Yamaha T7 Tenere

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Ξέρω πως ξανά ανοίγω μεγάλο θέμα «αντιπαραθέσεων» …. Τι λάδι;

Yamalube και τέλος ή ξεκινάμε τις δοκιμές;
Σε κάθε περίπτωση μιλάμε πάντα για ημισυνθετικό έτσι;
Επίσης 10/40 ή μήπως 10/50;

Ξέρω θα πέσει πολύ ποπκόρν….
Οτι λέει το MANUAL !!!!!!!!!!
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Σε συνάδελφο με Τ7 του 22 έχουν σκουριάσει αρκετές ακτίνες. Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον αυτό?

Στην πίσω ζάντα είναι πολλές στην μπροστά λίγες.
Οι πίσω όλες-οι μπροστά έχουν απλά στίγματα. να σημειωθεί ότι το πλένω καπάκια μετά από βρωμόβροχες και χώμα, σε νησιά και παραλίες δεν έχω πάει ποτέ. Τα ίδια και οι δισκόπλακες... Μέσα στο πρώτο 6μηνο παρουσιάστηκαν. Είναι γνωστό ότι είναι σκουριέρες οι ακτίνες, η αλυσιδα και οι δισκόπλακες του
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εμένα τίποτα. Έχω διαβάσει όμως για αρκετά περιστατικά στο εξωτερικό. Επίσης έχουν αναφερθεί και αστοχίες στην αλυσίδα κίνησης, σκουριές κυρίως τα οποία τα καλύπτει συνήθως η εγγύηση
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Αν δεν κάνω λάθος οι ακτίνες είναι γαλβανιζέ και όχι ανοξείδωτες, υποθέτω πάλι με γαλβανιζέ θα αντικατασταθούν οπότε μάλλον πάλι το ίδιο πρόβλημα θα παρουσιαστεί. Τουλάχιστον έτσι το σκέφτομαι εγώ γι αυτό και δεν έχω ασχοληθεί παραπάνω - προφανώς καλά έκανε ο φίλος και ζήτησε αντικατάσταση
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Αλυσίδα έχει καλύψει η yamaha στην εγγύηση αλλά σε μηχανή με λιγότερα από 10000χλμ...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αλυσίδα έχει καλύψει η yamaha στην εγγύηση αλλά σε μηχανή με λιγότερα από 10000χλμ...
Να καλύψει η Yamaha αλυσίδα που σκούριασε; Αυτό θα μου φαινόταν παράλογο γιατί είναι απευθείας ένδειξη ότι δε λιπαίνεται. Με λίπανση είναι αδύνατο να σκουριάσει ακόμη και αν ήταν από το ψηλότερο χωριό της Κίνας. Για τις ακτίνες δεν το συζητώ.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εγώ στα 5Κ που πέταξε ορισμένα orings δε μου την κάλυψε.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Ο φίλος μίλησε με γνωστό συνεργείο που αγαπάει Yamaha και θα του το καλύψουν στην εγγύηση αλλά ξύνισαν λίγο. Το μηχανάκι έχει 5.000 km :(
Να το μάθουμε αυτό το συνεργείο αν μας τύχει αντίστοιχο θέμα...:)
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αν δεν κάνω λάθος οι ακτίνες είναι γαλβανιζέ και όχι ανοξείδωτες, υποθέτω πάλι με γαλβανιζέ θα αντικατασταθούν οπότε μάλλον πάλι το ίδιο πρόβλημα θα παρουσιαστεί. Τουλάχιστον έτσι το σκέφτομαι εγώ γι αυτό και δεν έχω ασχοληθεί παραπάνω - προφανώς καλά έκανε ο φίλος και ζήτησε αντικατάσταση
Γαλβανιζε ακτίνες;;;;
Και σκουριασαν;
Να χαρώ εγώ γαλβάνι :oops:!!!!
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Να καλύψει η Yamaha αλυσίδα που σκούριασε; Αυτό θα μου φαινόταν παράλογο γιατί είναι απευθείας ένδειξη ότι δε λιπαίνεται. Με λίπανση είναι αδύνατο να σκουριάσει ακόμη και αν ήταν από το ψηλότερο χωριό της Κίνας. Για τις ακτίνες δεν το συζητώ.
Όλα είναι πιθανά.
5900 χλμ είναι η φωτό, αν και παρουσιάστηκε από την αρχή.
Τη λιπαίνω (την αλυσίδα) συνέχεια. Μετά από βόλτα πλύσιμο και λίπανση.
Στο συνεργείο μου είπαν ότι το έχουν δει στα 690/701 αυτό αλλά δεν θέλει αλλαγή.
Δεν έχω καλύτερη φωτό αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ:



Με το που μείνει έξω η μηχανη ή οδηγήσω σε βροχή την επόμενη μέρα είναι έτσι.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Προφανώς, επειδή είναι αναλώσιμο μπορεί ο καθένας ( αντιπρόσωπος) να μην είναι υποχρεωμένος να καλύψει αλλαγή αλυσίδας. Εμένα μου φαίνεται λογικό να απαιτήσω αντικατάσταση εάν είναι λίγα τα χλμ. Για τις ακτίνες δεν το συζητάμε ,όποιος έχει θέμα εννοείται ότι αλλάζονται στην εγγύηση. Εδώ τις καλύπτει η εγγύηση στο ΗΒ που σκουριάζει ότι μένει έξω ...
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Όλα είναι πιθανά.
5900 χλμ είναι η φωτό, αν και παρουσιάστηκε από την αρχή.
Τη λιπαίνω (την αλυσίδα) συνέχεια. Μετά από βόλτα πλύσιμο και λίπανση.
Στο συνεργείο μου είπαν ότι το έχουν δει στα 690/701 αυτό αλλά δεν θέλει αλλαγή.
Δεν έχω καλύτερη φωτό αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ:



Με το που μείνει έξω η μηχανη ή οδηγήσω σε βροχή την επόμενη μέρα είναι έτσι.
Γιώργο αυτή είναι μια πραγματικά περίεργη φωτογραφία/περίπτωση. Δεν γυαλίζει όπως μια στεγνή αλυσίδα, δεν δείχνει σημάδια λίπανσης με το τρόπο που μοιάζει μια λαδωμένη αλυσίδα, ειλικρινά δε ξέρω τι να σκεφθώ. Πιθανά στη περίπτωση σου να έχει επιλεχθεί λάθος λιπαντικό γιατί μου δίνει την αίσθηση ότι έχει κολλημένη σκόνη/μάκα πάνω της. Επίσης οι κατά τμήματα σκουριές θα μπορούσαν να σημαίνουν κάποια κατεστραμμένα o-rings που δεν κατακρατούν λάδι.

Δε μπορώ να εκφέρω ασφαλώς άποψη όπως βλέπω τη φωτογραφία.

H Yamaha έχει μια αρνητική παράδοση στις αλυσίδες τη τελευταία 15ετία, πάντοτε υπάρχουν αναφορές για αλυσίδες που σκουριάζουν, που ξεχειλώνουν εύκολα, ακόμη και που κόβονται και γίνονται επικίνδυνες. Κάτω από το πρίσμα τέτοιων αναφορών αγόρασα το 2005 ένα TDM900 ABS χωρίς κανένα πρόβλημα με την αλυσίδα. Το 2011 αγόρασα ένα XT600Z ABS με μοναδικό πρόβλημα ότι αντικατέστησα την αλυσίδα στα 16.000 (αρκετά συντομότερα από άλλες) γιατί είχε αρχίσει να ξεχειλώνει αλλά λόγω του ότι ήθελα να αλλάξω και γρανάζωμα το επίσπευσα, θα κρατούσε λίγες χιλιάδες χιλιόμετρα ακόμη. Φυσικά θεωρώ πως η 2η περίπτωση ήταν προβληματική γιατί θεωρώ ότι μια σωστά συντηρημένη αλυσίδα πρέπει να κρατάει τουλάχιστον 24-30.000 χλμ, ξέρω περιπτώσεις που έχουν αντέξει και περισσότερο αλλά η διάρκεια ζωής μιας αλυσίδας εξαρτάται από πολλά πράγματα όπως καθαρισμός, λίπανση, σωστό τέντωμα κατά περίπτωση κ.α.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Νομίζω το έχεις ξαναγράψει και είναι απαράδεκτο.
Είναι αλλά νομίζω πως αν είχα χειριστεί το θέμα με μεγαλύτερη επιμέλεια ίσως μου την κάλυπτε.
 
Reactions: STF

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Σε συνάδελφο με Τ7 του 22 έχουν σκουριάσει αρκετές ακτίνες. Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον αυτό?

Στην πίσω ζάντα είναι πολλές στην μπροστά λίγες.
Όχι σκουριά, αλλά έχουν οξειδωθεί, δεν γυαλίζουν όπως γυαλιζαν. Ανοξείδωτες δεν είναι πάντως σε καμία περίπτωση. Θυμάμαι είχα βάλει στο ΤΑ ενισχυμένες ανοξείδωτες και όπου και να είχα πάει τις "φυσαγα" και γυαλιζανε...

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Top Bottom