Suzuki V-Strom 800DE 2023

Trexantiri

Μέλος
Όνομα
Minas
Μοτό
V-Strom 800 DE
Όντως πολύ καλό μηχανάκι. Τα κάνει όλα και μάλιστα με πολύ καλό βαθμό . Θες χώμα ? πάει με τα κατάλληλα λάστιχα . Θες ταξίδι? Πάει, με φοβερή ποιότητα κύλισης. Θες επαρχιακό να στρίψεις? Πάει ,με τρομερές επιδόσεις. Θες μετακίνηση μέσα στην πόλη? Πάει με μεγάλη ευκολία. Και σε όλες τις περιπτώσεις με το χαμόγελο στα χείλη. Είναι μια μηχανή που θες να την οδηγείς... Για εμένα είναι μια μηχανή "ελβετικός σουγιάς".
Όπως ακριβώς τα είπες! Απορώ που δεν το βλέπω στον δρόμο φουλ! Εχθές σκέψου ειδα πρωτη φορα ένα άλλο στρώμα εκτός του δικού μου!
 

dinie

Μέλος
Όνομα
DINOS STAMATAKIS
Μοτό
CRF 300 RALLY / VSTROM 800 DE
Όπως ακριβώς τα είπες! Απορώ που δεν το βλέπω στον δρόμο φουλ! Εχθές σκέψου ειδα πρωτη φορα ένα άλλο στρώμα εκτός του δικού μου!
Έλα ντε. Βασικά δεν πουλάει στην Ελλάδα. Εχει πολύ λίγες πωλήσεις. Στην υπόλοιπη Ευρώπη πουλάει μια χαρά.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ πάλι πιστεύω πως για δεδομένα Ελλάδος μια χαρά πουλάει. Δεν σαρώνει αλλά πάει αρκετά καλά. Επίσης.... ας περιμένουμε και την "απλή έκδοση" η οποία ουσιαστικά είναι το πραγματικό κοινό των V-Strom παραδοσιακά.
Εγώ έχω την αίσθηση ότι τους τελευταίους 3 μήνες έχω δει περισσότερα 800DE από ότι Aprilia Tuareg 660 που προϋπάρχει σχεδόν 2 χρόνια. Για να μην πω ότι στην Αθήνα έχω δει περισσότερα και από 790/890 (το τελευταίο τρίμηνο πάντα). Και πιστεύω ότι σταδιακά θα πουλήσει κι άλλο.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στεφ όταν λες "πάει καλά" τι εννοείς γιατί τα νούμερα ήταν για κλάματα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στεφ όταν λες "πάει καλά" τι εννοείς γιατί τα νούμερα ήταν για κλάματα.
Γιάννη το μηχανάκι άρχισε να πουλιέται τυπικά τον Ιούνιο. Οι πωλήσεις πρώτου τριμήνου/τετραμήνου έχουν πολλές επισφάλειες. Αν και οι δυο τελευταίοι μήνες κάθε χρόνου φρενάρουν λίγο τις πωλήσεις για να μη φορτωθεί μια μοτοσυκλέτα όλη τη χρονιά, παρά ταύτα τα νούμερα που θα δω ως πωλήσεις κλείσιμο του 2023 -τον Ιανουάριο του 2024- τα θεωρώ πιο έγκυρα για συγκρίσεις. Να θυμίσω πως και το Tenere 700 στο πρώτο εξάμηνο της ζωής του στη χώρα είχε χαμηλές πωλήσεις και μετά εκτοξεύτηκε.

Δεν περιμένω άμεσα την επιτυχία των Τ700 & ΤΑ750, αλλά σίγουρα θα έχει καλές πωλήσεις στο μέλλον, όταν θα φύγουν από τη μέση τα 650άρια της SUZUKI και έρθει και η έκδοση SE για το 800άρι.

Όπως έγραψα, έχω δει κάμποσα στο κέντρο της Αθήνας να κυκλοφορούν το τελευταίο τρίμηνο (ΣΕΠΤ-ΟΚΤ-ΝΟΕ) και μάλλον περισσότερα από Tuareg και 790 ADV παρά το γεγονός ότι τα 790 φανήκαν στον πίνακα με τις πωλήσεις μέχρι τον ΟΚΤ '23 ενώ το V-Strom 800 DE όχι! Όμως τρέχει παράλληλα και το V-Strom 650/650XT που κόβει λίγο.
Θα ήθελα να δω τα πραγματικά νούμερα στο κλείσιμο του έτους καθώς πιστεύω πως εκεί θα δούμε κάποιες διορθώσεις.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ρε μανμου για να μην πετάμε πυροτεχνήματα.

Το τενερέ στην αρχή της ζωής του ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΤΗΝ ΖΗΤΗΣΗ, μετά έστρωσε και... ναι έγραψε.

Όταν βλέπεις νούμερα καλοκαιριού με το οξαποδώ750 ψηλά στο τοπ κάτι και το 800 να σέρνεται "μόνο τα τεστ ράιντ", δεν είναι καλό σημάδι παρά το ότι είναι καλή μοτοσικλέτα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Το τενερέ στην αρχή της ζωής του ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΤΗΝ ΖΗΤΗΣΗ, μετά έστρωσε και... ναι έγραψε.
Επέτρεψε μου να ξέρω "από μέσα" και με κάπως απόλυτο τρόπο ότι τα πράγματα δεν ήταν έτσι. Είχαν κάνει πολλοί dealers προπαραγγελίες από αυτά με την έκπτωση των 500 ευρώ τα οποία τους έμειναν αμανάτι για πάνω από 6 μήνες και ήταν και πληρωμένα από τη στιγμή που ήρθαν. Αναφέρεσαι μάλλον σε χρονική περίοδο λίγο αργότερα.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν ξέρω από μέσα τι παίχτηκε όντως γιατί δεν έχω εμμονή με το τοπ οτιδήποτε, διάβαζα τα απεγνωσμένα μηνύματα στο advrider "που έχει ένα να πάω να πάρω" και μπορεί στην χώρα μας να μην το έπαιρνε κανείς γιατί η Γιαμάχα είναι μικρή εταιρεία και την φοβάται ο κόσμος, λογικό. Με εκπλήσσει και δεν αμφισβητώ (άσε που βαριέμαι φρικτά να ψάξω πίνακες γιατί "πίτα που δεν τρως").

Περιέργως πως, για το ΤΑ δεν είχε "δισταγμό" η αγορά, όρμησαν τα στίφη των φανατικών με το που ήρθε. Μπορεί να ήταν το επιθετικό μάρκετινγκ του Μίστα Μίστα και του φίλου του με τα βίντεο δοκιμών "directed by Martin Skortsareze".

Και μιά που τελευταίο τοπ ήταν μέχρι και τον Σεπτέμβριο (με το ΤΑ750 πιο ψηλά από το VS650 το οποίο είχε έξι μήνες παραπάνω διάθεση και το 800 να λείπει)... Μήπως έχουμε έστω μηνιαίο στιγμιότυπο Οκτωβρίου; edit, το βρήκα και δεν έχει το 800 μέσα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Συζήτηση που γινόταν τότε που το Tenere 700 πουλιόταν περίπου 2 μήνες αφού είχαν έρθει και οι προπαραγγελίες (τέλη Νοεμβρίου 2019).

Συγνώμη.... Αλλα το Τ700 νομίζω έπρεπε να είχε πωλήσεις.
Πολύ προμο από την Γιαμαχα και από τον τύπο και δεν νομίζω να περίμεναν αυτό το νούμερο.
Μακάρι να ανέβουν σε πωλήσεις, γιατι είδα 2 - 3 στο δρόμο και πολύ με άρεσε.
Είναι σωστό αυτό που λες. Οι πωλήσεις δεν είναι οι προσδοκώμενες. Έχουν πουληθεί τα μισά από τις ιντερνετικές προπαραγγελίες γιατί τα υπόλοιπα μισά τα είχαν "αγοράσει" οι dealers.
Το στοίχημα και το ποια είναι η πραγματική του θέση στην αγορά θα φανεί το 2020. Έχω ξαναγράψει, καλό το promotion για κάποιους λίγους "ειδικούς" πελάτες, κακό για τις πωλήσεις της Yamaha (απομάκρυνε το Τ700 από το ευρύ κοινό).
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Συζήτηση που γινόταν τότε που το Tenere 700 πουλιόταν περίπου 2 μήνες αφού είχαν έρθει και οι προπαραγγελίες (τέλη Νοεμβρίου 2019).
Σήμερα μιλάμε σε άλλη βάση βέβαια.
Το τενερε έπαιξε μόνο του και κέρδισε.
Η κατηγορία του στρομ, έχει γεμίσει μοντέλα και ανταγωνισμό.
Το τίμιο ξύλο πάει σφαιρα
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
To μηχανάκι είναι ότι περίμενα στην άσφαλτο και πολύ καλύτερο από τις προσδοκίες μου στο χώμα.

Έχω σχεδόν 5000χλμ, τώρα και όντας κάτοχος τενερε 700για σχεδόν τέσσερα χρόνια πριν το Στρομ, λέω μετά λόγου γνώσεως ότι το μηχανάκι είναι εφάμιλλο η καλύτερο στο χώμα, για τον δρόμο βέβαια ούτε συζήτηση.


Το γεγονός ότι έχει πουλήσει μέχρι και τον Οκτώβριο μόλις 53 κομμάτια, όταν πχ. το Transalp κοντεύει τα 300, για μένα είναι περίπου ο ίδιος λόγος που επανεκλεγονται Μπέοι με 60% σ αυτήν την χώρα, και έχει να κάνει με την κριτική σκέψη του μέσου Ελληνα, που ψωνίζει όπως ψηφίζει.


Δεν είναι τυχαίο που πουλάει σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη.


Δεν είναι τυχαίο ότι κέρδισε το ετήσιο Alpinemeister του γερμανικού, Motorad.


Ούτε είναι τυχαίο οτι το περιοδικό ΜΌΤΟ μέσω του Θάνου Φελουκα είπε ξεκάθαρα ότι είναι η καλύτερη ανάμεσα στις Ιαπωνικές της κατηγορίας.


2000 χλμ Διακοπές στην Κρήτη δικάβαλο, check.
Χώμα με ρυθμό και αίσθηση ασφαλείας που δεν δικαιολογείται από τις προδιαγραφές στα χαρτιά, check,

Στρίψιμο σε στροφιλικι με ρυθμούς Ασφάλτινης μότο, check,
Αξιοπιστία τουβλου, check.

Για μένα σ αυτήν την κατηγορία τιμής, εκτός ίσως από το made in China 790, δεν έχει αντιπαλο
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
To μηχανάκι είναι ότι περίμενα στην άσφαλτο και πολύ καλύτερο από τις προσδοκίες μου στο χώμα.

Έχω σχεδόν 5000χλμ, τώρα και όντας κάτοχος τενερε 700για σχεδόν τέσσερα χρόνια πριν το Στρομ, λέω μετά λόγου γνώσεως ότι το μηχανάκι είναι εφάμιλλο η καλύτερο στο χώμα, για τον δρόμο βέβαια ούτε συζήτηση.


Το γεγονός ότι έχει πουλήσει μέχρι και τον Οκτώβριο μόλις 53 κομμάτια, όταν πχ. το Transalp κοντεύει τα 300, για μένα είναι περίπου ο ίδιος λόγος που επανεκλεγονται Μπέοι με 60% σ αυτήν την χώρα, και έχει να κάνει με την κριτική σκέψη του μέσου Ελληνα, που ψωνίζει όπως ψηφίζει.


Δεν είναι τυχαίο που πουλάει σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη.


Δεν είναι τυχαίο ότι κέρδισε το ετήσιο Alpinemeister του γερμανικού, Motorad.


Ούτε είναι τυχαίο οτι το περιοδικό ΜΌΤΟ μέσω του Θάνου Φελουκα είπε ξεκάθαρα ότι είναι η καλύτερη ανάμεσα στις Ιαπωνικές της κατηγορίας.


2000 χλμ Διακοπές στην Κρήτη δικάβαλο, check.
Χώμα με ρυθμό και αίσθηση ασφαλείας που δεν δικαιολογείται από τις προδιαγραφές στα χαρτιά, check,

Στρίψιμο σε στροφιλικι με ρυθμούς Ασφάλτινης μότο, check,
Αξιοπιστία τουβλου, check.

Για μένα σ αυτήν την κατηγορία τιμής, εκτός ίσως από το made in China 790, δεν έχει αντιπαλο
Από ότι βλέπω Χρήστο εσύ και κάποια άλλα παιδιά τον βρήκατε τον "Μονόκερο σας", τουλάχιστον για αυτό το διάστημα.
:friendship::friendship::friendship:
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Από ότι βλέπω Χρήστο εσύ και κάποια άλλα παιδιά τον βρήκατε τον "Μονόκερο σας", τουλάχιστον για αυτό το διάστημα.
:friendship::friendship::friendship:
Ο μονοκερος είναι μυθικό πλάσμα όπως είναι και η μία μοτοσυκλέτα που τα κάνει όλα τέλεια.

Το θέμα είναι ότι ακόμα και δέκα-όσες, μοτοσυκλέτες να έχεις στο γκαράζ, όταν βγεις για κάτι παραπάνω από μια συγκεκριμένη χρήση λίγης ώρας, πχ ένα ταξιδάκι σαββατοκύριακου, μόνο μια μπορείς να πάρεις μαζί έτσι κι αλλιώς.

Και για μένα αυτή είναι η χρυσή τομή αυτή την στιγμή.

Για πολύ κόσμο που πχ δεν πατάει χώμα θα είναι κάτι άλλο ενώ εγώ μπορεί να δω αυτόν τον χωματόδρομο που δεν είχα στο πρόγραμμα και να μου έρθει να τον εξερευνήσω, , ή για κάποιον που δεν ανεβάζει ποτέ συνεπιβάτη κάτι άλλο, ενώ εγώ παίρνω και το καλύτερο μισό μου (δεν μπαίνει ποτέ στο φόρουμ αλλά καλού κακού το γράφω εγω) μαζί μερικές φορές.

Όπως είπες για τώρα εδώ είμαι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

YANNIS EFTHIMIOU

Μέλος
Όνομα
YANNIS
Μοτό
Suzuki VStrom 800 DE
Το τσίμπησα και γω το μηχανάκι, πολύ καλύτερο των προσδοκιών, μοτέρ υπέροχο, δεν υστερεί πουθενά, αναρτήσεις όπως μου αρέσουν (σούπα), μου θύμισε λίγο το Africa 1100, στην εθνική σταθερότατο, το μοτέρ στις 5000 συντονιζει και θέλει να είσαι στις 6000 αν είσαι περίεργος, φώτα χάλια, ίσως με ρύθμιση κάτι να γίνει αλλά είναι πολυ δύσκολη εκει που έβαλαν τις βίδες ρύθμισης, η μεγάλη σκάλα φωτιζει ένα μικρό τετραγωνακι καπου στη μικρή άρκτο, καταναλωση στα 150 εθνική στα 7lt, στον χαλαρό επαρχιακό στα 4,5-5, απολαυστικό στο χώμα, ποιότητα κατασκευής σε άλλο επίπεδο, στα στροφιλίκια μου θύμισε αλλά μηχανάκια με πολύ πιο γρήγορη γεωμετρια, φρένα τόσο όσο, δεν τρομάζουν, ότι πρέπει για χώμα, η ζελατινα μέχρι τα 120 ειναι πολυ καλή, μετά δεν έχεις ζελατίνα..πραγματικά χαίρεσαι να το οδηγεις..αν δεν εμφανίζει και τα προβληματάκια της Τρίτης και Τετάρτης, αφού εδώ στο χωριό δεν υπάρχουν κοντά αντιπροσωπίες, τοτε ίσως βρηκα κάτι που θα κρατήσω πάνω απο 1,5 χρόνο..
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Το τσίμπησα και γω το μηχανάκι, πολύ καλύτερο των προσδοκιών, μοτέρ υπέροχο, δεν υστερεί πουθενά, αναρτήσεις όπως μου αρέσουν (σούπα), μου θύμισε λίγο το Africa 1100, στην εθνική σταθερότατο, το μοτέρ στις 5000 συντονιζει και θέλει να είσαι στις 6000 αν είσαι περίεργος, φώτα χάλια, ίσως με ρύθμιση κάτι να γίνει αλλά είναι πολυ δύσκολη εκει που έβαλαν τις βίδες ρύθμισης, η μεγάλη σκάλα φωτιζει ένα μικρό τετραγωνακι καπου στη μικρή άρκτο, καταναλωση στα 150 εθνική στα 7lt, στον χαλαρό επαρχιακό στα 4,5-5, απολαυστικό στο χώμα, ποιότητα κατασκευής σε άλλο επίπεδο, στα στροφιλίκια μου θύμισε αλλά μηχανάκια με πολύ πιο γρήγορη γεωμετρια, φρένα τόσο όσο, δεν τρομάζουν, ότι πρέπει για χώμα, η ζελατινα μέχρι τα 120 ειναι πολυ καλή, μετά δεν έχεις ζελατίνα..πραγματικά χαίρεσαι να το οδηγεις..αν δεν εμφανίζει και τα προβληματάκια της Τρίτης και Τετάρτης, αφού εδώ στο χωριό δεν υπάρχουν κοντά αντιπροσωπίες, τοτε ίσως βρηκα κάτι που θα κρατήσω πάνω απο 1,5 χρόνο..
Καλές βόλτες με τη σουζουκαρα μωρή μουλωχτη!!!

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Επειδή το ξαναείδα πρόσφατα και το γκρι πολύ μου αρέσει (το κορίτσι δεν θα αντέξει δεύτερο λάθος μηχανάκι, οπότε για την ώρα όχι) και επειδή τα λέει ωραία ο Πιβι.



 
Top Bottom