Yamaha T7 Tenere

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Είμαι περίεργος να δω πόσο κιλά είναι μετά από τις προσθήκες με γεμάτο δοχείο. Πιστεύω θα τα πατάω τα 220.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
πάντως το φουλ σετ givi πίσω κάγκελα που είχα (σχάρα και πλαϊνά) ήταν κοντά στα 11kg
συν διπλό σταντ (που ακόμα έχω) και μπροστά κάγκελα που είχα το +20kg το βλέπω σίγουρο

πλέον υπάρχει μόνο το διπλό stand της sw-motech και η σχάρα της ίδιας εταιρείας
 

Ziggy

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΙΑΝΙΑ
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1150GS
Suzuki DRZ400S
Yamaha T7
πάντως το φουλ σετ givi πίσω κάγκελα που είχα (σχάρα και πλαϊνά) ήταν κοντά στα 11kg
συν διπλό σταντ (που ακόμα έχω) και μπροστά κάγκελα που είχα το +20kg το βλέπω σίγουρο

πλέον υπάρχει μόνο το διπλό stand της sw-motech και η σχάρα της ίδιας εταιρείας
Εχεις υπολογίσει εάν το διπλό stand σου μειώνει την απόσταση από το έδαφος ;
 

Dimitris Dims

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Tenere 700
 

Vargos

Μέλος
Όνομα
Vasilis
Μοτό
Africa
Καλησπερα στο φορουμ , εχει κανεις εντυπωσεις απο την πιο χαμηλη σελα και την αλλαγη του μοχλικου καθως δεν επινα ολο το γαλα μου (178 cm )και δεν παταω πληρως . Ρωταω και επειδη θα το δουλευω και μεσα στη πολη . Ευχαριστω.:friendship:
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Καλησπερα στο φορουμ , εχει κανεις εντυπωσεις απο την πιο χαμηλη σελα και την αλλαγη του μοχλικου καθως δεν επινα ολο το γαλα μου (178 cm )και δεν παταω πληρως . Ρωταω και επειδη θα το δουλευω και μεσα στη πολη . Ευχαριστω.:friendship:
Φίλε Βασίλη, είμαι 1,77 και έχω αλλάξει ελατήρια εμπρος-πισω με σωστό σαγκ (άρα έχει ψηλώσει και άλλο) και το ύψος δεν με προβληματίζει. Ναι δεν πατάω και με τα 2 πόδια, αλλά ποτέ δεν έχω χάσει την ισσοροπία μου ή να το χάσω και κυκλοφορώ καθημερινά κέντρο. Μόνο στα δύσκολα χωμάτινα ζορίζει αλλά και εκέι δεν σκάω, άμα πάρει κλίση απλά το αφήνω... Πιστεύω ότι μπορείς έυκολα να το δουλέυεις όπως είναι

Για να μείνω και εντός θέματος, δεν έχω κάνει κάποια από τις αλλαγές που λές.:rolleyes:
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Κώλος έξω από την σέλα και πατάς μια χαρά. 1.70 είμαι δεν έχω βάλει τίποτα απο τα δύο. Αυτό για άσφαλτο.
Χώμα αν έχει κλίση και δεν υπολογισω σωστά το βάρος απλά πέφτω .
Αν το πήρες σχετικά πρόσφατα δωσ του λίγο χρόνο να το συνηθίσεις.
Και δεν θα το χαμήλωνα γιατί θα μικρύνει η απόσταση απ το έδαφος
Και σέλα δεν θα άλλαζα , χωρις να την έχω δοκιμάσει αλλά επειδή η κανονική δεν είναι από τις πιο βολικές υποθέτω η χαμηλή θα ναι ακόμα χειρότρα.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εγώ θα σου πρότεινα ελατηρια της hyperpro που δίνουν μεγαλύτερο στατικό sag χωρίς να μπλέκεις με αλλαγές στο μοχλικο που μαλακωνουν το ήδη μαλακό ελατήριο και με την χαμηλή σέλα που είναι ακόμα πιο άβολη. Εμένα με έχει βολέψει και έχει βελτιωθεί και η συμπεριφορά της μοτό γενικά. Εγώ προτιμώ να πατάω με το ένα πόδι καλά πάρα με τα 2 στο περίπου. Στο χώμα δεν με απασχολεί γιατί στα δύσκολα σηκώνομαι όρθιος... Ύψος 1.72
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Φίλε Βασίλη, είμαι 1,77 και έχω αλλάξει ελατήρια εμπρος-πισω με σωστό σαγκ (άρα έχει ψηλώσει και άλλο) και το ύψος δεν με προβληματίζει...
Παίζω και εγώ σε αυτό το ύψος και παίζω στα 83-85 κιλά χωρίς εξοπλισμό!
Ούτε και εγώ θα το χαμήλωνα το μηχανάκι...

Τι ελατήρια έβαλες και τι σκληρότητας;
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Παίζω και εγώ σε αυτό το ύψος και παίζω στα 83-85 κιλά χωρίς εξοπλισμό!
Ούτε και εγώ θα το χαμήλωνα το μηχανάκι...

Τι ελατήρια έβαλες και τι σκληρότητας;
Πίσω έβαλα 85nm ktech και εμπρος ohlins 7,5 (αν θυμάμαι καλά). Κανένα παράπονο λειτουργεί πολύ καλύτερα. Ακόμα ψαχνω τις ρυθμίσεις και έχω φτάσει σε καλό σημείο, αλλά θέλει λίγη δουλειά και δοκιμές ακόμα.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Ακόμα δεν έχω καταλήξει σε ποδιά ... από τη μια σκέφτομαι για sw-motech δεδομένου ότι έχω το διπλό σταντ της εταιρείας και είναι σίγουρο πως μπαίνει. Δεν ξέρω αν παίζει σε 2ο χρόνο να γίνει πατέντα για προστασία μοχλικού! Ιδέες καλοδεχούμενες!

Η O. Motortek είναι out of stock και δεν ξέρω αν μπορεί να μπει με το σταντ της SW. Στο site τους δίνουν συμβατότητα μόνο με το δικό τους και το μαμά σταντ. Δεν μου απάντησαν ποτέ στο mail μου για το αν ταιριάζει με το sw-motech center stand.

H "go light" εκδοχή της ADV spec (είναι σχεδόν τα μισά κιλά της SW) μου αρέσει αλλά πιάνει στα μαμά σημεία μόνο και δεν έχει ούτε αυτή προστασία μοχλικού.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Πίσω έβαλα 85nm ktech και εμπρος ohlins 7,5 (αν θυμάμαι καλά). Κανένα παράπονο λειτουργεί πολύ καλύτερα. Ακόμα ψαχνω τις ρυθμίσεις και έχω φτάσει σε καλό σημείο, αλλά θέλει λίγη δουλειά και δουκεια και δοκιμές ακόμα.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
αν δεν κάνω λάθος πλέον έχει και η Yamaha Ohlins ελατήρια με διαφορετικές σκληρότητες;
Δεν ξέρω αν στην περίπτωσή μου θα ήταν και το 90άρι σωστό.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
αν δεν κάνω λάθος πλέον έχει και η Yamaha Ohlins ελατήρια με διαφορετικές σκληρότητες;
Δεν ξέρω αν στην περίπτωσή μου θα ήταν και το 90άρι σωστό.
Δεν δηλώνω ειδικός, αλλά επειδή έχω τα ίδια ακριβώς κιλά με εσένα με το 85 πίσω με περιβολή για βόλτα σε βουνό (εργαλειοθήκη, σαμπρέλες, αναβάτης) θέλω 3-4 κλικ από τέρμα ανοικτό. Όπως το καταλαβαίνω ίσως το 90 να είναι πολύ και άδειος να μην έρχεται στο σωστό ύψος.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Δεν δηλώνω ειδικός, αλλά επειδή έχω τα ίδια ακριβώς κιλά με εσένα με το 85 πίσω με περιβολή για βόλτα σε βουνό (εργαλειοθήκη, σαμπρέλες, αναβάτης) θέλω 3-4 κλικ από τέρμα ανοικτό. Όπως το καταλαβαίνω ίσως το 90 να είναι πολύ και άδειος να μην έρχεται στο σωστό ύψος.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Μα την συμβουλή σου ζήτησα!:)
Ευχαριστώ πολύ!
Όταν έρθει η ώρα θα το ψάξω...
Έχω ανοίξει πολλά μέτωπα αυτή την περίοδο!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
ήρθε μετά από 40 μέρες και είναι κούκλα


Στάλθηκε από το SM-M135F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλοτάξιδοι...!
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
ήρθε μετά από 40 μέρες και είναι κούκλα


Στάλθηκε από το SM-M135F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλοταξιδη. Κουκλα.
 
Top Bottom