YAMAHA TENERE 700 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Καλημέρα! Γνωρίζετε αν υπάρχει καμιά καλή λύση για πίσω χειρολαβές; Χωρίς σχάρα και να μπορεί ένα δεύτερο άτομο να κάθεται σωστά χωρίς να το εμποδίζουν.

Κάτι σαν αυτές, αλλά σε λογικές τιμές:
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Καλημέρα! Γνωρίζετε αν υπάρχει καμιά καλή λύση για πίσω χειρολαβές; Χωρίς σχάρα και να μπορεί ένα δεύτερο άτομο να κάθεται σωστά χωρίς να το εμποδίζουν.

Κάτι σαν αυτές, αλλά σε λογικές τιμές:
Ιαπετε πάρε ένα τηλ εδώ : Σχάρες μοτοσυκλετών | Αξεσουάρ μοτό | Sxares-Moto.gr και ΠΕ τους τι ακριβώς θελεις
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II

iapetos

Μέλος
Όνομα
Σίμος
Μοτό
Tenere 700 2023
Δυστυχώς δεν έχει μέρος να τις βιδώσεις.

iapetos δες και αυτό Rear Rack T700 | Bumot | Defender EVO | Bumot.eu Motorcycle Luggage απλά έχει βάση για σχάρα.
Είμαι κατά της σχάρας προς το παρόν και ψάχνω για κάτι πιο μαζεμένο. Θα μπορούσα να το κόψω αλλά και αυτές πετάγονται πολύ. Χμμμ περίμενα να βρώ λύση μέσα σε 5 λεπτά και ψάχνω απο χθές
 

iapetos

Μέλος
Όνομα
Σίμος
Μοτό
Tenere 700 2023
Δεν νομόζω να κάνουν για μηχανές αυτές Γιώργος 1 . Τις θεωρώ επικίνδυνες να το προσπαθήσει κάποιος γιατί δεν είναι σταθερές.
Μάλλον θα κοιτάξω αυτές που είπε ο Ka0s γιατί αν και σε κάποιες φωτό φαίνονται ψηλές, σε άλλες που είδα μόλις απο άλλη γωνία παίζει να είναι οκ. Πρέπει να τις δοκιμάσω απο κοντά.
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Καλημέρα! Γνωρίζετε αν υπάρχει καμιά καλή λύση για πίσω χειρολαβές; Χωρίς σχάρα και να μπορεί ένα δεύτερο άτομο να κάθεται σωστά χωρίς να το εμποδίζουν.

Κάτι σαν αυτές, αλλά σε λογικές τιμές:
Σου βάζω τις δικές μου από τον Αλί.

Είναι από σκληρό πλαστικό και είναι μια χαρά στιβαρές και υποστηρίζουν σήκωμα μηχανής από πτώση.

Προς το παρόν τις έχω βγάλει γιατί έχω τοποθετήσει rear rack της Perun Moto και χρειάζονται μακρύτερες βίδες για να τοποθετηθούν.

Σου βάζω φωτό να πάρεις ιδέες.

Δεν ξέρω εάν το γνωρίζετε αλλά πλέον οι χρόνοι παραλαβής από Κίνα έχουν μειωθεί δραματικά (περίπου στις 2 βδομάδες) και παραλαμβάνουμε συνήθως με courier.


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Σου βάζω τις δικές μου από τον Αλί.

Είναι από σκληρό πλαστικό και είναι μια χαρά στιβαρές και υποστηρίζουν σήκωμα μηχανής από πτώση.

Προς το παρόν τις έχω βγάλει γιατί έχω τοποθετήσει rear rack της Perun Moto και χρειάζονται μακρύτερες βίδες για να τοποθετηθούν.

Σου βάζω φωτό να πάρεις ιδέες.

Δεν ξέρω εάν το γνωρίζετε αλλά πλέον οι χρόνοι παραλαβής από Κίνα έχουν μειωθεί δραματικά (περίπου στις 2 βδομάδες) και παραλαμβάνουμε συνήθως με courier.


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! €13.75 37%OFF | FOR YAMAHA TENERE 700 Tenere700 XT700Z XT 700 Z Motorcycle Accessories Passenger Rear Grab Handle Seat Hand Handle Grab Bar Rail

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

iapetos

Μέλος
Όνομα
Σίμος
Μοτό
Tenere 700 2023
Σου βάζω τις δικές μου από τον Αλί.

Είναι από σκληρό πλαστικό και είναι μια χαρά στιβαρές και υποστηρίζουν σήκωμα μηχανής από πτώση.

Προς το παρόν τις έχω βγάλει γιατί έχω τοποθετήσει rear rack της Perun Moto και χρειάζονται μακρύτερες βίδες για να τοποθετηθούν.

Σου βάζω φωτό να πάρεις ιδέες.

Δεν ξέρω εάν το γνωρίζετε αλλά πλέον οι χρόνοι παραλαβής από Κίνα έχουν μειωθεί δραματικά (περίπου στις 2 βδομάδες) και παραλαμβάνουμε συνήθως με courier.


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Ωραίος! Τις είχα δεί και δεν ήξερα τι ποιότητα θα είναι. Ευχαριστώ! Θα τις δοκιμάσω.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
τις περιμένω και εγώ... ελπίζω να καταφέρω να τις βάλω μαζί με το rear rack της sw-motech (δυστυχώς δεν με παίρνει να είμαι με rack που δεν μπορεί να υποστηρίξει μπαγκαζιέρα ενίοτε)
 

georgetziker

Μέλος
Όνομα
Γεώργιος Τζικερας
Μοτό
TENERE 700
Σου βάζω τις δικές μου από τον Αλί.

Είναι από σκληρό πλαστικό και είναι μια χαρά στιβαρές και υποστηρίζουν σήκωμα μηχανής από πτώση.

Προς το παρόν τις έχω βγάλει γιατί έχω τοποθετήσει rear rack της Perun Moto και χρειάζονται μακρύτερες βίδες για να τοποθετηθούν.

Σου βάζω φωτό να πάρεις ιδέες.

Δεν ξέρω εάν το γνωρίζετε αλλά πλέον οι χρόνοι παραλαβής από Κίνα έχουν μειωθεί δραματικά (περίπου στις 2 βδομάδες) και παραλαμβάνουμε συνήθως με courier.


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Καλημέρα την έχεις δοκιμάσει καθόλου τη σχάρα με δευτερο άτομο και μπακαζιέρα φορεμένη?
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Καλημέρα την έχεις δοκιμάσει καθόλου τη σχάρα με δευτερο άτομο και μπακαζιέρα φορεμένη?
Αν θέλεις μπαγκαζιέρα τότε η σχάρα του Perun Moto δεν κάνει. Ή μάλλον κάνει αλλά με περιορισμό: οχι συνεπιβάτης.
Έρχεται πιο κοντά προς τον αναβάτη και δεν αφήνει χώρο αρκετό για συνεπιβάτη.
Το αναφέρει στην ιστοσελίδα του αλλά το έχει γράψει και σε κάποια ποστς στο ινσταγκραμ.

  • Givi/Kappa Monokey top case ready - pre-drilled holes for Givi adapter kit (not included - check instructions for details) - for rider only (no pillion) -road only use, 5 kg max; won't work with seats higher than stock.
  • SW-motech top case ready - pre-drilled holes for SW-Motech adapter kit (not included - check instructions for details) - for rider only (no pillion) - road only use, 5 kg max; won't work with seats higher than stock.
 

georgetziker

Μέλος
Όνομα
Γεώργιος Τζικερας
Μοτό
TENERE 700
Αν θέλεις μπαγκαζιέρα τότε η σχάρα του Perun Moto δεν κάνει. Ή μάλλον κάνει αλλά με περιορισμό: οχι συνεπιβάτης.
Έρχεται πιο κοντά προς τον αναβάτη και δεν αφήνει χώρο αρκετό για συνεπιβάτη.
Το αναφέρει στην ιστοσελίδα του αλλά το έχει γράψει και σε κάποια ποστς στο ινσταγκραμ.

  • Givi/Kappa Monokey top case ready - pre-drilled holes for Givi adapter kit (not included - check instructions for details) - for rider only (no pillion) -road only use, 5 kg max; won't work with seats higher than stock.
  • SW-motech top case ready - pre-drilled holes for SW-Motech adapter kit (not included - check instructions for details) - for rider only (no pillion) - road only use, 5 kg max; won't work with seats higher than stock.
Το διάβασα ναι αλλά δυστυχως μετά την αγορά της σχάρας
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Καλημέρα την έχεις δοκιμάσει καθόλου τη σχάρα με δευτερο άτομο και μπακαζιέρα φορεμένη?
Καλημέρα, με πρόλαβε ο Srider

Η φωτό που έβαλα είναι από net και την έβαλα για να δουν τα παιδιά τη σχάρα σε συνδυασμό με τα χερούλια από Ali. Eγώ δεν έχω μπαγκαζιέρα αλλά, όπως σου απάντησαν, δεν είναι ότι καλύτερο γιατί περιορίζει πολύ το χώρο για συνεπιβάτη. Θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με Perun Moto για επιστροφή.
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Στράβωσα την δεξιά βάση για τα πατάκια του συνεπιβάτη.
https://wk-gm.de/wuk-onlineshop/produktbilder/ersatzteile-und-zubehoer/tenere-700/sozius-fussrastenhalterung/original-yamaha-tenere-700-sozius-fussrastenhalterung-rechts-BW3F742L0000.jpg (αυτό δηλαδή)
Έχει προσπαθήσει κανείς να την ισιώσει (με κανένα γαλλικό κλειδί πχ ; ) ή να μην δοκιμάσω καν και να πάω για αλλαγή. Λίγο με το χέρι που προσπάθησα δεν
βλέπω να υπάρχει κάποια κίνηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Στράβωσα την δεξιά βάση για τα πατάκια του συνεπιβάτη.
https://wk-gm.de/wuk-onlineshop/produktbilder/ersatzteile-und-zubehoer/tenere-700/sozius-fussrastenhalterung/original-yamaha-tenere-700-sozius-fussrastenhalterung-rechts-BW3F742L0000.jpg (αυτό δηλαδή)
Έχει προσπαθήσει κανείς να την ισιώσει (με κανένα γαλλικό κλειδί πχ ; ) ή να μην δοκιμάσω καν και να πάω για αλλαγή. Λίγο με το χέρι που προσπάθησα δεν
βλέπω να υπάρχει κάποια κίνηση.
Είναι αλουμινίου αν δεν κάνω λάθος οπότε δεν παίρνει ίσιωμα...
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Στράβωσα την δεξιά βάση για τα πατάκια του συνεπιβάτη.
https://wk-gm.de/wuk-onlineshop/produktbilder/ersatzteile-und-zubehoer/tenere-700/sozius-fussrastenhalterung/original-yamaha-tenere-700-sozius-fussrastenhalterung-rechts-BW3F742L0000.jpg (αυτό δηλαδή)
Έχει προσπαθήσει κανείς να την ισιώσει (με κανένα γαλλικό κλειδί πχ ; ) ή να μην δοκιμάσω καν και να πάω για αλλαγή. Λίγο με το χέρι που προσπάθησα δεν
βλέπω να υπάρχει κάποια κίνηση.
Αν πας στον σωστό μάστορα το ζεσταίνει και σιγά σιγά μπορεί να το φέρει!
Βέβαια μετά θα θέλει βάψιμο.
Στην Αθήνα υπάρχουν αρκετοί περί της Σπ. Πάτση.
Εξαρτάται και από το πόσο έχει πάρει!
 
Top Bottom