rugged comparison

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
η ασυρματη φορτιση αυξανει αρκετα την θερμοκρασια της συσκευης/ μπαταριας. Η ζωη της μπαταριας μειωνεται. Η γρηγορη ασυρματη φορτιση δυσκολα θα λειτουργησει σε οχημα, θελει μεγαλες τασεις.
Η ασύρματη φόρτιση που έχει μια κινέζικη βάση που έχω πάρει για την μηχανή, στις προδιαγραφές λέει ότι φορτίζει με 15W, στην πραγματικότητα πρέπει να είναι τα μισά με το κινητό σε θήκη, και δεν έχω κανένα πρόβλημα όσες ώρες και να έχω το κινητό στην βάση.
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
καλησπερα Γιαννη,
ειδα το βιντεο σου και εψαξα την σελιδα της εταιρειας με την συσκευη που εχει εδρα στο SHENZHEN .

για αρχη να σου πως εχεις ενα μικρο τυπογραφικο λαθος στην περιγραφη σου στο βιντεο. Μετα το λατινικο ΙΙΙ (αριθμος 3) υπαρχει το αγγλικο γραμμα F. το βλεπουμε και στο βιντεο σου οταν κανει boot η συσκευη. Τυπικο κινεζικο οπως ολα, που αντιγραφουν ολοι , τους αλλους κινεζους. Ακομα και το site ειναι κοπια απο αλλες σελιδες αλλων εταιρειων. Απο τις φωτογραφιες εως τις ROM στην σελιδα τους. Ιδιο ειναι και η σελιδα με τα αρχεια στο onedrive microsoft που εχουν - σαν της ulefone

θα συμφωνησω μαζι σου στην επιλογη για PND garmin / tomtom vs smartphone android. Προσωπικα το εκανα το 2012 και δεν το εχω μετανιωσει. να το θυμασαι αυτο στο επομενο κειμενο παρακατω

θα διαφωνισω
. στο βιντεο που περιγραφεις την "πλοηγηση με android" πως ειναι καλυτερη σε ταχυτητα οταν κανουμε μετακινηση στον χαρτη ή zoom in-out. Στις τυπικες εφαρμογες αστικης πλοηγησης με χαρτες που εχουν ελαχιστα χαρτογραφικα δεδομενα - ΝΑΙ. Οταν ομως τρεχουμε εφαρμογες με τοπογραφικους χαρτες (offline), τους γνωστους OSM και εχουμε στην εφαρμογη πολλα αρχεια απο παγκοσμιους χαρτες , χωρας , θαλασσας , δορυφορικους , κτλ και ολα αυτα ειναι σε πολλαπλα layer , κτλ με επιπλεον δεκαδες on screen GPX αρχεια χρηστη..... τοτε και συσκευες flagship με κοστος 4 ψηφια , σερνονται. Το εχω δει σε osmand, locus map και oruxmaps
. οι συσκευες garmin για πλοηγηση οχηματος (πανω απο 500€) πλεον κανουν καταγραφη θεσης 10 φορες το δευτερολεπτο. Στα smartphones εχουν μονο 1 / sec. σε ολες τις τιμες και δεν υπαρχει καμια πληροφοριση για κατι καλυτερο
. οι συσκευες garmin PND + smartwatch ακομα και μιας μπαντας (L1) κανουν πιο πιστη καταγραφη διαδρομης. Ειδικα τα dual band L1 + L5 υπερτερουν κατα πολυ
. εχεις βαλει καρτα sd και την εχεις προεκταση της εσωτερικης σαν ενιαιο χωρο. Αυτο κανει πολυ αργη την συσκευη σου. Η εσωτερικη μνημη ειναι 30-50 φορες ταχυτερη απο την sd card. Εγω θα εκανα φορματ την sd card ως εξωτερικη για χρηση save σε photos + video μονο. Τα τεραστια αρχεια χαρτων αργουν πολυ να φορτωσουν με το δικο σου τροπο λειτουργιας της sd card.
  • Τόσο με μπέρδεψε το όνομα, που ούτε να το διαβάσω σωστά δεν μπόρεσα :)
  • Στους πιο εξειδικευμένους μοτοσυκλετιστικούς πλοηγούς Calimoto και Kurvige.de, χάρτες OSM χρησιμοποιούν με αυτά που ενδειαφέρουν τους μοτοσυκλετιστές επάνω. Λειτουργούν χωρίς καμμία καθυστέρηση απροβλημάτιστα στον Κινέζο. (Δοκιμασμένο) Στους OSM που έχουν όλες τις πληροφορίες επάνω, μονοπάτια, υψομετρικά τοπογραφικά ανα 10 μέτρα, πηγές με νερό κλπ, πάμε σε πιο εξειδικευμένη χρήση, όπου το λέω πως εκεί ίσως έχουν ακόμη λόγο ύπαρξης τα GPS. Αν και πιστεύω οτι σε τέτοιο περιβάλλον, οι ταχύτητες είναι τόσο χαμηλές που μπορούν να ανταποκριθούν και αργότερες συσκευές.
  • Η ανάμνησή μου από τα GPS που είχα, (και Tom Tom Garmin είχα) όταν τα είχα (2016-2017) δε συνάδει με τα νούμερα της καταγραφής θέσης που αναφέρεις. Αν έχει αλλάξει κάτι από τότε, το έχω χάσει. Συχνά κολήματα και χάσιμο θέσης και η περιήγηση στον χάρτη, σχεδόν αδύνατη, είναι η δικιά μου εμπειρία. Αυτό με το 1/sec για τα smartphone νομίζω ότι είναι παραπάνω στις Rugget συσκευές αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το αποδείξω αυτήν τη στιγμή γιατί δε βρίσκω το αντίστοιχο Link
  • Έχω βάλει ότι πιο γρήγορο σε Micro SD γι αυτόν ακριβώς το λόγο. Όπως είπα, το εν λόγω τηλέφωνο είναι μόνο για τη μηχανή και σε περίπτωση απώλειας-βλαβης του κανονικού μου, ως backup. Οπότε δεν με αφορά να έχω αποθηκευτικό χώρο για φωτογρφίες κλπ αλλά μόνο για χάρτες, που για να λειτουργήσουν, πρέπει να είναι η μνήμη ενσωματωμένη στο σύστημα της συσκευής. Εκτός αυτού, νομίζω ότι στη συγκεκριμένη συσκευή, δεν έδινε άλλη επιλογή για τη χρήση μνήμης, που σημαίνει ότι κι ο κατασκευαστής έτσι το έχει φανταστεί. Πάντως σε πλοήγηση δεν έχω δει ποτέ μέχρι τώρα να μην προλαβαίνει ο χάρτης να φορτωθεί. Η απόκριση είναι ακαριαία. Επίσης να αναφέρω εδώ, ότι και τα GPS τις ίδιες κάρτες μνήμης χρησιμοποιούν για αποθήκευση των χαρτών.
  • να βαλεις ecall στην BMW. Αν και κανονικα θα πρεπει να εχει αφου ειναι καινουργια
  • Πρώτον, για το e-call πρέπει να σου έχει μείνει δάχτυλο να το πατήσεις μετά την "στραβή"
  • Δεύτερον, δεν είναι καινούρια η μηχανή μου και δεν έχω e-call και δεν μπαίνει σαν After από την BMW ;)
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Το κινητό για την μηχανή πρέπει να έχει ασύρματη φόρτιση. Οι συνδέσεις καλωδίων δεν είναι αδιάβροχες, ας είναι αδιάβροχο το κινητό ή η θήκη.
Ισχύει αυτό. Μόνο η Quad lock Εχει ένα καλώδιο με κάποιες τσιμούχες στο βύσμα που βοηθάει, αλλά αν πει να κατεβάσει καρεκλοπόδαρα θα πρέπει να βασιστείς την αυτονομία της μπαταρίας σου.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Τόσο με μπέρδεψε το όνομα, που ούτε να το διαβάσω σωστά δεν μπόρεσα :)
. σχετικα με τον τιτλο του βιντεο που εχεις ... Κινητό για μηχανή III 150 Air1 Ultra Καλύτερο από GPS και γιατί Μέρος 3ο
εγω θα εγραφα το παρακατω
Smartphone III F150 Air1 Ultra για μοτοσυκλετα. Καλύτερο από PND και γιατί Μέρος 3ο

αλλο προιον το κινητο και αλλο το smartphone, αλλο πραγμα το GPS και αλλο το PND, μηχανη ?? τι μηχανη ? πολυ γενικο

κινητο (mobile) ειναι αυτο https://en.wikipedia.org/wiki/Nokia_5310
smartphone ειναι αυτο Nokia XR21 - Full phone specifications
GPS ειναι αυτο https://en.wikipedia.org/wiki/Global_Positioning_System
PND (ή PNA) ειναι αυτο https://en.wikipedia.org/wiki/Personal_navigation_assistant
μια ακομα σωστη περιγραφη ειναι ο ορος - συσκευη πλοηγησης ή πλοηγος

απλα προσπαθω να διορθωσω τα κακες περιγραφες που υπαρχουν τοσα χρονια, που τις βρηκαμε (και εγω παλια) και τις συνεχιζουμε
-----------------
μετρηση ταχυτητας read / write της συσκευης σου μπορεις να κανεις με την εφαρμογη antutu v10. Τοτε θα εχεις την δικη σου αποψη για το ποσο καλυτερα αποτελεσματα θα εχεις κανοντας χρηση ΜΟΝΟ της εσωτερικης για προγραμματα. H sd ειναι πλεον μονο για photo + video. Οι νεες συσκευες με RΟΜ UFS 4 φτανουν σχεδον τα 3600 ΜΒ / sec. Οι καρτες sd δυσκολα φτανουν τα 70ΜΒ / sec
-----------------
δεν υπαρχει κανενα smartphone στον κοσμο, ουτε rugged που να εχει απο το κεντρικο chip (SoC) κατι καλυτερο σε μετρησεις απο το 1 sec. Υπαρχουν φυσικα προιοντα με προσθετο δεκτη πλοηγησης που φτανουν πχ τις 5 μετρησεις. Ενα παραδειγμα ειναι το Carpe Iter Pad - εχει δεκτη ublox 9
Ublox M9N GNSS chip with up to 5 location updates per second

αν βρεις αλλο προιον στον κοσμο, θα ηθελα πολυ να το μαθω. Φυσικα τιμη με 3 ψηφια
-----------------

τα garmin εχουν εδω και μερικα χρονια 10Hz (μετρησεις) - τα ακριβα PND και μονο για οχηματα
ενα παραδειγμα ειναι αυτο https://www.garmin.com/en-US/p/867974#specs
Sensors > 10 Hz multi-GNSS positioning

σιγα σιγα και μονο στην garmin εχουν βελτιωθει μετα το 2018 πολυ οι δεκτες πλοηγησης. Στην τομτομ οχι

-----------------
ecall
το συστημα, ειτε σε αυτοκινητο ειτε σε μοτοσυκλετα, υποτιθεται πως λειτουργει 100% αυτοματα σε περιπτωση ατυχηματος. Αυτο εχω διαβασει. Οταν υπαρχουν ανθρωποι που εχουν χασει τις αισθησεις τους ... πως θα ζητησουν βοηθεια ???

νεο μηνυμα
προσθηκη φωτογραφιας απο το παλιο μοντελο 4Α. Το καινουργιο 4Β εχει ublox 9
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
φαίνεται αρκετά καλό για χρήση πάνω στην μηχανή και με οθόνη που κάτι θα βλέπεις στο φώς του Ήλιου!
αυτο το "κατι" χωραει πολυ συζητηση. Αν ηταν πραγματικα κακο το αποτελεσμα, το προιον δεν θα εβγαινε στην παραγωγη. Αν κανουν 100% ολοι οι καταναλωτες την δουλεια τους, ειναι απιθανο.

σαν μετρο συγκρισης βρηκα αυτη την προσφατη φωτογραφια με συσκευες τις garmin XT2 και oukitel wp6. Αν δουμε στις συσκευες οτι στα δεξια υπαρχει η σκια του αναβατη που τραβαει φωτογραφια, τοτε μονο αριστερα και προς τα επανω βλεπουμε πραγματικα τις οθονες και τον ηλιο να τις φωτιζει. Ο ηλιος .... ? πολυ φως .... λιγο ??? δεν το γνωριζω. Στα δικα μου ματια ειναι μετριος. Εγω βλεπω πιο καλη την οθονη του XT2.

 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
. σχετικα με τον τιτλο του βιντεο που εχεις ... Κινητό για μηχανή III 150 Air1 Ultra Καλύτερο από GPS και γιατί Μέρος 3ο
εγω θα εγραφα το παρακατω
Smartphone III F150 Air1 Ultra για μοτοσυκλετα. Καλύτερο από PND και γιατί Μέρος 3ο

αλλο προιον το κινητο και αλλο το smartphone, αλλο πραγμα το GPS και αλλο το PND, μηχανη ?? τι μηχανη ? πολυ γενικο

κινητο (mobile) ειναι αυτο https://en.wikipedia.org/wiki/Nokia_5310
smartphone ειναι αυτο Nokia XR21 - Full phone specifications
GPS ειναι αυτο https://en.wikipedia.org/wiki/Global_Positioning_System
PND (ή PNA) ειναι αυτο https://en.wikipedia.org/wiki/Personal_navigation_assistant
μια ακομα σωστη περιγραφη ειναι ο ορος - συσκευη πλοηγησης ή πλοηγος

απλα προσπαθω να διορθωσω τα κακες περιγραφες που υπαρχουν τοσα χρονια, που τις βρηκαμε (και εγω παλια) και τις συνεχιζουμε
-----------------
μετρηση ταχυτητας read / write της συσκευης σου μπορεις να κανεις με την εφαρμογη antutu v10. Τοτε θα εχεις την δικη σου αποψη για το ποσο καλυτερα αποτελεσματα θα εχεις κανοντας χρηση ΜΟΝΟ της εσωτερικης για προγραμματα. H sd ειναι πλεον μονο για photo + video. Οι νεες συσκευες με RΟΜ UFS 4 φτανουν σχεδον τα 3600 ΜΒ / sec. Οι καρτες sd δυσκολα φτανουν τα 70ΜΒ / sec
-----------------

Φίλτατε Λεωνίδα,

Μην παλεύεις με τους ανεμόμυλους σαν άλλος Δον Κιχώτης!
Ας κάνουμε πρώτα τον κόσμο να μη λέει:
  • την πραλίνα φουντουκιού - Μερέντα
  • τα ταχύπλοα πολυστερικά σκάφη θαλάσσης - Κρις-Κραφτ
  • τα τετρακίνητα οχήματα εκτός δρόμου - Τζιπ
  • το βούτηρο - Βιτάμ
  • το καλαμποκάλευρο - Άνθος αραβοσίτου
και ίσως να έχουμε έναν καλύτερο κόσμο, όχι για μας! Για τα παιδιά μας! Εμείς πάει, καήκαμε.
:friendship:
Και πίσω στα δικά μας τώρα. Πολλοί θα το έβλεπαν, λίγοι θα το καταλάβαιναν. Δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν να λέει PND το Garmin του.
Εκτός αυτού, εδώ που βρίσκομαι, ούτε τον όρο GPS χρησιμοποιούν. Navi λένε κι εννοούν Navigator. Πλοηγός ελληνιστί
Τώρα αν κάποιος μπήκε να δει δικό μου βίντεο και μπέρδεψε τη μηχανή-μοτοσυκλέτα, με τη μηχανή του γκαζόν τότε μπράβο μου.:clp:
Άσε που η λέξη μοτοσυκλέτα, δεν είναι καν ελληνική σε αντίθεση με τη "μηχανή" που είναι και την έκλεψε όλος ο κόσμος. (Κλεμμένη η μηχανή τελικά)
Πάντως εδώ που ζω, η λέξη "μηχανή" χρησιμοποιείται ενίοτε και για δίκυκλες μηχανές, αλλά και για αεροσκάφη, όσον αφορά τα οχήματα. Υπάρχουν κι άλλες λέξεις για το καθένα, αλλά όταν λένε "Maschine" καταλαβαίνονται από τα συμφραζόμενα αν πετάει ή τσουλάει. Λάθος εκτίμησή μου μάλλον για τα Ελληνικά.
(Πλάκα κάνω, μην με παρεξηγήσεις)

Η κάρτα που χρησιμοποιώ έχει πάντως ως 200 Mb/sec ανάγνωση και ως 140 Mb/sec εγγραφή και για τη χρήση που έχω τη συσκευή δεν επηρεάζεται καθόλου αρνητικά από αυτό.
Παρόλα αυτά θα μοιραστώ και μια επιπλέον εμπειρία, όπου κατ'εξαίρεση χρησιμοποίησα το κινητό μια φορά σε ότι πιο απαιτητικό μπορεί να κάνει μια τέτοια συσκευή. Σε 360 Video Editing στο πολύ βαρύ και απαιτητικό App της Insta 360. Η εφαρμογή είναι ικανοποιημένη όταν τρέχει σε ναυαρχίδες. Θα μπορούσε κάλιστα να είναι και Desktop Editor αν μπορούσες να τη χειριστείς με ποντίκι. Εχει πολλές δυνατότητες κι έχει επεξεργαστικές απαιτήσεις από τη συσκευή.
Όταν τη δουλεύω με το Galaxy S 20, δουλεύει καλά, αλλά ζεσταίνεται πολύ και τρώει πολύ μπαταρία. Στον κινέζο με αυτήν την κάρτα, δούλεψε εξ ίσου καλά, αν όχι καλύτερα και χωρίς να ανεβάσει θερμοκρασία και η μπαταρία τα πήγε πολύ καλύτερα. Οπότε αν επιστρέψουμε στην αρχική χρήση του τηλεφώνου, μια χαρά είναι έτσι η μνήμη, γιατί χρειάζομαι πάνω από 120GB σε χάρτες αφού έχω 4 App πλοηγούς που χρησιμοποιώ κατά περίσταση κάθε φορά, που πρέπει να καλύπτουν σίγουρα όλη τη Γερμανία και BeNeLux και μεγάλο μέρος της υπόλοιπης Ευρώπης και αυτό απαιτεί χώρο. Δεν είναι όπως στην Ελλάδα, όπου ο μεγαλύτερος χάρτης δεν ξεπερνάει το 1Gb.
Χάρτες χωρών όπως η Γαλλία, η Γερμανία, η Μ.Βρετανία, η Ιταλία, είναι πάνω από 4 ως 7 Gb ο καθένας. Αν τους θέλεις και σε πολλές εφαρμογές πλοήγησης, γέμισε αμέσως μια 128άρα. Πας από 256 και πάνω.

Αυτά... και να θυμίσω ότι το θέμα είναι "βασικά" οι "Βάσεις προσαρμογής έξυπνων τηλεφώνων σε δίκυκλα μηχανοκίνητα οχήματα"
Να μου το θυμηθείς! Από σαφήνια θα πάω εγώ απόψε και φταίχτης θα'σαι εσύ αδερφέ.
:hh:

Πάντα τέτοια
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Ας κάνουμε πρώτα τον κόσμο να μη λέει:
  • την πραλίνα φουντουκιού - Μερέντα
  • τα ταχύπλοα πολυστερικά σκάφη θαλάσσης - Κρις-Κραφτ
  • τα τετρακίνητα οχήματα εκτός δρόμου - Τζιπ
  • το βούτηρο - Βιτάμ
  • το καλαμποκάλευρο - Άνθος αραβοσίτου
Το σουβλάκι - Καλαμάκι
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
και ίσως να έχουμε έναν καλύτερο κόσμο, όχι για μας! Για τα παιδιά μας! Εμείς πάει, καήκαμε.

Εκτός αυτού, εδώ που βρίσκομαι, ούτε τον όρο GPS χρησιμοποιούν. Navi λένε κι εννοούν Navigator. Πλοηγός ελληνιστί

Η κάρτα που χρησιμοποιώ έχει πάντως ως 200 Mb/sec ανάγνωση και ως 140 Mb/sec εγγραφή και για τη χρήση που έχω τη συσκευή δεν επηρεάζεται καθόλου αρνητικά από αυτό.
καλημερα Γιαννη,
οταν 2 ανθρωποι κανουν συζητηση, ειναι λογικο να εχουν σε καποια πραγματα ταυτιση αποψεων και σε αλλα πληρη διαφωνια. Εγω λογικα θα σταθω σε αυτα που εχουμε διαφορετικες αποψεις. Θα σου απαντησω στα παραπανω 3 που εχω σε παραθεση απο το δικο σου μηνυμα

. λεει ο λαος " Με όποιο δάσκαλο καθίσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις". Δεν μπορει λοιπον καποιος που τα εχει κανει "μαυρα χαλια" και δεν εχει βρει το τροπο να τα διορθωσει να βοηθησει τον "μαθητη του". Και η ιστορια αυτη επαναλαμβανεται χιλιαδες χρονια

. στο δικο μου κειμενο εχω συμπεριλαβει ως πιθανη περιγραφη και εγω τον ορο "πλοηγος" Και σε καθε συζητηση που εχω με αλλους προσπαθω να κανω σωστη χρηση λεξεων

. ειναι δικαιωμα σου να εχεις οποια τεχνικη αποψη θελεις. Οταν ομως κανεις αντιπαραθεση σε τεχνικα θεματα, θα πρεπει στην αλλη πλευρα να παρουσιασεις επισημες αποψεις / μετρησεις. Εγω σου παρουσιαζω μετρησεις απο ενα γερμανικο site που εχει διεθνη "καριερα"
εχουμε μιας γνωστης μαρκας προιον με επισημη λιανικη > 500€ και μετρημενη ταχυτητα υποδοχης sd τα 22ΜΒ. Η εσωτερικη μνημη ειναι εκατονταδες ΜΒ / sec (απαρχουν μετρησεις στο ιδιο review - παρακατω στην σελιδα τους)

αν εσυ πιστευεις πως το δικο σου κινεζικο μοντελο εχει ανωτερο hardware απο το ευρωπαικο, προσπαθησε να το αποδειξεις. Στο ιδιο site ακομα και μοντελα οπως τα samsung S series δεν ξεπερνανε στις υποδοχες sd καρτων τα 80ΜΒ. Δεν εχει καμια σημασια ποσο γρηγορη καρτα αγορασες. Το hardware εντος του smartphone εχει "αργα" ολοκληρωμενα.
Αν αυτες οι επιδοσεις που εχει το μηχανημα σου αρκουν, κανενα προβλημα. Η δικη μου συμμετοχη ειχε σκοπο να "βγαλει" στην επιφανεια το προβλημα, και αν μπορει να βελτιωθει - αυτο που εσενα σε ικανοποιει.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Oukitel

ειμαστε σχεδον μια ανασα απο την black friday. Αν λοιπον σας αρεσουν οι China brand rugged συσκευες και οι αγορες απο το καταστημα AliExpress, τοτε το νεο μοντελο
Oukitel WP30 με προδιαγραφες
. 12GB RAM , 512 ROM, 11000mAh battery, dual band GNSS receiver, MediaTek Dimensity 8050 5G, 430 nits brightness
στην τιμη των 300 $ , μαλλον ειναι για εσας
πηγη ειδησης Oukitel November open sale: Huge discounts inbound for Oukitel's latest WP30 Pro smartphone and OT5 tablet
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Oukitel

ειμαστε σχεδον μια ανασα απο την black friday. Αν λοιπον σας αρεσουν οι China brand rugged συσκευες και οι αγορες απο το καταστημα AliExpress, τοτε το νεο μοντελο
Oukitel WP30 με προδιαγραφες
. 12GB RAM , 512 ROM, 11000mAh battery, dual band GNSS receiver, MediaTek Dimensity 8050 5G, 430 nits brightness
στην τιμη των 300 $ , μαλλον ειναι για εσας
πηγη ειδησης Oukitel November open sale: Huge discounts inbound for Oukitel's latest WP30 Pro smartphone and OT5 tablet
Ελλάδα θα είναι 100 ευρώ πάνω.
Φαίνεται ενδιαφέρον συσκευη
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Ελλάδα θα είναι 100 ευρώ πάνω.
Φαίνεται ενδιαφέρον συσκευη
καλημερα Κωστα,
δεν εχω εμπειρια στο θεμα αγορων απο την κινα, με επιπλεον μεταφορικα , φορους, δασμους ή κατι αλλο. Αν αυτο που λες ισχυει, τοτε στα προηγουμενα κερδιζουμε και την ελληνικη εγγυηση, εστω και ειναι απο το Χ καταστημα που το πουλαει ο ιδιος.

πολυ φοβαμαι πως μετα την black friday θα εχει τιμη 500-600 €
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
καλημερα Γιαννη,
οταν 2 ανθρωποι κανουν συζητηση, ειναι λογικο να εχουν σε καποια πραγματα ταυτιση αποψεων και σε αλλα πληρη διαφωνια. Εγω λογικα θα σταθω σε αυτα που εχουμε διαφορετικες αποψεις. Θα σου απαντησω στα παραπανω 3 που εχω σε παραθεση απο το δικο σου μηνυμα

. λεει ο λαος " Με όποιο δάσκαλο καθίσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις". Δεν μπορει λοιπον καποιος που τα εχει κανει "μαυρα χαλια" και δεν εχει βρει το τροπο να τα διορθωσει να βοηθησει τον "μαθητη του". Και η ιστορια αυτη επαναλαμβανεται χιλιαδες χρονια

. στο δικο μου κειμενο εχω συμπεριλαβει ως πιθανη περιγραφη και εγω τον ορο "πλοηγος" Και σε καθε συζητηση που εχω με αλλους προσπαθω να κανω σωστη χρηση λεξεων

. ειναι δικαιωμα σου να εχεις οποια τεχνικη αποψη θελεις. Οταν ομως κανεις αντιπαραθεση σε τεχνικα θεματα, θα πρεπει στην αλλη πλευρα να παρουσιασεις επισημες αποψεις / μετρησεις. Εγω σου παρουσιαζω μετρησεις απο ενα γερμανικο site που εχει διεθνη "καριερα"
εχουμε μιας γνωστης μαρκας προιον με επισημη λιανικη > 500€ και μετρημενη ταχυτητα υποδοχης sd τα 22ΜΒ. Η εσωτερικη μνημη ειναι εκατονταδες ΜΒ / sec (απαρχουν μετρησεις στο ιδιο review - παρακατω στην σελιδα τους)

αν εσυ πιστευεις πως το δικο σου κινεζικο μοντελο εχει ανωτερο hardware απο το ευρωπαικο, προσπαθησε να το αποδειξεις. Στο ιδιο site ακομα και μοντελα οπως τα samsung S series δεν ξεπερνανε στις υποδοχες sd καρτων τα 80ΜΒ. Δεν εχει καμια σημασια ποσο γρηγορη καρτα αγορασες. Το hardware εντος του smartphone εχει "αργα" ολοκληρωμενα.
Αν αυτες οι επιδοσεις που εχει το μηχανημα σου αρκουν, κανενα προβλημα. Η δικη μου συμμετοχη ειχε σκοπο να "βγαλει" στην επιφανεια το προβλημα, και αν μπορει να βελτιωθει - αυτο που εσενα σε ικανοποιει.
Καλησπέρα Λεωνίδα,

Κι εγώ μαζί σου είμαι. Όταν διαφωνούμε για να μαθαίνουμε, είναι θετικό.
Αυτό με την πλοήγηση/πλοηγός ως όρο, γι αυτό το ανέφερα. Απλά ήταν για άλλη γλώσσα. Φαίνεται ότι εδώ οι Γερμανοί το κάναν καλύτερα.
Εγώ δεν λέω τεχνικές απόψεις. Τα δεδομένα της κάρτας ανέφερα μόνο. Τώρα αν η συσκευή χρησιμοποιεί λιγότερα, είναι άλλο θέμα.

Αλλά αυτό που θέλω να πω στο κάτω κάτω της γραφής, είναι ότι αυτό που εσύ βλέπεις σαν πρόβλημα (Ταχύτητα εξωτερικής μνήμης) εγώ ούτε καν το έχω αντιληφθεί με τη χρήση που κάνω σήμερα με τα δεδομένα κι απαιτήσεις που έχω το 2023. Αντιθέτως μου λύνει το πρόβλημα του μεγάλου αποθηκευτικού χώρου που χρειάζομαι, όπως σου εξήγησα παραπάνω με τους τεράστιους και πολλους χάρτες που πρέπει να έχει κάποιος που κινείται στην βόρεια Ευρώπη.
Δε θα πάθω τεχνολογικό OCD επειδή σε κάποια νούμερα κάτι θα μπορούσε να είναι καλύτερο. Το αποτέλεσμα με ενδιαφέρει. Λειτουργεί αξιοπρεπώς; Κλείσαμε!
Μην ξεχνάς ότι οδηγάω BMW. Δεν με αφορά ότι όλες οι άλλες μηχανές του ανταγωνισμού έχουν περισσότερα άλογα, γιατί στο τέλος στην οδική συμπεριφορά και αίσθηση δύναμης η BMW είναι εξ ίσου καλή αν όχι καλύτερη πολλές φορές σε σχέση με άλλες μηχανές που έχουν 20 ή 50 άλογα περισσότερα. Αυτό ως παράδειγμα.
Εν τώ μεταξύ μέχρι να ανέβουν οι απαιτήσεις της πλοήγησης και να εξελιχθούνε οι συσκευές και τα μέσα, εμείς θα αποθηκεύουμε τους χάρτες και τα δεδομένα κατευθείαν στον εγκέφαλό μας καταπίνοντας χάπια νανοτεχνολογίας που θα εγκαθίστανται στους εγκεφαλικούς μας νευρώνες και θα μας κάνουν να ξέρουμε κάθε λεπτομέρεια μιας περιοχής, σα να ζούσαμε εκεί από πάντα.
Χάπι για τα Αγραφα, Χάπι για το Στέλβιο, Χάπι για την Κηφησίας 8 η ώρα το πρωί!
:ha
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Αν σε ενδιαφέρουν τα rugget phones, ρίξε μια ματιά σε αυτό που χρησιμοποιώ εγώ, κι είμαι ικανοποιημένος. Δοκιμασμένο σε όλες τις συνθήκες, απροβλημάτιστα.
καλημερα Γιαννη,
σε αυτο το βιντεο στο σημειο 10:18 > 10:35 βλεπουμε τον χρονο που χρειαζεται η εφαρμογη calimoto για να ολοκληρωσει το download. Δηλαδη 17 δευτερολεπτα - εως να φυγει το μικρο παραθυρο "loading..."

εχεις δοκιμασει το ιδιο προγραμμα σε αλλη συσκευη, οπως πχ στο samsung που εχεις ή σε αλλο χρηστη με αλλη συσκευη και να τρεχει η ιδια εφαρμογη - χωρις η συσκευη αυτη να εχει καρτα SD ???

στην δικη μου συσκευη που ειναι σχεδον ιδια με την δικη σου ...
- antutu score 408000, RAM 8GB / ROM 128GB, χωρις καρτα sim, χωρις φυσικη υποδοχη sd card
τρεχω την εφαρμογη osmand με φακελο χαρτων του χρηστη 7,2 GB - με αρχεια ελλαδος 1,7 GB .... και σε 3 δευτερολεπτα εχει φορτωσει η εφαρμογη

νεο μηνυμα
τι προσπαθω να μαθω ? αν εχουμε μια αργη εφαρμογη ή μια αργη συσκευη
απ' οσο γνωριζω, η εφαρμογη κανει χρηση χαρτων osm, ιδιους με αυτους που θα βρουμε στο locus, osmand, orux κτλ. Και σε αυτες τις εφαρμογες - που τις εχω και εγω στην συσκευη μου, σε 2-4 δευτερολεπτα εχουν φορτωθει
 
Τελευταία επεξεργασία:

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
καλημερα Γιαννη,
σε αυτο το βιντεο στο σημειο 10:18 > 10:35 βλεπουμε τον χρονο που χρειαζεται η εφαρμογη calimoto για να ολοκληρωσει το download. Δηλαδη 17 δευτερολεπτα - εως να φυγει το μικρο παραθυρο "loading..."

εχεις δοκιμασει το ιδιο προγραμμα σε αλλη συσκευη, οπως πχ στο samsung που εχεις ή σε αλλο χρηστη με αλλη συσκευη και να τρεχει η ιδια εφαρμογη - χωρις η συσκευη αυτη να εχει καρτα SD ???

στην δικη μου συσκευη που ειναι σχεδον ιδια με την δικη σου ...
- antutu score 408000, RAM 8GB / ROM 128GB, χωρις καρτα sim, χωρις φυσικη υποδοχη sd card
τρεχω την εφαρμογη osmand με φακελο χαρτων του χρηστη 7,2 GB - με αρχεια ελλαδος 1,7 GB .... και σε 3 δευτερολεπτα εχει φορτωσει η εφαρμογη

νεο μηνυμα
τι προσπαθω να μαθω ? αν εχουμε μια αργη εφαρμογη ή μια αργη συσκευη
απ' οσο γνωριζω, η εφαρμογη κανει χρηση χαρτων osm, ιδιους με αυτους που θα βρουμε στο locus, osmand, orux κτλ. Και σε αυτες τις εφαρμογες - που τις εχω και εγω στην συσκευη μου, σε 2-4 δευτερολεπτα εχουν φορτωθει
Το Calimoto όταν έχεις πολύ καιρό να το ανοίξεις, αργεί περισσότερο από όταν το χρησιμοποιείς τακτικά. Εγώ τον τελευταίο καιρό, αρχίζω να ξεκόβω από το Calimoto γιατί μετά την τελευταία αναβάθμιση το interface της εφαρμογής έπαψε να είναι απλό και να βρίσκεις ευκολα ότι χρειάζεσε. Είχα καιρό να το ανοίξω κι άργησε περισσότερο απ το συνηθισμένο όταν το χρησιμοποιώ καθημερινά. Μάλλον καρατάει κάτι αποθηκευμένο όταν ανοίγει γρήγορα ή ψάχνει και κάνει updates όταν έχει καιρό να ανοίξει κι αργεί.
Επίσης κάποια στιγμή επικοινώνησα με τους developers της εφαρμογής, γιατί μετά την μεγάλη αναβάθμιση που κάνανε, η εφαρμογή έγινε πιο αργή γιατί την γέμισαν με άχρηστα πράγματα για να εντυπωσιάσουν και δεν μπορούσα να κατεβάσω μεγάλους χάρτες γιατί διέκοπτε την διαδικασία συνέχεια , και πολλές φορές δεν μπορουσε να εκκινήσει καθόλου. Η απάντηση που πήρα ήταν και ο λόγος να βάλω μπρος το διαζύγιο μαζί τους, παρόλο που πριν την αναβάθμιση, έπινα νερό στο όνομα της εφαρμογής. Να εχω το online mode της εφαρμοφής ανοιχτό για να εκκινήσει όταν κολλάει, μου είπανε. (Μαλλον για τα updates) Μα, τους λέω, ο λόγος που πληρώνω συνδρομή είναι για να το έχω off line κι εκτός αυτού, για να ενεργοποιήσω το on line mode πρέπει να μπω μεσα στο μενου των ρυθμίσεων πρώτα. Πως να το κάνω, αν δεν μπορώ να εκκινήσω την εφαρμογή; Απάντηση δεν πήρα σε αυτό. Να το ενεργοποιώ πριν το κλείσω ήταν η μόνη δυνατή περίπτωση σκέφτηκα για να είναι έτοιμο να εκκινήσει, να το βάζω off line όσο το χρησιμοποιώ, και μετά να το αλλάζω on line πάλι πριν εγκαταλείψω την εφαρμογή. :mkms:
Όπως εύκολα καταλαβαίνει κανείς, από τον Μάρτιο άρχισα να μην το πολυχρησιμοποιώ και τον Μάιο έκοψα την συνδρομή, αφήνοντας ένα ανοιχτό παράθυρο στο μέλλον να δω αν έχουν λύσει τα προβλήματα και γίνει πάλι λειτουργικό, όπως παλιά.

Τα προβλήματα ήταν το ίδιο και με τις 2 συσκευές πάντως.
Επίσης ο όγκος των χαρτών που είχα στο Calimoto μόνιμα ήταν πάνω απο 20gb
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Επίσης κάποια στιγμή επικοινώνησα με τους developers της εφαρμογής,
Η απάντηση που πήρα ήταν και ο λόγος να βάλω μπρος το διαζύγιο μαζί τους, παρόλο που πριν την αναβάθμιση, έπινα νερό στο όνομα της εφαρμογής.
Απάντηση δεν πήρα σε αυτό.
:mkms:
Όπως εύκολα καταλαβαίνει κανείς, από τον Μάρτιο άρχισα να μην το πολυχρησιμοποιώ και τον Μάιο έκοψα την συνδρομή, αφήνοντας ένα ανοιχτό παράθυρο στο μέλλον να δω αν έχουν λύσει τα προβλήματα και γίνει πάλι λειτουργικό, όπως παλιά.
welcome to the club ....
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Το Calimoto όταν έχεις πολύ καιρό να το ανοίξεις, αργεί περισσότερο από όταν το χρησιμοποιείς τακτικά. Εγώ τον τελευταίο καιρό, αρχίζω να ξεκόβω από το Calimoto γιατί μετά την τελευταία αναβάθμιση το interface της εφαρμογής έπαψε να είναι απλό και να βρίσκεις ευκολα ότι χρειάζεσε. Είχα καιρό να το ανοίξω κι άργησε περισσότερο απ το συνηθισμένο όταν το χρησιμοποιώ καθημερινά. Μάλλον καρατάει κάτι αποθηκευμένο όταν ανοίγει γρήγορα ή ψάχνει και κάνει updates όταν έχει καιρό να ανοίξει κι αργεί.
Επίσης κάποια στιγμή επικοινώνησα με τους developers της εφαρμογής, γιατί μετά την μεγάλη αναβάθμιση που κάνανε, η εφαρμογή έγινε πιο αργή γιατί την γέμισαν με άχρηστα πράγματα για να εντυπωσιάσουν και δεν μπορούσα να κατεβάσω μεγάλους χάρτες γιατί διέκοπτε την διαδικασία συνέχεια , και πολλές φορές δεν μπορουσε να εκκινήσει καθόλου. Η απάντηση που πήρα ήταν και ο λόγος να βάλω μπρος το διαζύγιο μαζί τους, παρόλο που πριν την αναβάθμιση, έπινα νερό στο όνομα της εφαρμογής. Να εχω το online mode της εφαρμοφής ανοιχτό για να εκκινήσει όταν κολλάει, μου είπανε. (Μαλλον για τα updates) Μα, τους λέω, ο λόγος που πληρώνω συνδρομή είναι για να το έχω off line κι εκτός αυτού, για να ενεργοποιήσω το on line mode πρέπει να μπω μεσα στο μενου των ρυθμίσεων πρώτα. Πως να το κάνω, αν δεν μπορώ να εκκινήσω την εφαρμογή; Απάντηση δεν πήρα σε αυτό. Να το ενεργοποιώ πριν το κλείσω ήταν η μόνη δυνατή περίπτωση σκέφτηκα για να είναι έτοιμο να εκκινήσει, να το βάζω off line όσο το χρησιμοποιώ, και μετά να το αλλάζω on line πάλι πριν εγκαταλείψω την εφαρμογή. :mkms:
Όπως εύκολα καταλαβαίνει κανείς, από τον Μάρτιο άρχισα να μην το πολυχρησιμοποιώ και τον Μάιο έκοψα την συνδρομή, αφήνοντας ένα ανοιχτό παράθυρο στο μέλλον να δω αν έχουν λύσει τα προβλήματα και γίνει πάλι λειτουργικό, όπως παλιά.

Τα προβλήματα ήταν το ίδιο και με τις 2 συσκευές πάντως.
Επίσης ο όγκος των χαρτών που είχα στο Calimoto μόνιμα ήταν πάνω απο 20gb

Δοκίμασε το myrouteapp εαν σε ενδιαφέρουν ταξίδια όσον αφορά δρόμους και οχι βουνο κτλπ, πραγματικά είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει για αυτήν την κατηγορία ταξιδιών-δρόμους δηλαδή. Χρησιμοποιεί χάρτες HERE MAPS ,σχεδιάζεις τα ταξίδια online στην αντίστοιχη σελίδα και αυτόματα περνάει στο πρόγραμμα του κινητού, θα μου πεις αυτό το κάνουν και άλλα προγράμματα αλλά εχει μια σειρά δυνατοτητων που δεν τα εχω δει σε άλλο πρόγραμμα και σε συνδιασμό με την ευκολία που προσφέρει αυτήν την στιγμή θεωρώ ότι είναι το καλύτερο στο είδος του.
Πρόσεξε μην μπαιρδευτείς μόνο όσον αφορά την συνδρομή αγοράζεις αυτήν που γράφει Myroute-app MRA Navigation Next, η οποία πέρα του προγράμματος πλοήγησης σε δίνει και πρόσβαση στο MRA Routeplanner που είναι η σελίδα για τον σχεδιασμό διαδρομών.

 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Δοκίμασε το myrouteapp εαν σε ενδιαφέρουν ταξίδια όσον αφορά δρόμους και οχι βουνο κτλπ, πραγματικά είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει για αυτήν την κατηγορία ταξιδιών-δρόμους δηλαδή. Χρησιμοποιεί χάρτες HERE MAPS ,σχεδιάζεις τα ταξίδια online στην αντίστοιχη σελίδα και αυτόματα περνάει στο πρόγραμμα του κινητού, θα μου πεις αυτό το κάνουν και άλλα προγράμματα αλλά εχει μια σειρά δυνατοτητων που δεν τα εχω δει σε άλλο πρόγραμμα και σε συνδιασμό με την ευκολία που προσφέρει αυτήν την στιγμή θεωρώ ότι είναι το καλύτερο στο είδος του.
Πρόσεξε μην μπαιρδευτείς μόνο όσον αφορά την συνδρομή αγοράζεις αυτήν που γράφει Myroute-app MRA Navigation Next, η οποία πέρα του προγράμματος πλοήγησης σε δίνει και πρόσβαση στο MRA Routeplanner που είναι η σελίδα για τον σχεδιασμό διαδρομών.

Θα το κοιτάξω και θα έρθω με απορίες αν προκύψουν.
Ευχαριστώ
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Αν σε ενδιαφέρουν τα rugget phones, ρίξε μια ματιά σε αυτό που χρησιμοποιώ εγώ, κι είμαι ικανοποιημένος. Δοκιμασμένο σε όλες τις συνθήκες, απροβλημάτιστα.

θα ηθελα να σταθω σε αυτη την συσκευη / προταση χρησης και σε αυτο που περιγραφει ο γιαννης στο ποστ, οπως και σε αυτα που λεει στο βιντεο. Μονο που αυτη την φορα θα απαντησω για το ειδος της συσκευης και την τιμη του.

. στα δικα μου ματια, αυτο το προιον ΔΕΝ ειναι rugged. Κακος η εταιρεια το παρουσιαζει ετσι. Ουτε ομως ειναι και premium οπως το iPhone ή το samsung S23.
στην πραγματικοτητα ειναι ενα "υβριδιο" αναμεσα σε rugget + premium. Τα rugged ειναι παντα απο πλαστικο περιβλημα. Ουτε σκληρο ουτε μαλακο. Αυτο βοηθαει στο χαμηλο βαρος, στην δυνατοτητα για απορροφηση στα χτυπηματα και να εχει δυνατοτητα σε μικρες στρεβλωσεις. Σε καποιες σπανιες περιπτωσεις, που θα αλλαξουμε περιβλημα, εχει και χαμηλο κοστος. Το πλαστικο περιβλημα, βοηθαει την κατασκευη να εχει την πλατη / καπακι με βιδες για ευκολη επισκευη. Στο μπροστινο μερος με την οθονη, το πλαστικο εχει ικανοποιητικο υψος, ωστε να προστατευει την οθονη απο πτωσεις - σε επιπεδη επιφανεια. Ολες οι υποδοχες εχουν λαστιχιενο καπακι προστασιας. Ενα παραδειγμα σε αυτα ειναι τα rugged Garmin PND αλλα και το Ulefone armor 19

Στην περιπτωση της συσκευης IIIF150 Air1 Ultra, το περιβλημα ειναι Magnesium-Titanium Frame - δηλαδη μεταλλικο, εχει ενα πολυ μικρο "χειλος" προστασια για την οθονη και στις 4 γωνιες λαστιχο. Καμια υποδοχη δεν ειναι κλειστη. Kαμια αναφορα στο τυπο του gorilla glass. Νομιζω πως ειναι εκδοση 3. Δεν αρκουν αυτα σε σχεση με τον ανταγωνισμο.

. το προιον IIIF150 Air1 Ultra κοστιζει 300$ στην σελιδα της εταιρειας στην κινα. Για παραγγελια απο ελλαδα, η τιμη θα ειναι μαγαλυτερη. Στα μισα χρηματα αγορας για τον Γιαννη ηταν κατι σαν black friday.
Στην χωρα μας, το Ulefone armor 19 εχει στο skroutz 90€ περισσοτερο. Εχει και αυτο το ιδιο κεντρικο chip (Helio G99) και πολλα καλυτερα ακομα specs. Θα σταθω στις μνημες 12GB RAM + 256GB ROM, στην ασυρματη φορτιση που ειναι οτι καλυτερο για χρηση στην μοτοσυκλετα και τελος στην 9600 mAh μπαταρια για χρηση ως πεζος.Υπαρχει αντιπροσωπος στην Ελλαδα και παρεχει πωληση σε spare parts.

συμπερασματα
οσο υπαρχουν πολλες και διαφορετικες προτασεις στην αγορα, οι καταναλωτες εχουν επιλογες σε αυτα που ψαχνουν
 
Top Bottom