Yamaha T7 Tenere

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Kardabix & Ka0s ευχαριστώ παιδιά.
Η advspec πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση την είχα ξεχάσει..
Βλέπω κ οι δύο δεν έχουν προστασία για το μοχλικό. Δεν ξέρω βέβαια πόσο σημασία έχει πραγματικά! Δεν πρόκειται να ανέβω βράχους, κορμους κλπ όμορφα που βλέπουμε στον σωλήνα!
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
DomieMic65 Τελικά αγόρασες Τ7? Ποιο χρώμα? Βάλε και καμια φωτο να δώσουμε κ επίσημα τα συγχαρητήρια (ή το έχεις κάνει ήδη και δεν το πρόσεξα?)

Περι ποδιάς, ρίξε κ μια ματιά στην AXP Racing. Είναι πούπουλο και δεν ακούγονται οι πέτρες μιας και δεν είναι αλουμινένια.
Είχα στο 701 και τώρα στο Τ7 αλουμινένια και "τρομάζω" κάθε φορά από τις πετρούλες που χτυπάνε.

 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Ποδιά advspec 180 ευρώ με τα μεταφορικά. Είναι σούπερ.
Χωρίς κάγκελα είμαι. Ο βασιλιάς της τούμπας μιλάμε. Βρίσκει μόνο τιμόνι, πετάλια και μαρσπιέδες όποτε έχω πέσει. Αλλά και να σπάσουν τα πλαστικά είναι πιο φτηνά από τα κάγκελα. Τώρα αν χτυπήσει τόσο πολύ που βρει τεπόζιτο ή ψυγείο... και με κάγκελα πιστεύω μπορεί να γίνει.
Ένα σετ προστατευτικά κινητήρα πλαστικά θα βάλω στο μέλλον όμως.
Mη το αργείς... Έτσι έλεγα και εγώ μέχρι που έφαγα το αριστερο καπάκι σε μια πέτρα σε τουμπα με 5 χλμ. Τα πήρα κατόπιν εορτής και τουλάχιστον δε βλέπω τη γρατζουνιά, αλλά είναι από κάτω. Προσωπικά πήγα για τα GB racing γιατι δεν αγκαλίαζουν όλο το πλαινό (όπως πχ. R&G) αλλά μόνο εκεί που θα βρει. Δεν είμαι και πολύ υπερ να καλύπτεται πλήρως ο κινητήρας λόγω θερμοκρασιών στη χώρα μας. Τώρα για τα κάγκελα είσαι θαρραλέος... respect. Καταλαβαίνω το θέμα βάρους, αλλά σε εμένα έχουν φάει πολύ πράγμα και εκτός από επιφανιακές γρατζουνίες δεν έχουν παθει τίποτα. Φαντάζομαι είναι όλα θέμα επιλογών. Ίσως ένα πιο μινιμαλ κάγκελο όπως είναι Heavy Duties Enduro.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Ποδιά advspec 180 ευρώ με τα μεταφορικά. Είναι σούπερ.
Χωρίς κάγκελα είμαι. Ο βασιλιάς της τούμπας μιλάμε. Βρίσκει μόνο τιμόνι, πετάλια και μαρσπιέδες όποτε έχω πέσει. Αλλά και να σπάσουν τα πλαστικά είναι πιο φτηνά από τα κάγκελα. Τώρα αν χτυπήσει τόσο πολύ που βρει τεπόζιτο ή ψυγείο... και με κάγκελα πιστεύω μπορεί να γίνει.
Ένα σετ προστατευτικά κινητήρα πλαστικά θα βάλω στο μέλλον όμως.
Εύχομαι να μην χρειαστεί να μάθεις τιμή για ψυγείο κλπ. Τα πλαστικά έχουν και άλλα πράγματα από μέσα που δεν φαίνονται.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Χθες πήγα Πάτρα για την αλλαγή της αλυσίδας στα πλαίσια της εγγύησης. Χλμ 9200 τον Απρίλιο έληγε η εγγύηση . Είχε φθορά στα Ο ring που είχε ξεκινήσει κάπου στα 6χιλ αλλά τώρα στο τέλος έβλεπα κάθε φορά και καινούργιο. Άριστη αντιμετώπιση από την Yamaha και από το εξουσιοδοτημενο της Πάτρας.
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Kardabix & Ka0s ευχαριστώ παιδιά.
Η advspec πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση την είχα ξεχάσει..
Βλέπω κ οι δύο δεν έχουν προστασία για το μοχλικό. Δεν ξέρω βέβαια πόσο σημασία έχει πραγματικά! Δεν πρόκειται να ανέβω βράχους, κορμους κλπ όμορφα που βλέπουμε στον σωλήνα!
εχε το νου σου σε euro 4 k euro 5 ποδιες..
δε ταιριαζουν ολες σε ολα...
η axp racing ειναι ελαφρυα ,πλαστικη ,αλλα στο σημειο που καλυπτει την αντλία νερου ,με τις μποτες / παπουτσια ,
επειδη ειναι πλαστικη θα βρισκει μετα απο λιγο καιρο πανω στην αντλεια..
Ασχετα που εχει ενα σφουγκαρακι πανω για προστασια για αυτο το λογο, μετα απο λιγο καιρο φθείρεται κ θα χτυπαει πλαστικο με πλαστικο.
Mιλα κ με το παληκαρι τον Σταυρο απο Καλαμαρια Θεσ/κη , κανει δικες του σε πολυ καλες τιμες..
Παρε μια γευση εδω
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Srider το έχω από τέλη Απρίλη έχω ανεβάσει φωτό.
Βέβαια ήμουν χωρίς το μηχανάκι για κανά 7μηνο αλλά πάει τελείωσε αυτό...

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις τα tips και την κουβέντα.
Η axp παρά τα όποια πλεονεκτήματα δεν μου αρέσει καθόλου αισθητικά. Καλώς ή κακώς το μετράω και αυτό.
Για outback motortech έχετε άποψη;

Ομολογώ πως έχω λίγο κολλήσει τώρα με την advspec αν και δεν δείχνει να είναι και η πιο στιβαρή!
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Srider το έχω από τέλη Απρίλη έχω ανεβάσει φωτό.
Βέβαια ήμουν χωρίς το μηχανάκι για κανά 7μηνο αλλά πάει τελείωσε αυτό...

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις τα tips και την κουβέντα.
Η axp παρά τα όποια πλεονεκτήματα δεν μου αρέσει καθόλου αισθητικά. Καλώς ή κακώς το μετράω και αυτό.
Για outback motortech έχετε άποψη;

Ομολογώ πως έχω λίγο κολλήσει τώρα με την advspec αν και δεν δείχνει να είναι και η πιο στιβαρή!
Motoes. Τουρκια..
Δες εδω
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Η καλυτερη ολων..αλλα σε ευρο4 ειναι της
Src
Οριστε
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Για μενα καλυτερα ο φιλος να μιλησει με το Σταυρο ,που λεω παραπανω ,κ να του πει να του κανει μια σαν την src...
K oι Thor ειναι καλες αλλα θελουν ψιλοcustomια αν εχεις καγκελο που "ενοχλει"..
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Εύχομαι να μην χρειαστεί να μάθεις τιμή για ψυγείο κλπ. Τα πλαστικά έχουν και άλλα πράγματα από μέσα που δεν φαίνονται.
570 Ευρώ έχει το ψυγείο. Τα ίδια λεφτά με τα πάνω-κάτω κάγκελα της τούρατεκ δηλαδή. Την έχω πάθει από κάγκελα(givi), μου χουν σπάσει τα πλαστικά σε 3 σημεία στο f650 γιατί λύγισαν και βρήκαν σε σημείο που δεν θα έβρισκε αν δεν υπήρχαν, όπως επίσης έχει χτυπήσει και ο κινητήρας σε πέτρα ενώ τα είχα(δηλαδή δεν κάναν καμία δουλειά). Φύγαν μετά από λίγο. Τα ίδια έπαθε και φίλος με xtz 660 που τον είχα φάει να τα βγάλει :rolleyes:
Δεν με ψήνει να κάνω το μηχανάκι τανκ. Και τις βάσεις για τις βαλίτσες θα τις έβαζα-έβγαζα αλλά αν προκύψει κανά ταξίδι δεν είμαι τελευταία στιγμή να βάζω ΚΑΙ βάσεις. Οι μαμά χούφτες φύγαν στην πρώτη τούμπα, τα barkbusters τα χω ξανα-ισιώσει 2 φορές, ποδόφρενο και λεβιέ ταχυτήτων το ίδιο, η μαμά ποδιά είχε γίνει σαν πινακίδα σε κυνηγετική ζώνη και προστατευτικά πλαισιού μπήκαν μόλις ξεκίνησε να φεύγει το χρώμα. Επίσης έχω ισιώσει και την βάση που πιάνει πλαίσιο-ψυγείο-πλαινό πλαστικό(η οποία κοστίζει 17 ευρώ). Όταν λέω ο βασιλιάς της τούμπας το εννοώ.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
λατρεύει; :happy:
Δες το ποστ νούμερο #4434 στο ίδιο θέμα

(Yamaha T7 Tenere)

Εγώ πάντως σκέφτομαι να τα ξηλώσω διότι για την χρήση που κάνω στο μηχανάκι είναι λίγο overkill. Η προστασία για χωμάτινη χρήση είναι καλή αλλά για ασφάλτινη χρήση και καθημερινή μετακίνηση κουράζουν. Και αυτό διότι υπάρχει πολύ σιδεριά και βίδα κοντά στα πόδια και κάνουν το καβάλα ξεκαβάλα και το πέρνα δίπλα απο το μηχανάκι μια μανούρα...
Αυτό ισχύει για τα δικά μου πόδια που έχουν επίσης σίδερα και βίδες, και κοπανάνε ενίοτε στα κάγκελα...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Το ζήτημα, όπως λένε οι περισσότεροι, είναι... Πόσο "καθαρό" το θες. Αν θες το χώμα αλλά δεν θες να αλλάξεις πλαστικά δεν έχει και πολλές επιλογές.
Το ζήτημα είναι... γιατί όλοι αυτοί αναρωτιόντουσαν πόσα κιλά θα είναι το νέο Tenere, το 790 κτλ κτλ κτλ αφού στο τέλος και 170 να ήταν θα το φέρουν στα ίσα του.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Το ζήτημα είναι... γιατί όλοι αυτοί αναρωτιόντουσαν πόσα κιλά θα είναι το νέο Tenere, το 790 κτλ κτλ κτλ αφού στο τέλος και 170 να ήταν θα το φέρουν στα ίσα του.
Γιατί, άλλο να ξεκινήσεις από τα 230 και να του φορτώσεις άλλα 30, και άλλο να ξεκινήσεις απ'τα 180 και να του φορτώσεις πάλι 30!!!
Θέλεις να υπάρχει μια καβάτζα βρε αδελφέ, να μπορείς να... χώσεις άφοβα βάρος :ha!!!
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Είμαι περίεργος να δω πόσο κιλά είναι μετά από τις προσθήκες με γεμάτο δοχείο. Πιστεύω θα τα πατάω τα 220.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Top Bottom