Suzuki drz400, tips & tricks by Smias

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Δεν ξέρω...τι να σου πω, δεν έχω ιδέα από κόστη Suzuki.

Καλού κακού μη πας στο μηχανικό τέλος ή αρχές του μήνα που πληρώνει τους λογαριασμούς του:laugh:
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Κι εγω αυτο μπορω να φανταστω απο την περιγραφη, θα το πηγαινα για ενα λυσιμο εκει στο συνεργειο, αν ειναι το oring θα στοιχιζει κατι αστειο σε χρηματα.
Τα εργατικα οσο χρεωνει ο καθε μαστορης..!

Απλα μη το κουνας και πολυ μεχρι να επισκευαστει και καθολου αν γινεται.
 

drz400s

Μέλος
Όνομα
paris
Μοτό
suzuki drz400s 2004
Μεσα το αφησα στον μάστορα.του ειπα να με παρει τηλ πριν αλλαξει οτιδηποτε.τι μπορει να εχει.και να μου πει τιμες και τετοια.ας ελπισουμε όντως να ειναι κατι ασήμαντο.γιατι για σημαντικό δεν το σηκωνει η τσεπη με τιποτα :p
 

drz400s

Μέλος
Όνομα
paris
Μοτό
suzuki drz400s 2004
Και να θελα βασικα να το κουνησω ετρεχε τοσο πολυ το σωληνακι σχεδον με ιδια ροη λες και ανοιξες το σωληνακι της βενζινης
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Έχω κάψει Intruder 750 έτσι, είχε χαλάσει τσιμούχα (ή o-ring, δεν θυμάμαι) και έφτυνε κάτι σκούρα υγρά όπου το σταματούσα ενώ ανέβαζε και θερμοκρασίες και μύριζε. Παράλληλα έπεφτε και η στάθμη του νερού στο ψυγείο. Ήμουν φοιτητής στην Ιταλία τότε και δεν είχα φράγκα για μηχανικό. Νόμιζα πως ήταν από το ψυγείο τα υγρά. Του έβαλα το λάστιχο του κήπου μέσα "για να το καθαρίσω" o_O :oops::sorry: και το γέμισα με αντιψυκτικό. Το αποτέλεσμα ήταν να φύγει όλο το υπόλοιπο λάδι (σαν ελαφρύτερο από το νερό) από την υπερχείλιση και να δουλεύει το μοτέρ με νερό και αντιψυκτικό που λόγω βαρύτητας γέμισαν το κάρτερ... Η μεταφορική Bologna - Κρήτη μου κόστισε τελικά περισσότερο από την επίσκεψη στον μηχανικό... Και η απογοήτευσή μου να δω πιστόνια - μπιέλες - στρόφαλο ένα σώμα δεν περιγράφεται... Μην με ρωτήσετε αν άναβαν λαμπάκια θερμοκρασίας - λαδιού κτλ, σαν καλός τσοπεράς τα είχα ξηλώσει όλα!! :D
Στερνή μου γνώση...
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Έχω κάψει Intruder 750 έτσι, είχε χαλάσει τσιμούχα (ή o-ring, δεν θυμάμαι) και έφτυνε κάτι σκούρα υγρά όπου το σταματούσα ενώ ανέβαζε και θερμοκρασίες και μύριζε. Παράλληλα έπεφτε και η στάθμη του νερού στο ψυγείο. Ήμουν φοιτητής στην Ιταλία τότε και δεν είχα φράγκα για μηχανικό. Νόμιζα πως ήταν από το ψυγείο τα υγρά. Του έβαλα το λάστιχο του κήπου μέσα "για να το καθαρίσω" o_O :oops::sorry: και το γέμισα με αντιψυκτικό. Το αποτέλεσμα ήταν να φύγει όλο το υπόλοιπο λάδι (σαν ελαφρύτερο από το νερό) από την υπερχείλιση και να δουλεύει το μοτέρ με νερό και αντιψυκτικό που λόγω βαρύτητας γέμισαν το κάρτερ... Η μεταφορική Bologna - Κρήτη μου κόστισε τελικά περισσότερο από την επίσκεψη στον μηχανικό... Και η απογοήτευσή μου να δω πιστόνια - μπιέλες - στρόφαλο ένα σώμα δεν περιγράφεται... Μην με ρωτήσετε αν άναβαν λαμπάκια θερμοκρασίας - λαδιού κτλ, σαν καλός τσοπεράς τα είχα ξηλώσει όλα!! :D
Στερνή μου γνώση...
ωραιο το 7μισι , εκλεινες το γκαζι και διπλωνε , ανοιγες και γεμιζες το δρομο φιδια
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Να τον δείτε και με μακρύ μαλλί τότε, έπος ! :D

Suzuki ρε λέμε...Τζαπάν, και με νερό αντί για λάδι πάει, και χαλάει στη Μπολόνια :laugh:

:jp
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Off topic αλλά να και η τελευταία φωτογραφία του Intruder το βράδυ που κόλλησε.
Φαίνεται πως έχω βγάλει το κάλυμμα του ψυγείου για να το "καθαρίσω". Γυρίζοντας αργά το βράδυ στο σπίτι μόνος (ευτυχώς είχα αφήσει την Caroline στην εστία) και 2 τετράγωνα πριν φτάσω, το μηχανάκι όντως δίπλωσε...



Σεντ φρομ Ténéré phone
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Ρωτα τον μαστορα τι υπολογιζει και εχε κατα νου οτι υπαρχει κιτ απο την ProX .
Να δεις τι συμφερει πιο πολυ.

Αναμενουμε νεωτερα :ok:
 

drz400s

Μέλος
Όνομα
paris
Μοτό
suzuki drz400s 2004
Στειλε μου ενα λινκ οταν εχεις την ευκαιρια να το τσεκαρω.ο μαστορας τοσες μερες δεν εχει μπει στον κοπο καν να το κοιταξει.κ τον πηρα τηλ τιποτα δεν έκανε ακόμα
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Μη θεωρησεις οτι το εβαλα για διαφημιση το παραπανω μαγαζι, απλα για μια ενδεικτικη τιμη :ok:
Κι απο εξωτερικο θα το βρεις(eBay) αλλα φανταζομαι οτι δε θα πολυσυμφερει απο αποψη κοστους μεταφορικων και χρονου παραδοσης οποτε αν το εχει ετοιμοπαραδοτο καποιο μαγαζι εδω Ελλαδα βουρ!
 

drz400s

Μέλος
Όνομα
paris
Μοτό
suzuki drz400s 2004
Χαιρετω και παλι.με πηρε τηλ ο μαστορας και μου πε πως το μηχανακι χανει συμπιεση και πρέπει να ανοίξει κεφαλη
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Ωχ..
Ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο και να εχει "καει" η φλατζα καυσης απο υπερθερμανση ή κατι τετοιο..

Αν, λεω ΑΝ χρειαστεις κατι τυπου κλινδρο-πιστονι τοτε το eBay ειναι μονοδρομος για καινουριο, Cylinder Works κι αγιος ο θεος!
Απο εδω κατι τετοιο σε καινουργιο ειναι απλησιαστο..

Αλλα ελπιζω να ειναι κατι μικροτερης εκτασης, κρατα μας σε ενημερωση ψηλοφτερε αδερφε :ok:
 

drz400s

Μέλος
Όνομα
paris
Μοτό
suzuki drz400s 2004
Και γω το ελπιζω γιατι δεν ειμαστε για τετοια.θα μπω και ebay να δω τι παιζει απο τιμές να ξερω...ευχαριστω.και οταν εχω νεα σας ενημερώνω ;)
 

drz400s

Μέλος
Όνομα
paris
Μοτό
suzuki drz400s 2004
Γεια σας και παλι.τα νεα ευχαριστα τελικα.θα χρειαστω τρομπα λαδιου μου ειπε αλλα οχι τοσο αμεσα.το έφταιξε το εκανε βόλτες και δεν εφτυσε λάδια και δουλευε μια χαρα.οποτε τώρα σε aftermarket τρομπα?
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Top Bottom