rugged comparison

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Αμα η Samsung έβγαζε σε παραγωγή ένα απλό αδιάβροχο ανθεκτικό τηλέφωνο με κουμπιά, σαν και αυτά που είχε παλιά, θα πούλαγε σίγουρα καλά ας είχε διπλάσια τιμή από τα αντίστοιχα κινέζικα.
ολες οι rugged συσκευες που υπαρχουν σημερα με τιμες σε 3 ψηφια, ανεξαρτητα την χωρα / εταιρεια που τα σχεδιαζει, ειναι χωρις πληκτρα. Αν οι καταναλωτες ηθελαν πληκτρα σε ποσοστο μεγαλυτερο του 5%, τοτε θα υπηρχαν 2-3 προιοντα στην αγορα. Υπαρχουν πανω απο 30 μοντελα rugged σε κυκλοφορια και κανενα δεν εχει πληκτρα, γιατι σχεδον κανενας δεν τα εχει αναγκη.

μονο στον επαγγελματικο χωρο υπαρχουν rugged με πληκτρα. Οι τιμες ειναι .... για λιγους. Ακομα και η garmin εχει αφαιρεσει τα πληκτρα - απο τις συσκευες με touch screen.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
ολες οι rugged συσκευες που υπαρχουν σημερα με τιμες σε 3 ψηφια, ανεξαρτητα την χωρα / εταιρεια που τα σχεδιαζει, ειναι χωρις πληκτρα. Αν οι καταναλωτες ηθελαν πληκτρα σε ποσοστο μεγαλυτερο του 5%, τοτε θα υπηρχαν 2-3 προιοντα στην αγορα. Υπαρχουν πανω απο 30 μοντελα rugged σε κυκλοφορια και κανενα δεν εχει πληκτρα, γιατι σχεδον κανενας δεν τα εχει αναγκη.

μονο στον επαγγελματικο χωρο υπαρχουν rugged με πληκτρα. Οι τιμες ειναι .... για λιγους. Ακομα και η garmin εχει αφαιρεσει τα πληκτρα - απο τις συσκευες με touch screen.
Λέω για το απλό κινητό με πλήκτρα, όπως το Samsung B2710.
Υπάρχουν χιλιάδες άνθρωποι που ψάχνουν για ένα τέτοιο αξιόπιστο κινητό, γι αυτό τα λίγα B2710 που υπάρχουν ακόμα, μετά από 15 χρόνια που σταμάτησε η παραγωγή του πουλιούνται χρυσάφι.

 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Ulefone Armor X12 Pro
μια νεα συσκευη απο την εταιρεια με τιμη εξωτερικου 140$ και λιγοτερο απο 180€ στο σκρουτζ. Στα κορυφαια θετικα η μικρη οθονη και βαρος, παντα για rugged συσκευη.




Την είχα προπαραγγείλει στην τιμη των 120 ευρώ από Bangood και την περιμένω σε λίγες μέρες να έρθει. Τα χαρακτηριστικά της μου φάνηκαν υπεραρκετα για την χρήση που κάνω όσο για την οθόνη δεν θα ήθελα μεγαλύτερη.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Την είχα προπαραγγείλει στην τιμη των 120 ευρώ από Bangood και την περιμένω σε λίγες μέρες να έρθει. Τα χαρακτηριστικά της μου φάνηκαν υπεραρκετα για την χρήση που κάνω όσο για την οθόνη δεν θα ήθελα μεγαλύτερη.
περιμενουμε review .......!!!!!
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Λέω για το απλό κινητό με πλήκτρα, όπως το Samsung B2710.
Υπάρχουν χιλιάδες άνθρωποι που ψάχνουν για ένα τέτοιο αξιόπιστο κινητό, γι αυτό τα λίγα B2710 που υπάρχουν ακόμα, μετά από 15 χρόνια που σταμάτησε η παραγωγή του πουλιούνται χρυσάφι.

γιωργο,
ως καταναλωτης εχεις το δικαιωμα να θελεις ....
ειτε ειμαστε στην κατηγορια feature phone ή smartphones, οι εταιρειες πουλανε και οι καταναλωτες αγοραζουν. Στην περιπτωση των feature phones υπαρχουν στην χωρα μας τα ποιοτικα CAT.
Ισως και το TCL. Εχει και αλλα που δεν τα γνωριζω. Πριν απο λιγο καιρο υπαρχε και τo Nokia. Υπαρχουν λυσεις .....


νεο μηνυμα
ξεχασα να πω, οτι στην κινητη τηλεφωνια το 3G εχει καταργηθει και σε καποιες χωρες και το 2G. Παλια μοντελα ισως να ειναι αχρηστα
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none


τα 2 μοντελα ulefone 18 + 18T μολις αναβαθμιστικαν για το 2024 στις νεες εκδοσεις Ultra

τι καινουργιο εχουν
. android 13
. νεο SoC Dimensity 7050
. ROM 512 GB


 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
μετα το προηγουμενο ποστ, αλλη μια ανταγωνιστικη συσκευη με αρκετα ιδια specs βρεθηκε στην αγορα. Το ονομα αυτης ειναι Doogie και η τιμη (300$) ειναι 50% χαμηλοτερα απο το ulefone 18 ultra

Doogee V30 Pro
. SoC Dimensity 7050
. RAM 12 GB / ROM 512GB
. battery 10,800 mAh

link ειδησης Doogee V30 Pro is a 200 MP rugged smartphone that you shouldn't buy yet

 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Oukitel WP30 Pro

οπως μπορουμε να διαπιστωσουμε σε 4 μοντελα rugged android που ολα ειναι στην κατηγορια τιμης 500 + ευρω, οι οθονες - προφανως - που ειναι LCD, δεν ξεπερνουν το 500 nits σε Brightness.

Υ.Γ.
1 € το nits ????



 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Ulefone > για οσους επιλεγουν να κανουν αγορες απο το εξωτερικο ......



 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
δοκιμη μικρης συσκευης rugged στις 4,30 inches IPS και brightness στα 660 nits. Μαλλον οι μικρες οθονες σε διαστασεις και αναλυση εχουν λιγο μεγαλυτερο brightness


 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
καλησπερα γιαννη,
στο πρωτο να σου πω οτι προσπαθησα να κανω συνδυασμους πιθανης χρησης / λυσης για καθε πιθανο καταναλωτη

στο δευτερο να σου πω οτι μια μπαταρια ειναι κομματι ενος ενιαιου συνολου, - της συσκευης - . Ειδικα τα τελευταια χρονια που οι συσκευες ειναι κολλημενες. Και αν τις ονοιξουμε - για αλλαγη μπαταριας - εστω και σε επισημο σερβις, δεν εχουμε μετα απο αυτο, καμια εγγυηση στεγανοτητας, Υπο αυτες τις καταστασεις, προσωπικα θα επελεγα πλεον μονο μοντελα που μπορουμε σχετικα ευκολα να αλλαξουμε μονοι μας μπαταρια, οπως μερικα rugged μοντελα που εχουν βιδες στην πλατη. Οσο για τις επιλογες αγορας σε samsung xcover ή fairphone, εδω θα βρουμε removable battery. Οπως ισως να εχεις διαβασει στα δικα μου ποστ, αυτες τις 3 περιπτωσεις συσκευων για πλοηγηση σε μοτο ή και στο βουνο, τα προτεινω και σε αλλους καταναλωτες.
σημερα, εκανα ενα ποστ για ενα μοντελο rugged στις 4.3 inches. Και αυτο εχει αφαιρουμενη πλατη με βιδες και αναμεσα στο πλαισιο και την πλατη υπαρχει λαστιχο στεγανοτητας. Ας το βαλουμε και αυτο στις καλες επιλογες για πλοηγηση

Έχω διαβάσει ότι αυτό με τις μπαταρίες στα κινητά και τάμπλετ, στο άμμεσο μέλλον (2024 ή 2025) στην ΕΕ θα είναι επεβεβλημένο να αφαιρουνται και να αντικαθίστανται οι μπαταρίες από τους χρήστες, χωρίς εργαλεία, όπως παλιά πριν βγουν τα i-phone.
Ο λόγος είναι η εξοικονόμηση φυσικών πόρων και σπανίων υλικών κατασκευής των smartphone διότι παρατηρήθηκε ότι όταν χαλάει η μπαταρία σε αυτές τις συσκευές, οι περισσότεροι το πετάνε και αγοράζουν άλλο γιατί δεν συμφέρει πολλές φορές να αλλαχθεί η μπαταρία. Ήδη η Nokia τον Απρίλιο του 2023 έβγαλε ένα μεσαίας κατηγορίας τηλέφωνο από ανακυκλώσιμα υλικά που η μπαταρία αλλάζει εύκολα, οχι όμως χωρίς εργαλεία, τα οποία όμως είναι μέσα στο αρχικό πακέτο, κι είναι μονο για να αφαιρέσεις την πισω πλάτη της συσκευής. Μπορεί να το κάνει ο καθένας που έχει βασικές ικανότητες και "πιάνουν" ελάχιστα τα χέρια του. Δε χρειάζεται να πειράξει ηλεκτρονικά κι οθόνες, γιατί ή μπαταρία είναι αμέσως πίσω από το καπάκι και βγαίνει όπως παλιά έβγαιναν οι μπαταρίες από τις συσκευές. Βέβαια δεν είναι αδιάβροχο, αλλά αυτό νομίζω ότι είναι ένας προπομπός για το που πάει το πράγμα τουλάχιστον στην ΕΕ. Το ερώτημα είναι, πως θα αντιδράσουν οι μεγάλες εταιρείες όπως η Apple που επέβαλε τις κλειστές μπαταρίες και η Samsung που ακολούθησε λίγο μετά και κερδίζανε "τίμια" το ψωμάκι τους και το γάλα των παιδιών τους μέχρι τώρα έτσι. Θα κάνουν άλλα μοντέλα για την ΕΕ και άλλα για τον υπόλοιπο κόσμο; Θα τα κάνουν όλα ίδια; Ή θα κοιτάξουν να ενεργοποιήσουν τα μαντρόσκυλα στα λόμπι τους στις Βρυξέλλες και να μπλοκάρουν την απόφαση; Οψόμεθα (θα δείξει το μέλλον)

Αν σε ενδιαφέρουν τα rugget phones, ρίξε μια ματιά σε αυτό που χρησιμοποιώ εγώ, κι είμαι ικανοποιημένος. Δοκιμασμένο σε όλες τις συνθήκες, απροβλημάτιστα.


 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Έχω διαβάσει ότι αυτό με τις μπαταρίες στα κινητά και τάμπλετ, στο άμμεσο μέλλον (2024 ή 2025) στην ΕΕ θα είναι επεβεβλημένο να αφαιρουνται και να αντικαθίστανται οι μπαταρίες από τους χρήστες, χωρίς εργαλεία, όπως παλιά πριν βγουν τα i-phone.
κειμενο μεσα απο το λινκ
η Ευρωπαϊκή Ένωση απαιτεί και επισήμως από όλα τα smartphone να έχουν αντικαταστάσιμες μπαταρίες έως το 2027, τις οποίες μάλιστα ο χρήστης να μπορεί εύκολα να αντικαταστήσει μόνος του.
πηγη Η μεγάλη αλλαγή στις μπαταρίες των κινητών μέχρι το 2027
---------

το θεμα με το νοκια αφορα το μοντελο G42 και ειναι σε συνεργασια με το ifixit
-------------

rugged smartphone αν (?) θα αγορασω απο κινεζο θα ειναι μονο ulefone. Γενικα ακομα το ψαχνω, αφου η συσκευη που εχω λειτουργει. Κοιταω το fairphone 5 και περιμενω να δω και το νεο xcover 7.
90% η ζυγαρια στην επιλογη πλεον ειναι υπερ της μακροχρονιας αναβαθμισης OS + security patches. Τα κινεζικα brands δεν εχουν τιποτα = sell it and forget it ειδικα αυτα με mediatek SOC (δηλαδη ολα τους)
---------

Υ.Γ.
δεν εχω δει ακομα το βιντεο σου
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Το 2027 δεν το θυμόμουν. Το είχα για πιο στα κοντά. Αλλά έστω κι έτσι είναι προς στην κατεύθυνση της λογικής.
Εδώ και πάνω από 10 χρόνια, "πετιούνται" συσκευές, επειδή χάλασε η μπαταρία μετά από 2-3 χρόνια. Είναι παράλογο που το έκαναν να μοιάζει λογικό. Το ίδιο γίνεται και με τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα που κοστίζουν μια περιουσία.

Αν το τηλέφωνο χρησιμοποιήται off-line κατά κύριο λόγο, δε νομίζω ότι είναι τόσο σημαντικό να είναι up to date.
Εγώ όταν θέλω δίκτυο σε αυτήν τη συσκευή, κάνω Wi Fi Hotspot το κανονικό μου τηλέφωνο και συνδέω τον κινέζο για κάποιες φορές που θα χρειαστεί ιντερνετ.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Εγώ όταν θέλω δίκτυο σε αυτήν τη συσκευή, κάνω Wi Fi Hotspot το κανονικό μου τηλέφωνο και συνδέω τον κινέζο για κάποιες φορές που θα χρειαστεί ιντερνετ.
Καλό αλλά με το μειονέκτημα ότι ξεφορτίζεις το κανονικό τηλέφωνο που το έχεις στην τσέπη.
Αν και το κανονικό το έχεις σε φόρτιση, δεν υπάρχει θέμα.
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Καλό αλλά με το μειονέκτημα ότι ξεφορτίζεις το κανονικό τηλέφωνο που το έχεις στην τσέπη.
Αν και το κανονικό το έχεις σε φόρτιση, δεν υπάρχει θέμα.
Αυτό λύνεται με ένα Power bank στην μπαγκαζιέρα ή στο Tank bag ή με απευθείας σύνδεση σε κάποια παροχή της μηχανής αν υπάρχει.
Εγώ προσωπικά, έχω και τα 2 σε βάσεις στη μηχανή με παροχή ρεύματος, αφού οι βάσεις που έχω δεν καταλαμβάνουν χώρο και νιώθω ασφαλής ότι δεν θα πάθουν κάτι κακό οι συσκευές μου πάνω σε αυτές. Τώρα, ού μη γένετω, αν μιλάμε για κάποια μετωπική με νταλίκα, τότε ούτε η τσέπη είναι ασφαλής τόπος για κινητά. Εκεί παρακάλα να δουλεύει το κινητό του νταλικιέρη για να καλέσει ελικόπτερο να μας σώσει.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Αν σε ενδιαφέρουν τα rugget phones, ρίξε μια ματιά σε αυτό που χρησιμοποιώ εγώ, κι είμαι ικανοποιημένος. Δοκιμασμένο σε όλες τις συνθήκες, απροβλημάτιστα.
καλησπερα Γιαννη,
ειδα το βιντεο σου και εψαξα την σελιδα της εταιρειας με την συσκευη που εχει εδρα στο SHENZHEN .

για αρχη να σου πως εχεις ενα μικρο τυπογραφικο λαθος στην περιγραφη σου στο βιντεο. Μετα το λατινικο ΙΙΙ (αριθμος 3) υπαρχει το αγγλικο γραμμα F. το βλεπουμε και στο βιντεο σου οταν κανει boot η συσκευη. Τυπικο κινεζικο οπως ολα, που αντιγραφουν ολοι , τους αλλους κινεζους. Ακομα και το site ειναι κοπια απο αλλες σελιδες αλλων εταιρειων. Απο τις φωτογραφιες εως τις ROM στην σελιδα τους. Ιδιο ειναι και η σελιδα με τα αρχεια στο onedrive microsoft που εχουν - σαν της ulefone

θα συμφωνησω μαζι σου στην επιλογη για PND garmin / tomtom vs smartphone android. Προσωπικα το εκανα το 2012 και δεν το εχω μετανιωσει. να το θυμασαι αυτο στο επομενο κειμενο παρακατω

θα διαφωνισω
. στο βιντεο που περιγραφεις την "πλοηγηση με android" πως ειναι καλυτερη σε ταχυτητα οταν κανουμε μετακινηση στον χαρτη ή zoom in-out. Στις τυπικες εφαρμογες αστικης πλοηγησης με χαρτες που εχουν ελαχιστα χαρτογραφικα δεδομενα - ΝΑΙ. Οταν ομως τρεχουμε εφαρμογες με τοπογραφικους χαρτες (offline), τους γνωστους OSM και εχουμε στην εφαρμογη πολλα αρχεια απο παγκοσμιους χαρτες , χωρας , θαλασσας , δορυφορικους , κτλ και ολα αυτα ειναι σε πολλαπλα layer , κτλ με επιπλεον δεκαδες on screen GPX αρχεια χρηστη..... τοτε και συσκευες flagship με κοστος 4 ψηφια , σερνονται. Το εχω δει σε osmand, locus map και oruxmaps
. οι συσκευες garmin για πλοηγηση οχηματος (πανω απο 500€) πλεον κανουν καταγραφη θεσης 10 φορες το δευτερολεπτο. Στα smartphones εχουν μονο 1 / sec. σε ολες τις τιμες και δεν υπαρχει καμια πληροφοριση για κατι καλυτερο
. οι συσκευες garmin PND + smartwatch ακομα και μιας μπαντας (L1) κανουν πιο πιστη καταγραφη διαδρομης. Ειδικα τα dual band L1 + L5 υπερτερουν κατα πολυ
. εχεις βαλει καρτα sd και την εχεις προεκταση της εσωτερικης σαν ενιαιο χωρο. Αυτο κανει πολυ αργη την συσκευη σου. Η εσωτερικη μνημη ειναι 30-50 φορες ταχυτερη απο την sd card. Εγω θα εκανα φορματ την sd card ως εξωτερικη για χρηση save σε photos + video μονο. Τα τεραστια αρχεια χαρτων αργουν πολυ να φορτωσουν με το δικο σου τροπο λειτουργιας της sd card.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Εκεί παρακάλα να δουλεύει το κινητό του νταλικιέρη για να καλέσει ελικόπτερο να μας σώσει.
να βαλεις ecall στην BMW. Αν και κανονικα θα πρεπει να εχει αφου ειναι καινουργια
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Το κινητό για την μηχανή πρέπει να έχει ασύρματη φόρτιση. Οι συνδέσεις καλωδίων δεν είναι αδιάβροχες, ας είναι αδιάβροχο το κινητό ή η θήκη.
η ασυρματη φορτιση αυξανει αρκετα την θερμοκρασια της συσκευης/ μπαταριας. Η ζωη της μπαταριας μειωνεται. Η γρηγορη ασυρματη φορτιση δυσκολα θα λειτουργησει σε οχημα, θελει μεγαλες τασεις. Το μονο smartphone που υπαρχει πλεον με pogo pins ξερω πως ειναι το xcover - παλια και νεα μοντελα.

να θυμισω την λυση πλοηγησης Carpe Iter Pad
 

xarri8

Μέλος
Όνομα
Haris
Μοτό
Ktm 1090 adv r
africa twin 750
δοκιμη μικρης συσκευης rugged στις 4,30 inches IPS και brightness στα 660 nits. Μαλλον οι μικρες οθονες σε διαστασεις και αναλυση εχουν λιγο μεγαλυτερο brightness


φαίνεται αρκετά καλό για χρήση πάνω στην μηχανή και με οθόνη που κάτι θα βλέπεις στο φώς του Ήλιου!
 
Top Bottom