Suzuki V-Strom 800DE 2023

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το λυπηρό είναι ότι η Καβασάκι με τα προβλήματα με τις αντιπροσωπείες στη χώρα δεν πούλησε ούτε 100 τεμάχια...
Γενικά η KSR MOTORS πρέπει να είναι η πιο νωθρή και άβουλη αντιπροσωπεία που έχει περάσει δεκαετίες. Δε φαίνεται πουθενά,δε συμμετέχει πουθενά και έχει τη τύχη να εκπροσωπεί κάποιες πολύ δυνατές μάρκες και δεν κάνει τίποτα για αυτές.

Kawasaki. Από μόνη της ένα κεφάλαιο. Moto morini. Μια μάρκα με Κινέζικο χρήμα και Ιταλική κουλτούρα στον σχεδιασμό και τον εξοπλισμό. Brixton. Ιδιαίτερη μάρκα με κλασσικου σχεδιασμού μοτοσυκλέτες.

Να πουλάνε στην Ιταλία χιλιάδες xcape και εδώ μονοψήφιο αριθμό. Είναι στα όρια της παρανοιας. Δεν ξέρω αν δεν έχουν κεφαλαιοποίηση αρκετή για να χτίσουν δίκτυο και να διαφημιστουν αλλά πραγματικά χαντακωνουν δυνατές μάρκες. Και χωρίς αντιπροσωπεία με μια καλή παρουσία κανείς δεν ψωνίζει γιατί σου λέει το aftermarket είναι η μισή αγορά. Δεν σου εμπνέουν εμπιστοσύνη.

Έκθεση μοτοσυκλέτας. Απόντες. Adventure meeting bikeit απόντες. Δεν υπάρχουν πουθενά στο χάρτη.
 

NitroArgi

Μέλος
Όνομα
Αργύρης
Μοτό
1998 APRILIA RSV MILLE
KTM 890 ADVENTURE
HONDA MONKEY 125
Το σχόλιο μου αφορούσε συγκριτικά τα δύο μοντέλα που αναφέρθηκαν.
Η τιμή παίζει καθοριστικό ρόλο πλέον σε όλες τις κατηγορίες.
Ναι το 800DE έχει μέχρι στιγμής αποδόσει χαμηλότερα του αναμενόμενου αν και κατά τη γνώμη μου είναι η καλύτερη Ιαπωνέζικη επιλογή στην κατηγορία. Σε μια χρονική στιγμή που ο ανταγωνισμός είναι πιο υψηλός από κάθε άλλη φορά - ωραίες οι πωλήσεις του Tenere αλλά έπαιζε μόνο του - δεν φτάνει μια μοτοσυκλέτα να είναι απλά καλή.
Με την ανανεωμένη ομάδα στο τμήμα μοτοσυκλέτας της Suzuki θα δούμε περισσότερη εξωστρέφεια από την εταιρεία το επόμενο διάστημα που θα δέσει καλά με τα νέα μοντέλα που έρχονται (παρόλο που το best seller 650 θα μας χαιρετήσει).
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Βλέπω πίνακες πωλήσεων (τελευταία ενημέρωση ως Αύγουστο).

Με στεναχωρεί το ότι μια πολύ καλή μοτοσυκλέτα δεν είναι μέσα στα τσαρτς.

Για την εμφάνιση, αφού ΠΑΘΙΑΣΜΈΝΟ ΤΟ ΚΟΙΝΌ ζητούσε επαναφορά του παραδοσιακού dr big πολλά χρόνια τώρα, η Σουζούκι το έκανε. ΠΑΘΙΑΣΜΕΝΟ ΤΟ ΚΟΙΝΌ ότι είναι άσχημο το μηχανάκι. Ε. Και το big δεν έμεινε στην ιστορία για την ομορφιά του, για το μεγαλύτερο μονοκύλινδρο μοτέρ παραγωγής έμεινε. Το ήθελε ο κόσμος της περιπέτειας όμως.

Μετά την έλλειψη σε ζαναξακι, θα έχουμε έλλειψη σε ρισπερνταλάκι και αμπιλιφαϊακι για την σχιζοφρένεια του "παίρνω αυτό που ήθελα αλλά δεν το θέλω πια".


Και δεν το λέω για τα παιδιά που γράφουν ότι δεν τους αρέσει, δικαίωμα στο γούστο έχουμε όλοι. Γενικότερη παρατήρηση του τι διαβάζαμε στα φόρουμ/φόρα για χρόνια και τι μετά.


Ίδια περίπτωση το Τ7, "θέλουμε μηχανή χωρίς τεχνολογία που χαλάει" το βγάζει η Yamaha και "Ε τώρα γυμνό μηχανάκι μας ζητάνε να πάρουμε".


Μια μέρα στην ζωή του product manager με κάμερα να φτιάξουμε ριάλιτι, ποια Καρντάσιαν....

Μιλάς για το αγοραστικό κοινό της χώρας που αφού βρίζει, Καραμανλήδες, Μητσοτάκηδες, Μπέους, Αγοραστούς, κλπ, μετά τους εκλεγεί με τα τσαρούχια.

Γιατι να ενεργεί διαφορετικά, και στις αγορές του?
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μακάρι Αργύρη γιατί αξίζει κάτι παραπάνω από αυτό.

Χρήστο για το πρώτο δεν ξέρω να σου πω, αλλά τα λεφτά του κανείς δεν τα έχει για πέταμα (νομίζω δηλαδή). Δεν καταλαβαίνω γιατί να θέλεις να πάρεις "χειρότερο" μηχανάκι στα ίδια χρήματα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Δεν καταλαβαίνω γιατί να θέλεις να πάρεις "χειρότερο" μηχανάκι στα ίδια χρήματα.
Ένας λόγος, μιλώντας πάντα για εμένα, είναι το "γιατί αυτό μου αρέσει περισσότερο "!!!
Είναι ο νούμερο ένα παράγοντας για την αγορά μιας μοτοσυκλέτας!
Τα υπόλοιπα (τεχνικά χαρακτηριστικά, εξοπλισμό κτλ) τα βάζω πάντα σε δεύτερη μοίρα. Πολύ δεύτερη όμως!!!!!
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Ένας λόγος, μιλώντας πάντα για εμένα, είναι το "γιατί αυτό μου αρέσει περισσότερο "!!!
Είναι ο νούμερο ένα παράγοντας για την αγορά μιας μοτοσυκλέτας!
Τα υπόλοιπα (τεχνικά χαρακτηριστικά, εξοπλισμό κτλ) τα βάζω πάντα σε δεύτερη μοίρα. Πολύ δεύτερη όμως!!!!!
Συναίσθημα λεγεται
Κι εγώ έτσι ψωνιζω
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Μακάρι Αργύρη γιατί αξίζει κάτι παραπάνω από αυτό.

Χρήστο για το πρώτο δεν ξέρω να σου πω, αλλά τα λεφτά του κανείς δεν τα έχει για πέταμα (νομίζω δηλαδή). Δεν καταλαβαίνω γιατί να θέλεις να πάρεις "χειρότερο" μηχανάκι στα ίδια χρήματα.


Όταν η Συνήθεια και το φαίνεσθαι, και όχι η ουσία και τα αποτελέσματα, είναι τα βασικά κριτήρια, της πλειοψηφίας, για την επιλογή των διαχειριστων της χώρας τους και της καθημερινότητας τους, (που πίστεψε με, μας στοιχίζει πολύ περισσότερο από το αν θα πάρεις Transalp, V-Strom. tuareg, η 890) τότε και πάλι θα πω τα ίδια.

Γιατι να κάτσουν να αναλύσουν ποιο μηχανάκι έχει την ουσία και όχι το φαίνεσθαι, όταν δεν ασχολούνται να το κάνουν για πιο σημαντικά πράγματα ??

Δεν μπαίνουν καν στον κόπο λοιπον.

Πάνε όπου ξέρουν από πάντα, μπαίνουν σε έναν διαρκή ατέρμονα κύκλο, κάνοντας, ψηφίζοντας, και βέβαια ψωνίζοντας, ότι τους λέει η δύναμη της συνήθειας και της γνώμης των πολλών που όμως τελικά είναι σαν κι αυτούς.

(δηλαδή κυρίως άσχετοι που κοιτάει ο ένας τον άλλον για να μην χρειαστεί να σκεφτούν μόνοι τους)

Πιο απλά κατά την ταπεινή μου άποψη, οι πλειοψηφία είναι κυρίως πρόβατα, αρκετές φορές απλά ηλίθιοι, και πολλες φορές και τα δύο μαζί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giwrgosv

Μέλος
Όνομα
Giwrgos
Μοτό
Tiger 800 xc
Δλδ επειδή ο κόσμος δεν ψωνίζει αυτό το έκτρωμα με τα χρώματα τσίρκο και σαν πλαστικούρα που είναι, σημαίνει ότι είναι χαζός; εκτός από όλα τα άλλα θες να τη χαζεύεις και λίγο τη μοτοσυκλέτα σου.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
.Σίγουρα θέλεις και να βλέπεται η μηχανή, αλλά η ομορφιά είναι κάτι υποκειμενικό.
Περί ορέξεως...
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Εγώ έχω μια πιο ντεμί προσέγγιση όσον αφορά τη ζυγαριά εμφάνιση και βολεμα.
Αρχικά ναι,όταν θέλω να πάρω μηχανάκι θα κοιτάω αυτά που μου αρέσουν,και μέσα από αυτά θα κοιτάξω πιο θα μου κάνει σαν χρήση, χαρακτηριστικά κλπ.
Έχω πάρει μηχανάκι που ήταν στα μάτια μου μουν@ρ@ , καθόμουν και την χαζευα, όμως δεν με βόλεψε ποτέ.
Το κράτησα 9 μήνες και το έδωσα.
Ήταν το Fazer 8.
Μετά πηρα το στρώμ για πρακτικούς και οικονομοτεχνικους λόγους.
Από εμφάνιση ήταν οκ,δεν το έβλεπα χάλια,δεν τρελενομουν κιόλας.
Ήταν το μηχανάκι που ευχαριστήθηκα πιο πολύ από όλα.
Το στρώμ το 800 ,όπως ειπώθηκε από πολλούς,στις φωτό χάνει πολύ.
Είναι πολύ πιο όμορφο από κοντά.
Και όταν το καβαλάς ειναι ακόμα πιο όμορφο.
:D
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Και δεν είναι καθόλου πλαστικούρα επίσης!
Δείχνει ποιοτικότατο! (Γιατί αν είναι θα δείξει ο χρόνος)
Πιο ποιοτικό από το Τ7 σίγουρα στα πλαστικά του!
Και ξαναματαεπαναλαμβανω πως από κοντά είναι πολύ πιο όμορφο σε σχέση με τα βίντεο κ τις φωτό.
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Παιδιά δεν ξέρω αν το έχετε δει από κοντά!
Το DE που κυκλοφορεί δλδ.
Από τις φωτό κ εγώ έλεγα πως είναι άσχημο αλλά από κοντά είναι πολύ ωραίο!
Μόλις το είδα σε ένα βενζινάδικο στην Ηλία Ηλιού.. πραγματικά οι φωτογραφίες το αδικούν..δεν είναι τόσο μακρύ όσο φαίνεται ούτε τόσο "μπουγιο"
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Πιο απλά κατά την ταπεινή μου άποψη, οι πλειοψηφία είναι κυρίως πρόβατα, αρκετές φορές απλά ηλίθιοι, και πολλες φορές και τα δύο μαζί.

Ένας εσύ ρε φίλε κι ένας ο Ιησούς Χριστός στην ταπεινοφροσύνη
:pointu:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και δεν είναι καθόλου πλαστικούρα επίσης!
Δείχνει ποιοτικότατο! (Γιατί αν είναι θα δείξει ο χρόνος)
Πιο ποιοτικό από το Τ7 σίγουρα στα πλαστικά του!
Και ξαναματαεπαναλαμβανω πως από κοντά είναι πολύ πιο όμορφο σε σχέση με τα βίντεο κ τις φωτό.
Αν ήταν εύκολο περικαλω, η λέξη όμορφο σε αυτό το νήμα να μην επαναληφθεί
Ευχαριστώ
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Ένας εσύ ρε φίλε κι ένας ο Ιησούς Χριστός στην ταπεινοφροσύνη
:pointu:
Ταπεινή είναι η άποψη που δεν μπορεί να αλλάξει λάθος καταστάσεις.

Ε, η δική μου δεν μπορεί.

Οσο για τον Ιησού θα κοπεί το γέλιο σε πολλούς άμα πω την ταπεινή μου άποψη και για αυτόν.

Πολλούς που τον επικαλούνται, όχι βέβαια για να τον μιμηθούν οι ίδιοι, (θεός φυλάξει) αλλά για να πουνε σε άλλους να τον μιμηθούν αυτοί.
 
Top Bottom