Royal Enfield Himalayan 450

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Μετά την έκθεση περίμενα μεγαλύτερη κίνηση σαυτο το θέμα..... Αλλά αυτοί είμαστε αν το διαφήμιζαν μέρα νύχτα οι δημοσιογραφισκοι θα είχαμε γεμίσει από δαυτα ......

Ανυπομονώ να το οδηγησω έχω τρελαθεί!!!!

xrv_world_explorer
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το διαφημιστικό δεν φταίει, βλέπεις ότι δεν άρεσε σε κανέναν από κοντά, να γεμίσει με τι ακριβώς;
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το διαφημιστικό δεν φταίει, βλέπεις ότι δεν άρεσε σε κανέναν από κοντά, να γεμίσει με τι ακριβώς;
Γιατί βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα?! Πολλοί έχουν γράψει πως τους αρέσει. Και τα Review που έρχονται απο το εξωτερικό λένε πολύ καλά λόγια. Κι εμένα μου άρεσε και περιμένω να βγει test ride να το δω στον δρόμο. Απλά τα έχουμε πει όλα αυτά και στο δια ταύτα να έρθουν μηχανάκια για τα περαιτέρω.

apos.zeitou μόλις βγάλουν test πάμε παρέα!
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Το είδα απο κοντά και μου άρεσε πολύ, η αλήθεια είναι. Θα το ψωνιζα. Εκτός από την εμφάνιση, θα ήθελα να το καβαλήσω κιολας να δω πως ειναι στο δρόμο.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γιατί βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα?! Πολλοί έχουν γράψει πως τους αρέσει. Και τα Review που έρχονται απο το εξωτερικό λένε πολύ καλά λόγια. Κι εμένα μου άρεσε και περιμένω να βγει test ride να το δω στον δρόμο. Απλά τα έχουμε πει όλα αυτά και στο δια ταύτα να έρθουν μηχανάκια για τα περαιτέρω.

apos.zeitou μόλις βγάλουν test πάμε παρέα!
Με "αυθαίρετα" ασχολούμαι όλη την ημέρα, νισάφι, τουλάχιστον έχω εμπειρία στο θέμα και στις διορθωτικές κινήσεις.

Αν τα σχόλια στο νήμα της έκθεσης είναι... αυθαίρετα να μεταφέρεις την συζήτηση σε όσους έγραψαν ότι ήταν αρνητική η εικόνα από την σέλα. Αλλά μιά που είσαι γνωστός "αντιδρασάκιας" το μήνυμα ήταν περίπου το αναμενόμενο.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εμένα μου φάνηκαν κάπως σε αίσθηση τα ψηλά πατητά (δε ξέρω έτσι στατικά να αξιολογήσω αν αυτό είναι καλό, κακό ή αδιάφορο).
Δεν μου άρεσε πολύ η όρθια θέση οδήγησης καθώς δεν ένιωσα ότι μπορώ να συνδεθώ κάπως μαζί της.
Από την άλλη είναι μια μοτοσυκλέτα που μου αρέσει οπτικά (και από κοντά). Επίσης θεωρώ πολύ καλή τη σχέση τιμής ποιότητας και μου βγάζει ότι θα είναι ξεκούραστη στη κάλυψη μεγάλων ονοφάδικων αποστάσεων (μάλλον χωρίς ιδιαίτερα χωμάτινες εργονομίες). Το τελευταίο δε θα με απασχολούσε αν σκοπός μου ήταν η διεκπεραίωση χιλιομέτρων και οι αφίξεις σε προορισμούς/στόχους. Με άλλα λόγια θα το αγόραζα εύκολα αν η χωμάτινη ικανότητα ερχόταν σε 2η μοίρα.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Με "αυθαίρετα" ασχολούμαι όλη την ημέρα, νισάφι, τουλάχιστον έχω εμπειρία στο θέμα και στις διορθωτικές κινήσεις.

Αν τα σχόλια στο νήμα της έκθεσης είναι... αυθαίρετα να μεταφέρεις την συζήτηση σε όσους έγραψαν ότι ήταν αρνητική η εικόνα από την σέλα. Αλλά μιά που είσαι γνωστός "αντιδρασάκιας" το μήνυμα ήταν περίπου το αναμενόμενο.
Γράφεις κάτι που δεν ισχύει 100% και είναι αντίδραση να σου πει ο άλλος οτι δεν ισχύει? Και μάλιστα να στολίσεις τον άλλον και με χαρακτηρισμό? Αφού δεν μας έβρισες κιόλας πάλι καλά δηλαδή.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γράφεις κάτι που δεν ισχύει 100% και είναι αντίδραση να σου πει ο άλλος οτι δεν ισχύει? Και μάλιστα να στολίσεις τον άλλον και με χαρακτηρισμό? Αφού δεν μας έβρισες κιόλας πάλι καλά δηλαδή.
Οπότε ότι γράφεται εδώ μέσα ισχύει 100%; Οκ, είναι 100% βέβαιο ότι γράφτηκαν σχόλια "δεν μου άρεσε" από μέλη που... περίμενα να πουν το αντίθετο. Για το "χαρακτηρισμό" εντάξει, είναι προσβλητική η λέξη αντίδραση, πόσο woke.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Οπότε ότι γράφεται εδώ μέσα ισχύει 100%; Οκ, είναι 100% βέβαιο ότι γράφτηκαν σχόλια "δεν μου άρεσε" από μέλη που... περίμενα να πουν το αντίθετο. Για το "χαρακτηρισμό" εντάξει, είναι προσβλητική η λέξη αντίδραση, πόσο woke.
¨Εγραψαν πολλά άτομα στο νήμα της έκθεσης πώς τους άρεσε το μηχανακι, τα διάβασες όλα. Μάλιστα απάντησες στο μήνυμα του Αποστόλη που τονίζει πώς το γουστάρει και έχει τρελάθει μέχρι να έρθει. Συνεπώς Αυτό:



είναι ανακριβές και αυθαίρετο ως συμπέρασμα. Πράγματι ότι γράφεται εδω μέσα σε ένα δημόσιο φόροουμ και μπορεί να αποδειχτεί πέραν πάσης αμφιβολίας, τότε ισχύει 100%. Τα υπόλοιπα που παίρνουν πολλές ερμηνείες αποτελούν υποθέτω προσωπικές απόψεις. Συνεπως όταν με λές αντιδρασάκια σε κάτι που αποδεδειγμένα έχεις 100% άδικο τότε κι εγώ θεωρώ πώς είτε στερείσαι κοινής λογικής είτε επιτηδευμένα θες να κάνεις μανούρα και χωρίς μάλιστα λόγο.

Μπορούμε απλά να συμφωνήσουμε πώς σε πολύ κόσμο άρεσε και απο κοντά το Himalayan και να πάμε παρακάτω. Αν δεν σου αρέσει εσένα είναι σεβαστό και δική σου άποψη.
 

parkaris

Μέλος
Όνομα
-
Μοτό
cbf125
Εμένα δεν μου άρεσε για κάποιο λόγο πείρα μια αίσθηση φτηνού,και πρόχειρα βαμμένου μεταλου . Είχα ανέβει πριν στο cfmoto και δεν με ξένισε κάτι, με το ίδιο χαμόγελο λοιπόν ανέβηκα στο Himalayan και η φάτσα μου πάγωσε,ακριβως το ίδιο είχα πάθει και με το 1ο Himalayan,δεν έκατσα να δω τι μου φταίει ,κατέβηκα απογοητευμένος.Θα ήθελα την στρογγυλή οθόνη μια ιντσα μεγαλυτερη. Αυτά.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εμένα δεν μου άρεσε για κάποιο λόγο πείρα μια αίσθηση φτηνού,και πρόχειρα βαμμένου μεταλου . Είχα ανέβει πριν στο cfmoto και δεν με ξένισε κάτι, με το ίδιο χαμόγελο λοιπόν ανέβηκα στο Himalayan και η φάτσα μου πάγωσε,ακριβως το ίδιο είχα πάθει και με το 1ο Himalayan,δεν έκατσα να δω τι μου φταίει ,κατέβηκα απογοητευμένος.Θα ήθελα την στρογγυλή οθόνη μια ιντσα μεγαλυτερη. Αυτά.
Αν βγάλουμε από την κουβέντα το χρήμα, ούτε και εγώ θα ψώνιζα.
 

Reinmeister

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SUZUKI GSX 1000S 2018
Ρε σεις...Μόνο σε εμένα φαίνονται άχρηστα αυτά τα μηχανάκια? Την κατηγορία εννοω...Τα μικρά adv...όχι ότι θεωρώ χρήσιμα τα μεγάλα αλλά anyway...

Βαριά,αστείς αναρτήσεις,φρένα,μοτέρ...Ούτε χώμα καλά,ούτε βόλτα καλά...Παλιά, on-off , λέγαμε τα εντούρο με φώτα που ουσιαστικά ήταν τα αγωνιστικά με εξοπλισμό δρόμου με λίγο πιο ενδοτικές αναρτήσεις .μαρσπιέ συνεπιβάτη κλπ...Χώμα κάναμε αξιοπρεπέστατα και πηγαίναμε και δικάβαλα ταξιδάκια με σαμάρια...Με δύο crm επί παραδείγματι είχαμε πάει δικάβαλα κυλλήνη με σταθερά 120-140 εντελώς απροβλημάτιστα...
Just saying για την κουβέντα...
 

parkaris

Μέλος
Όνομα
-
Μοτό
cbf125
Έχουν εύκολη τιμή αγοράς,έχουν κάποιο βάρος λόγω αυτού,αλλά σε ταξιδακια με αέρα το λες και πλεονέκτημα,μπαίνουν χώμα αρκετά για να μην μπαίνεις σε παρακάμψεις ,και λόγω μικρού κινητήρα δεν καίνε οπότε περισσότερες φορές εκδρομή.εχουν tubeless για να μην χαλάσει η μέρα σου στο δρόμο και 2-3μπιπλικια που δεν θα τα έβαζες σε μηχανάκι τύπου crf300l,είναι ένα μεταβατικο σταδιο.Δες τα σαν ena Dacia duster :ok:
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Δεν ξέρω τι λέτε παλικάρια,αλλά εγώ στον Ινδό έκατσα αρκετή ώρα επάνω.μ άρεσε πολύ το μηχανάκι,λίγο τα μαρσπιε θα έβαζα ρυθμιζόμενα αλλά συνολικά μου φάνηκε ελκυστικό σύνολο ειδικά στο ματι
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Μάλλον δεν έχετε καταλάβει κάποιοι τον σκοπό τις μηχανής γιατί κανείς δεν σκέφτεται με κάποιο τέτοιο σκεπτικό λόγο τις μίζερης εποχής μας και του δειχνισμου μας ..... Το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι για μαξ 300 χλμ/ μέρα φουλ άνετο στο μόνοκαβαλο (ούτε σέλα δεν χρειάζετε) και πολλούς μήνες σε ταξίδι σε αγνώστους τόπους , οικονομικό φουλ , δεν θα πίσω κανέναν πως είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί για την συγκεκριμένη δουλειά που το σκέφτομαι μελλοντικά από οποιοδήποτε μεκανακι έχει παραχθεί εκεί έξω. Έχω καβαλήσει άπειρα μηχανάκια το τελευταίο εξάμηνο και ξέρω που κουμπώνω και που όχι δεν χρειάζετε να το πάω βόλτα δεν είναι το παν........ Το χειρότερο τις διαφημίσεις που λέει και ο αρχιτέκτονας από πάνω είναι ότι έβλεπα σαν τα πρόβατα να είναι μαζεμένος ο κόσμος πάνω από κάτι σκελετούς με Ρόδες και στο συγκεκριμένο ήμουν μισή ώρα μόνος ..... Τα υπόλοιπα μετά το τεστ !!!!!

xrv_world_explorer
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έτσι κάνουν και στις γυναίκες bruv, πάνε και γλείφονται με κάτι κοκκαλιαρες και οι plus size παλεύουν για προσοχή με το fat lives matter.

Εμένα το Himalayan ούτε κρύο ούτε ζέστη, είναι φτηνό σε λεπτομέρειες όπως οι διακόπτες του, αλλά το ίδιο είδα και στο triumph 400 τελικά και στους άλλους Κινέζους.


Αν θες η μεγαλύτερη ενόχληση που έχω με αυτά τα 400/450 δεν έχει να κάνει με το μηχανάκι το ίδιο, έχει να κάνει με την καραμέλα ότι είναι "μικρά μηχανάκια περιπέτειας" στα κιλά του Τουαρέγκ, του Τενερέ και του τρανσαλπ.


Όσο ζόρι θα φας με τα τρία πιο φθηνά από τα μεγάλα εκτός δρόμου το ίδιο θα φας και με αυτά τα μόνο στο όνομα μικρά, χωρίς να έχεις την βοήθεια των καλύτερων αναρτήσεων και των καλύτερων φρένων (η και των ηλεκτρονικών όπου υπάρχουν).


Εκεί χρυσωνεται το χάπι λόγω χρημάτων που είναι τα μισά από τα άλλα που αναφέρω, οπότε δεν τα "λυπάσαι" τόσο.


Τελικά το έχουμε πει πολλές φορές, το που θα βολευτεί ο κάθε ένας είναι εντελώς προσωπικό του ζήτημα. Το κορυφαίο για εμένα μπορεί να είναι άχρηστο για άλλον και το ανάποδο.

Το που θα πας με το οποιοδήποτε μηχανάκι δεν το κάνει "καλό" καθολικά. Έχει τώρα βίντεο αγγλικό ΤΕΤ με μπόμπους 2024, μια χαρά πάνε τα παιδιά αλλά δεν λέει κανείς ότι είναι απόλυτο ΤΕΤ εργαλείο ο μπομπος
 
Top Bottom