Royal Enfield Himalayan

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
και ένα αγγλικό φορτωμένο με αξεσουαρ...
Σπαμ ον:
δεν ήξερα πάντως ότι ο Μάλαμας ασχολείται με μηχαχνές. Ωραίο το έκανε! Σπαμ οφφ

Πως τα πάνε οι Ινδοί; Πόσα χλμ έχετε κάνει μέχρι τώρα. Μου αρέσει στο μάτι...μένει να το δώ και από κοντά.
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Πολύ συνοπτικά θα πω ότι ο Ινδός δεν είναι πια στα χέρια μου. Μεταβιβάστηκε χτες στα 7000 χιλιόμετρα τα 5000 εκ των οποίων σε χωμα πέτρες βουνά και λαγκάδια.

Νομίζω ότι είμαι σε θέση να πω ότι η μηχανή αν ήταν να πάθει κάτι θα το χε πάθει ήδη με την χρήση που την έχω κάνει. Όποτε +1 για την στιβαρότητα αντοχή πλαίσιο δίσκους κτλπ.
Ούτε βίδα δεν έχασα.
πτώσεις αρκετές, αλλά χωρίς ζημιές πέρα από τα προστατευτικά καγγελα χούφτες και το προστατευτικό της εξάτμισης και κάποιες γρατζουνιές στους καθρέφτες.

Την φρόντισα και με φρόντισε. Να σημειωθεί ότι είχα ήδη αλλάξει 3ς φορές λάδια φίλτρα, άλλαξα λάδια στα καλάμια στα 1500 χιλιόμετρα και στα 3000 χιλιόμετρα περίπου είχα ανοίξει μοχλικο και άξονα ψαλιδιού να τα γρασαρω και αυτά μιας και δεν ήθελα να περιμένω την αγγαρεία του μάστορα στα 5000 σέρβις που κανονικά θα πρεπε να γίνουν.αλλά σιγουρα όχι με την προσοχή που τα εκανα εγώ.

Για να το τελειώνω η μηχανή μεταβιβάστηκε για τον λόγο ότι δυστυχώς για την χρήση που την έκανα άρχισε να μην με καλύπτει πια, μιας και μου έδωσε τη αυτοπεποίθηση να εξελιχθώ γρήγορα και χωρίς φόβο στο χωμα. Ομως από ένα σημείο και μετά απλά την κακοποιούσα, βλέπετε ζητούσα περισσότερη ταχύτητα, πιο δύσκολα κομμάτια πιο ψηλές ανηφόρες χωρίς να σκέφτομαι ότι τα 24 άλογα της μπορούν μέχρι ένα σημείο να σηκώσουν τα δικά της 200 κιλά και τα αλλά 120 δικά μου από πάνω.
Άρχισα να τερματίζω μπρος πίσω αναρτήσεις παρά τις ήδη τερματισμένες όσο όσο ρυθμίσεις, δηλαδή ( τέρμα προφορτιση στο πίσω, χονδρότερα λάδια στο μπροστά και ρυθμιζόμενη προφορτιση που πρόσθεσα εγώ), λιτές ξέρω, αλλά ότι μπορούσα έκανα με αυτά που είχα και εγώ και αυτή.
Μου έχει αφήσει πολύ γλυκιά αίσθηση αυτό το μηχανάκι και ήδη μου λείπει.
Ίσως αν κάτι λέει σαν ρεβιου στην όλη ιστορία είναι ότι ο Ινδός έμεινε στην οικογένεια, θα τον χαρεί από δω και πέρα ο αδερφός μου (πρώτη του μηχανή) και είμαι σίγουρος ότι θα τον μάθει κι αυτόν την χαρά της οδήγησης και της ελευθερίας που σου προσφέρει η απλότητα μιας μηχανής σαν κι αυτή.

TLDR: Το μεταβίβασα στον αδερφό μου για να μείνει στη οικογένεια, το έχω πάει σε μέρη που δεν θα πρεπε με πτώσεις και 120 κιλά γομάρι πάνω και δεν έσπασε δεν πρόδωσε, θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα σαν πρώτη μηχανή στον οποιονδήποτε!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εύγε Νικόλα, νομίζω είσαι γνήσιος κατεμάκιας :p:friendship:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το τιμησες ψηλέ και μπράβο σου.

Στο επομενο θα πας μαλακωσια, γιατί μπαίνεις σε άλλους κόσμους αδιευκρίνιστους.
Γιατί να πάει μαλακωσιά;;
Θα του πιει το αίμα!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γιατί να πάει μαλακωσιά;;
Θα του πιει το αίμα!
Τι λες μαρή κουνημενη??
από τα 24 άλογα στα 54.....μαλακωσια μέχρι να το μαθει
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
γενικως οταν πασ απο ενα μικρο μηχανακι σε ενα μεγαλο πρεπει να το σεβαστεις και να μην πας με τον αερα του μικρου αλλιως σε τιμωρει.
Λέει ο άνθρωπος που στην πρώτη βόλτα που θα πάμε θα ανεβαίνουμε πίστες του σκι και θα ψάχνει απόκρημνα μονοπάτια που δεν τα χει δει ο ήλιος από την πύκνα!
Χαχα
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Πάντως για να γυρίσουμε στο θέμα του Χιμαλαιαν, για όποιον ενδιαφέρεται για να μάθει. Μεταξύ του R.E.H και εμένα νομίζω το έχουμε καλύψει πολύ σφαιρικά το μηχανάκι. Αν και στις περιγραφές μου δεν πιάνω μια στα υπέροχα ταξιδιωτικά του Παναγιώτη, νομίζω επι της ουσίας μπορούμε να απαντήσουμε οποιαδήποτε ερώτηση κάποιος ενδιαφερόμενος μπορεί να έχει είτε από άσφαλτο είτε από χωμα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Τι λες μαρή κουνημενη??
από τα 24 άλογα στα 54.....μαλακωσια μέχρι να το μαθει
Δεν έχει τρομακτικό γκάζι και γενικά είναι πολύ φιλικό στον αναβάτη. Σε κάνει μάγκα από μόνο του.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Να Δω που θα κρυφτείτε.... Στην πρώτη ready to race στραβη
Θα περιμένουμε να έρθετε μετά από κάνα μισάωρο να μας βοηθήσετε δεν φοβάμαι..:p

Προς το παρόν κάτι honda έχω δει φορτωμένα!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Όταν θα πάω κυρά μου στο παζάρι.....
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
NikosRE ποιος σου δώσε όμως πρώτος γεύση από 640 στο χωμα?!! :p
Μου δωσες γεύση από πρωτη του 640 μιας και ήμουνα τόσο ψαρωμενος και τόσο λασπωμένους που δεν μπορούσα να βρω την Δευτέρα! Παρόλα αυτά το υποσυνείδητο μου σε ευχαριστεί Βαγγέλη!
 
Top Bottom