rugged comparison

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Το rugged Nokia XR20 νομίζω ότι έχει μεταλλικό περίβλημα.
ολα τα προιοντα δεν εχουν την ιδια κατασκευη. Το παραδειγμα σου ειναι σωστο και υπαρχουν και αλλα ιδια με αυτο. Θα ελεγα πως αυτα τα προιοντα δεν ειναι 100% rugged PND garmin. Υπαρχουν ομως και αυτα που ειναι - οπως το Ulefone Power Armor 19T που εχει πλαστικο frame. Ιδια κατασκευη υπαρχει και στα samsung xcover. Προσωπικα ειμαι υπερ των πλαστικων frame. Ολα ομως εχουν εσωτερικα subframe απο αλουμινιο για ψυκτα και ακαμψια. Το βλεπουμε στα βιντεο



 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
θα ηθελα να σταθω σε αυτη την συσκευη / προταση χρησης και σε αυτο που περιγραφει ο γιαννης στο ποστ, οπως και σε αυτα που λεει στο βιντεο. Μονο που αυτη την φορα θα απαντησω για το ειδος της συσκευης και την τιμη του.

. στα δικα μου ματια, αυτο το προιον ΔΕΝ ειναι rugged. Κακος η εταιρεια το παρουσιαζει ετσι. Ουτε ομως ειναι και premium οπως το iPhone ή το samsung S23.
στην πραγματικοτητα ειναι ενα "υβριδιο" αναμεσα σε rugget + premium. Τα rugged ειναι παντα απο πλαστικο περιβλημα. Ουτε σκληρο ουτε μαλακο. Αυτο βοηθαει στο χαμηλο βαρος, στην δυνατοτητα για απορροφηση στα χτυπηματα και να εχει δυνατοτητα σε μικρες στρεβλωσεις. Σε καποιες σπανιες περιπτωσεις, που θα αλλαξουμε περιβλημα, εχει και χαμηλο κοστος. Το πλαστικο περιβλημα, βοηθαει την κατασκευη να εχει την πλατη / καπακι με βιδες για ευκολη επισκευη. Στο μπροστινο μερος με την οθονη, το πλαστικο εχει ικανοποιητικο υψος, ωστε να προστατευει την οθονη απο πτωσεις - σε επιπεδη επιφανεια. Ολες οι υποδοχες εχουν λαστιχιενο καπακι προστασιας. Ενα παραδειγμα σε αυτα ειναι τα rugged Garmin PND αλλα και το Ulefone armor 19

Στην περιπτωση της συσκευης IIIF150 Air1 Ultra, το περιβλημα ειναι Magnesium-Titanium Frame - δηλαδη μεταλλικο, εχει ενα πολυ μικρο "χειλος" προστασια για την οθονη και στις 4 γωνιες λαστιχο. Καμια υποδοχη δεν ειναι κλειστη. Kαμια αναφορα στο τυπο του gorilla glass. Νομιζω πως ειναι εκδοση 3. Δεν αρκουν αυτα σε σχεση με τον ανταγωνισμο.

. το προιον IIIF150 Air1 Ultra κοστιζει 300$ στην σελιδα της εταιρειας στην κινα. Για παραγγελια απο ελλαδα, η τιμη θα ειναι μαγαλυτερη. Στα μισα χρηματα αγορας για τον Γιαννη ηταν κατι σαν black friday.
Στην χωρα μας, το Ulefone armor 19 εχει στο skroutz 90€ περισσοτερο. Εχει και αυτο το ιδιο κεντρικο chip (Helio G99) και πολλα καλυτερα ακομα specs. Θα σταθω στις μνημες 12GB RAM + 256GB ROM, στην ασυρματη φορτιση που ειναι οτι καλυτερο για χρηση στην μοτοσυκλετα και τελος στην 9600 mAh μπαταρια για χρηση ως πεζος.Υπαρχει αντιπροσωπος στην Ελλαδα και παρεχει πωληση σε spare parts.

συμπερασματα
οσο υπαρχουν πολλες και διαφορετικες προτασεις στην αγορα, οι καταναλωτες εχουν επιλογες σε αυτα που ψαχνουν
Ενα βασικό κριτήριο για την επιλογή αυτής της συσκευής, ήταν η "πλάτη" του. Έπρεπε να είναι λεία κι απολύτως επίπεδη, πράγμα όχι σύνηθες σε αυτά τα τηλέφωνα. Ο λόγος γι αυτό ήταν ότι έπρεπε να προσαρμόσω το αυτοκόλλητο κούμπωμα της SP Connect για να κουμπώνει στη βάση που επέλεξα στη μηχανή. Το ίδιο θα ίσχυε και αν ήταν της Quad Lock ή της Peak Design. Τα είδα και τα Ulefone αλλά με τέτοιες "πλάτες" θα έπρεπε να το βάλω μόνο σε Xgrip βάση, που δεν με εξηπυρετούσε καθόλου στην περίπτωσή μου.
Γι αυτά τα τηλέφωνα δεν υπάρχουν επιλογές σε θήκες που να έχουν λεία "πλάτη", αφού κάτι τέτοιο δεν έχει νόημα στα Rugget Phones, συν το ότι και οι θήκες που μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς για να προσαρμόσει τα αυτοκόλητα κουμπώματα έχουν κάποιες προϋποθέσεις. Πρέπει να είναι άκαμπτες, όχι από σιλικόνη και ενοείται λείες κι επίπεδες, όπως ήδη είπα.
Η "πλάτη" του ΙΙΙF κλπ,κλπ είναι τέλεια γι αυτόν τον σκοπό.

Όσον αφορά την ανθεκτικότητα της συσκευής, είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολύ πιο ανθεκτικές συσκευές από αυτήν, αλλά στην πράξη, για τη χρήση που μιλάμε εδώ (σε μοτοσυκλέτα) περνάει τα τεστ και με το παραπάνω.
Άλλωστε ο συγκεκριμένος κατασκευαστής προσπαθεί επίτηδες να "κρύψει" εμφανισιακά το Rugget κομμάτι του τηλεφώνου και να το κάνει να μοιάζει με συμβατικό χωρίς να είναι όμως τέτοιο.

Όσον αφορά το βάρος του θα πω, ναι είναι βαρύ. Όχι όμως επειδή έχει πλαίσιο μαγνησίου η τιτανίου μιας και το ειδικό βάρος αυτών των μετάλλων δεν απέχει πολύ από το ελαστικό πλαστικό (Rubber) αλλά υποθέτω από κάποια μεταλλική άκαμπτη πλάκα μέσα στο τηλέφωνο για να μη στραβώνει μιας κι ειναι τεράστιο σε μέγεθος και θα μπορούσε εύκολα να στραβώσει ή να σπάσει αλλιώς.

Οπως πολύ σωστά λες, επιλογές υπάρχουν και είναι εκεί για να είμαστε ελεύθεροι να επιλέξουμε βάση των περιορισμών και προϋποθέσεων που εμείς θέτουμε στον εαυτό μας, με γνώμονα τις εκάστοτε ανάγκες μας. Σε μένα ήταν η βάση στήριξης στη μηχανή αυτήν τη φορά.
Στο παρακάτω βίντεο εξηγώ τι περιορισμούς έθεσα στον εαυτό μου, με βάση τις "ελεύθερες" επιλογές που έκανα :ha

Στο κομμάτι του βίντεο πριν από το σημείο που έβαλα, μιλάω για το τι είναι Wundelinq. Δεν στο παραθέτω γιατί μπορεί να μην ενδιαφέρει. Από κεί και μετά όμως, ανφέρομαι στο τι είχα να αντιμετωπίσω για την στήριξη της συσκευής, εφόσον ήθελα το Wunderlinq.

 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Ενα βασικό κριτήριο για την επιλογή αυτής της συσκευής, ήταν η "πλάτη" του.
Η "πλάτη" του ΙΙΙF κλπ,κλπ είναι τέλεια γι αυτόν τον σκοπό.
καλησπερα Γιαννη,
αν ειχα ολα αυτα που εσυ περιγραφεις και επρεπε να επιλεξω συσκευη πλοηγησης, θα αγοραζα προφανως καποια αλλη. Δεν εχει σημασια ποια και χωρις να κανω πλακα, θα κολλαγα το κουμπωμα της SP Connect. Ακομα και με epoxy. Πραγματικα δεν θα με ενοιαζε αυτο. Αν ηταν rugged, το μονο που θα ειχε σημασια θα ηταν τα hardware specs και οι αναβαθμισεις OS για 3-5 χρονια.

για ολα τα αλλα ειμαι μαζι σου
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Αν ηταν rugged, το μονο που θα ειχε σημασια θα ηταν τα hardware specs και οι αναβαθμισεις OS για 3-5 χρονια.
να εξηγησω το δευτερο, αφου το πρωτο ειναι απ' ολους κατανοητο

η google καθε 4 χρονια καταργει καθε εκδοση λειτουργικου με βαση την ημερομηνια που κυκλοφορησε. Απο τον επομενο χρονο δεν υπαρχουν αναβαθμισεις ουτε στο google maps που αφορα καθε συσκευη που εχουμε στα χερια μας με σκοπο την πλοηγηση. Αντιστοιχα, σιγα σιγα το κανουν και οι εταιρειες των εφαρμογων πλοηγησης. Ευτυχως δεν γινεται αμεσα σε ολες.
Το παρακατω παραδειγμα μας δινει μια εικονα της καταστασης. Τα ονοματα των εφαρμογων ειναι ... διαβολικη συμπτωση (ha ha ha)

φωτογραφιες






με αυτα τα δεδομενα, οταν αγοραζουμε συσκευη με περισσοτερα χρονια σε υποσχεση αναβαθμισης λειτουργικου, κερδιζουμε 4 + 1 χρονια απο την πρωτη εκδοση λειτουργικου που ειχε η συσκευη μας οταν ανακοινωθηκε. Σαν παραδειγμα εχω την δικη μου, που βγηκε με android 7 και εφτασε στο 10. Ειναι μοντελο 7 ετων και οριακα τρεχει τις νεες εκδοσεις εφαρμογων. Μακαρι να φτασει τα 9-10 χρονια. Σημερα ψαχνω για νεα μοντελα με υποσχεση αναβαθμισεων τα 5+ χρονια για το λειτουργικο. Παντα για χρηση πλοηγησης, μην την πατησουμε οπως οι κατοχοι του Garmin Monterra.

τι εχω βρει εως τωρα σε αναβαθμισεις OS

  • Cat S75 > 2 years
  • Nokia XR21 > 3 years
  • Samsung xcover 6pro > 4 years
  • Fairphone 5 > 5 years
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Πιστεύω κάποια στιγμή η Ευρωπαϊκή Ένωση να υποχρεώσει τους κατασκευαστές κινητών και λογισμικού, να μπορεί ο καταναλωτής να εγκαταστήσει οποίο λειτουργικό θέλεις στο τηλέφωνό του, όπως συμβαίνει στους υπολογιστές.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Πιστεύω κάποια στιγμή η Ευρωπαϊκή Ένωση να υποχρεώσει τους κατασκευαστές κινητών και λογισμικού, να μπορεί ο καταναλωτής να εγκαταστήσει οποίο λειτουργικό θέλεις στο τηλέφωνό του, όπως συμβαίνει στους υπολογιστές.
νομιζω πως η σωστη λεξη στην θεση του "πιστευω" θα ηταν >>> ελπιζω, μακαρι ή ευχομαι. Απο την αλλη και να συμβει αυτο, σημερα που το σκεφτομαστε τι θα βαλουμε στην συσκευη μας ? Στο μελλον ? σημερα που υπαρχουν τα PC που μπορει να γινει αυτο, ποσοι καταναλωτες εχουν την γνωση να το κανουν ?
αυτος νομιζω ειναι ο δευτερος λογος, που μαλλον δεν θα γινει αυτο.

Ο Νο1 λογος ειναι η ασφαλεια χρησης των smartphones που θα γινει ακομα μεγαλυτερη. Σημερα που ολοι εχουν σε μια ηλεκτρονικη handhald συσκευη τοσα ευαισθητα προσωπικα δεδομενα οπως δημοσια εγγραφα ή προσβαση σε υπηρεσιες του δημοσιου ή ιδιωτικες, το βλεπω απιθανο. Σιγα σιγα θα προσθεσουν και αλλα προσωπικα εγγραφα εντος. Ετσι λεει πχ το ελληνικο κρατος. Στις αλλες χωρες δεν θα γινει ?
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
σημερα που υπαρχουν τα PC που μπορει να γινει αυτο, ποσοι καταναλωτες εχουν την γνωση να το κανουν ?
Σχεδόν όλοι οι καταναλωτές όταν βγαίνει η καινούργια έκδοση του λειτουργικού βάζουν την νέα στο PC τους. Ειδικά όταν η παλιά έκδοση σταματάει να υποστηρίζεται.
Εγώ τα PC που έχω είναι της εποχής των Windows XP αλλά τώρα έχουν Windows 11.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Σχεδόν όλοι οι καταναλωτές όταν βγαίνει η καινούργια έκδοση του λειτουργικού βάζουν την νέα στο PC τους.
Ειδικά όταν η παλιά έκδοση δεν υποστηρίζεται.
Εγώ τα PC που έχω είναι της εποχής των Windows XP αλλά τώρα έχουν Windows 11.
στο πρωτο σου ποστ αναφερεις την αλλαγη στο λειτουργικο και τωρα την αναβαθμιση στο προηγουμενο. Δεν ειναι το ιδιο πραγμα.
αλλης μορφης λειτουργικο σε σχεση με το παλιο ως παραδειγμα ειναι να εχουμε windows και να βαλουμε linux. Ποσοι το γνωριζουν ? Οσοι ξερουν απο linux ειναι power users και λιγοι αναμεσα μας.
δεν απαντησες τι θα βαλουμε σημερα ή στο μελλον σε ενα smartphone. Υπαρχει κατι σημερα ? Τι μαγικο και καλυτερο εχει μαθεις πως θα βγει ? Θα επιτρεπει η εταιρεια την ελευθερη εγκατασταση ?
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Βάζω εγώ όποτε θέλω τα Windows 11 σε οποιοδήποτε παλιό PC και είναι συμβατό;
Γιατί να μη βάζω εγώ όποτε θέλω σε οποιοδήποτε παλιό κινητό το Android 13 ή το android 23;
Αυτό κάποια στιγμή θα υποχρεώσει τις εταιρείες η Ευρωπαϊκή Ένωση να γίνεται.

Και αφού θα είναι ανοιχτής αρχιτεκτονικής το κινητό όπως το PC, θα μπορείς να βάζεις και άλλο λειτουργικό εκτός από Android.
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Βάζω εγώ όποτε θέλω τα Windows 11 σε οποιοδήποτε παλιό PC και είναι συμβατό;
Γιατί να μη βάζω εγώ όποτε θέλω σε οποιοδήποτε παλιό κινητό το Android 13 ή το android 23;
Αυτό κάποια στιγμή θα υποχρεώσει τις εταιρείες η Ευρωπαϊκή Ένωση να γίνεται.

Και αφού θα είναι ανοιχτής αρχιτεκτονικής το κινητό όπως το PC, θα μπορείς να βάζεις και άλλο λειτουργικό εκτός από Android.
η πρωτη σειρα δεν ισχυει. Υπαρχουν περιορισμοι στο hardware. Ακομα και τα "κολπα" ισχυουν εως ενα ποσοστο μηχανηματων. Πιο πισω δεν μπορει το hardware, ασε που δεν υπαρχουν drivers στα win11 να αναγνωρισουν τοσο παλιο hardware

στην δευτερη σειρα, ειναι 100% αποδεδειγμενο πως μετα απο μερικα χρονια εξελιξης του λογισμικου, δεν μπορει το hardware να τρεξει το νεο λογισμικο. Ειτε ειναι OS ειτε ειναι app. Το γνωριζω απο τις δικες μου συσκευες, που ειχα την τυχη να παρουν αναβαθμισεις και οι εφαρμογες κολλαγαν ή εσκαγαν. Υπαρχει στις σοβαρες εταιρειες εφαρμογων "ελαχιστες προδιαγραφες hardware"

στην τριτη σειρα, ουτε 1% να γινει αυτο

στην σειρα 4, το πρωτο δεν ισχυει σημερα και ουτε πιστευω να γινει τα επομενα 15 χρονια. Υπαρχει ετοιμο γι' αυτο το χρονικο διαστημα τα επομενα βηματα προιοντων. Οσο για το δευτερο σκελος της προτασης, κατι τετοιο εως σημερα κανενας δεν το εχει ανακοινωσει. Και ειναι λογικο, αυτες οι συσκευες δεν εχουν σχεδιαστει γι' αυτο τον λογο. Μετα απο 20 χρονια να τα ξαναπουμε

γενικα
οταν εχουμε πχ ενα smartphone που τρεχει android, οι εταιρειες παραγωγης chip παρεχουν στην εταιρεια OS την google drivers ωστε να "δει" το hardware. Ουτε οι πρωτοι ουτε ο δευτερος θελουν κατι τετοιο για ολα τα προιοντα σε ολες τις τιμες, ουτε το android εχει σχεδιαστει εξαρχης με αυτη την λογικη. Στο επομενο λειτουργικο, υπομονη να δουμε.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Samsung Galaxy Xcover 7 Official Renders

στο πρασινο βελος υπαρχει το ανοιγμα για την αφαιρεση της πλατης


οταν βλεπω την πλατη, μου θυμιζει τις σοκολατες που ειναι σε κομματια και θελω να πιεσω για να τις κοψω ....
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
καλησπερα Γιαννη,
αν ειχα ολα αυτα που εσυ περιγραφεις και επρεπε να επιλεξω συσκευη πλοηγησης, θα αγοραζα προφανως καποια αλλη. Δεν εχει σημασια ποια και χωρις να κανω πλακα, θα κολλαγα το κουμπωμα της SP Connect. Ακομα και με epoxy. Πραγματικα δεν θα με ενοιαζε αυτο. Αν ηταν rugged, το μονο που θα ειχε σημασια θα ηταν τα hardware specs και οι αναβαθμισεις OS για 3-5 χρονια.

για ολα τα αλλα ειμαι μαζι σου

θα ηθελα να σταθω σε αυτη την συσκευη / προταση χρησης και σε αυτο που περιγραφει ο γιαννης στο ποστ, οπως και σε αυτα που λεει στο βιντεο. Μονο που αυτη την φορα θα απαντησω για το ειδος της συσκευης και την τιμη του.

. στα δικα μου ματια, αυτο το προιον ΔΕΝ ειναι rugged. Κακος η εταιρεια το παρουσιαζει ετσι. Ουτε ομως ειναι και premium οπως το iPhone ή το samsung S23.
στην πραγματικοτητα ειναι ενα "υβριδιο" αναμεσα σε rugget + premium. Τα rugged ειναι παντα απο πλαστικο περιβλημα. Ουτε σκληρο ουτε μαλακο. Αυτο βοηθαει στο χαμηλο βαρος, στην δυνατοτητα για απορροφηση στα χτυπηματα και να εχει δυνατοτητα σε μικρες στρεβλωσεις. Σε καποιες σπανιες περιπτωσεις, που θα αλλαξουμε περιβλημα, εχει και χαμηλο κοστος. Το πλαστικο περιβλημα, βοηθαει την κατασκευη να εχει την πλατη / καπακι με βιδες για ευκολη επισκευη. Στο μπροστινο μερος με την οθονη, το πλαστικο εχει ικανοποιητικο υψος, ωστε να προστατευει την οθονη απο πτωσεις - σε επιπεδη επιφανεια. Ολες οι υποδοχες εχουν λαστιχιενο καπακι προστασιας. Ενα παραδειγμα σε αυτα ειναι τα rugged Garmin PND αλλα και το Ulefone armor 19

Στην περιπτωση της συσκευης IIIF150 Air1 Ultra, το περιβλημα ειναι Magnesium-Titanium Frame - δηλαδη μεταλλικο, εχει ενα πολυ μικρο "χειλος" προστασια για την οθονη και στις 4 γωνιες λαστιχο. Καμια υποδοχη δεν ειναι κλειστη. Kαμια αναφορα στο τυπο του gorilla glass. Νομιζω πως ειναι εκδοση 3. Δεν αρκουν αυτα σε σχεση με τον ανταγωνισμο.

. το προιον IIIF150 Air1 Ultra κοστιζει 300$ στην σελιδα της εταιρειας στην κινα. Για παραγγελια απο ελλαδα, η τιμη θα ειναι μαγαλυτερη. Στα μισα χρηματα αγορας για τον Γιαννη ηταν κατι σαν black friday.
Στην χωρα μας, το Ulefone armor 19 εχει στο skroutz 90€ περισσοτερο. Εχει και αυτο το ιδιο κεντρικο chip (Helio G99) και πολλα καλυτερα ακομα specs. Θα σταθω στις μνημες 12GB RAM + 256GB ROM, στην ασυρματη φορτιση που ειναι οτι καλυτερο για χρηση στην μοτοσυκλετα και τελος στην 9600 mAh μπαταρια για χρηση ως πεζος.Υπαρχει αντιπροσωπος στην Ελλαδα και παρεχει πωληση σε spare parts.

συμπερασματα
οσο υπαρχουν πολλες και διαφορετικες προτασεις στην αγορα, οι καταναλωτες εχουν επιλογες σε αυτα που ψαχνουν

Καλησπέρα Λεωνίδα,

Επανέρχομαι στο θέμα, γιατί προέκυψε αναβάθμιση.


Όπως έχω ήδη πει, τον "Κινέζο" (IIIF150 Air Ultra) δεν τον έχω συνδεδεμένο στο διαδίκτυο γενικά.

Σήμερα τον συνέδεσα στο WiFi για να "παίξω" λίγο με το "my route app" που πρότεινε ο "george_pan" πριν λίγες μέρες. (Να'ναι καλά ο άνθρωπος) :hlb:

Προς μεγάλη μου έκπληξη μου ζήτησε να κάνω αναβάθμιση στο λειτουργικό για να με πάει στο Android 13.

Οπότε προσθέσαμε άλλο ένα χρόνο "ζωής" επιπλέον με τη συσκευή κι ως ένα βαθμό, καταρρίπτει ένα από τα μειονεκτήματα που ανέφερες ότι έχει η εν λόγω συσκευή. Δεν ξέρω βέβαια αν θα ακολουθήσουν κι άλλες αναβαθμίσεις, αλλά ακόμη και να μην υπάρχουν άλλες αναβαθμίσεις, με αυτά τα δεδομένα, στη χειρότερη περίπτωση έχει 6-7 χρόνια τουλάχιστον λειτουργίας ως πλοηγός απροβλημάτιστα. Μέχρι τότε, θα έχουν βγει και τα χάπια νανοτεχνολογίας για εμφύτευση χαρτών στον εγκέφαλο που σου έλεγα. :yew:

Όσον αφορά το Hardware, νομίζω ότι είναι σε πολύ καλό επίπεδο, για τη χρήση που προορίζεται.

Και τέλος όσον αφορά την ανθεκτικότητα, το ζητούμενο είναι να αντέξει με άνεση τις καταπονήσεις που θα υποστεί για μοτοσυκλετιστική χρήση. Είναι πιο ανθεκτικό από πολλά Premium αμιγώς μοτοσυκλετιστικά Navigators.
Δεν ψάχνουμε το πιο ανθεκτικό Smartphone του κόσμου που θα το χρησιμοποιήσουν άνθρωποι που χειρίζονται Caterpillar σε αδαμαντωρυχεία της νότιας Αφρικής.
Παίρνουμε αυτό που χρειάζεται για τη χρήση που το θέλουμε κι όχι να παίρνουμε κανόνια για να χτυπήσουμε σπουργίτια. (αρχαίο ΚΙΝΕΖΙΚΟ γνωμικό. Τυχαίο; Δε νομίζω!);)

Να σημειώσω, ότι πριν από αυτήν τη συσκευή είχα μια Sony Xperia Z5 (μόνο IPX65, ούτε καν rugged) του 2015, που οι αναβαθμίσεις είχαν σταματήσει προ πολλού στο Android 7.1. Αν είχε μεγαλύτερη οθόνη, μπορεί να είχα ακόμη αυτό, αφού λειτουργούσε για τη χρήση αυτή μια χαρά μέχρι πέρυσι, που μάλιστα όταν χάλασε το κύριο τηλέφωνο και ήρθα Ελλάδα από Γερμανία με τη μηχανή από το Βαλκανικό δρόμο με σχεδόν ασταμάτητη βροχή 2 μέρες, αυτό ήταν εκεί και λειτουργούσε και με έφερε. Την έχω ακόμη, αλλά ένεκεν πρεσβιοπείας, είναι στο ράφι πλέον.

Κακό δεν είναι μια τέτοια συσκευή να είναι up-to-date αλλά δεν χάθηκε ο κόσμος αν δε γίνεται, αφού το 90% της χρήσης είναι offline.

Θα σε συμβούλευα φιλικά, αν μου επιτρέπεις, Λεωνίδα, να μην μπαίνουμε σε αυτό το "τριπάκι" του να πάρουμε το τέλειο, το καλύτερο, αυτό με τα μεγαλύτερα νούμερα στις μετρήσεις γενικώς, επειδή απλά υπάρχει και σκίζει τον ανταγωνισμό. Καλό είναι να βλέπουμε τι ακριβώς χρειαζόμαστε και μας κάνει τη δουλειά για το οποίο προορίζεται. Με ένα τέτοιο σκεπτικό, θα έπρεπε να σκιστώ να αλλάξω την γριά πλέον GS 1200 LC που έχω και με ικανοποιεί όλες μου τις μοτο-ανάγκες, επειδή βγήκε η GS 1300 και κάνει παπάδες. Αυτό μπορεί να συμβεί όταν αλλάξω τις απαιτήσεις μου και τις ανάγκες μου. Στο μεταξύ μπορεί να έχει βγει και η GS 2000.
Παραδείγματος χάριν, που θα χρειαστεί 9600mAh μπαταρία, και να κουβαλάω τον επιπλέον όγκο και βάρος, τη στιγμή που το 90% του χρόνου της χρήσης θα είναι σε τροφοδοσία ρεύματος στη μηχανή. Εδώ οι 5000mAh που έχει το δικό μου, είναι πολύ παραπάνω από αυτό που μπορεί να χρειαστώ, σε περίπτωση που θα σταματήσω την τροφοδοσία για κάποιο λόγο. (Βλάβη, βροχή κλπ) Τουλάχιστον 6 ώρες κράτησε μια φορά που το δοκίμασα και είχε ακόμη άλλα 30% η μπαταρία.
Καλή είναι η γνώση του τέλειου, για να μας βοηθάει να επιλέξουμε αυτό που μας χρειάζεται πραγματικά.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Αν σε ενδιαφέρουν τα rugget phones, ρίξε μια ματιά σε αυτό που χρησιμοποιώ εγώ, κι είμαι ικανοποιημένος. Δοκιμασμένο σε όλες τις συνθήκες, απροβλημάτιστα.
Καλή είναι η γνώση του τέλειου, για να μας βοηθάει να επιλέξουμε αυτό που μας χρειάζεται πραγματικά.
Ολη η συζητηση Γιαννη εγινε με αρχη αυτη σου την προτροπη. Εγω, σε αυτα που πιστευω πως ειναι αρνητικα για ιδιαν χρηση, μετεφερα τις δικες μου σκεψεις σε κειμενο σε ποστ.

τα δικα σου και τα δικα μου ποστ ειναι διαθεσιμα για ολους που ψαχνουν λυσεις πλοηγησης. Εννοειται πως ισχυουν για μικρο χρονικο διαστημα οι υποψηφιες συσκευες, αφου καινουργια μοντελα απο τις ιδιες εταιρειες ή τους ανταγωνιστες κατακλυζουν την παγκοσμια αγορα. Και θα πρεπει για αλλη μια φορα να κανουμε την ιδια κουβεντα .....με νεους "πρωταγωνιστες"
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Garmin eTrex Solar


τον Μαρτιο του 2023 η εταιρεια παρουσιασε το μοντελο eTrex SE. Ηταν η επομενη εκδοση του τεχνολογικα γερασμενου προιοντος eTrex 10 απο το μακρινο Μαιο του 2011. Οχι πως το νεο μοντελο eTrex SE ηταν πραγματικα οτι καλυτερο θα μπορουσε να παρουσιασει, αλλα ειχε τους λογους της η εταιρεια. Λιγο πριν τελειωσει η ιδια χρονια, μας ετοιμαζε την μεγαλη εκπληξη για τους low budget enthusiast της πλοηγησης στην φυση, που θα ηθελαν πραγματικα κατι extreme σε specs και ταυτοχρονα entry level price.

Και το εκανε με το eTrex Solar




Σαν βαση εχει το φετινο eTrex SE και σε αυτο προσθεσε
. την απολυτη αυτονομια χρησης στην φυση ... τον ηλιο. Προσθεσε solar panel που φορτιζει την εσωτερικη μπαταρια lithium-ion
. multi band GNSS για 200 ωρες χρηση μονο με GPS L1 και 100 ωρες σε L1 + L5 απο 6 δορυφορικα συστηματα. 1800 ωρες σε expedition mode
οι μετρησεις ειναι χωρις την χρηση του ηλιου
. ηλεκτρονικη πυξιδα σε 3 αξονες
. Garmin Explore website compatible
. οθονη με chemically strengthened glass (ευχαριστουμε την Garmin)
. η συσκευη λειτουργει 100% με σβηστει την οθονη στις λειτουργιες 1. καταγραφη διαδρομης 2. solar charge
File Types
The handheld device supports these file types:
. Files from Garmin Explore.
. GPX route, track, and waypoint files.
. GPX geocache files
. FIT courses, activities, and locations (waypoints).

τι κρατησε απο το προηγουμενο
. bluetooth
αυτο βοηθαει στην ανταλλαγη αρχειων πχ. gpx, στην επικοινωνια με το smartphone για πλοηγηση με την εφαρμογη Garmin Explore, πληροφοριες καιρου, κτλ
. χρηση του εσωτερικου δεκτη πλοηγησης απο το δικο μας smartphone. Για οικονομια στην μπαταρια ή και βελτιωση της ληψης θεσης
. world base map με ονοματα σε μεγαλες πολεις, χωρις χαρτογραφικα δεδομενα (contour lines)



η συσκευη δεν ειναι χαρτογραφικη. Μπορει ομως να κανει πλοηγηση

υποστηριζει Geocaching

μια αλλη μορφη χρησης ειναι η καταγραφη διαδρομης. Με την ποιοτητα του δεκτη πλοηγησης Garmin απο την τεχνολογια multi constellation multi band και την πρακτικα unlimited αυτονομια της συσκευης πιστευω πως εχουμε πλεον κατι μοναδικο. Προσωπικα το προτεινω ως ερασιτεχνικο GNSS reference device. Ειδικα σε τοσο χαμηλο κοστος - 250$

εν κατακλειδι
ειναι η πιο μικρη και ελαφρια handheld συσκευη στον κοσμο, που διαθετει δεκτη προσδιορισμου θεσης με τοσο χαμηλη ακριβεια θεσης και την χρησιμοποιουμε πρακτικα απεριοριστα χωρις να την φορτισουμε. Μπορουμε να παραμετροποιησουμε την συσκευη μας με την βοηθεια της οθονης και των πληκτρων που διαθετει. Μπορουμε να την αναβαθμισουμε, να μεταφερουμε αρχεια ή να κανομε ρυθμισεις, απο την βοηθεια του smartphone ή απο PC.
οι συγκρισεις εχουν γινει με το προιον Columbus P-10 Pro

 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
νομιζω πως τις επομενες 2-3 εβδομαδες ολοι που κανουν review πλοηγησης στο internet ή εχουν youtube channels θα ασχοληθουν με το νεο προιον της garmin. Σιγα σιγα, οσο θα βρισκω χρησιμες και ταυτοχρονα νεες πληροφοριες θα τις παρουσιαζω. Για αρχη βρηκα μια πολυφωτογραφια απο τις διαφορετικες οθονες χρησης της συσκευης, Ο λογος που την παρουσιαζω ειναι η ακριβεια θεσης του δεκτη στα 1,8 μετρα. Ειναι ακριβως ιδια με του ακριβου μοντελου GPSMap 67 που εχει 500€ χωρις χαρτη topodrive GR. Αυτο με κανει να υποθεσω πως το eTrex solar κανει χρηση του ιδιου ολοκληρωμενου που ειναι της MediaTek Airoha

τερμα δεξια βλεπουμε την οθονη ... πλοηγησης. Πραγματικα μου θυμιζει τα πρωτα GPS, απο garmin + magellan



νεο μηνυμα
κατι μου λεει πως συντομα θα δουμε και τα υπολοιπα outdoor μοντελα της garmin να αναβαθμιζονται με αυτες τις τεχνολογιες. Οπως τα etrex 22 +32. Μαζι με τις τιμες !!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Samsung Galaxy XCover 7

νεες τεχνικες πληροφοριες ηρθαν στο φως για το μοντελο αυτο
. MediaTek Dimensity 6100+ chipset με 6GB RAM
. score στο Geekbench 6 >>>> 663 single-core score και 1,867 points multi-core
. Android 14 με One UI 6
. πιθανη κυκλοφορια Q1 2024

σχετικα με τον δεκτη πλοηγησης του Dimensity 6100+ η εταιρεια mediatek λεει
GPS L1CA+L5
BeiDou B1I+ B2a
Glonass L1OF
Galileo E1 + E5a
QZSS L1CA+ L5
NavIC

τι θα εχει το τελικο προιον, αγνωστο
- επισης υποστηριζει και GSM modem 5G


νεο μηνυμα
το Dimensity 6100+ ειναι το Helio G99 που προσθεσαν ενα 5G modem. Το G99 υπαρχει στο Ulefone armor 19

υποθεση
το xcover 5 ειναι 4G με μπαταρια 3000mAh. Αν το xcover 7 ειναι ο αντικαταστατης του xcover 5 και εχει 5G modem ειναι απιθανο να κρατησει την ιδια μπαταρια. Θα εχει πολυ μικρη αυτονομια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
για οσους διαβασαν την παρουσιαση που εκανε χθες στο νεο garmin και τους ενδιαφερει το προιον, ας ξαναδιαβασουν ολο το ποστ. Εχω προσθεσει κειμενο
 
Top Bottom