XT660Z Tenere

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
αν βρεθειτε ποτε σε συζητηση για μηχανες και δεν ξερετε ας πουμε,ποιο ειναι το ομορφοτερο μηχανακι στην κατηγορια βαρια μονοκυλινδρα on-off 650cc,ή ας πουμε πως θα επρεπε να εχει βγαλει η Yamaha το Ζ εξαρχης...
τοτε δε χρειαζεται να βασανιζεστε αλλο..
απλα να θυμαστε το μηχανακι μου.







για τους μη παρατιρητικοι,εβαψα τα αθλια γκρι πανελ
:cool::p:cool:
Σε αντίθεση με ότι πιστεύει ο @Λευκάδιος βρίσκω το μπροστινό φτερό σου μια εξαιρετική επιλογή που του πηγαίνει περισσότερο από οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί στην αγορά! Welldone! :woho:
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
@Μητσαρας πολύ όμορφο έγινε το εργαλείο με το βάψιμο!!!
Και μ'αρεσε η διχρωμια!!!
Καλές βόλτες να κάνετε παρέα!!!

Στάλθηκε από το E5603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tasosbob

Μέλος
Περιοχή
Εδεσσα
Όνομα
Τασος
Μοτό
Honda Transalp 650
Είμαι ο Αλέξης και μόλις τελείωσα!!!
Έτοιμος για Κρήτη!!!!!!! :cool: :cool:



Στάλθηκε από το E5603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μπραβο ρε Αλεξ πολυ ωραιες βγηκαν!!!!! Σε πηρα τις προαλλες ημουν Βεροια αλλα μαλλον δεν το ειδες.....
Αλλη φορα θα τα πουμε....
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
@tasosbob Ήμουν ακόμα στην Κρήτη φίλε..
Θα τα πούμε από κοντά μια μέρα..

Στάλθηκε από το E5603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ilikeyourbike

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Monster 620
Μια απορια.. το κιβωτιο καποιες φορες κανει γλυκα την αλλαγη της ταχυτητας ενω καποιες αλλες θυμιζει ενα παλιο ποδηλατο που ειχαμε στο χωριο που οι shimano του δεν ειχαν γνωρισει τι θα πει λαδωμα ποτε.
Ακόμα και μεσα στην ίδια βολτα μπορει για λιγο να ανταποκρινεται γλυκα και την αλλη στιγμη οχι. Εκει δε που πραγματικα δεν ξερεις αν θα ταρακουνηθει ολη η μηχανη σαν κατσικι η θα το παιξει cool ειναι γυρω απο την νεκρα.

Το παραδοξο δεν ειναι τοσο η τραχεια λειτουργια αλλα το γεγονος πως μια συμπεριφερεται ετσι και μια αλλιως, πραγμα που με βαζει σε σκεψεις.

Εχω αλλαξει λαδια πριν 1000χλμ - τελος, εχω παρατηρησει οτι το να παταω 2-3 φορες συμπλεκτη με νεκρα καθως ζεσταινω τη μηχανη πριν τη βολτα βοηθαει καπως, ισχυει η οχι;
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μήπως να ρύθμιζες ή ακόμη καλύτερα να άλλαζες τη ντίζα; Μια σκέψη κάνω γιατί αυτή η εναλλαγή συμπεριφοράς κάτι τέτοιο μου λέει...
 

ilikeyourbike

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Monster 620
Μήπως να ρύθμιζες ή ακόμη καλύτερα να άλλαζες τη ντίζα; Μια σκέψη κάνω γιατί αυτή η εναλλαγή συμπεριφοράς κάτι τέτοιο μου λέει...
ευστοχη παρατηρηση..thanks!
 
Reactions: STF

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
σε ολα τα μηχανακια μου παντως συνεβαινε αυτο.ποτε δε μ ενοιαξε.
αλλες φορες παταω για πρωτη και μπαινει σαν να πατας διακοπτακι και κουμπωνει,και αλλες φορες κανει κραο και λες τι εγινε..
ειναι και το πως θα συγχρονιστουνε τα γραναζια των σχεσεων την καθε στιγμη.
τωρα αν κανει σα να εχει χαλικια μεσα η σα να ειναι ετοιμο να σκορπισει και να μη βγαζει νεκρα η να κοπανανε ολες παντα,τοτε αλλαζει το θεμα.
 
Reactions: yns

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Παρέλαβα τα πλαινά κάγκελα πριν κάτι ώρες :)
Ωραίες κολλήσεις, διακριτικά & ωραία!
Έστειλε και οδηγίες με εικόνες, πολύ καλές, αν έλυνα και τα πίσω χερούλια όπως έλεγε θα ήταν όλα πολύ εύκολα αλλά δε ψηνόμουν να βγάλω πάλι την σχάρα.
Μια ώρα περίπου μου πήρε να τα βάλω χαλαρός με καφεδάκι κτλ.

Από αυτόν τον καλό κύριο τα πήρα, τα δίνει και μέσω eBay απ'όπου και έκανα την αγορά.









 
Τελευταία επεξεργασία:

ilikeyourbike

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Monster 620
Μήπως να ρύθμιζες ή ακόμη καλύτερα να άλλαζες τη ντίζα; Μια σκέψη κάνω γιατί αυτή η εναλλαγή συμπεριφοράς κάτι τέτοιο μου λέει...
για την ιστορια, ρυθμισα την ντιζα και εσφιξα την αλυσιδα, το αποτελεσμα ειναι πως βελτιωθηκε αισθητα η κατασταση..
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Αν λύθηκε πλήρως το πρόβλημα ,καλώς.

Αν όχι ,καλό θα είναι κάποια στιγμή να ελέγξεις κ το ρουλεμανάκι του στόπερ του επιλογέα ταχυτήτων ,γιατι έχουν αναφερθεί κ γι'αυτό συμβάντα φθοράς κ δυσλειτουργίας του ,με πιθανό αποτέλεσμα "κούρεμα" γραναζιών 2ας-3ης στο σασμάν.




Το είχα αναφέρει κ παλιότερα ,εδώ: http://www.advride.gr/threads/xt660z-tenere.4517/page-2#post-97197
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Κι από μαμά θέλει SpeedoHealer :p
αφού τα παραλέει λέμε (+10-12% απόκλιση έχει με μαμά γρανάζωμα)

+1 δόντι βάλε πίσω (46)
Υπέραρκετό για να δείς διαφορές σε ελαστικότητα ,κ πολύ μικρή αύξηση στρ/λεπτ στα ίδια χλμ.

Τσεκαρισμένο. ;)
επανερχομαι..
αν αλλαχτει το πισω γραναζι με +1 βοντι,χωρις speedohealer,νταξ πες τα χμ/ω δε με πολυνοιαζει..
με τα διαστηματα service τι γινεται?
πως τα υπολογιζετε τα χμ?
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
επανερχομαι..
αν αλλαχτει το πισω γραναζι με +1 βοντι,χωρις speedohealer,νταξ πες τα χμ/ω δε με πολυνοιαζει..
με τα διαστηματα service τι γινεται?
πως τα υπολογιζετε τα χμ?
Με ένα δόντι έχω υπολογίσει μια αύξηση της τάξης του 5% στα αναγραφόμενα χλμ. Μη δίνεις καμιά σημασία, θα κάνεις κατά 5% γρηγορότερα το σέρβις και αν καθυστερήσεις και λίγο θα είσαι ήσυχος αφού θα έχεις αβάντα!
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Μερικές ακόμα με τα κάγκελα που πολύ μου αρέσουν αλλά ακόμα δεν τα έχω τιμήσει, σύντομα όμως..!
Έκανα ένα μίνι "τούρινγκ" την Παρασκευή προς Κορινθία, 210χλμ από τις 09:00 που ξεκίνησα από κέντρο Αθήνας μέχρι και τις 14:00 που άρχισε η επιστροφή, για δουλειές και για επισκέψεις σε συγγενείς, πολύ άνετο, με όποιο άλλο μηχανάκι είχα παλιότερα δεν θα το έκανα αυθημερόν, ίσως μόνο με το 690sm του αδερφού μου.
Πέρασα επιτέλους και από την παλιά γέφυρα του Ισθμού που το είχα αχτει να περάσω με δικό μου όχημα.
Λουτράκι ήταν η πρώτη στάση, Περιγιάλι μετά και τέλος Λέχαιο.
Δεν έκαψε τίποτα παρά μόνο στο πήγαινε αφού ήμουν χωρίς συνεπιβάτη και το κυνήγησα λίγο..:rolleyes:

Πολύ άνετο αυτό το μονοκύλινδρο!




 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Κι εγώ έκανα πριν 10 μέρες βόλτα του Άλεξ το μηχανάκι και ομολογώ πως εντυπωσιάστηκα! Έχει να κάνει βέβαια πως τώρα οδηγώ τη μιλφάρα αλλά πολύ μου άρεσε το μοτέρ του, χωρίς κραδασμούς και η θέση οδήγησης (θα έβαζα 2 cm risers). Δεν μου άρεσε το (λίγο) κόψιμο του τιμονιού και το αδιάφορο μπροστινό αλλά πιστεύω πως θα μπορούσε κάλλιστα να είναι το επόμενο μηχανάκι μου.

Σεντ φρομ Ténéré φον
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc


Την περασμένη εβδομάδα παρέλαβα και την ζελατίνα από Αγγλία, σε πρώτη φάση δεν ενθουσιάστηκα, φύλο πλέξυ που πήρε το σχήμα του καλουπιού, δεν έχει τις εσοχές που έχει η μαμά για τις βίδες, πολύ εύκαμπτη μου φάνηκε επίσης.

Βέβαια το Σάββατο που βγήκαμε στον δρόμο για Αθήνα - Πήλιο ήταν οκ, κάτι έκοβε πιο πολύ από την μαμά ζελατίνα!


Μια χαρά από θέμα φόρτωμα, τώρα κάναμε την light version, σε λίγες μέρες επιστροφή στην Αθήνα και μετά θα γίνει το μεγαλύτερο φόρτωμα με σκηνή κτλ..
Αρκετές στάσεις κάναμε όχι από κούραση αλλά από δίψα γιατί Σάββατο μεσημέρι που ξεκινήσαμε στις 14:00 απλά ψηνομασταν στον ήλιο..:eek:
Βλακεία μας.
Πάντως ανετότατο :cool:
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Τελευταία επεξεργασία:

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Αλεύρι!!!!!
Τι καιρδιζω! ?? :p

Πολύ ωραίο..!
Το έχεις στα χέρια σου ? Να μου το δώσεις να το μετρήσω ??
Αλλιώς πρέπει να κάτσω να το μετρήσω επιτόπου στην μηχανή!! Δηλαδή να βρω χρόνο να ασχοληθώ..
Όλα γίνονται!! ;)

Στάλθηκε από το E5603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Αλεύρι!!!!!
Τι καιρδιζω! ?? :p

Πολύ ωραίο..!
Το έχεις στα χέρια σου ? Να μου το δώσεις να το μετρήσω ??
Αλλιώς πρέπει να κάτσω να το μετρήσω επιτόπου στην μηχανή!! Δηλαδή να βρω χρόνο να ασχοληθώ..
Όλα γίνονται!! ;)

Στάλθηκε από το E5603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δυστυχώς δεν το έχω στα χέρια μου...:(
είναι φωτός από το ΝΕΤ ...
Είναι αρκετά αναλυτικές σχετικά με το πως δένει και σκέφτηκα ότι σε περίπτωση που έχεις την όρεξη- χρόνο , θα σου ήταν χρήσιμες !!!:happy::ok:
:friendship:

Αν ψάχνεις χορηγό πάντως ,
Θα βρούμε ... :rolleyes::D
 
Top Bottom