Suzuki V-Strom 800DE 2023

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Τις προβοσκιδες τις πουλάνε και σαν retrofit σε άλλα μηχανάκια και είναι απλά ένα έκτρωμα, βλέπε tracer κ.α

Αυτή η αντιγραφή σε πράγματα και καταστάσεις είναι μάστιγα, όλοι tdm με mivv χωρίς σιγαστήρα, smart με φιμε και ηχοσύστημα, vstroμια και βαραντέρια με 22 προβολακια, σημαιάκια κτλ

Έχει αδυναμία ο εγκέφαλος να δημιουργησει δικά του πρότυπα και αναπαράγει ότι μ@λακια βλέπει και γίνεται viral στους δρομους
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τις βάζουν και σε 1290 κρυβε λόγια


Για το ότι είναι 100% ίδιο με το χωμάτινο, χωρίς τα αυτοκόλλητα με την διχρωμία και το ένα είναι οκ αλλά το άλλο είναι χάλια, με κάνετε και απορώ
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Τις βάζουν και σε 1290 κρυβε λόγια


Για το ότι είναι 100% ίδιο με το χωμάτινο, χωρίς τα αυτοκόλλητα με την διχρωμία και το ένα είναι οκ αλλά το άλλο είναι χάλια, με κάνετε και απορώ
Τα ΚΤΜια εξαιρούνται τα κάναμε όλα ίσα κι όμοια?!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σε λίγο θα λέμε τι όμορφα που ήταν τα 790..:rolleyes:
Μην αγχώνεσαι. Ο σχεδιαστής της ΚΤΜ είναι αξεπέραστος. Εκεί που νομίζεις ότι τα έχεις δει όλα.... κάθε 4-5 χρόνια βρίσκει έναν τρόπο να μας εκπλήσσει (για να μη βαριόμαστε στα forum).


Για το ότι είναι 100% ίδιο με το χωμάτινο, χωρίς τα αυτοκόλλητα με την διχρωμία και το ένα είναι οκ αλλά το άλλο είναι χάλια, με κάνετε και απορώ
Αυτό! Θα έλεγα μάλιστα ότι μπορεί να παίρνει κάποιους πόντους λόγω απουσίας του πανάσχημου υποπλαισίου που έχει το DE για τη στήριξη της ποδιάς. Αντιθέτως αφαιρεί κάποιους πόντους η ασύμμετρα μεγάλη ζελατίνα που μπορεί όμως να είναι χρηστικά ωφέλιμη.


Δε μπορώ να καταλάβω πόσο μεγάλο είναι το κόστος ενός CC σε μηχανή που διαθέτει ήδη ηλεκτρόγκαζο. Θα το διαφοροποιούσε από ότι υπάρχει στη μεσαία κατηγορία -εκτός Tuareg- και κάτι θα τσίμπαγε παραπάνω.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ παντως το vstrom το ασφάλτινο το βρίσκω πολύ ωραία περίπτωση. Ουσιαστικά κινείται στα επίπεδα Triumph 800 με τον 19αρη. Πολύ σοβαρά all around μηχανακια για τον ασφάλτινο.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Εγώ παντως το vstrom το ασφάλτινο το βρίσκω πολύ ωραία περίπτωση. Ουσιαστικά κινείται στα επίπεδα Triumph 800 με τον 19αρη. Πολύ σοβαρά all around μηχανακια για τον ασφάλτινο.
ωραίο γούστο έχεις βρε... :UH::ha
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
ωραίο γούστο έχεις βρε... :UH::ha
Είπα ωραία περίπτωση, δεν είπα ωραίο μοτοσυκλέτα!!:roflmao:

Αν και προσωπικά άσχημη άσχημη δεν τη βρίσκω. Με μια εξατμισούλα σωστη, μια φυμε ζελατίνα μπροστά μια μια ωραία μαζεμένη μετταλική ποδιά μια χαρά θα δείξει και αυτό.

Σαν σύνολο όμως μοτοσυκλετας είναι πολύ δυνατό σε όλα.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Παιδιά δεν ξέρω αν το έχετε δει από κοντά!
Το DE που κυκλοφορεί δλδ.
Από τις φωτό κ εγώ έλεγα πως είναι άσχημο αλλά από κοντά είναι πολύ ωραίο!
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Παιδιά δεν ξέρω αν το έχετε δει από κοντά!
Το DE που κυκλοφορεί δλδ.
Από τις φωτό κ εγώ έλεγα πως είναι άσχημο αλλά από κοντά είναι πολύ ωραίο!
Πιο ομορφο από ότι στις φωτογραφίες σίγουρα, κατά πολύ. Όμορφο γενικά όμως μαλλον όχι. Κατά την προσωπική υποκειμενική μου άποψη πάντα
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Όμορφο ξεόμορφο, μια χαρά είναι, εξ άλλου οι μηχανές είναι σαν τις γυναίκες. Με το κατάλληλο μακιγιάζ και αξεσουάρ ομορφαίνουν!

Απο άποψη όμως ουσίας έχει πολύ και αυτό μετράει περισσότερο.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Βλέπω πίνακες πωλήσεων (τελευταία ενημέρωση ως Αύγουστο).

Με στεναχωρεί το ότι μια πολύ καλή μοτοσυκλέτα δεν είναι μέσα στα τσαρτς.

Για την εμφάνιση, αφού ΠΑΘΙΑΣΜΈΝΟ ΤΟ ΚΟΙΝΌ ζητούσε επαναφορά του παραδοσιακού dr big πολλά χρόνια τώρα, η Σουζούκι το έκανε. ΠΑΘΙΑΣΜΕΝΟ ΤΟ ΚΟΙΝΌ ότι είναι άσχημο το μηχανάκι. Ε. Και το big δεν έμεινε στην ιστορία για την ομορφιά του, για το μεγαλύτερο μονοκύλινδρο μοτέρ παραγωγής έμεινε. Το ήθελε ο κόσμος της περιπέτειας όμως.

Μετά την έλλειψη σε ζαναξακι, θα έχουμε έλλειψη σε ρισπερνταλάκι και αμπιλιφαϊακι για την σχιζοφρένεια του "παίρνω αυτό που ήθελα αλλά δεν το θέλω πια".


Και δεν το λέω για τα παιδιά που γράφουν ότι δεν τους αρέσει, δικαίωμα στο γούστο έχουμε όλοι. Γενικότερη παρατήρηση του τι διαβάζαμε στα φόρουμ/φόρα για χρόνια και τι μετά.


Ίδια περίπτωση το Τ7, "θέλουμε μηχανή χωρίς τεχνολογία που χαλάει" το βγάζει η Yamaha και "Ε τώρα γυμνό μηχανάκι μας ζητάνε να πάρουμε".


Μια μέρα στην ζωή του product manager με κάμερα να φτιάξουμε ριάλιτι, ποια Καρντάσιαν....
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Βλέπω πίνακες πωλήσεων (τελευταία ενημέρωση ως Αύγουστο).

Με στεναχωρεί το ότι μια πολύ καλή μοτοσυκλέτα δεν είναι μέσα στα τσαρτς.

Για την εμφάνιση, αφού ΠΑΘΙΑΣΜΈΝΟ ΤΟ ΚΟΙΝΌ ζητούσε επαναφορά του παραδοσιακού dr big πολλά χρόνια τώρα, η Σουζούκι το έκανε. ΠΑΘΙΑΣΜΕΝΟ ΤΟ ΚΟΙΝΌ ότι είναι άσχημο το μηχανάκι. Ε. Και το big δεν έμεινε στην ιστορία για την ομορφιά του, για το μεγαλύτερο μονοκύλινδρο μοτέρ παραγωγής έμεινε. Το ήθελε ο κόσμος της περιπέτειας όμως.

Μετά την έλλειψη σε ζαναξακι, θα έχουμε έλλειψη σε ρισπερνταλάκι και αμπιλιφαϊακι για την σχιζοφρένεια του "παίρνω αυτό που ήθελα αλλά δεν το θέλω πια".


Και δεν το λέω για τα παιδιά που γράφουν ότι δεν τους αρέσει, δικαίωμα στο γούστο έχουμε όλοι. Γενικότερη παρατήρηση του τι διαβάζαμε στα φόρουμ/φόρα για χρόνια και τι μετά.


Ίδια περίπτωση το Τ7, "θέλουμε μηχανή χωρίς τεχνολογία που χαλάει" το βγάζει η Yamaha και "Ε τώρα γυμνό μηχανάκι μας ζητάνε να πάρουμε".


Μια μέρα στην ζωή του product manager με κάμερα να φτιάξουμε ριάλιτι, ποια Καρντάσιαν....
Δεν το λέω υποτιμώντας το Transalp αλλά βλέποντας να πουλιόνται 10 φορές περισσότερα Transalp απο το Vstrom και Tuareg εε σε πιάνει μια αηδία. Ακόμα και εφάμιλλο να ήταν το Transalp θα περίμενες μια ισορροπία στις πωλήσεις πόσο μάλλον όταν είναι πιο ολοκληρωμένες μοτοσυκλέτες και οι 2 δεν βγάζει καμία λογική.

Μάλλον βγάζει. Honda όλο προσόντα. Αν κάποιος δεν επιλέξει πάντως το Vstrom λόγω ΄΄εμφάνισης΄΄ θα χάσει εγώ αυτό έχω να πω. Η μοτοσυκλέτα είναι η πιο ολοκληρωμένη της κατηγορίας.
 

NitroArgi

Μέλος
Όνομα
Αργύρης
Μοτό
1998 APRILIA RSV MILLE
KTM 890 ADVENTURE
HONDA MONKEY 125
Οι πωλήσεις δεν ειναι άσπρο ή μαύρο...ένα παράδειγμα μεταξύ Transalp και 800DE

Η Honda έχει στην Ελλάδα ένα δίκτυο 90 συνεργατών και η Suzuki λιγότερα από 10 μαγαζιά σε όλη την επικράτεια. Από 2 μηχανάκια να δώσει κάθε μαγαζί Honda ορίστε τα νούμερα.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχει εταιρείες με μικρότερο δίκτυο και πολλαπλάσιες πωλήσεις στην λίστα. Δεν πουλάς γιατί υπάρχει μαγαζί (σίγουρα παίζει ρόλο και το δίκτυο) αλλά πρέπει να θέλει ο πελάτης και το μηχανάκι. Ντουκάτι ας πούμε δεν θα αγόραζε κανείς, πόσα μαγαζιά έχει, πιο λίγα από την Σουζούκι. Προχτές που πήγα να ρωτήσω για την Άφρικα ήταν ένα μαγαζί ΤΙΓΚΑ στο σκούτερ, δύο τρανσαλπ, ένα σκράμπλερ μεταξύ άλλων 500, γενικά αναλογία μοτοσικλέτας με σκούτερ θλιβερή (και εννοείται καμία Άφρικα γιατί όταν σε ενδιαφέρει ένα μηχανάκι ο Μέρφι γελάει).

Πουλάει η Σουζούκι το 650 που και άσχημο είναι (ΟΚ, προσωπική γνώμη) συγκριτικά και "μιά εποχή πίσω" είναι στα ηλεκτρονικά του. Είναι πιο φτηνό θα μου πεις, αλλά η λίστα δείχνει ότι δεν πάει αναλογικά με την τιμή το νούμερο πωλήσεων.

Για εμένα το έβγαλε από την πιθανότητα αγοράς η έλλειψη cruise, το οποίο πολύς κόσμος έχει και δεν το χρησιμοποιεί οπότε δεν είναι λόγος αυτός γενικότερα, κάτι άλλο παίζει. Δεν το έχουν προμοτάρει σωστά;

Το καλό νέο είναι ότι δεν έχω μετοχές της Suzuki, την συμπαθώ γιατί ήταν το πρώτο μου μηχανάκι και γιατί τα rizla ήταν τα πιο "κουλ" χρώματα στους αγώνες, έχω σοβαρά κριτήρια το ξέρω.
 
Top Bottom