Tuareg-660

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Συμφωνώ Θάνο, φαίνεται να αντέχουν πολύ. Το σκεπτικό μου είναι να παραμείνουν η 'κύρια' επιλογή, αλλά να έχω κ ένα έξτρα χωμάτινο σετ για όποτε προκύπτουν αντίστοιχες βόλτες.
Σωστός ναι !
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Παιδιά, έχει δοκιμάσει κανείς στο Tuareg λάστιχα διαφορετικά από τα OEM Pirelli Scorpion Rally STR? Μπορείτε να μοιραστείτε εντυπώσεις?

Τα OEM μου έχουν τώρα ~6500km (90%+ σε άσφαλτο) και αντέχουν ακόμα αρκετά νομίζω. Στο χώμα έχω κάνει λίγες μόνο βόλτες και είμαι και αρχάριος. Σκέφτομαι μήπως έπαιρνα ένα σετ χωμάτινα που να τα βάζω-βγάζω αν θα προβλέπεται περισσότερο χώμα. Οι επιλογές που κοιτάζω είναι:
  • Continental TKC 80
  • Michelin Anakee Wild
  • Pirelli Scorpion Rally
  • Bridgestone Battlax AX41
  • Dunlop Trailmax Raid
Άμα κάνεις λίγο χώμα μείνε όπως είσαι.ειναι υπεραρκετό το λάστιχο κ για παραπάνω χώμα από το λίγο.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Παιδιά, έχει δοκιμάσει κανείς στο Tuareg λάστιχα διαφορετικά από τα OEM Pirelli Scorpion Rally STR? Μπορείτε να μοιραστείτε εντυπώσεις?

Τα OEM μου έχουν τώρα ~6500km (90%+ σε άσφαλτο) και αντέχουν ακόμα αρκετά νομίζω. Στο χώμα έχω κάνει λίγες μόνο βόλτες και είμαι και αρχάριος. Σκέφτομαι μήπως έπαιρνα ένα σετ χωμάτινα που να τα βάζω-βγάζω αν θα προβλέπεται περισσότερο χώμα. Οι επιλογές που κοιτάζω είναι:
  • Continental TKC 80
  • Michelin Anakee Wild
  • Pirelli Scorpion Rally
  • Bridgestone Battlax AX41
  • Dunlop Trailmax Raid
Το STR είναι πολύ εντάξει αν κάνεις τόσο χώμα όσο λες σε χαλαρό ρυθμό. Είναι τέλειο στην άσφαλτο και δεν είναι τυχαίο που είναι ελαστικό πρώτης τοποθέτησης σε 3-4 δημοφιλή μοντέλα. Όλα τα παραπάνω λάστιχα είναι πολύ καλά αλλά η ιδέα του βαλε-βγαλε δεν είναι πολύ καλή για τον σκελετό τούς. Καλύτερα να σκεφτείς το σενάριο του 2ου σετ ζαντών...
 

jopa

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Tuareg 660
Άμα κάνεις λίγο χώμα μείνε όπως είσαι.ειναι υπεραρκετό το λάστιχο κ για παραπάνω χώμα από το λίγο.
Το STR είναι πολύ εντάξει αν κάνεις τόσο χώμα όσο λες σε χαλαρό ρυθμό. Είναι τέλειο στην άσφαλτο και δεν είναι τυχαίο που είναι ελαστικό πρώτης τοποθέτησης σε 3-4 δημοφιλή μοντέλα. Όλα τα παραπάνω λάστιχα είναι πολύ καλά αλλά η ιδέα του βαλε-βγαλε δεν είναι πολύ καλή για τον σκελετό τούς. Καλύτερα να σκεφτείς το σενάριο του 2ου σετ ζαντών...
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή, που την ακούω και την εκτιμώ. :friendship:

Αν όμως υπάρχει εμπειρία με κάποιο από αυτά τα ελαστικά στο Tuareg ειδικά, θα μου είναι πολύ χρήσιμη.

Καμιά φορά, άλλωστε, διαλέγουμε και μη ορθολογικά, αλλά με διάθεση εξερεύνησης, δοκιμής, κτλ (κ ας πονάει λίγο η τσέπη). Δε λέω, μπορεί κ να συγκρατηθώ. Για να δούμε! :D
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή, που την ακούω και την εκτιμώ. :friendship:

Αν όμως υπάρχει εμπειρία με κάποιο από αυτά τα ελαστικά στο Tuareg ειδικά, θα μου είναι πολύ χρήσιμη.

Καμιά φορά, άλλωστε, διαλέγουμε και μη ορθολογικά, αλλά με διάθεση εξερεύνησης, δοκιμής, κτλ (κ ας πονάει λίγο η τσέπη). Δε λέω, μπορεί κ να συγκρατηθώ. Για να δούμε! :D
Εγώ πάω για δεύτερο ζευγάρι ΑΧ 41 σε τενερέ όμως. Είμαι πολύ ικανοποιημένος και το προτείνω ανεπιφύλακτα.
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Βάλε τότε εφόσον θες να δοκιμάσεις τα tkc80 που είναι καλά σχετικά και στην ασφαλτο
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Παιδιά, έχει δοκιμάσει κανείς στο Tuareg λάστιχα διαφορετικά από τα OEM Pirelli Scorpion Rally STR? Μπορείτε να μοιραστείτε εντυπώσεις?

Τα OEM μου έχουν τώρα ~6500km (90%+ σε άσφαλτο) και αντέχουν ακόμα αρκετά νομίζω. Στο χώμα έχω κάνει λίγες μόνο βόλτες και είμαι και αρχάριος. Σκέφτομαι μήπως έπαιρνα ένα σετ χωμάτινα που να τα βάζω-βγάζω αν θα προβλέπεται περισσότερο χώμα. Οι επιλογές που κοιτάζω είναι:
  • Continental TKC 80
  • Michelin Anakee Wild
  • Pirelli Scorpion Rally
  • Bridgestone Battlax AX41
  • Dunlop Trailmax Raid
Έχω δοκιμάσει τα tkc 80,τα Michelin wild κ τα Pirelli rally .
Όλα είναι καλά με τα wild να θεωρώ ότι υπερέχουν των tkc80 σε όλα εκτός χιλιομετρικης απόδοσης.

Τα pirelli μου άρεσαν πάρα πολύ επίσης κ κρατάνε πολύ, αν τα έβγαζε ακόμα θα τα έβαζα πάλι αλλά νομίζω τα σταμάτησε
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Τα SΤR όντως πολύ ωραία, τα έβγαλα στα 9Κ και νομίζω έχουν ψωμί για αλλα 2Κ. Τώρα φοράω τα Wild, μου αρέσουν αρκετά, φοβερή συμπεριφορά για τέτοιο λάστιχο στην άσφαλτο αλλα τα γ@#$@ κάνουν ΠΟΛΥ θόρυβο μετα τα 80-90 (πρώτη φορά με ενοχλεί θόρυβος απο λάστιχο)
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Τα SΤR όντως πολύ ωραία, τα έβγαλα στα 9Κ και νομίζω έχουν ψωμί για αλλα 2Κ. Τώρα φοράω τα Wild, μου αρέσουν αρκετά, φοβερή συμπεριφορά για τέτοιο λάστιχο στην άσφαλτο αλλα τα γ@#$@ κάνουν ΠΟΛΥ θόρυβο μετα τα 80-90 (πρώτη φορά με ενοχλεί θόρυβος απο λάστιχο)
Άλλο τα rally κ άλλο τα rally str.
Θα συμφωνήσω με τον θόρυβο, πολύ βουητό τσ wild. .
 

jopa

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Tuareg 660
Παρηγγειλα τα rally τελικά (όχι STR). Αφού κάνω μερικά χιλιόμετρα θα σας πω τις πρώτες εντυπώσεις! Ευχαριστώ για όλες τις γνώμες :friendship:
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Παρηγγειλα τα rally τελικά (όχι STR). Αφού κάνω μερικά χιλιόμετρα θα σας πω τις πρώτες εντυπώσεις! Ευχαριστώ για όλες τις γνώμες :friendship:
Θα σου αρέσουν είμαι σχεδόν σίγουρος.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Τα μαμά αντέχουν πολύ !! 16.000 χλμ εγώ στρίβουν τάπα ακόμα
Πολλα χιλιομετρα! :ok: Στο CRF1000 στα 10000χμ το πισω ειχε γινει σχεδον σλικ.

Πολυ καλο all-rounder πισω λαστιχο (οχι βεβαια για λασπες), και εξαιρετικος συνδυασμος με TKC80 μπροστα.
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Πολλα χιλιομετρα! :ok: Στο CRF1000 στα 10000χμ το πισω ειχε γινει σχεδον σλικ.

Πολυ καλο all-rounder πισω λαστιχο (οχι βεβαια για λασπες), και εξαιρετικος συνδυασμος με TKC80 μπροστα.
Γιώργο εγώ πολύ ευχαριστημένος !!! Κανείς το χωματακι σου σε ικανοποιητικό βαθμό ! Όχι όμως λάσπη όπως το είπες .
Σε βροχή δεν ένιωσα ανασφάλεια και στην άσφαλτο στρίβει τρένο σε σημείο που σου κάνει εντύπωση .
Για έμενα είναι σημαντικό γιατί δεν θέλω να χάνω στο δρόμο , να πηγαίνω μην σπασουν τα Αυγά .
Όχι ότι πάω και πιο γρήγορα αλλά λέμε :ha:roflmao:
 
Top Bottom