Yamaha T7 Tenere

white angel

Μέλος
Όνομα
Θαλής μοτσακος
Μοτό
vstrom 650 2017
Σας ευχαριστώ για τής ευχές

Στάλθηκε από το SM-M135F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλοτάξιδο και να πέφτει πάντα μαλακά στα χώματα!
Υπέροχο το μαύρο, της πηγαίνει πάρα πολύ!
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Ρε παλληκαριά δεν είναι μαύρο .. το Camo είναι.. δλδ camo black αν δεν κάνω λάθος το λέει αλλά στην ουσία είναι βαθύ πράσινο!!
Απίθανο χρώμα αν και ακόμα δεν το έχω δει από κοντά!
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Στα δικά μου τώρα..:D
“To adv spec or not to adv spec this is the question” …
(για κάγκελα ποδιά ομιλώ.. δεδομένου ότι είναι Αγγλικά ολίγος Shakespeare μου ταίριαξε..)

Δικό σας…
 
Τελευταία επεξεργασία:

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Άμα σου πάει καρδιά να κλείσεις όλη την ομορφιά της μοτο στο κλουβί , βαλτα...
δεν μου πάει και πολύ είναι η αλήθεια αλλά αυτά είναι τα λιγότερο παρεμβατικά...
για την ποδιά τι λες;
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Για την ποδιά λέω ότι καλό είναι να αποφύγεις τις μαμά βάσεις. Είναι m6 βίδα και αργά ή γρήγορα θα αρχίσει να τα παίζει. Βάλε κάτι που έχει ξεχωριστό πλαίσιο για να τρώει εκεί το πολύ ζόρι...
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Για την ποδιά λέω ότι καλό είναι να αποφύγεις τις μαμά βάσεις. Είναι m6 βίδα και αργά ή γρήγορα θα αρχίσει να τα παίζει. Βάλε κάτι που έχει ξεχωριστό πλαίσιο για να τρώει εκεί το πολύ ζόρι...
με κόστος το μεγαλύτερο βάρος ... το οποίο είναι χαμηλά βέβαια...
απ' την άλλη και η ενισχυμένη ποδιά της Yamaha στα ίδια σημεία δεν εδράζεται;
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Ναι. Η sw motech και η touratech έχουν αυτή την σχεδίαση με πλαίσιο που βιδώνει πάνω στο πλαίσιο. Η ενισχυμένη της yamaha πιάνει με τον ίδιο τρόπο όπως η απλή αλλά οι βάσεις είναι με κάτι σαν σινεμπλοκ μάλλον...
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Ναι. Η sw motech και η touratech έχουν αυτή την σχεδίαση με πλαίσιο που βιδώνει πάνω στο πλαίσιο. Η ενισχυμένη της yamaha πιάνει με τον ίδιο τρόπο όπως η απλή αλλά οι βάσεις είναι με κάτι σαν σινεμπλοκ μάλλον...
οντως... από ότι έχω δει αν πάμε στην λογική αυτή, η SW έχει ίσως το καλύτερο σύστημα.. με τα τρίγωνα στα οποία εδράζεται η ποδιά
έ ρε προβλήματα που έχει ο άνθρωπος.. χαχαχ
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Εγώ προσωπικά ένας λόγος που την διάλεξα είναι ότι πιάνει στις μαμά βάσεις και δεν μπλέκεις με το κεντρικό σταντ ή με κάγκελα (που δεν έχω βέβαια). Δεν έχω παρατηρήσει κάτι, δεν μου χει ξεσφίξει ποτέ, αν το φοβάσαι βάζεις λίγο locktite αλλά επειδή είναι βίδες που λυνεις-δένεις συχνά δεν θα το συνιστούσα γιατί οι βίδες είναι οβάλ - φλατζωτές και παίζει να κουρέψεις το κεφάλι για το άλεν.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Όλα σχετικά είναι με την χρήση. Εγώ για αυτά που κάνω πιθανόν να μην χρειαζόταν να βάλω ποδιά ενισχυμένη. Αν την κοπανάς συχνά και στηρίζεται στις μαμά βάσεις αρχίζει και δυσκολεύει το βάλε-βγάλε...
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Όλα σχετικά είναι με την χρήση. Εγώ για αυτά που κάνω πιθανόν να μην χρειαζόταν να βάλω ποδιά ενισχυμένη. Αν την κοπανάς συχνά και στηρίζεται στις μαμά βάσεις αρχίζει και δυσκολεύει το βάλε-βγάλε...
Αυτό που το στηρίζεις ; Τι θα μπορούσε να πάρει δηλαδή για να δυσκολεύει στο βάλε - βγάλε, το σπείρωμα του πλαισίου ; Εγώ την κοπανάω συχνά 2 χρόνια τώρα δεν έχω συναντήσει κάποια δυσκολία και την βάζω-βγάζω σε κάθε πλύσιμο, όχι απλά σε κάθε αλλαγή λαδιών.
Επίσης το μόνο σίγουρο είναι ότι τα συστήματα με τα λαμάκια δυσκολεύουν σε οποιαδήποτε άλλη εργασία.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Το στηρίζω σε αυτό που είδα να συμβαίνει με την μαμά ποδιά που μετά από 2/3 καλές επαφές πού είχε με πέτρες δεν μπορούσα να την ευθυγραμμισω με τις τρύπες εύκολα. Ίσως αυτό να μην συμβαίνει σε πιο παχύ αλουμίνιο γιατί δεν στραβωνει τόσο εύκολα. Δεν ξέρω για όλες τις εφαρμογές αλλά για την δική μου δεν εμποδίζει καμία εργασία ο τρόπος που έχει τις βάσεις σύμφωνα και με την γνώμη του μάστορα.
 
Top Bottom