Yamaha T7 Tenere

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Ρε συ οδήγα τα μηχανάκια που έχεις αποκλείσει - σε παρακαλώ - μην τα υπεραναλύεις και μην είσαι προκατειλημμένος . Ο άλλος σου λέω τον ρώτησα αν βγάζει ζέστη το tuareg και γέλαγε - βέβαια αν έχεις οδηγήσει στην πόλη 9Χ0 και σόμπα να καβαλάς με βερμούδα δροσερή σου φαίνεται, εγώ πάντως δεν κατάλαβα ζέστη στο απρίλια αλλά είναι και χειμώνας (και το tenere μέσα στην πόλη με βερμούδα το καλοκαίρι σου καίει την γάμπα να ξέρεις)
μισο λεπτο,εχεις βολταρει το tuareg κ εχεις t7??
αν καταλαβα καλα δλδ...
ποσο υψος κ κιλα εισαι? θυμησε μου λιγο
πως τα συυγκρινεις αυτα τα 2 μηχανακια στην τελικη???
υπερ ,κατα , ξες..
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
μισο λεπτο,εχεις βολταρει το tuareg κ εχεις t7??
αν καταλαβα καλα δλδ...
ποσο υψος κ κιλα εισαι? θυμησε μου λιγο
πως τα συυγκρινεις αυτα τα 2 μηχανακια στην τελικη???
υπερ ,κατα , ξες..
Τώρα θα σου ξαναπώ ότι ο καλύτερος κριτής επιλογής μηχανής για σένα είσαι εσύ. Γι αυτό επιμένω να τα βολτάρεις.
Αλλά αφού ρωτάς να σου πώ - Είμαι 1,70 και 70 κιλά. Το τουαρέγκ το έχει πολύ καλός φίλος (1,85 - 80 κάτι κιλά) που ήταν να πάρει τενερέ, πήγε τεστ ντράηβ το τουαρέγκ και άλλαξε γνώμη. Του άρεσε πολύ περισσότερο η θέση οδήγησης.
Υπέρ του απρίλια είναι σίγουρα η θέση οδήγησης όταν κάθεσαι, το κέντρο βάρους, πολύ πιο άμεσα φρένα και πολύ πιο άνετη σέλα ( εμένα ούτε του τενερέ με ενοχλεί η σέλα βέβαια) και για εμένα που είμαι 1,70 μεγάλο συν η χαμηλότερη σέλα. Πολύ πιο άμεσο στα σφιχτά κομμάτια υποθέτω λόγω μικρότερου wheelbase και κατανομής βάρους. Τα άλλα για μεγαλύτερα τεπόζιτα, αναρτήσεις κτλ υπάρχουν και ονλάην. Ο φίλος που είναι στο ύψος σου μου είπε επίσης ότι είναι πολύ ευχαριστημένος με την ανεμοκάλυψη του ενώ με του Τενερέ όχι.
Το αντίθετο δεν μπορώ να το κάνω, γιατί είναι το μηχανάκι μου το τενερε και απλά όταν καβάλησα το απρίλια μου έκαναν εντύπωση κάποια πράγματα που έχει το απρίλια και μου έκαναν λίγο πιο εύκολη την ζωή. Σίγουρα όταν σηκώθηκα όρθιος το τενερέ ξεκάθαρα κέρδιζε. Σίγουρα δεν είναι τόσα πολλά τα + που να με κάνουν να πουλήσω το τενερέ και να πάρω το απρίλια, ακόμα και να είχα τα λεφτά που θα έχανα στην μεταπώληση. Αλλά εάν αγόραζα τωρα καινούρια μηχανή θα ήμουν 50-50 ίσως 40-60 υπέρ του απρίλια.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Τώρα θα σου ξαναπώ ότι ο καλύτερος κριτής επιλογής μηχανής για σένα είσαι εσύ. Γι αυτό επιμένω να τα βολτάρεις.
Αλλά αφού ρωτάς να σου πώ - Είμαι 1,70 και 70 κιλά. Το τουαρέγκ το έχει πολύ καλός φίλος (1,85 - 80 κάτι κιλά) που ήταν να πάρει τενερέ, πήγε τεστ ντράηβ το τουαρέγκ και άλλαξε γνώμη. Του άρεσε πολύ περισσότερο η θέση οδήγησης.
Υπέρ του απρίλια είναι σίγουρα η θέση οδήγησης όταν κάθεσαι, το κέντρο βάρους, πολύ πιο άμεσα φρένα και πολύ πιο άνετη σέλα ( εμένα ούτε του τενερέ με ενοχλεί η σέλα βέβαια) και για εμένα που είμαι 1,70 μεγάλο συν η χαμηλότερη σέλα. Πολύ πιο άμεσο στα σφιχτά κομμάτια υποθέτω λόγω μικρότερου wheelbase και κατανομής βάρους. Τα άλλα για μεγαλύτερα τεπόζιτα, αναρτήσεις κτλ υπάρχουν και ονλάην. Ο φίλος που είναι στο ύψος σου μου είπε επίσης ότι είναι πολύ ευχαριστημένος με την ανεμοκάλυψη του ενώ με του Τενερέ όχι.
Το αντίθετο δεν μπορώ να το κάνω, γιατί είναι το μηχανάκι μου το τενερε και απλά όταν καβάλησα το απρίλια μου έκαναν εντύπωση κάποια πράγματα που έχει το απρίλια και μου έκαναν λίγο πιο εύκολη την ζωή. Σίγουρα όταν σηκώθηκα όρθιος το τενερέ ξεκάθαρα κέρδιζε. Σίγουρα δεν είναι τόσα πολλά τα + που να με κάνουν να πουλήσω το τενερέ και να πάρω το απρίλια, ακόμα και να είχα τα λεφτά που θα έχανα στην μεταπώληση. Αλλά εάν αγόραζα τωρα καινούρια μηχανή θα ήμουν 50-50 ίσως 40-60 υπέρ του απρίλια.
1.70; Και πως φθάνουν τα χέρια σου στο τιμόνι;
Neeeeext!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
καλά τα λέτε κύριε amyroukai ...το kove θα κόβει την τιμή και θα ράβει στο δρόμο...
Είστε το βόρειο υποκατάστημα της εταιρείας προώθησης κινεζικών προϊόντων tc-kaili?
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
και τα πόδια...μην ξεχνάμε τα πόδια
Τα πόδια με το σκύψιμο που κάνεις για να φτάσεις το τιμόνι τα βάζεις και στα πατητά του συνεπιβάτη. Problem solved.
To θέμα είναι να μη σκύβεις.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Είστε το βόρειο υποκατάστημα της εταιρείας προώθησης κινεζικών προϊόντων tc-kaili?
όχι απλά βόρειο...έχουμε κλείσει ραντεβού με tc-drift στην κινεζικη πρεσβεία...μέσα όχι απέξω για να υποβάλουμε επίσημο αίτημα να μας δώσουν 2 kove 450 rally για να κατεβάσουμε ομάδα στο επόμενο Ντακάρ...με αναβάτες το γηραιότερο αγωνιζόμενο XR Maniac κι εσάς...απαραίτητη προϋπόθεση στο team να είναι ο el-Gatto υπεύθυνος συντήρησης οχημάτων...το πουλί aka Phoenix θα αναλάβει το όχημα υποστήριξης ο tc-drift υπεύθυνος τύπου και όποιος άλλος θέλει να στηρίξει το ελληνοκινεζικο εγχείρημα...χίλιοι κακοί χωράμε...το advride.gr πάει Ντακάρ...
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Τώρα θα σου ξαναπώ ότι ο καλύτερος κριτής επιλογής μηχανής για σένα είσαι εσύ. Γι αυτό επιμένω να τα βολτάρεις.
Αλλά αφού ρωτάς να σου πώ - Είμαι 1,70 και 70 κιλά. Το τουαρέγκ το έχει πολύ καλός φίλος (1,85 - 80 κάτι κιλά) που ήταν να πάρει τενερέ, πήγε τεστ ντράηβ το τουαρέγκ και άλλαξε γνώμη. Του άρεσε πολύ περισσότερο η θέση οδήγησης.
Υπέρ του απρίλια είναι σίγουρα η θέση οδήγησης όταν κάθεσαι, το κέντρο βάρους, πολύ πιο άμεσα φρένα και πολύ πιο άνετη σέλα ( εμένα ούτε του τενερέ με ενοχλεί η σέλα βέβαια) και για εμένα που είμαι 1,70 μεγάλο συν η χαμηλότερη σέλα. Πολύ πιο άμεσο στα σφιχτά κομμάτια υποθέτω λόγω μικρότερου wheelbase και κατανομής βάρους. Τα άλλα για μεγαλύτερα τεπόζιτα, αναρτήσεις κτλ υπάρχουν και ονλάην. Ο φίλος που είναι στο ύψος σου μου είπε επίσης ότι είναι πολύ ευχαριστημένος με την ανεμοκάλυψη του ενώ με του Τενερέ όχι.
Το αντίθετο δεν μπορώ να το κάνω, γιατί είναι το μηχανάκι μου το τενερε και απλά όταν καβάλησα το απρίλια μου έκαναν εντύπωση κάποια πράγματα που έχει το απρίλια και μου έκαναν λίγο πιο εύκολη την ζωή. Σίγουρα όταν σηκώθηκα όρθιος το τενερέ ξεκάθαρα κέρδιζε. Σίγουρα δεν είναι τόσα πολλά τα + που να με κάνουν να πουλήσω το τενερέ και να πάρω το απρίλια, ακόμα και να είχα τα λεφτά που θα έχανα στην μεταπώληση. Αλλά εάν αγόραζα τωρα καινούρια μηχανή θα ήμουν 50-50 ίσως 40-60 υπέρ του απρίλια.
εγω παλι 1.85 και 110-112 κιλα ...το απλο τ7 θα ξαναπω τελευταια φορα
μου ειναι μικροκαμομενο ,εγω συνηθησα ναχω σκαλωσια μπροστα ,
τα οργανα, τη ζελατινα, την τεποζιταρα να με κρυβει τα ποδια , πιλοτιριο ενα πραμμα ,
στιβαρο και ογκωδης καπως αλλα μια χαρα τακανα τα ντριφτιλικια μου.
Με το τ7 νόμιζα οτι πεταω ,απο πανω δλδ, ετοιμος με το πρωτο μπροστινο φρεναρισμα να φυγω .
στριτ αισθηση, σκηφτος ...
σκηφτος??? με καμια κυβερνηση λεμε.
Οσο αφορα τα πως "πρεπει" ντε κ καλα να καθεσαι ,για ασφαλεια και τριχες μαυρες ,τα γραφω στα παλια μου τα σπορτεξ !!!
Δεν εχω πεσει ποτε.
ο θεος βοηθος να με κατσει ευχομαι καλυτερα το WRaid
γιατι μετα θαρχησω να ακουω Τερλεγκα και θα το γυρησω στο ουισκυ και στα 3 πακετα μαλμπουρο τη μερα.
δε θα λεω καλημερα σε κανεναν κ θα παραιτηθω κ απτη δουλεια !!!!!!
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
εγω παλι 1.85 και 110-112 κιλα ...το απλο τ7 θα ξαναπω τελευταια φορα
μου ειναι μικροκαμομενο ,εγω συνηθησα ναχω σκαλωσια μπροστα ,
τα οργανα, τη ζελατινα, την τεποζιταρα να με κρυβει τα ποδια , πιλοτιριο ενα πραμμα ,
στιβαρο και ογκωδης καπως αλλα μια χαρα τακανα τα ντριφτιλικια μου.
Με το τ7 νόμιζα οτι πεταω ,απο πανω δλδ, ετοιμος με το πρωτο μπροστινο φρεναρισμα να φυγω .
στριτ αισθηση, σκηφτος ...
σκηφτος??? με καμια κυβερνηση λεμε.
Οσο αφορα τα πως "πρεπει" ντε κ καλα να καθεσαι ,για ασφαλεια και τριχες μαυρες ,τα γραφω στα παλια μου τα σπορτεξ !!!
Δεν εχω πεσει ποτε.
ο θεος βοηθος να με κατσει ευχομαι καλυτερα το WRaid
γιατι μετα θαρχησω να ακουω Τερλεγκα και θα το γυρησω στο ουισκυ και στα 3 πακετα μαλμπουρο τη μερα.
δε θα λεω καλημερα σε κανεναν κ θα παραιτηθω κ απτη δουλεια !!!!!!
Κάτσε ρε συ μικροκαμωμένο σου είναι ή μακρύ το τενερέ με έχεις μπερδέψει
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Κάτσε ρε συ μικροκαμωμένο σου είναι ή μακρύ το τενερέ με έχεις μπερδέψει
ολα μαζι, βαλτα στο μπλεντερ...ειχα πει απτην αρχη οτι με φανηκε κουνουπι.
δυσκολα να με καταλαβεις με το 1.70 κ 70 κιλα..
δλδ ακατορθωτο...
Αστο να παει στην ευχη ...
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Εγω παντως απο αυτα που διαβάζω…θα το ξαναπώ, να περιμενεις το transalp…

Νομιζω βγαινει και το καινούργιο με μαύρες ζάντες.
 
Reactions: STF

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
εγω παλι 1.85 και 110-112 κιλα ...το απλο τ7 θα ξαναπω τελευταια φορα
μου ειναι μικροκαμομενο ,εγω συνηθησα ναχω σκαλωσια μπροστα ,
τα οργανα, τη ζελατινα, την τεποζιταρα να με κρυβει τα ποδια , πιλοτιριο ενα πραμμα ,
στιβαρο και ογκωδης καπως αλλα μια χαρα τακανα τα ντριφτιλικια μου.
Με το τ7 νόμιζα οτι πεταω ,απο πανω δλδ, ετοιμος με το πρωτο μπροστινο φρεναρισμα να φυγω .
στριτ αισθηση, σκηφτος ...
σκηφτος??? με καμια κυβερνηση λεμε.
Οσο αφορα τα πως "πρεπει" ντε κ καλα να καθεσαι ,για ασφαλεια και τριχες μαυρες ,τα γραφω στα παλια μου τα σπορτεξ !!!
Δεν εχω πεσει ποτε.
ο θεος βοηθος να με κατσει ευχομαι καλυτερα το WRaid
γιατι μετα θαρχησω να ακουω Τερλεγκα και θα το γυρησω στο ουισκυ και στα 3 πακετα μαλμπουρο τη μερα.
δε θα λεω καλημερα σε κανεναν κ θα παραιτηθω κ απτη δουλεια !!!!!!
Πολύ φοβάμαι ότι θα πέσεις στα βαριά …. Δεν νομίζω ότι αυτό που ψάχνεις θα το βρεις το wr…
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Tenere 700 dimensions
Tenere 660Z dimensions

Πάντως στα χαρτιά το 700 ειναι μεγαλύτερο σε όλες τις διαστάσεις εκτός από το ύψος της σέλας και το ύψος από το έδαφος που το 660 είχε μεγαλύτερο.
Ναι αλλά αν παίζεις υπερατού ποιος κερδίζει;


Ο μαλλιάς θέλει μηχανή με θέση οδήγησης που είναι "εκτός μόδας" πια. Θέλει μεγάλο ντεπόζιτο μπροστά (δεν το έχει το raid) θέλει ψηλή μούρη (δεν την έχει το raid) γενικά όπως το συζητάμε δεν έχει λύση.


Πέρα από την πλάκα, αλλά πολύ έξω από τα λεφτά του, κάπως σαν αυτό που θέλει μοιάζει το 1290R καβαλώντας μετά τα "μικρομεσαία".
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Θα μπορούσε να πάρει και μια χοντρή γελαδα (2010adv), και αυτή θα του κάτσει καλά
κάθεσαι μέσα και όχι πάνω , το τιμόνι ερχετε πίσω και είναι μέσα στο μπατζετ του, αλλά για μεταχειρισμένο .

καλή συνέχεια στην αναζήτησή
 
Top Bottom