YAMAHA TENERE 700 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Στράβωσα την δεξιά βάση για τα πατάκια του συνεπιβάτη.
https://wk-gm.de/wuk-onlineshop/produktbilder/ersatzteile-und-zubehoer/tenere-700/sozius-fussrastenhalterung/original-yamaha-tenere-700-sozius-fussrastenhalterung-rechts-BW3F742L0000.jpg (αυτό δηλαδή)
Έχει προσπαθήσει κανείς να την ισιώσει (με κανένα γαλλικό κλειδί πχ ; ) ή να μην δοκιμάσω καν και να πάω για αλλαγή. Λίγο με το χέρι που προσπάθησα δεν
βλέπω να υπάρχει κάποια κίνηση.
Το αλουμίνιο αν προσπαθήσεις να το ισιώσεις συνήθως σπάει.
Αλλά δεν χάνεις και τίποτα να προσπαθήσεις.
Χρειάζεται μεγάλος μοχλός, πάνω από μέτρο. Βάλε και τίποτα πανιά ή λάστιχα για να το τραυματίσεις όσο γίνεται λιγότερο.
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Με ζέσταμα πριν και μεγάλο μοχλό όπως γράφει πιο πάνω, λογικά θα επανέλθει σε κάποιο βαθμό.

Θέλει προοδευτική δύναμη και αν μπορείς να αισθανθείς τα όρια του υλικού καθώς το "ζορίζεις" πριν μπει στα όρια της θραύσης.

Έχω επαναφέρει έτσι το πατάκι του οδηγού σε Άφρικα 1000.

Βέβαια στην επόμενη καλή που θα φάει είναι πιθανόν να σπάσει ;)
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Ήθελα να αποφύγω το ζέσταμα για να αποφύγω και το βάψιμο. Θα κάνω μια προσπάθεια και αν έρθει ήρθε.
 

iapetos

Μέλος
Όνομα
Σίμος
Μοτό
Tenere 700 2023
Σου βάζω τις δικές μου από τον Αλί.

Είναι από σκληρό πλαστικό και είναι μια χαρά στιβαρές και υποστηρίζουν σήκωμα μηχανής από πτώση.

Προς το παρόν τις έχω βγάλει γιατί έχω τοποθετήσει rear rack της Perun Moto και χρειάζονται μακρύτερες βίδες για να τοποθετηθούν.

Σου βάζω φωτό να πάρεις ιδέες.

Δεν ξέρω εάν το γνωρίζετε αλλά πλέον οι χρόνοι παραλαβής από Κίνα έχουν μειωθεί δραματικά (περίπου στις 2 βδομάδες) και παραλαμβάνουμε συνήθως με courier.


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Έφθασαν Georgecibix και είναι πολύ καλές! Τις έτριψα λίγο στο εσωτερικό της μεγάλης τρύπας που ήταν λίγο τραχιά η επιφάνεια και είναι μια χαρά τώρα.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Παιδιά που έρχονται οι παραγγελίες από αλί;
Στο ταχυδρομείο ή σε κάποια κούριερ;
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Παιδιά που έρχονται οι παραγγελίες από αλί;
Στο ταχυδρομείο ή σε κάποια κούριερ;
Πέρυσι που παρήγγειλα δύο φορές, ταχυδρομείο, ήρθε ειδοποίηση και πήγα κ παρέλαβα δεν ξέρω αν εχει αλλάξει κάτι...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Παιδιά που έρχονται οι παραγγελίες από αλί;
Στο ταχυδρομείο ή σε κάποια κούριερ;
Πέρυσι που παρήγγειλα δύο φορές, ταχυδρομείο, ήρθε ειδοποίηση και πήγα κ παρέλαβα δεν ξέρω αν εχει αλλάξει κάτι...
Οσες φορες εχω παρει απο εκει, ερχονται στο σπιτι!!!
Άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου!!!!! :ha
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Εγώ περιμένω κάτι προεκτάσεις ζελατίνας ,Ε κάποια στιγμή θα έρθουν .
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Παιδιά που έρχονται οι παραγγελίες από αλί;
Στο ταχυδρομείο ή σε κάποια κούριερ;
Συνήθως έρχονται με ταχυδρομείο αλλά το τελευταίο διάστημα παρέλαβα δυο-τρεις παραγγελίες με κούριερ σε χρόνους κάτω από δύο βδομάδες (τις χειρολαβές του Tenere τις παρέλαβα σε 10 ημέρες!) και με real time tracking.
 

Nikosmirage

Μέλος
Περιοχή
Ανδρός
Όνομα
Νικος Τριγωνης
Μοτό
BMW F800GS
Φέτος ότι έχω παραγγείλει απο αλι μου έχει έρθει με ACS. Περισυ μου ερχόταν στο ταχυδρομείο με συστημένο…
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Εμένα έρχονται με ταχυδρομείο … πριν λίγο τσέκαρα το τρακινγκ ναμπερ
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Α ναι;
Καλύτερα...
Πάντως στα ΕΛΤΑ courier δεν φαίνεται η αποστολή.
Φαίνεται στο "απλό" ΕΛΤΑ
Έτσι ήταν και στις δικές μου, σε δεύτερο στάδιο προωθούνται στην κούριερ

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Ήρθαν...
Με ELTA Courier όντως.

Κινέζος power ...
Αλλά το ζόρισα λίγο (λίγο αλήθεια) προσπαθώντας να το πιάσω με τον ιμάντα από τους καθρέφτες και όχι με τα βέλκρο του τα οποία είναι κάπως...
Όχι πως το όλο τσαντάκι δρέπει δάφνες ομορφιάς αλλά 16 vs 80€ του Mosko (το οποίο είναι κουκλί βέβαια και δείχνει πχιότητα) ε, το λες διαφορά.

Βασικά όλα όσα πήρα από τον Αλί (τσαντάκι, χειρολαβές συνεπιβάτη, προστατευτικό προβολέα, προστατευτικό φιλμ για το όργανο, βουρτσακι για καθαρισμό αλυσίδας) βγήκαν αρκετά λιγότερα από το το Mosko.
Ελπίζω να μην τα παίξουν σε ένα 6μηνο..
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Ήρθαν...
Με ELTA Courier όντως.

Κινέζος power ...
Αλλά το ζόρισα λίγο (λίγο αλήθεια) προσπαθώντας να το πιάσω με τον ιμάντα από τους καθρέφτες και όχι με τα βέλκρο του τα οποία είναι κάπως...
Όχι πως το όλο τσαντάκι δρέπει δάφνες ομορφιάς αλλά 16 vs 80€ του Mosko (το οποίο είναι κουκλί βέβαια και δείχνει πχιότητα) ε, το λες διαφορά.

Βασικά όλα όσα πήρα από τον Αλί (τσαντάκι, χειρολαβές συνεπιβάτη, προστατευτικό προβολέα, προστατευτικό φιλμ για το όργανο, βουρτσακι για καθαρισμό αλυσίδας) βγήκαν αρκετά λιγότερα από το το Mosko.
Ελπίζω να μην τα παίξουν σε ένα 6μηνο..
Tι τσαντάκι είναι αυτό, για το τιμόνι; Αν ναι μπορεις να περασεις tiewrap αντι για αυτα τα πλαστικα που είναι της κακιάς ώρας.
 
Top Bottom