Tuareg-660

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
Οι σέλες είναι πολύ προσωπική υπόθεση. Υπάρχουν σέλες που κουράζουν στα 30 λεπτά αλλά στις 3 ώρες γίνονται καλύτερες από άλλες που είναι υπεραναπαυτικές στις σύντομες διαδρομές. Το customizing.... αυτό και αν είναι λαχείο. Τα αφρώδη υλικά των εργοστασίων είναι σαφώς καλύτερα από αυτά των μεταποιητών. Στους δεύτερους ελπίζεις να είσαι τυχερός και να σου βγει η "ανατομικότητα", γιατί το αφρώδες όποιας πυκνότητας και να είναι μετά από ένα διάστημα...

Οπότε κάθε φορά που μας ενοχλεί μια σέλα το μόνο που μπορούμε να μας ευχηθούμε είναι καλή μας τύχη με τους πειραματισμούς που θα ακολουθήσουν.
Για τις μόνες σέλες που μπορείς σε τέτοιες μοτοσυκλέτες να αισθανθείς μια σχετική ασφάλεια ως προς την επιτυχία του εγχειρήματος είναι με τις σέλες της seat concept, που επιδιώκουν και την καλή ανατομία και το υλικό τους είναι ψημένο αφρώδες όπως των εργοστασίων αλλά.... θα πλερώσεις.
Υπάρχει τουλάχιστον ένας μεταποιητής στην Αττική που χρησιμοποιεί άριστα υλικά καλύτερα από τα περισσότερα εργοστάσια. Και η δουλειά του είναι πάντα μοναδική.
Δεν είναι ο φτηνότερος αλλά κατ' εμέ είναι ο καλύτερος.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Υπάρχει τουλάχιστον ένας μεταποιητής στην Αττική που χρησιμοποιεί άριστα υλικά καλύτερα από τα περισσότερα εργοστάσια. Και η δουλειά του είναι πάντα μοναδική.
Δεν είναι ο φτηνότερος αλλά κατ' εμέ είναι ο καλύτερος.
Ελπίζω να μην εννοείς τον moto-k. Όχι γιατι δεν είναι καλός αλλά γιατί το αφρώδες είναι αυτό που χρησιμοποιούν όλοι. Κι επειδή ο πατέρας μου ήταν ταπετσέρης ξέρω πως κανεις (στην Ελλάδα τουλάχιστον) δεν μπορεί να έχει το υλικό των εργοστασίων, πόσο μάλλον επεξεργασμένο με αυτόν τον τρόπο.

Αν υπάρχει κάποιος ας το μάθουμε, η πληροφορία είναι καλό πράγμα να διαδίδεται.

Η εξωτερική ταπετσαρία είναι άλλο πράγμα, εκεί υπάρχει πρόσβαση σε καλά υλικά.
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
Ελπίζω να μην εννοείς τον moto-k. Όχι γιατι δεν είναι καλός αλλά γιατί το αφρώδες είναι αυτό που χρησιμοποιούν όλοι. Κι επειδή ο πατέρας μου ήταν ταπετσέρης ξέρω πως κανεις (στην Ελλάδα τουλάχιστον) δεν μπορεί να έχει το υλικό των εργοστασίων, πόσο μάλλον επεξεργασμένο με αυτόν τον τρόπο.

Αν υπάρχει κάποιος ας το μάθουμε, η πληροφορία είναι καλό πράγμα να διαδίδεται.

Η εξωτερική ταπετσαρία είναι άλλο πράγμα, εκεί υπάρχει πρόσβαση σε καλά υλικά.
Γιάννης Κακουλίδης στην Αμφιθέας. Δεν έχει online presence, έχει physical όμως και τα αποτελέσματα μιλάνε από μόνα τους.
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Γιάννης Κακουλίδης στην Αμφιθέας. Δεν έχει online presence, έχει physical όμως και τα αποτελέσματα μιλάνε από μόνα τους.
+1, εξαιρετικός τεχνίτης και άνθρωπος. Έχω κάνει 2 σέλες εκει με εκπληκτικα αποτελέσματα. Την 2η φορά μάλιστα με είχε στο περίμενε για αρκετό καιρό γιατί δεν είχε υλικά που να τον ικανοποιούσε η ποιότητα και δεν ήθελε να μου βάλει απο αυτά που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι. Αυτό και μόνο λέει πολλά νομίζω.
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
+1, εξαιρετικός τεχνίτης και άνθρωπος. Έχω κάνει 2 σέλες εκει με εκπληκτικα αποτελέσματα. Την 2η φορά μάλιστα με είχε στο περίμενε για αρκετό καιρό γιατί δεν είχε υλικά που να τον ικανοποιούσε η ποιότητα και δεν ήθελε να μου βάλει απο αυτά που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι. Αυτό και μόνο λέει πολλά νομίζω.
Τα ίδια και σε μένα. Περιμέναμε 3 μήνες για να βρεθεί το σωστό υλικό για τις περίεργες ανάγκες και απαιτήσεις μου.
Περάσαμε μια ολόκληρη Κυριακή στο μαγαζί έπειτα για να φτιαχτεί η σέλα. Από νωρίς πρωί ως μεσάνυχτα!
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Εγώ έχω την κομφορτ στο τουαρεγκ . Πριν μια βδομάδα κάναμε 450χλμ σερί εθνική με μια στάση 10-15 λεπτά δεν πιάστηκα καθόλου από σέλα .
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ελπίζω να μην εννοείς τον moto-k. Όχι γιατι δεν είναι καλός αλλά γιατί το αφρώδες είναι αυτό που χρησιμοποιούν όλοι. Κι επειδή ο πατέρας μου ήταν ταπετσέρης ξέρω πως κανεις (στην Ελλάδα τουλάχιστον) δεν μπορεί να έχει το υλικό των εργοστασίων, πόσο μάλλον επεξεργασμένο με αυτόν τον τρόπο.

Αν υπάρχει κάποιος ας το μάθουμε, η πληροφορία είναι καλό πράγμα να διαδίδεται.

Η εξωτερική ταπετσαρία είναι άλλο πράγμα, εκεί υπάρχει πρόσβαση σε καλά υλικά.
Όπως σωστά λες, η σέλα είναι και προσωπική υπόθεση

Εγώ είμαι ευχαριστημένος από το ΜΟτοΚ, το υλικό που χρησιμοποιεί δεν είναι κλασσικά σφουγγάρια και κόψε-τρύψε όπως σε άλλους σελάδες που έχω επισκεφτεί. Σίγουρα δεν είναι όμως και το υλικό που βλέπουμε στις ΟΕΜ σέλες.

Ευτυχώς, οι σέλες powerparts της KTM είναι εξαιρετικές και δεν έχω χρειαστεί τις υπηρεσίες τους, θα έχω όμως στα υπόψιν και τον επαγγελματία που αναφέρθηκε μιας και είναι και δίπλα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Όπως σωστά λες, η σέλα είναι και προσωπική υπόθεση

Εγώ είμαι ευχαριστημένος από το ΜΟτοΚ, το υλικό που χρησιμοποιεί δεν είναι κλασσικά σφουγγάρια και κόψε-τρύψε όπως σε άλλους σελάδες που έχω επισκεφτεί. Σίγουρα δεν είναι όμως και το υλικό που βλέπουμε στις ΟΕΜ σέλες.

Ευτυχώς, οι σέλες powerparts της KTM είναι εξαιρετικές και δεν έχω χρειαστεί τις υπηρεσίες τους, θα έχω όμως στα υπόψιν και τον επαγγελματία που αναφέρθηκε μιας και είναι και δίπλα.
Γιώργο, έχω σέλα διαμορφωμένη και ντυμένη από το motoK. Όπως ήδη σημείωσα δεν αμφισβητώ την ποιότητα της εργασίας τους. Τα υλικά όμως -και στο υπογράφω 100%- είναι τα ίδια που χρησιμοποιούν όλοι. Και αυτά έχουν διαβαθμίσεις πυκνότητας αναλόγως επιλογής. Επίσης είναι και κόψε/τρίψε με το μαχαιράκι όπως κάνουν όλοι. Δε πιστεύω να νομίζεις πως τα κόβουν με λέιζερ.



Ευχαριστημένος είμαι αλλά δεν μπορούν -δυστυχώς- να συγκριθούν με την seat concept που είναι σε άλλο επίπεδο παντού.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
+1, εξαιρετικός τεχνίτης και άνθρωπος. Έχω κάνει 2 σέλες εκει με εκπληκτικα αποτελέσματα. Την 2η φορά μάλιστα με είχε στο περίμενε για αρκετό καιρό γιατί δεν είχε υλικά που να τον ικανοποιούσε η ποιότητα και δεν ήθελε να μου βάλει απο αυτά που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι. Αυτό και μόνο λέει πολλά νομίζω.
Είναι μακράν ο καλύτερος!
Απίστευτος μάστορας και μερακλής!
Μέχρι κ σειριακό αριθμό βάζει στις σέλες που φτιάχνει. Έχω να πάω χρόνια απλά και μόνο γιατί η δουλειά του είναι high-end!
Φοβερός άνθρωπος επίσης!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Είναι μακράν ο καλύτερος!
Απίστευτος μάστορας και μερακλής!
Μέχρι κ σειριακό αριθμό βάζει στις σέλες που φτιάχνει. Έχω να πάω χρόνια απλά και μόνο γιατί η δουλειά του είναι high-end!
Φοβερός άνθρωπος επίσης!!!
Με τον Γιάννη ήμασταν στο ίδιο σχολείο και το μαγαζί το έχει ;πο την δεκαετία του 80.
Αρρωστακι με την δουλειά του πραγματικά....έχω να περάσω πολλά χρόνια από το μαγαζί και με την πρώτη ευκαιρία θα πάω
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Με τον Γιάννη ήμασταν στο ίδιο σχολείο και το μαγαζί το έχει ;πο την δεκαετία του 80.
Αρρωστακι με την δουλειά του πραγματικά....έχω να περάσω πολλά χρόνια από το μαγαζί και με την πρώτη ευκαιρία θα πάω
Μου τον πρότεινε συνάδελφος που είχε κ δημοσιογραφική δράση στον χώρο της μοτοσυκλέτας. Τότε που είχα το Dominator. Η σέλα του ήταν χάλια μετά από επέμβαση άλλου εκτός Αθήνας.
Της άλλαξε κάλυμμα κ την έφερε στο σωστό της σχήμα μόνο, ούτε αλλαγή αφρώδους ούτε τπτ.
Δεν την πίστευα την διαφορά!!!
Μετά με το VStrom τα ίδια. Η σέλα του κράτησε πολύ περισσότερο από την μαμά.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Υπάρχει νήμα με σέλες.

Συζητάμε σοβαρά σέλες στο νήμα του τουαρέγκ γιατί ο μαλλιάς που είναι πιο σνομπ από τον Σάιμον Κόουελ πέταξε την τρολιά του πάλι :p


Ωραία πληροφορία για ταλαίπωρα οπίσθια και χρήσιμες κριτικές (αφού δεν λέτε και σε ποιό μασατζήδικο τα ανακουφίζουν...) αλλά σε λάθος μέρος.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Υπάρχει νήμα με σέλες.

Συζητάμε σοβαρά σέλες στο νήμα του τουαρέγκ γιατί ο μαλλιάς που είναι πιο σνομπ από τον Σάιμον Κόουελ πέταξε την τρολιά του πάλι :p


Ωραία πληροφορία για ταλαίπωρα οπίσθια και χρήσιμες κριτικές (αφού δεν λέτε και σε ποιό μασατζήδικο τα ανακουφίζουν...) αλλά σε λάθος μέρος.
Νομίζω τον έχω αναφέρει τον Κακουλίδη στο νήμα με τις σέλες!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Νομίζω τον έχω αναφέρει τον Κακουλίδη στο νήμα με τις σέλες!
Έχεις δίκιο όντως τον έχει αναφέρει και μου τον είχε αναφέρει και ο Μαρίνος με εξαιρετικές συστάσεις, απλά είναι κρίμα οι περισσότερες κριτικές να μπαίνουνε σε ένα άκυρο νήμα και όχι εκεί που είναι πιο πιθανό να τις διαβάσει κάποιος ο οποίος ψάχνει για σέλα
 

jopa

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Tuareg 660
Μετά από μπόλικο ενοχλητικό αέρα, ήρθε η ώρα για το πρώτο αξεσουάρ και έβαλα σήμερα το touring screen της PUIG. Παρά τα καλά λόγια για της Isotta, με τράβηξε το συγκεκριμένο design περισσότερο και είπα να κάνω το πείραμα.

Το αποτέλεσμα εντυπωσιακό. Μέχρι τα ~110km/h που δοκίμασα ο θόρυβος και οι στροβιλισμοί εξαφανίστηκαν για το 1,78 ύψος μου. Πλέον χτυπάει αέρας στο κράνος μόνο αρκετά ψηλά, που θα είναι καλό για το καλοκαίρι που θα χρειαστεί εισαγωγή από τους αεραγωγούς.

Όσο και αν ακουστεί ίσως παράξενο, η πρώτη διαφορά που διαπίστωσα στο πρώτο test ride δεν ήταν ο αέρας, αλλά το πόσο καλύτερα ακουγόταν η εισαγωγή (οκ, εισαγωγάρα) του Tuareg! Στην αρχή αναρωτιόμουν αν κάνει αντήχηση, αλλά τελικά νομίζω απλώς ήταν ότι το αυτί μου, σε αυτό το πρώτο 10ήμερο συνύπαρξης είχε συνηθήσει τον θόρυβο του αέρα να σκεπάζει τον ήχο της μηχανής.

Παραθέτω τρεις φωτό:





 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Μετά από μπόλικο ενοχλητικό αέρα, ήρθε η ώρα για το πρώτο αξεσουάρ και έβαλα σήμερα το touring screen της PUIG. Παρά τα καλά λόγια για της Isotta, με τράβηξε το συγκεκριμένο design περισσότερο και είπα να κάνω το πείραμα.

Το αποτέλεσμα εντυπωσιακό. Μέχρι τα ~110km/h που δοκίμασα ο θόρυβος και οι στροβιλισμοί εξαφανίστηκαν για το 1,78 ύψος μου. Πλέον χτυπάει αέρας στο κράνος μόνο αρκετά ψηλά, που θα είναι καλό για το καλοκαίρι που θα χρειαστεί εισαγωγή από τους αεραγωγούς.

Όσο και αν ακουστεί ίσως παράξενο, η πρώτη διαφορά που διαπίστωσα στο πρώτο test ride δεν ήταν ο αέρας, αλλά το πόσο καλύτερα ακουγόταν η εισαγωγή (οκ, εισαγωγάρα) του Tuareg! Στην αρχή αναρωτιόμουν αν κάνει αντήχηση, αλλά τελικά νομίζω απλώς ήταν ότι το αυτί μου, σε αυτό το πρώτο 10ήμερο συνύπαρξης είχε συνηθήσει τον θόρυβο του αέρα να σκεπάζει τον ήχο της μηχανής.

Παραθέτω τρεις φωτό:





Για πες μας και εντυπώσεις από περισσότερα χλμ , πχ 130-150 πως ανταποκρίνεται , μεγια :friendship:
 

jopa

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Tuareg 660
Λοιπόν, μια χαρά και στα 130-150! :friendship: Λίγο αεροδυναμικό θόρυβο μόνο, αλλά επειδή την έβαλα πριν τελειώσει το στρώσιμο, δε μπορώ να συγκρίνω κ με το πως είναι η ΟΕΜ σε αυτές τις ταχύτητες.
 

Tol

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Απόστολος
Μοτό
VFR
Καλησπέρα σας! Τι εμπειρία/εντυπώσεις/γνώσεις έχετε όσον αφορά την αγορά του Tuareg; Ενδιαφέρομαι για αγορά και θα ήθελα να κάνω ένα μικρό γκάλοπ απόψεων για το από ποιο κατάστημα/ποιος έμπορος θα ήταν η καλύτερη επιλογή για να αγοράσω τη μηχανή αυτή (ιδανικά Αθήνα). Π.χ. κάποιος μπορεί να το έχει πιο φθηνά, άλλος μπορεί να δίνει κάτι έξτρα, άλλος μπορεί να σας κέρδισε με τον επαγγελματισμό του κτλ. Επίσης να πω ότι με ενδιαφέρει άμεση παράδοση ή το πολύ εντός 1 εβδομάδας. Αν κάτι τέτοιο θεωρείται διαφήμιση/δυσφήμιση, τότε παρακαλώ στείλτε μου προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ!
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Καλησπέρα σας! Τι εμπειρία/εντυπώσεις/γνώσεις έχετε όσον αφορά την αγορά του Tuareg; Ενδιαφέρομαι για αγορά και θα ήθελα να κάνω ένα μικρό γκάλοπ απόψεων για το από ποιο κατάστημα/ποιος έμπορος θα ήταν η καλύτερη επιλογή για να αγοράσω τη μηχανή αυτή (ιδανικά Αθήνα). Π.χ. κάποιος μπορεί να το έχει πιο φθηνά, άλλος μπορεί να δίνει κάτι έξτρα, άλλος μπορεί να σας κέρδισε με τον επαγγελματισμό του κτλ. Επίσης να πω ότι με ενδιαφέρει άμεση παράδοση ή το πολύ εντός 1 εβδομάδας. Αν κάτι τέτοιο θεωρείται διαφήμιση/δυσφήμιση, τότε παρακαλώ στείλτε μου προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ!
Μετά από πολλά aprilia..Πιστεύω ο Αρμακολας είναι μονόδρομος..
 
Reactions: Tol
Top Bottom