Yamaha T7 Tenere

Shogun

Ρόδα, τσάντα και κοπάνα!
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Chris
Μοτό
Tenere 700 '21
Adv. 1090 '18
Sv650s '01
Vespa 200px '89
Όπως τα διαβάζω, το αποτέλεσμα θα είναι όποιος έχει λεφτά κτμ αλλιώς συμβιβασμό τ700 και πάλι ευτυχισμένοι οι πελάτες. Θα δείξει αύριο, ελπίζω να έχει ψηλή σέλα.
Οχι ρε συ....δεν πάει έτσι.
Εγω π.χ. θα το προτιμήσω γιατί ακριβώς είναι λιτό. Δεν με ενδιαφέρουν ολα τα ηλεκτρονικά που έχει επάνω το ΚΤΜ. Δεν θέλω υψηλής ανάλυσης TFT οθόνη.
Επίσης τι γίνεται μετά απο 5-6 χρόνια η οθόνη κάτω από τον ελληνικό ήλιο? Τι γίνεται στα 7 χρόνια στο μηχανισμό των ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενων αναρτήσεων.
Επίσης θεωρώ ότι το 790 θέλει τουλάχιστον 3-4 χρόνια κυκλοφορίας μέχρι να ραφιναριστεί και να είναι ενα ολοκληρωμένο προιόν.
Δεν λέω ότι το Yamaha δεν θα χρειάζεται βελτιώσεις σε σημεία αλλά θα είναι λιγότερο σημαντικά απο της ΚΤΜ.
Ίσως φταίει το ΚΤΜ που πήρα και συνέχεια όλο και κάτι θέλει, ίσως φταίει το SV που για 13 χρόνια δεν έχει ζητήσει τίποτα, δεν μπορώ να πω με σιγουριά αλλά ο Ιάπωνας μου βγάζει εμπιστοσύνη και φιλικότητα. Και αυτό είναι που χρειάζεται ο μέσος αναβάτης στο βουνό. Απλότητα, φιλικότητα και αξιοπιστία.
Θα το διαχώριζα αλλιώς λοιπόν, οι ready to race -->KTM, με τα καλά κ τα κακά του, οι ready to anyplace anytime -->Yamaha

Sent from my super duper pooper scooper!
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Παιδες ψαχνω 790 για βολτα ,χωματινη αν ειναι δυνατον.
Δεν θελω να σας το χαλασω ,μια ιδεα θελω να παρω γιατι δεν τοχω οδηγησει
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος
Όνομα
Al
Μοτό
CRF300L
Παιδες ψαχνω 790 για βολτα ,χωματινη αν ειναι δυνατον.
Δεν θελω να σας το χαλασω ,μια ιδεα θελω να παρω γιατι δεν τοχω οδηγησει
Θα ανοίξω θέμα ζητείται άτομο για να κάνει συγκριτικό Tenere 700 με 790 το καλό...και πριν φύγει για το γύρο του κόσμου...να γράψει κείμενο 4500λεξεων...ευρώ και λέξη...
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ε ναι ενώ το Τ700 είναι για μας τα φτωχαδακια που έχουμε 10000 στην άκρη...

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μισό μάστορα.

Πόσα κιλά είσαι;
Τι ύψος έχεις;
Είπες ότι βόλευε και ήταν μαλακό, τι πιθανότητες δίνεις να βολευτω και εγώ (που ξέρω από 9 μήνες πίσω ότι είναι μικρό) τέλος πάντων. Έχω οδηγήσει μτ07 και το μοτέρ μου άρεσε, αλλά δεν είχε "το κάτι" για να ενθουσιαστω.

Οπότε περιμένω να οδηγήσω έναν ωραίο συμβιβασμό, μακάρι να γουστάρω με τρέλα. Λίγες ώρες ως τις 2μμ...
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Μισό μάστορα.

Πόσα κιλά είσαι;
Τι ύψος έχεις;
Είπες ότι βόλευε και ήταν μαλακό, τι πιθανότητες δίνεις να βολευτω και εγώ (που ξέρω από 9 μήνες πίσω ότι είναι μικρό) τέλος πάντων. Έχω οδηγήσει μτ07 και το μοτέρ μου άρεσε, αλλά δεν είχε "το κάτι" για να ενθουσιαστω.

Οπότε περιμένω να οδηγήσω έναν ωραίο συμβιβασμό, μακάρι να γουστάρω με τρέλα. Λίγες ώρες ως τις 2μμ...
Σαν παιδικό καρεκλάκι με σουμιέ θα σου φανεί Αμυρού από κάτω σου...μην πας...τΖάμπα Ζέστη θα φας. :ha
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σαν παιδικό καρεκλάκι με σουμιέ θα σου φανεί Αμυρού από κάτω σου...μην πας...τΖάμπα Ζέστη θα φας. :ha
Δεν θα πάω μακριά τουλάχιστον
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Μισό μάστορα.

Πόσα κιλά είσαι;
Τι ύψος έχεις;
Είπες ότι βόλευε και ήταν μαλακό, τι πιθανότητες δίνεις να βολευτω και εγώ (που ξέρω από 9 μήνες πίσω ότι είναι μικρό) τέλος πάντων. Έχω οδηγήσει μτ07 και το μοτέρ μου άρεσε, αλλά δεν είχε "το κάτι" για να ενθουσιαστω.

Οπότε περιμένω να οδηγήσω έναν ωραίο συμβιβασμό, μακάρι να γουστάρω με τρέλα. Λίγες ώρες ως τις 2μμ...
88 ολόκληρα κιλα
1,72 υψος
Άλλο το μαλακό άλλο το βόλευε.
Απλά βολέψε εμένα αρχικά , επειδή ήταν μαλακο..
Στην τελική όμως ήταν παραπάνω μαλακό απόσο θα ήθελα.

Λογικά όμως θα το είχαν σεταρει έτσι, ώστε να είναι γιουζερ φρεντλυ στους περισσοτερους αναβάτες... Δεν είμαστε όλοι έμπειροι χωματινοι.

Όσον αφορά το μοτέρ εμένα μου άρεσε, δεν είχα την ευκαιρία να το δουλέψω σε κάποιο άλλο μηχανάκι. Βέβαια στο Τ7 έχει άλλη χαρτογραφηση

Για μένα το μηχανάκι είναι γιουζερ φρεντλυ, κάνεις κυριολεκτικά τα πάντα σύμφωνα με τα δικά μου γούστα και θα το έπαιρνα αύριο.

Για σένα σίγουρα μικρό.. Αλλά για σένα όπως και να έχει (πέρα από την πλακα) όλα αυτής της κατηγορίας μικρά θα σου είναι..

Σίγουρα όλοι δίνουμε βάση στις γνώμες και στις πληροφορίες που μας δίνουν οι άλλοι για κάθε μηχανάκι, αλλα καλό είναι να μην προδικαζουμε και να κρίνουμε αφού το κάνουμε βολτιτσα..


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Θα ανοίξω θέμα ζητείται άτομο για να κάνει συγκριτικό Tenere 700 με 790 το καλό...και πριν φύγει για το γύρο του κόσμου...να γράψει κείμενο 4500λεξεων...ευρώ και λέξη...
Δεν νομίζω να υπάρχει σύγκριση μεταξύ αυτών των δύο...

Αν υπήρχε, θα ήταν πολύ κοντά και στα χρήματα

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
88 ολόκληρα κιλα
1,72 υψος
Άλλο το μαλακό άλλο το βόλευε.
Απλά βολέψε εμένα αρχικά , επειδή ήταν μαλακο..
Στην τελική όμως ήταν παραπάνω μαλακό απόσο θα ήθελα.

Λογικά όμως θα το είχαν σεταρει έτσι, ώστε να είναι γιουζερ φρεντλυ στους περισσοτερους αναβάτες... Δεν είμαστε όλοι έμπειροι χωματινοι.

Όσον αφορά το μοτέρ εμένα μου άρεσε, δεν είχα την ευκαιρία να το δουλέψω σε κάποιο άλλο μηχανάκι. Βέβαια στο Τ7 έχει άλλη χαρτογραφηση

Για μένα το μηχανάκι είναι γιουζερ φρεντλυ, κάνεις κυριολεκτικά τα πάντα σύμφωνα με τα δικά μου γούστα και θα το έπαιρνα αύριο.

Για σένα σίγουρα μικρό.. Αλλά για σένα όπως και να έχει (πέρα από την πλακα) όλα αυτής της κατηγορίας μικρά θα σου είναι..

Σίγουρα όλοι δίνουμε βάση στις γνώμες και στις πληροφορίες που μας δίνουν οι άλλοι για κάθε μηχανάκι, αλλα καλό είναι να μην προδικαζουμε και να κρίνουμε αφού το κάνουμε βολτιτσα..


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Συμφωνώ, θα τα δω αύριο και θα τα ξαναπούμε :)
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πάλι θα μαγαρίσουμε το θέμα με παλιό ΚΤΜιά... Γράψτε για συγκριτικά με Τ700 στο θέμα με το 790

:ha
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος
Όνομα
Al
Μοτό
CRF300L
Δεν νομίζω να υπάρχει σύγκριση μεταξύ αυτών των δύο...

Αν υπήρχε, θα ήταν πολύ κοντά και στα χρήματα

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι αλλά 15.000 μηχανάκι και να μην έχει έναν υδραυλικό συμπλέκτη;
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Συμφωνώ, θα τα δω αύριο και θα τα ξαναπούμε :)
Αντε Αντε!!!

Αααα ΝΑ σου πω, επειδή λογικά θα κάνετε βόλτα τα μηχανάκια που κάναμε και εμείς, είχε ένα που φορούσε αν κατάλαβα καλά, το rally πακέτο το οποίο ήταν πιο ψηλό από τα υπόλοιπα, αλλά είχε εξάτμιση και άλλη χαρτογραφηση...

Ήταν ένα από τα κόκκινα... Ρώτησε το

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ναι αλλά 15.000 μηχανάκι και να μην έχει έναν υδραυλικό συμπλέκτη;
Πεθαίνω, εντάξει, δουλεύεις στην magura?
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ναι αλλά 15.000 μηχανάκι και να μην έχει έναν υδραυλικό συμπλέκτη;
Aμα δεν τον χρειαζεται γιατι να τον εχει? Ουτε το ΑΤ εχει.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Συμφωνώ, θα τα δω αύριο και θα τα ξαναπούμε :)
Ειναι πληρως ρυθμιζομενες μουπαν,μηπως να τους ελεγες να στις προφορτισουν τουλαχιστον?
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Ναι αλλά 15.000 μηχανάκι και να μην έχει έναν υδραυλικό συμπλέκτη;
Εργονομία, ευκολία..
Δεν μένεις ποτέ από συμπλεκτη στα βουνά και γενικά πουθενά.
ΑΝ όμως συμβει κάτι τέτοιο, Αλλαξες ντιζα , που εννοείται φροντίζεις να έχεις μαζί και είσαι ρεντυ. Εκτός και αν του έχεις αλλάξει τα φώτα στο πατιναρισμα και πάρεις τα δισκακια στην μασχαλη...

Για βάλε να έχεις υδραυλικό συμπλεκτη και να κλασει η τρόμπα; Για ρώτα κατοχους 950 990...
Δεν χρειάζεται κάτι άλλο νομίζω..



Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Εγω π.χ. θα το προτιμήσω γιατί ακριβώς είναι λιτό. Δεν με ενδιαφέρουν ολα τα ηλεκτρονικά που έχει επάνω το ΚΤΜ. Δεν θέλω υψηλής ανάλυσης TFT οθόνη.
Επίσης τι γίνεται μετά απο 5-6 χρόνια η οθόνη κάτω από τον ελληνικό ήλιο? Τι γίνεται στα 7 χρόνια στο μηχανισμό των ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενων αναρτήσεων.
Επίσης θεωρώ ότι το 790 θέλει τουλάχιστον 3-4 χρόνια κυκλοφορίας μέχρι να ραφιναριστεί και να είναι ενα ολοκληρωμένο προιόν.
Δεν λέω ότι το Yamaha δεν θα χρειάζεται βελτιώσεις σε σημεία αλλά θα είναι λιγότερο σημαντικά απο της ΚΤΜ.
Σορρυ που στο χαλάω αλλά τα επιχειρήματα σου είναι λίγο άκυρα κ μπερδεμένα. Εκτός κι αν το κάνεις επίτηδες για να πείθεις τον εαυτό σου ότι το Τ700 είναι πολυ λιτό σε σχέση με το ΚΤΜ.

- Ούτε η απλή έκδοση του 790 ούτε η R έχει ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενες αναρτήσεις. Οπὀτε μετά από 7 χρόνια μια χαρά θα είναι.

- Από που το θεωρείς ότι το 790 θέλει 3 με 4 χρόνια κυκλοφορίας για να ραφιναριστεί; Τι προβλήματα έχεις ακούσει κ δεί; Εκτός κι αν είσαι μέσα στη ΚΤΜ και γνωρίζεις εκ των έσω στατιστικά και προβλήματα. Σε 3 με 4 χρόνια θα σταματήσει να παράγεται έτσι όπως αλλάζει τα μοντέλα η ΚΤΜ κάθε 3 χρόνια.

- Με την οθόνη του Τ700 τι θα γίνει μετά από 5-6 χρόνια; Γιατί εμένα μου μοιάζει σαν μέγεθος με του ΚΤΜ, μόνο που δεν έχει γραφικά.

 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ειναι πληρως ρυθμιζομενες μουπαν,μηπως να τους ελεγες να στις προφορτισουν τουλαχιστον?
Να μας λυθει επιτελους και η απορια, γιατι μεχρι τωρα φαινεται οτι μονο το αμορτισερ προφορτιζεται, οχι τα καλαμια.
 
Top Bottom