Voge 300GY Rally Pro: Μικρός ραλίστας εν δράσει

Bandit

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Moto Guzzi v11 Le Mans, Honda xl250s ,Honda xl500r Paris Dakar
Εγώ θα είμαι Πειραιά Παρασκευή πρωί οπότε έχω όλη τη μέρα δικιά μου για χαλαρή βόλτα και μετάβαση στην Παύλιανη.
Είναι εύκολο να μου προτείνετε μια αξιόλογη διαδρομή για να εκμεταλλευτώ την Παρασκευή? Όσο περισσότερο επαρχιακό, τόσο καλύτερα.




Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Εμείς λέμε να ξεκινήσουμε κατά τις 12 το μεσημέρι την Παρασκευή,θα πάνε απο την παλαιά εθνική για Θήβα.
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Τελικά μπήκαν τα Πιρέλια!! Πρώτες εντυπώσεις, λαστιχάρα!! Του έκατσαν ταμάμ! Ταίριαξαν πολύ καλύτερα απ'ότι τα mission στο 790.
Στο πλοίο τώρα για Πειραιά και από εκεί για Παύλιανη. Εάν είναι κανείς τις επόμενες μέρες εκεί τριγύρω να σφυρίξει κλέφτικα να βρεθούμε να κεράσω καφεδάκι.



Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τελικά μπήκαν τα Πιρέλια!! Πρώτες εντυπώσεις, λαστιχάρα!! Του έκατσαν ταμάμ! Ταίριαξαν πολύ καλύτερα απ'ότι τα mission στο 790.
Στο πλοίο τώρα για Πειραιά και από εκεί για Παύλιανη. Εάν είναι κανείς τις επόμενες μέρες εκεί τριγύρω να σφυρίξει κλέφτικα να βρεθούμε να κεράσω καφεδάκι.



Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Έλα Σκαραμαγκά...να ανέβουμε μέχρι παυλιανη μαζί.
Θα είμαστε γύρω στις 6.30 με 7
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Έλα Σκαραμαγκά...να ανέβουμε μέχρι παυλιανη μαζί.
Θα είμαστε γύρω στις 6.30 με 7
Είδα το μύνημα αργά. Το καράβι έδεσε 7:30. Τώρα είμαι Θήβα και θα κάνω στάση για καφέ στη Λιβαδειά. Κατά τις 14:00-14:30 πιστεύω να είμαι Παύλιανη.


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Φουλ μάχιμοι στη Λιβαδειά!!
Καλές βόλτες σε όλους που εκδράμουν και το νου σας!!


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Πολύ όμορφο για εμένα. Δύο παραφωνίες, η διχρωμία στις ζάντες και το τελικό. Είναι αυτοκόλλητο στις ζάντες ή είναι βαμμένες έτσι; Καλολάσπωτο, περιμένουμε φωτογραφίες!
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Πολύ όμορφο για εμένα. Δύο παραφωνίες, η διχρωμία στις ζάντες και το τελικό. Είναι αυτοκόλλητο στις ζάντες ή είναι βαμμένες έτσι; Καλολάσπωτο, περιμένουμε φωτογραφίες!
+1000

Οι ζάντες είναι βαμμένες, τις έχω πλέον λίγο συνηθίσει.

Η εξάτμιση σίγουρα κάποια στιγμή θα αλλαχτεί.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Πολύ όμορφο για εμένα. Δύο παραφωνίες, η διχρωμία στις ζάντες και το τελικό. Είναι αυτοκόλλητο στις ζάντες ή είναι βαμμένες έτσι; Καλολάσπωτο, περιμένουμε φωτογραφίες!
Φωνάζει..."πάρε μου ένα FMF" :cool:
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Πολύ όμορφο για εμένα. Δύο παραφωνίες, η διχρωμία στις ζάντες και το τελικό. Είναι αυτοκόλλητο στις ζάντες ή είναι βαμμένες έτσι; Καλολάσπωτο, περιμένουμε φωτογραφίες!
Αφού είναι ΑΕΚ τι δεν καταλαβαίνεις?

Έτσι φαίνεται πως είναι ο χρωματισμος του και με αυτή την εξάτμιση έρχεται.
Τυχαία φωτό από διαδίκτυο:

 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Την εξατμιση δεν την βρησκω ασχημη Μαλλον αδιαφορη Και μαλλον εχει καιτον καταλυτη Το δε προστατευτικο της ειναι απαραιτητο για να μην γινουν ψητα τα ποδια του συνεπιβατη

Το κιτρινο ομως στις ζαντες ειναι οντως ... o_O
 

doctoras

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Chris
Μοτό
GSX250R
ότι έχεις βάλει πανω έχει δέσει ωραία αισθητικά, με τα λάστιχα να κάνουν την διαφορά!

υ.σ.η εξάτμιση ειναι μια χαρά συμμαζεμένη και επειδή είναι μαυρη πιο διακριτική απο τα παλιότερα ανοξείδωτα καζανάκια
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Πέντε μέρες μετά την επιστροφή από το tour, ας κάνω ένα μικρό review για το πώς τα πήγαμε αμφότεροι, μηχανή και οδηγός.
Συνολικά διανύθηκαν 1140 χλμ, περίπου 400+ από αυτά χωμάτινα. Η συμπεριφορά της μηχανής ήταν σταθερή, χωρίς να προβληματίσει πουθενά με μηχανικά ή άλλα θέματα και μπορούσε και ακολουθούσε το ρυθμό της βόλτας παραπάνω από ικανοποιητικά. Εγώ δεν ασχολήθηκα καθόλου μαζί της και απόλαυσα κάθε λεπτό της υπέροχης βόλτας.
Υπήρξε και μια γερή πτώση, με σχετικά υψηλή ταχύτητα, όταν, από χοντρή μαλακία μου αλλά και λόγω κούρασης, δε διάβασα έγκαιρα το τεραίν, έριξα το μπροστινό σε λούκι και έφυγα σφεντόνα!
Οι διαδρομές που είχε σχεδιάσει ο Χελιώτης περιείχαν όλων των ειδών τα χώματα, από σκληρά πετρώδη και σαθρά όπως τα Κρητικά, μέχρι λάσπες, περάσματα ποταμών και νεροφαγώματα, χωρίς όμως να είναι πουθενά super hard.
Αποδείχθηκε ότι οι Κινέζοι έχουν στήσει τις προστασίες τις μηχανής πάρα πολύ μελετημένα αφού όλη η πτώση απορροφήθηκε από το κάγκελο προστασίας το οποίο και στράβωσε αρκετά (επανήλθε με τράβηγμα). Εάν έλλειπε το κάγκελο πιστεύω θα έκλαιγα όλα τα αριστερά πλαστικά.
Άλλο σημείο επαφής δεν υπήρξε, ίσως και το τιμόνι όπου είδα μερικές γραντζουνιές αλλά δεν ξέρω μήπως προϋπήρχαν καθώς και ελάχιστες στο μπροστινό φτερό.
Επίσης, πέφτοντας κατάφερα με τη μπότα και έσπασα τον αντίθετο από την πτώση δεξιό καθρέπτη.









Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Πάντως στην Παύλιανη (τα tenere είχαν φωλιά το διήμερο) υπήρξε έντονο ενδιαφέρον για το μικρό Rally, με τις ερωτήσεις να είναι συνεχείς και όλοι να συμφωνούν στο ότι είναι πολύ όμορφο και καλοφτιαγμένο.
Τη δεύτερη ημέρα το πρόγραμμα είχε στάση για φαγητό στη Γραμμένη Οξιά όπου αποφασίσαμε να μην επιστρέψουμε από χώμα (θέλαμε περίπου μιάμιση ώρα ακόμα) αλλά να το πάμε όλο άσφαλτο με τη διάρκεια της επιστροφής να μεγαλώνει στις δυόμιση+ ώρες. Επειδή εγώ δεν προλάβαινα και θα έχανα το πλοίο για Κρήτη, αποφασίσαμε να μην επιστρέψω στο βουνό και έτσι το πήρα σερί από Γραμμένη Οξιά για Πειραιά όπως ήμουν με τις λάσπες και τα πράγματά μου θα μου τα έστελναν τα παιδιά με μεταφορική.
Η επιστροφή διήρκησε τέσσερις ώρες και τριάντα λεπτά σερί, με ταχύτητες 100-110 σταθερά, με μόνο μια δεκάλεπτη στάση για ανεφοδιασμό. Στη διαδρομή της επιστροφής, επίσης δεν υπήρξε κανένα απολύτως θέμα, ούτε για τη μηχανή, ούτε για τον οδηγό.

Για όσους λοιπόν προβληματίζονται για το εάν είναι σωστά κατασκευασμένη, για την αξιοπιστία της, για την αντοχή και στιβαρότητα της, μπορώ πλέον να επιβεβαιώσω έμπρακτα ότι είναι ισάξια ίσως και παραπάνω καλή από ότι άλλο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στην κατηγορία της.


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

JACOBS95

Μέλος
Περιοχή
ΔΡΑΜΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R1100 GS
Μετά από αυτή τη ολοκληρωμένη εμπειρία σου με.το μηχανάκι , θέλω να σε ρωτήσω αν εκτός από διάβαση χωμάτινων διαδρομών σε εκδρομικόυς ρυθμούς, μπορεί το μηχανάκι να κινηθεί γρήγορα και διασκεδαστικά στο χώμα. Δηλαδή ας πούμε σε ρυθμούς χαλαρού εντουρο. Έχει αρκετή δύναμη για παιχνίδι και οι αναρτήσεις δουλεύουν αν ανέβει ο Ρυθμός;
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Μετά από αυτή τη ολοκληρωμένη εμπειρία σου με.το μηχανάκι , θέλω να σε ρωτήσω αν εκτός από διάβαση χωμάτινων διαδρομών σε εκδρομικόυς ρυθμούς, μπορεί το μηχανάκι να κινηθεί γρήγορα και διασκεδαστικά στο χώμα. Δηλαδή ας πούμε σε ρυθμούς χαλαρού εντουρο. Έχει αρκετή δύναμη για παιχνίδι και οι αναρτήσεις δουλεύουν αν ανέβει ο Ρυθμός;
Σίγουρα μπορεί, τηρουμένων βέβαια των αναλογιών και των περιορισμών που θέτει το μικρό μοτέρ. Το υπόλοιπο στήσιμο, αναρτήσεις -πλαίσιο-φρένα δεν αντιμετωπίζουν θέμα σε γρηγορότερους ρυθμούς, ούτε κουράζει όταν το πιέσεις.
Όταν έφευγα μπροστά για να ξυπνήσω λίγο από το σταθερό τέμπο, τα tenere της παρέας δυσκολεύονταν να ακολουθήσουν.
Δυστυχώς ξέχασα να κρατήσω μετρήσεις για κατανάλωση, στο περίπου υπολογίζω μια κατανάλωση κοντά στο 4lt/100.


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Top Bottom