Royal Enfield Himalayan

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δοκίμασε μια καλή πίσω ανάρτηση, ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτεις και θα είναι καλή αναβάθμιση.
"Έιμαι άρρωστος και θέλω γιατρό, έχετε κάποιον για δεύτερη γνώμη στην διάγνωση"

Μανιακός: "πάρε ένα καλό φάρμακο και θα γίνεις περδίκι".

Να γιατί φόρουμ, ξεκάθαρα πράγματα :p

Οι χρήστες Himalayan στο φόρουμ βέβαια είναι σχεδόν τόσο μυθικοί όσο αυτοί του norden. Είσαι σίγουρος ότι κάνεις την ερώτηση στο σωστό μέρος;

Επίσης, μήπως, λέω τώρα, έχει έρθει η ώρα για άλλο μηχανάκι;
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Καλησπέρα, είμαι στην ευχάριστη αλλά και δυσάρεστη θέση επίσης, να ζητήσω τα φώτα σας για ένα δύσκολο θέμα, όπως το θέμα της ανάρτησης.
Ευχάριστη γιατί ο Ινδός με βοήθησε πάρα πολύ στο να εξελιχθώ σαν οδηγός, δυσάρεστη γιατί είμαι ένα βήμα πριν ακούσετε για ένα ακόμα σπασμένο πλαίσιο χιμαλαιαν.

Αρχίζω και τα τερματίζω όλα… κοινώς… και ιδίως το μπροστά πιρούνι. (παρότι είμαι και 10 κιλά μείον).
Ήδη μιλάω με τους κυρίους από το six days στην θεσσαλονικη για να μου προτείνουν λύσεις. (μου τους πρότεινε ένας φίλος μηχανικός)

Αυτό που θέλω από σας είναι αν γνωρίζετε κάποιον άλλον ειδικό να μου προτείνετε που μπορεί να με βοηθήσει να πάρω μια δεύτερη γνώμη τουλάχιστον. Όπως καταλαβαίνετε το κόστος θα είναι σημαντικό και δεν μου περισσεύουν, άλλα είμαι πλέον σίγουρος ότι είναι θέμα ασφάλειας, ή θα το σπάσω αυτό ή το κεφάλι μου ή και τα δυο…

Υπάρχουν έτοιμες λύσεις από YSS,Ohlins,Hyper Pro και Hagon, αλλά δυστυχώς οι περιγραφές τους δεν μου λεν τίποτα.
Μόνο για το κιτ της YSS διάβασα ότι το ελατήριο της είναι προσαρμοσμένο για πρότυπα ταυλανδης 75-80 κιλά και δεν βγάζει άλλο ελατήριο. Οπότε μου έχει δημιουργηθεί μεγάλη αμφιβολία στις έτοιμες λύσεις. Ο χιτσκοκς έχει ελατήριο 10% πιο σφιχτό. Ότι κι αν σημαίνει αυτό... Ίσως μόνο το κιτ που προσφέρει ο Cooperb φαίνεται άξιο λογου. ( Τα αναφέρω για τους ενδιαφερόμενους, προσοχή γιατι εχουν τελωνείο όμως λόγο Brexit.)

Για αυτό τον λόγο ψάχνω κάποιον μάστορα να πάρει μετρήσεις να κουβεντιάσουμε την χρήση που το κάνω και να καταλήξουμε κάπου σωστά.

Υ.Γ. Δεν μπορώ να βρω καν πληροφορίες τι spring rates είναι τα στοκ ελατήρια που φοράω...
Ευχαριστώ

edit: είμαι 115 κιλα με τέρμα την προφόρτηση στο πίσω αμορτισερ και sag στο 40% (εντλώς οριακα δηλαδη), στο μπροστά το sag είναι εντός οριών αλλά η χρήση που το κάνω το τερματίζει αρκετά συχνά.(δεν έχω ρυθμίσεις στο μπροστά)
Νίκο, όταν είχα βάλει το Hagon με είχαν ρωτήσει για τα κιλά μου, καθώς και αν οδηγώ δικάβαλος κτλ κτλ κτλ.
Το ίδιο συμβαίνει πιστέυω μέ όλες τις μάρκες ...
Οπότε αν δεν ψωνίσεις απο "σουπερ μαρκετ" το αμορτισέρ θα είναι σεταρισμένο στα κιλά σου ...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
"Έιμαι άρρωστος και θέλω γιατρό, έχετε κάποιον για δεύτερη γνώμη στην διάγνωση"

Μανιακός: "πάρε ένα καλό φάρμακο και θα γίνεις περδίκι".

Να γιατί φόρουμ, ξεκάθαρα πράγματα :p

Οι χρήστες Himalayan στο φόρουμ βέβαια είναι σχεδόν τόσο μυθικοί όσο αυτοί του norden. Είσαι σίγουρος ότι κάνεις την ερώτηση στο σωστό μέρος;

Επίσης, μήπως, λέω τώρα, έχει έρθει η ώρα για άλλο μηχανάκι;
Αν δεν είναι φάρμακο ένα καλό πίσω αμορτισέρ στην περίπτωση όλων των μηχανών και όχι μόνο για το Ιμαλάιαν...μήπως κάτι μπερδεύεις?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν δεν είναι φάρμακο ένα καλό πίσω αμορτισέρ στην περίπτωση όλων των μηχανών και όχι μόνο για το Ιμαλάιαν...μήπως κάτι μπερδεύεις?
Αγόρι ο άνθρωπος ρώτησε συγκεκριμένα:

Που να πάρει γνώμη (όνομα μαγαζιού)
Ποια μάρκα να προτιμήσει από τις προτεινόμενες, έχοντας βρει και περιορισμούς τους οποίους αναφέρει.

Εννοείται ότι καλύτερη ανάρτηση από την στοκ θα βελτιώσει την μοτοσικλέτα. Δεν ρώτησε αν αξίζει η αλλαγή γενικότερα.

Νίκο προσωπική τριβή με WP παλιότερα και ohlins πιο πρόσφατα, το δεύτερο είναι καλύτερο. Φίλος που ψώνισε πέρυσι τέλη χρονιάς πήρε hyperpro αμορτισέρ και ελατήρια μπροστινού από το ίντερνετ, νομίζω Ιταλία, χαρούμενος. Και πολύ φτηνότερα από ohlins.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αγόρι ο άνθρωπος ρώτησε συγκεκριμένα:

Που να πάρει γνώμη (όνομα μαγαζιού)
Ποια μάρκα να προτιμήσει από τις προτεινόμενες, έχοντας βρει και περιορισμούς τους οποίους αναφέρει.

Εννοείται ότι καλύτερη ανάρτηση από την στοκ θα βελτιώσει την μοτοσικλέτα. Δεν ρώτησε αν αξίζει η αλλαγή γενικότερα.

Νίκο προσωπική τριβή με WP παλιότερα και ohlins πιο πρόσφατα, το δεύτερο είναι καλύτερο. Φίλος που ψώνισε πέρυσι τέλη χρονιάς πήρε hyperpro αμορτισέρ και ελατήρια μπροστινού από το ίντερνετ, νομίζω Ιταλία, χαρούμενος. Και πολύ φτηνότερα από ohlins.
Η ερώτηση του Νικόλα δείχνει έναν άνθρωπο αρκετα μπερδεμένο με αυτά που έχει διαβάσει και του έχουν πει.
Η απλή λύση ενός πίσω καλύτερου αμορτισέρ είναι η σωστή κίνηση.
Αγοράζοντας ένα ολινς, νομίζω ότι θα μπλέξει σε περιπέτειες με το συγκεκριμένο μηχανάκι.
Θα μπλέξει οικονομικά βασικά και δεν αξίζει.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πολύ λογικό να είναι μπερδεμενος γιατί έχει διαβάσει "τα άπαντα των πονεμένων του ίντερνετ".


Γενικότερα οτιδήποτε επώνυμο είναι καλό, ειδικότερα αν έχει σέρβις εδώ και μπορεί να παραγγελθεί με ελατήριο στα κιλά σου. Ίσως λιγότερο σημαντική η μάρκα, περισσότερο η παραμετροποίηση.
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Νίκο, όταν είχα βάλει το Hagon με είχαν ρωτήσει για τα κιλά μου, καθώς και αν οδηγώ δικάβαλος κτλ κτλ κτλ.
Το ίδιο συμβαίνει πιστέυω μέ όλες τις μάρκες ...
Οπότε αν δεν ψωνίσεις απο "σουπερ μαρκετ" το αμορτισέρ θα είναι σεταρισμένο στα κιλά σου ...
Ίσως το Hagon τελικά είναι καλή λύση μιας και υπάρχει και εδω αντιπρόσωπος. Διαβασα ποστ σου παναγιώτη για αυτο το θέμα.
Θα αφήσω το θρεντ να εξελιχθεί λιγο και θα σας πώ σε τι καταλήγω.
Παντως μαστορα που να θέλει να μου προτείνει κάποιος ακόμα και αν θέλω να τα σκάσω για custom δουλεια μπρος και πίσω ρεβαλβινγκ κτλπ, δεν έχουμε απο οτι καταλαβαίνω ή δεν ασχολούνται με enfield. (μπορεί και να βιάζομαι βεβαια...)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αχ πονεμένη ιστορία ανοίγεις, με ονόματα που τα προσκυνάει κόσμος και είναι γκασμαδες...
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Αχ πονεμένη ιστορία ανοίγεις, με ονόματα που τα προσκυνάει κόσμος και είναι γκασμαδες...
Ειλικρινα ρωτάω εγω πάντως... δεν θελω να ανοίξω θαψιματα και γλυψιματα...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το ονοματάκι του...?
Του Νίκου; Αυτός δεν είπε ότι τερματίζει την στοκ ανάρτηση; Νικ δε γκρικ with a pinch of curry
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ναι βρε όργιο....τι φοράει το στοκ?
Chicken Tikka masala suspension

Τι ψάχνεις τώρα, δεν βλέπω να είναι kyb, showa κλπ γνωστά πράγματα..
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Ναι βρε όργιο....τι φοράει το στοκ?
Ο Παναγιώτης που το χει βγαλει ίσως ξέρει κατι. εγω δεν βρίσκω καμια πληροφορια για τις αναρτήσεις γενικα... και τα part numbers που έψαξα οι περιγραφες ειναι τύπου 7υ47944739 spring long
edit: το μονο που ξέρω είναι οτι ειναι σχεδιασμένες απο Harris performance
 
Τελευταία επεξεργασία:

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Ο Παναγιώτης που το χει βγαλει ίσως ξέρει κατι. εγω δεν βρίσκω καμια πληροφορια για τις αναρτήσεις γενικα... και τα part numbers που έψαξα οι περιγραφες ειναι τύπου 7υ47944739 spring long
edit: το μονο που ξέρω είναι οτι ειναι σχεδιασμένες απο Harris performance
Όλα τα εξαρτήματα είναι αυθεντικά Royal Enfield :D:D:D

Δεν έχω ιδέα ποιος είναι ο κατασκευαστής ....
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
NikosRE

Νικόλα τσέκαρε και το advrider, συνήθως κάτι τέτοια θέματα τα ξεψαχνιζουν μέχρι αηδίας.... Ίσως δε χρειαστείς άλλη ανάρτηση αλλά μόνο ελατήριο/α.

Εκτος βέβαια αν οικονομικά μπορείς να πας σε Hagon κτλ και ξεμπερδεύεις.

Αν πάντως έχεις σκοπό να κρατήσεις το μηχανάκι για πολύ καιρό ακόμα, τότε η πίσω ανάρτηση ίσως χρειαστεί ούτως ή άλλως αναβάθμιση μετά από αρκετή χρηση (ακόμα και με καινούργιο ελατήριο)
 
Top Bottom