Yamaha T7 Tenere

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Ναι αλλά αν όχι όλοι η πλειοψηφία τουλάχιστον κάνει θετικά σχόλια για τις αναρτήσεις του Tenere 700...Βεβαια σημασία έχει και σε τι κατάσταση είναι μια ανάρτηση και μετά από αρκετές χιλιάδες χλμ. Αλλά αυτό είναι κάτι που θα κριθεί στην πορεία μιας και τα 2 μηχανακια ειναι προσφατης κοπής...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Να το οδηγησεις κι εσυ ο ιδιος το Τ700 και να μην περιμενεις να μαθεις τι λενε τα ριβιουζ και τα θετικα σχολια. Δεν λεω οτι ειναι κακο, μια χαρα ειναι. Λεω οτι δεν ειναι φθηνο.
 

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
Καλημέρα παίδες.

Αρχικά νομίζω είναι καλύτερο να ανοιχτεί ένα θέμα Τ700 vs 790 διότι εδώ έχει χαθέι όλο το νόημα νομίζω.
Κάνετε σύγκριση για 2 τελείως διαφορετικά μηχανάκια και σε μια συζήτηση που αφορά ξεκάθαρα και μόνο ένα μηχανάκι. Κάνετε μια συζήτηση σύγκρισης και βάλτε μέσα ότι ανάλυση θέλετε απο κατανάλωση , αναρτήσεις , σέλες , χρηματοδότηση!!
Γίνεται σύγκριση με ένα μηχανάκι 5000 πάνω που δηλώνει ready to race. ε θα πάρω και εγω το Τ700 να πετάξω 2000 σε ohlins και είμαι κομπλέ έτοιμος για αγώνα!! θα πάω στο ντακαρ!!άλλη ποιότητα κατασκευής το ένα άλλη το άλλο. άλλη τιμή . άλλο σετάρισμα.
Και αναφέρεστε οτι το τ700 θέλει κάγκελα και τριπλέτα.... το 790 δεν θέλει ??? το πετάς κάτω και νιώθεις καλά???
ποιο ντεπόζιτο άραγε θα είναι πιο ακριβό??? ποια πλαστικά θα είναι πιο ακριβά??? ποια εξατμισούλα???
ποιο τιμονάκι?
εγώ προσωπικά χαίρομαι που η ποιότητα πλαστικών δεν είναι σούπερ ουάου γιατί με αυτό το μηχανάκι πας να κανιβαλιστείς πιο ευκολα ( προφανώς δεν αναφέρομαι σε αυτους που είναι σε καλή οικονομική κατάσταση) ....αυτό το μηχανάκι θα πετάξεις πιο εύκολα κάτω και σε αυτό η καρδούλα σου ( ίσως και η τσεπούλα σου) δεν θα κλάψει όταν δει το ντεπόζιτο στραπατσαρισμένο.

όπως και να έχει νομίζω αφού υπάρχει τόσο έντονη δραστηριότητα να ανοίξετε ένα θέμα σύγκρισης.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για το t700 μιλάμε Σπύρο.
Εχθές στον καφε μιλήσαμε με τον φίλο που έπεσε.
Η πτώση έγινε με λίγα χλμ και όλη η δεξιά πλευρά, τιμόνι χούφτα μανετα ρεζερβουάρ και τα πλαστικά είναι για πέταμα, οπότε τα κάγκελα χρειάζονται, όπως σε όλα τα μηχανακια που μπαίνουν χώμα.

Καλημερες.
 

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
Για το t700 μιλάμε Σπύρο.
Εχθές στον καφε μιλήσαμε με τον φίλο που έπεσε.
Η πτώση έγινε με λίγα χλμ και όλη η δεξιά πλευρά, τιμόνι χούφτα μανετα ρεζερβουάρ και τα πλαστικά είναι για πέταμα, οπότε τα κάγκελα χρειάζονται, όπως σε όλα τα μηχανακια που μπαίνουν χώμα.

Καλημερες.
Καλημέρα Κώστα
Είδα την τούμπα του φίλου σου καθώς ήμουν απο πίσω. το μηχανάκι ήταν έτοιμο σε 15 λεπτά με χούφτα και μανέτα και βάψιμο πλαστικού και τράβηγμα της εξάτμισης . το ντεπόζιτο ήθελε άλλαγμα και το φλας.
αν είδες στα προηγούμενα μου ποστ ανέφερε ότι επειδή είδα αυτή τη τούμπα και τη ζημιά είπα οτι θέλει καγκελα μπρος πισω
οπως κάθε συμβατικό μηχανάκι που μπαίνει χώμα. και απλά ανέφερα ότι το ίδιο ισχύει και για το 790. κατάλαβα οτι εσύ είχες αναφερθεί στο Τ700 . γενικότερα μιλάω οτι η συζήτηση εχει πάει στη σύγκριση πια
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Kατσε να ριξω μια λαδια να τα κανω ολα τανα για χαρη του Αλντεμπαραν...

Εγω εαν ειχα παντως ΧΤ660Ζ μαλλον θα το κραταγα, δεν θα πηγαινα στο Τ700.
Ε και εγω γιαυτο το κραταω... Οχι οτι μου λειπουν 10000
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
To 790 δεν θέλει καγκελα εμπρός , και έχει σχάρα και χειρολαβές μπάι ντιφολτ

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
To 790 δεν θέλει καγκυ εμπρός , και έχει σχάρα και χειρολαβές μπάι ντιφολτ

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Η τουρατεκ βέβαια έβγαλε καγκυ εμπρός, θα ξεπουλήσει.

Και νομίζω ότι η συζήτηση για πίσω αφορούσε κυρίως πλαϊνά που κανένα δεν έχει. Οκ, έχει το τσιες αδβ στο έξτρα πακέτο.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Η μεγάλη μαγκιά του τμήματος της yamaha είναι ότι έχει βάλει τους υποψήφιους αγοραστές να συγκρινουν το t700 με το 790....ετσι ώστε το 700 να φαίνεται φθηνο.
Στον σημερινό καφέ που μίλησα με παιδιά που το έκαναν καλή βόλτα κια είναι έμπειροι στα χώματα, έλεγαν ότι το Τ700 χρειάζεται πολλά χρήματα επιπλέον για να τα κάνει "όλα".
Από κάγκελα ασφαλείας, τριπλετες για βαλιτσες, σχάρες, αναρτήσεις κλπ κλπ.
Μήπως λοιπόν τα 10000 και κάτι ψιλά που ζητάνε είναι πολλά??
Αμαν.....εχουμε τον.....γεροντα να κανει τον δικηγορο του διαβολου !!!!
Αφου βλεπεις οτι δεν ταιριαζεις με τα Japan.....πηγαινε στους γειτονες σου...Αυστριακους να ψωνισεις.....χαχα !!!!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αμαν.....εχουμε τον.....γεροντα να κανει τον δικηγορο του διαβολου !!!!
Αφου βλεπεις οτι δεν ταιριαζεις με τα Japan.....πηγαινε στους γειτονες σου...Αυστριακους να ψωνισεις.....χαχα !!!!!!
Ότι και να λέμε εμείς εδώ, το μηχανακι είναι καλό και θα πουλήσει.
Κουβέντα κάνουμε και απόψεις λέμε, που είναι πολύ χρήσιμες για όλους.
Και οι σωστές και οι λάθος.
Ο φίλος που έφαγε κατραπακια με το Τ700 είναι χρονιά στα χώματα και με δύσκολο μηχανακι, αλλά παρόλα τα ελλατωματα που βρήκε στο Τ700, του άρεσε και θα το αγόραζε.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Ότι και να λέμε εμείς εδώ, το μηχανακι είναι καλό και θα πουλήσει.
Κουβέντα κάνουμε και απόψεις λέμε, που είναι πολύ χρήσιμες για όλους.
Και οι σωστές και οι λάθος.
Ο φίλος που έφαγε κατραπακια με το Τ700 είναι χρονιά στα χώματα και με δύσκολο μηχανακι, αλλά παρόλα τα ελλατωματα που βρήκε στο Τ700, του άρεσε και θα το αγόραζε.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα πουλησει....για εμενα εκτος απο το βαρυ ονομα που εχει....ειναι "μουρατο" κ αυτο μετραει πολυ στον Ελληνα !!!!
Εδω μεσα το "ψυριζουμε" πολυ.....γιατι ασχολουνται πολλοι με το χωμα.......πιστευω οτι θα το βλεπουμε να κυκλοφορει στο πνιγμενο κεντρο κ στις καφετεριες οπως κ αλλα μοντελα παρομοια....γιατι τα on-off ...παντα δειχνουν διαφορετικα !!!!!
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα πουλησει....για εμενα εκτος απο το βαρυ ονομα που εχει....ειναι "μουρατο" κ αυτο μετραει πολυ στον Ελληνα !!!!
Εδω μεσα το "ψυριζουμε" πολυ.....γιατι ασχολουνται πολλοι με το χωμα.......πιστευω οτι θα το βλεπουμε να κυκλοφορει στο πνιγμενο κεντρο κ στις καφετεριες οπως κ αλλα μοντελα παρομοια....γιατι τα on-off ...παντα δειχνουν διαφορετικα !!!!!
Αυτο ακριβως...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα πουλησει....για εμενα εκτος απο το βαρυ ονομα που εχει....ειναι "μουρατο" κ αυτο μετραει πολυ στον Ελληνα !!!!
Εδω μεσα το "ψυριζουμε" πολυ.....γιατι ασχολουνται πολλοι με το χωμα.......πιστευω οτι θα το βλεπουμε να κυκλοφορει στο πνιγμενο κεντρο κ στις καφετεριες οπως κ αλλα μοντελα παρομοια....γιατι τα on-off ...παντα δειχνουν διαφορετικα !!!!!
Λες δηλαδή στους τζαπαν παουερ, ότι τα πάνε μόνο για καφέ.... :fun:fun
Ποιος σε σώνει τώρα ξεμωραμένε
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Η μεγάλη μαγκιά του τμήματος της yamaha είναι ότι έχει βάλει τους υποψήφιους αγοραστές να συγκρινουν το t700 με το 790....ετσι ώστε το 700 να φαίνεται φθηνο.
Στον σημερινό καφέ που μίλησα με παιδιά που το έκαναν καλή βόλτα κια είναι έμπειροι στα χώματα, έλεγαν ότι το Τ700 χρειάζεται πολλά χρήματα επιπλέον για να τα κάνει "όλα".
Από κάγκελα ασφαλείας, τριπλετες για βαλιτσες, σχάρες, αναρτήσεις κλπ κλπ.
Μήπως λοιπόν τα 10000 και κάτι ψιλά που ζητάνε είναι πολλά??
και ποιο μηχανακι εχει καγκελα και τριπλετες απο στοκ?
επισης τα 5κ διαφορα με το ''ακριβο'' R της κτμ ειναι τεραστια διαφορα, μιας και μιλαμε για 50% παραπανω απο την αξια του απλου 700...
με 2,5κ βαζεις πραγματικα αγωνιστικες αναρτησεις και οχι φτηνες σειρες που ρυθμιζουν στο ενα πιρουνι την αποσβεση και στο αλλο την επαναφορα (βλ.κτμ) αν θες να πας με αξιωσεις με αυτο το μηχανακι στο χωρα (τι λεμε τωρα, πολυκυλιδρα μηχανακια στο χωμα, αλλα φευ) και περνας το 790 και οτιδηποτε αντιστοιχο απο πανω παντου....

αν καποιος θελει λιγο απ ολα, ελαφρυ μηχανακι και δεν τον νοιαζουν τα γκαζια στο δρομο, το τ700 ειναι σιγουρα μια φανταστικη επιλογη...αν θελει αναλαφρο σχετικα μηχανακι (με τα δεδομενα των μεγαλων ονοφ) και παραπανω γκαζι, το 790 ειναι παλι η μονη επιλογη....αν και το πιθανοτερο ειναι οτι θα ακολουθησουν και οι υπολοιποι σε μερικα χρονια....

θα δωσει η σουζουκι κανα 800αρι 2κ dr που ταζει και θα τους σβησει ολους παλι :fun
 

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
Άλλη μια φωτογραφία που δείχνει ότι έχει και τις πλαϊνές και την σχάρα πίσω. Και τα κάγκελα μπροστά. Και πάλι δυσκολεύομαι να διακρίνω πως ταιριάζουν τα καγκελα πίσω


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
με 2,5κ βαζεις πραγματικα αγωνιστικες αναρτησεις και οχι φτηνες σειρες που ρυθμιζουν στο ενα πιρουνι την αποσβεση και στο αλλο την επαναφορα (βλ.κτμ) αν θες να πας με αξιωσεις με αυτο το μηχανακι στο χωρα (τι λεμε τωρα, πολυκυλιδρα μηχανακια στο χωμα, αλλα φευ) και περνας το 790 και οτιδηποτε αντιστοιχο απο πανω παντου....
To σετ καλαμια Αdventure της Οhlins για το CRF1000 (λογικα το ιδιο θα βγαλει για το Τ700) που ειναι φυσιγγια με αποσβεση συμπιεσης στο ενα και εκτονωσης στο αλλο εχουν 3200€. Εαν αυτα ειναι η φτηνη σειρα , τα ακριβα αγωνιστικα πως γινεται να εχουν 2.5κ?
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
To σετ καλαμια Αdventure της Οhlins για το CRF1000 (λογικα το ιδιο θα βγαλει για το Τ700) που ειναι φυσιγγια με αποσβεση συμπιεσης στο ενα και εκτονωσης στο αλλο εχουν 3200€. Εαν αυτα ειναι η φτηνη σειρα , τα ακριβα αγωνιστικα πως γινεται να εχουν 2.5κ?
δεν ξερω κατα ποσο ειναι αυτες οι τιμες καθως πριν απο λιγα χρονια ειναι παρει fg σειρα καλαμια στα 2000ε απο εξωτερικο βεβαια...σε καθε περιπτωση η ohlins βγαζει τρομερες αναρτησεις αλλα δεν ειναι η μονη εταιρεια, και φυσικα πληρωνεις το κατι παραπανω λογω ονοματος...υπαρχουν παρα πολλες εταιρειες που προσφερουν καλαμια και αμορτισερ σε πολυ καλυτερες τιμες απο την ohlins...

το γεγονος οτι μπορεις απλα να χρησιμοποιησεις μεταχειρισμενες αναρτησεις απο καποιο enduro/mx και να εχεις παλι ενα τρομερα καλο αποτελεσμα, δεν το αναφερω γιατι θα ηταν λιγο αδικο για το κτμ...η ουσια ειναι ομως ακομα η ιδια, αν το προβλημα ειναι οι αναρτησεις (που σε βιασμενα μηχανακια και με αγνωστες ρυθμισεις δε μπορεις ποτε να ξερεις), η λυση δεν ειναι πολυ ακριβη για καποιον που θελει να το ψαξει λιγο παραπανω....

αυτο στην περιπτωση που δε μπορεις με τιποτα να φερεις ενα πιρουνι και αμορτισερ στα μετρα σου με ενα revalving και ελατηρια (κατι που θεωρω απιθανο φυσικα)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom