Yamaha T7 Tenere

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Το στηρίζω σε αυτό που είδα να συμβαίνει με την μαμά ποδιά που μετά από 2/3 καλές επαφές πού είχε με πέτρες δεν μπορούσα να την ευθυγραμμισω με τις τρύπες εύκολα. Ίσως αυτό να μην συμβαίνει σε πιο παχύ αλουμίνιο γιατί δεν στραβωνει τόσο εύκολα.
Απάντησες μόνος σου, δεν φταίνε οι Μ6 βίδες, ούτε το που πιάνουν, φταίει ότι η μαμά ποδιά έχει πάχος πινακίδας και τσαλακώνει.

Μπορεί να κάνω λάθος μιας και δεν το έχω αυτό το σύστημα, αλλά σε εργασίες όπως αφαίρεση σταντ ή μοχλικού τα λαμάκια είναι μέσα στην μέση .Για τα πρώτα μπορεί να κάνω λάθος αλλά σίγουρα αν υπάρχει και κεντρικό σταντ(που πιάνει στο ίδιο σημείο με την κάτω λάμα) τα κάνει ακόμα πιο περίπλοκα τα πράγματα. Συν το πρόβλημα συμβατότητας που υπάρχει μετά με άλλα αξεσουάρ.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Εγώ στην παρούσα φάση δεν έχω σκοπό να κάνω extreme πράγματα!
Ναι θα πάω χώμα (ήδη το έχω κάνει δλδ) αλλά δεν έχω σκοπό να μπω σε μονοπάτια κλπ τρελά που βλέπω ότι γίνονται με το μηχανάκι αυτό.
Βέβαια δεν ξέρεις τι μπορεί να σου τύχει...
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Εγώ στην παρούσα φάση δεν έχω σκοπό να κάνω extreme πράγματα!
Ναι θα πάω χώμα (ήδη το έχω κάνει δλδ) αλλά δεν έχω σκοπό να μπω σε μονοπάτια κλπ τρελά που βλέπω ότι γίνονται με το μηχανάκι αυτό.
Βέβαια δεν ξέρεις τι μπορεί να σου τύχει...
Δεν χρειάζεται να κάνεις μονοπάτια ή οτιδήποτε "εξτριμ" για να φας μια φυτεμένη πέτρα. Σίγουρα σε έναν δασικό είναι πιο εύκολο να την αποφύγεις όπως και αν πηγαίνεις σχετικά σιγά η δύναμη θα είναι μικρότερη, αλλά δεν είναι και κανόνας.
Τελοσπάντων, η advspec κάνει τα μισά λεφτά από την swmotech, σίγουρα θα είναι πολύ καλή ποδιά η swmotech , μιας και πολλοί την προτιμούν, αλλά εμένα μου φαίνεται εξωφρενικά ακριβή και εξωφρενικά βαριά (συν τις αμφιβολίες που έγραψα με τα λαμάκια, αν και μπορεί να κάνω λάθος, δεν την έχω δοκιμάσει από κοντά ξαναλέω, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω 300+ε και να μην μου έκανε)
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Απάντησες μόνος σου, δεν φταίνε οι Μ6 βίδες, ούτε το που πιάνουν, φταίει ότι η μαμά ποδιά έχει πάχος πινακίδας και τσαλακώνει.

Μπορεί να κάνω λάθος μιας και δεν το έχω αυτό το σύστημα, αλλά σε εργασίες όπως αφαίρεση σταντ ή μοχλικού τα λαμάκια είναι μέσα στην μέση .Για τα πρώτα μπορεί να κάνω λάθος αλλά σίγουρα αν υπάρχει και κεντρικό σταντ(που πιάνει στο ίδιο σημείο με την κάτω λάμα) τα κάνει ακόμα πιο περίπλοκα τα πράγματα. Συν το πρόβλημα συμβατότητας που υπάρχει μετά με άλλα αξεσουάρ.
Για το μοχλικο δεν εμποδίζει κάπου ούτε για το φίλτρο λαδιού. Διπλό σταντ δεν έχω για να ξέρω αλλά έχω δει ότι πιάνει στις ίδιες βάσεις . Μπροστά η συγκεκριμένη ανεβαίνει πολύ ψηλά και αυτός είναι ένας από τους λόγους που την επέλεξα. Και εμένα μου φαίνεται πολύ ακριβή αλλά αυτό είναι κάτι που ισχύει με πολλά πράγματα πλέον. Το καλό είναι ότι κάποιος που το σκέφτεται έχει πολύ περισσότερες επιλογές από οποιοδήποτε άλλο μοντέλο.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ βρίσκω πως η ποδιά του Tenere 700 για νορμάλ χρήση σε δασικούς και μέτρια χωμάτινα τερέν είναι μια χαρά. Υπάρχει για να προστατέψει τον κινητήρα όχι τον εαυτό της. Αν κάποιος είναι τόσο άτυχος ώστε να την "ακούσει" η ποδιά σε απλό χωματόδρομο, να χαρεί που έκανε την δουλειά της και ΜΕΤΑ να πάρει άλλη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
ήρθε μετά από 40 μέρες και είναι κούκλα


Στάλθηκε από το SM-M135F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλοταξιδο.Πηρα το ιδιο σημερα.
Αρρωστια...πινακιδες 4 Μαρτιου με τα κωλοραντεβου
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εγώ βρίσκω πως η ποδιά του Tenere 700 για νορμάλ χρήση σε δασικούς και μέτρια χωμάτινα τερέν είναι μια χαρά. Υπάρχει για να προστατέψει τον κινητήρα όχι τον εαυτό τους. Αν κάποιος είναι τόσο άτυχος ώστε να την "ακούσει" η ποδιά σε απλό χωματόδρομο, να χαρεί που έκανε την δουλειά της και ΜΕΤΑ να πάρει άλλη.
Στέφανε ούτε εγώ σκόπευα να την αλλάξω γιατί κάνω νορμάλ χρήση σε δασικούς αλλά είδα ότι στραβωνει για πλάκα. Ακόμα ένα μειονέκτημα είναι ότι στο μηχανικό γρυλο που ξεκουράζεται δεν μπορεί να σταθεροποιηθη με την μαμά ποδιά γιατί δεν είναι επίπεδη από κάτω.
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Εγώ βρίσκω πως η ποδιά του Tenere 700 για νορμάλ χρήση σε δασικούς και μέτρια χωμάτινα τερέν είναι μια χαρά. Υπάρχει για να προστατέψει τον κινητήρα όχι τον εαυτό τους. Αν κάποιος είναι τόσο άτυχος ώστε να την "ακούσει" η ποδιά σε απλό χωματόδρομο, να χαρεί που έκανε την δουλειά της και ΜΕΤΑ να πάρει άλλη.
Στέφανε ούτε εγώ σκόπευα να την αλλάξω γιατί κάνω νορμάλ χρήση σε δασικούς αλλά είδα ότι στραβωνει για πλάκα. Ακόμα ένα μειονέκτημα είναι ότι στο μηχανικό γρυλο που ξεκουράζεται δεν μπορεί να σταθεροποιηθη με την μαμά ποδιά γιατί δεν είναι επίπεδη από κάτω.
Η αλήθεια κρύβεται κάπου στην μέση.
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Να πάρεις καλή και στιβαρή ποδιά αν μπαίνεις χώμα. Μην κανείς εκπτώσεις, θα το βρεις μπροστά σου.
Η μαμά είναι για γέλια. Για Μια απλή διέλευση σε βατό χωματόδρομο χωρίς πετρογκα και πολύ είναι.
Είναι της sw και είναι σχεδόν ίδια και στο tenere.







Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Εγώ στην παρούσα φάση δεν έχω σκοπό να κάνω extreme πράγματα!
Ναι θα πάω χώμα (ήδη το έχω κάνει δλδ) αλλά δεν έχω σκοπό να μπω σε μονοπάτια κλπ τρελά που βλέπω ότι γίνονται με το μηχανάκι αυτό.
Βέβαια δεν ξέρεις τι μπορεί να σου τύχει...
Έχε στο μυαλό σου ότι εκτός από μεγαλύτερες, ογκοδέστετες και ακόμα βαρύτερες ποδιές, υπάρχουν και πλαστικές (axp racing) που κάνουν ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια δουλειά, είναι σαφώς ελαφρύτερες και... δεν ακούγονται!
Για δε κάγκελα ούτε λόγος! Το πολύ-πολύ μια διάφανη χοντρή ζελατίνα τοπικά για τις γρατζουνιές.
My 2 cents...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Να πάρεις καλή και στιβαρή ποδιά αν μπαίνεις χώμα. Μην κανείς εκπτώσεις, θα το βρεις μπροστά σου.
Η μαμά είναι για γέλια. Για Μια απλή διέλευση σε βατό χωματόδρομο χωρίς πετρογκα και πολύ είναι.
Είναι της sw και είναι σχεδόν ίδια και στο tenere.
Για ποια μηχανή γράφεις ότι η μαμά είναι για γέλια;

Στο Tenere 700 η ποδιά είναι υπέραρκετη για χωμάτινες διελεύσεις σε δασικούς και θα αντέξει και εκτοξεύσεις από μεγάλες πέτρες σε μέγεθος αυγού (και αναφέρθηκε ότι τέτοια θα είναι η χρήση και του DomieMic65 και του Kardabix ). Τώρα, στραβώνει/ξεστραβώνει τη δουλειά της σε ήπιες χωμάτινες διελεύσεις θα την κάνει με το παραπάνω. Από εκεί και πέρα ότι είναι σχετικά οβάλ για στήριξη σε γρύλο θα συμφωνήσω με τον Kardabix .

Αν εσείς εννοείτε ήπιες διελεύσεις το πέρασμα σε κροκάλες, τα βαθιά νεροφαγώματα του μισού μέτρου, το χτύπημα σε βράχους και κορμούς, τότε... οκ, έχουμε διαφορετική αντίληψη για το τί είναι ήπιο χώμα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Έχε στο μυαλό σου ότι εκτός από μεγαλύτερες, ογκοδέστετες και ακόμα βαρύτερες ποδιές, υπάρχουν και πλαστικές (axp racing) που κάνουν ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια δουλειά, είναι σαφώς ελαφρύτερες και... δεν ακούγονται!
Για δε κάγκελα ούτε λόγος! Το πολύ-πολύ μια διάφανη χοντρή ζελατίνα τοπικά για τις γρατζουνιές.
My 2 cents...
Αυτό το σκέφτηκα κι εγώ μιας που την έχω βάλει στο WRR και έχει φάει πολλά γερά χτυπήματα και δεν κατάλαβε τίποτα. Δε ξέρω όμως τι κάνει μια πλαστική ποδιά σε μοτοσυκλέτες 200+ κιλών... μιας που με αυτό το βάρος η δύναμη ενός χτυπήματος λειτουργεί πολλαπλασιαστικά. Θα είχε ενδιαφέρον όμως μια πρώτη εντύπωση από κάτοχο με χρήση σε χώμα. Μου αρέσουν και οπτικά.
 
Top Bottom