Voge 300GY Rally Pro: Μικρός ραλίστας εν δράσει

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Βλέπω διχογνωμίες από τους έμπειρους!!!

Όσοι λέτε όχι στα ΜΤ21, με δεδομένο ότι η χρήση που κάνω είναι 60-40 υπέρ ασφάλτου και θέλω να είναι όσο τον δυνατόν ποιο αποδοτικά σε όλα τα τεραίν, τι θα προτείνατε? (γιατί με βλέπω στο τέλος να μένω με τα κινέζικα που φοράει).
Αν έχεις σκοπό να κανεις χωμάτινες βόλτες καμποσες,έχεις επενδύσει στον εξοπλισμό σου με τις μπότες σου τους θώρακες και όλα και θα κάνεις χιλιόμετρα απαιτητικά χώμα και με λάσπες και όλα δεν έχεις άλλη επιλογή. Θα βάλεις ένα 50/50 όπως το mt21 και θα ζήσεις με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του. Στο στεγνό δεν θα έχεις έλλειψη πρόσφυσης στο βρεγμένο όμως θέλει προσοχή,πιο μικρές ταχύτητες,αποστάσεις και εντάξει ειδικά σε πρωτοβροχια και τέτοια κοτουλα κο κο κο. Επίσης θα έχεις κάποια αυξημένη φασαρία σε μεγαλύτερες ταχυτητες.

Αλλά το εργαλείο που πήρες είναι για ακριβώς αυτή τη χρήση. Θα κάνεις αυτον τον συμβιβασμό και θα το απολαύσεις εκεί για το οποίο είναι φτιαγμένο. Το βουνό!

Επικίνδυνα στη βροχή ξαναλέω είναι χωμάτινα τύπου motocross. Αυτά έπεσες για πλάκα. Τα mt21 είναι κάπως πιο αξιοπρεπή και φυσικά είναι αρκετά ελαφρύ και το μηχανάκι σου που κάνει τεράστια διαφορά. Γιατί ένα καθαρά χωμάτινο σε ένα βαρύ ονοφφ είναι τρελό άγχος στη βροχή.
 

Bandit

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Moto Guzzi v11 Le Mans, Honda xl250s ,Honda xl500r Paris Dakar
Πλεονέκτημα στο βρεγμένο του είπε ο μαστορης.
Δεν ξέρω που κινείται ο φίλος, αλλά ελάτε μια βόλτα σήμερα με mt στο κέντρο της Αθήνας ...όσοι δεν θεωρείται επικίνδυνο το mt.

χαχαχα.....για τρελούς ψάχνεις......
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Απο τη δεκαετια του 90 τα χρησιμοποιω συχνα τα ΜΤ21 οποτε η γνωμη μου ειναι η εξης
Αν προκειτε να κανεις χωματινες βολτες με λασπη ή/και με σβελτο ρυθμο τοτε βαλτα Αν κανεις χωμα μονο στεγνο και σε χαλαρους ρυθμους δεν σου ειναι απαραιτητα
Αν ο λαστιχας εννοουσε προτερημα στη βροχη σε σχεση με ενα mx τοτε εχει δικιο
Αν ομως το εννοουσε γενικως τοτε ή δεν ξερει τι του γινεται ή απλα αυτα ηθελε να σου πουλησει
Στο στεγνο το ΜΤ21 εχει απιστευτο κρατημα αλλα σε νερα θα πρεπει να εισαι ετοιμος ανα πασα στιγμη για το γλυστριμα
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Στο crf παντως προτιμησα λογω της χαμηλης τους τι ης και της εμπειριας φιλων με αυτα τα dunlop 952 αντι για τα MT21
Για πες εντυπώσεις, είσαι ευχαριστημένος? Πόσο τα αγόρασες?


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

surikenjim

Μέλος
Περιοχή
Ν.ΚΟΣΜΟΣ
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
kawasaki KLX250S
Για την χρήση που θέλεις, ιδανικά Bridgestone ax41 adventurecross. Εξαιρετικά παντού, όμως είναι πανάκριβα και δεν βρίσκονται εύκολα
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Για την χρήση που θέλεις, ιδανικά Bridgestone ax41 adventurecross. Εξαιρετικά παντού, όμως είναι πανάκριβα και δεν βρίσκονται εύκολα
Προχθές αγόρασα τα συγκεκριμένα από wheel city !!!
115€ το πίσω. Το μπροστινό, για κάποιο περίεργο λόγο, δεν μου έρχεται τιμή τώρα στο μυαλό :oops:
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Προχθές αγόρασα τα συγκεκριμένα από wheel city !!!
115€ το πίσω. Το μπροστινό, για κάποιο περίεργο λόγο, δεν μου έρχεται τιμή τώρα στο μυαλό :oops:
για το gs? μια χαρά τιμή...λογικά το μπροστά πιο λίγο...
με τοποθέτηση?
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
για το gs? μια χαρά τιμή...λογικά το μπροστά πιο λίγο...
με τοποθέτηση?
Όχι βρε, για το μικρό! Το klx.
Δεν τα έχω βάλει επάνω ακόμα. Τα έχω στην αποθήκη, δηλαδή χωρίς τοποθέτηση!
Την μεγάλη, έτσι όπως την δουλεύω τα τελευταία χρόνια:(, δεν με βλέπω να αλλάζω λάστιχα ξανά !!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Για πες εντυπώσεις, είσαι ευχαριστημένος? Πόσο τα αγόρασες?


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Θα βοηθούσε αν μας έλεγες τι χρήση κάνεις με το μεκανάκι (δεδομένου ότι βλέπω ότι έχεις και το 790).
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Για πες εντυπώσεις, είσαι ευχαριστημένος? Πόσο τα αγόρασες?


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
125 ευρω πληρωσα για μπρος - πισω φορεμενα
Δυστυχως σε χωμα δεν τα εχω δοκιμασει ακομα λογω ελλειψης χρονου Θα δοκιμαστουν ομως ελπιζω το επομενο ΣΚ οποτε τοτε θα εχω μια εικονα
Στην ασφαλτο της Αθηνας ειχα στα πρωτα χλμ καποια μικρογλιστρηματα απο το πισω σε καποιες κλειστες στροφες αλλα τωρα πια ειναι ενταξει Παντως δεν μου εμπνεουν την ιδια εμπιστοσυνη στο στεγνο οπως τα ΜΤ21 και ειναι μαλλον λογικο λογω του πιο αραιου τακουνιου τους
Χτες τα δοκιμασα και για καμια 20αρια χλμ σε βρεγμενη ασφαλτο αλλα χωρις να τα πιεσω και ηταν μαλλον ΟΚ και κατα το φρεναρισμα και κατα το αποτομο ανοιγμα του γκαζιου Τελος παντων για να το πω αλλιως δεν με τρομαξαν καθολου
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ πάντως με τα D952 δεν είχα ποτέ θέμα (στη λογική ότι φοράω offroad λάστιχο πάντα, καθώς απέχουν πολύ από το 50/50). Ως τέτοιο είναι εξαιρετικό στην άσφαλτο. Ένα ελαφρύ κούνημα στο τιμόνι μου μεταφέρουν πάνω από τα 120 (130 κοντερίσια) αλλά είναι σε αποδεκτό επίπεδο. Επίσης στα νερά με την απαραίτητη προσοχή είναι μια χαρά.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εγώ πάντως με τα D952 δεν είχα ποτέ θέμα (στη λογική ότι φοράω offroad λάστιχο πάντα, καθώς απέχουν πολύ από το 50/50). Ως τέτοιο είναι εξαιρετικό στην άσφαλτο. Ένα ελαφρύ κούνημα στο τιμόνι μου μεταφέρουν πάνω από τα 120 (130 κοντερίσια) αλλά είναι σε αποδεκτό επίπεδο. Επίσης στα νερά με την απαραίτητη προσοχή είναι μια χαρά.
Μου το έχεις ξεψυχήσει αυτό το μηχανάκι :p!!!
Πώς θα το πάρω μετά;;; Με τι καρδιά;;; :laugh:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μου το έχεις ξεψυχήσει αυτό το μηχανάκι :p!!!
Πώς θα το πάρω μετά;;; Με τι καρδιά;;; :laugh:
139 πραγματική τελική βαράει με βάση το GPS (151 στο κοντέρ) μην αγχώνεσαι, τα 120 είναι ταχύτητα ταξιδιού.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Για την χρήση που θέλεις, ιδανικά Bridgestone ax41 adventurecross. Εξαιρετικά παντού, όμως είναι πανάκριβα και δεν βρίσκονται εύκολα
100€ είχα βάλει το 90/90/21 το Μάρτιο και συμφωνώ ότι είναι εξαιρετικό παντού.
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Θα βοηθούσε αν μας έλεγες τι χρήση κάνεις με το μεκανάκι (δεδομένου ότι βλέπω ότι έχεις και το 790).
Καλημέρα,

Χρήση σκούτερ όλη την εβδομάδα, δουλειά, παιδιά, τα πάντα όλα. (Εκτός από ψώνια μιας και δε σκοπεύω να του βάλω κουτί).
Σαββατοκύριακα θα περιφέρεται στα κρητικά και όχι μόνο βουνά.

Μάλλον θα του βάλω τα ΜΤ21 που τα βρίσκω ετοιμοπαράδωτα και βλέπουμε.




Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Το ΣΚ θα είμαστε Οίτη-Βαρδούσια με Χελιώτη. Εάν συμμετάσχει κάποιο παιδί από το φόρουμ (ξέρω ότι έχει και λασπομαχείες ταυτόχρονα) θα χαρώ πολύ να γνωριστούμε.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

Bandit

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Moto Guzzi v11 Le Mans, Honda xl250s ,Honda xl500r Paris Dakar
Το ΣΚ θα είμαστε Οίτη-Βαρδούσια με Χελιώτη. Εάν συμμετάσχει κάποιο παιδί από το φόρουμ (ξέρω ότι έχει και λασπομαχείες ταυτόχρονα) θα χαρώ πολύ να γνωριστούμε.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Θα είναι και εγώ εκεί, απο Παρασκευή απόγευμα . Ψάξε ένα XL500R DAKAR και τα λέμε απο κοντά.
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Εγώ θα είμαι Πειραιά Παρασκευή πρωί οπότε έχω όλη τη μέρα δικιά μου για χαλαρή βόλτα και μετάβαση στην Παύλιανη.
Είναι εύκολο να μου προτείνετε μια αξιόλογη διαδρομή για να εκμεταλλευτώ την Παρασκευή? Όσο περισσότερο επαρχιακό, τόσο καλύτερα.




Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Top Bottom