αλλιώς. Είχα στη κατοχή μου Honda XR250 και CBF600. Εξαιρετικά μηχανάκια και τίμια ακόμα και σε αναρτήσεις. Δεν γίνεται 20 χρόνια μετά να καβαλάς φρέσκα μηχανάκια και να αναπολείς αυτά τα παλιά. Δεν γίνεται να τα έχουν κάνει χειρότερα. Ή γίνεται?
Μαζί σου, εγώ έτσι κι' αλλιώς δεν έχω ούτε τις γνώσεις ούτε την εμπειρία να αντιπαρατεθώ και να κρίνω τις αναρτήσεις σε σχέση με άλλα μηχανάκια. Απλά στα δύο χρόνια σχεδόν που το έχω, ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει διαδοθεί ότι οι αναρτήσεις είναι τόσο ακατάλληλες και τόσο για πέταμα, εφόσον το χρησιμοποιεί κάποιος για commuter και αργά στο χώμα. Μπορεί να έχω την παραίσθηση ότι μου αποκρίνονται καλά σε εμένα, τι να πω.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μαζί σου, εγώ έτσι κι' αλλιώς δεν έχω ούτε τις γνώσεις ούτε την εμπειρία να αντιπαρατεθώ και να κρίνω τις αναρτήσεις σε σχέση με άλλα μηχανάκια. Απλά στα δύο χρόνια σχεδόν που το έχω, ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει διαδοθεί ότι οι αναρτήσεις είναι τόσο ακατάλληλες και τόσο για πέταμα, εφόσον το χρησιμοποιεί κάποιος για commuter και αργά στο χώμα. Μπορεί να έχω την παραίσθηση ότι μου αποκρίνονται καλά σε εμένα, τι να πω.
Για αυτό που περιέγραψες είναι μια χαρά. Μη σου πω και καλύτερες καθώς είναι άνετο και στη πόλη και σε χαλαρά χωματα. Μόλις ανέβει λίγο ο Ρυθμός στο χώμα και οι απαιτήσεις τότε αλλάζει το πράγμα.

Επίσης παίζει πολύ ο παράγοντας εμπειριες. Άλλο να είναι πρώτη σου μηχανή,άλλο Τετάρτη άλλο εικοστή και άλλο να πας αργα,άλλο μέτρια,άλλο να το κυνηγάς.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Μαζί σου, εγώ έτσι κι' αλλιώς δεν έχω ούτε τις γνώσεις ούτε την εμπειρία να αντιπαρατεθώ και να κρίνω τις αναρτήσεις σε σχέση με άλλα μηχανάκια. Απλά στα δύο χρόνια σχεδόν που το έχω, ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει διαδοθεί ότι οι αναρτήσεις είναι τόσο ακατάλληλες και τόσο για πέταμα, εφόσον το χρησιμοποιεί κάποιος για commuter και αργά στο χώμα. Μπορεί να έχω την παραίσθηση ότι μου αποκρίνονται καλά σε εμένα, τι να πω.
Μια χαρά μηχανή έχεις και να την χαίρεσαι
Και στην κατηγορία τής στην άσφαλτο ακόμη και σέ γρήγορο ρυθμό μπορεί νά είναι και η καλύτερη!
Εννοείται πως θά την χαρείς και στο χώμα εδώ έχουμε φάει χώμα από πολύ παλιότερα και χειρότερα...
 
Top Bottom