ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
@rock n rolla_990 σε μια γραμμή : περνάς χάρτη εσύ.
πέρα από το PC (ή λαπτοπ) χρειάζεσαι ένα "tune ecu" καλώδιο
Googlare: " K T M 990 tune ecu cable" και θα σου απαντηθούν όλες οι ερωτήσεις. Το θέμα έχει υπεραναλυθεί και καλυφθεί.

κοίτα και στα γρήγορα youtube:
Ας υποθεσουμε πως βρισκω το προγραμμα και βγαζω ακρη πραγμα απιθανο γιατι ειμαι σκραπας :laugh:. Που θα βρω χαρτη ετοιμο να περασω? Για κανενα λογο δεν εχω τη γνωση να φτιαξω εναν δικο μου. Τα χερια μου πιανουν για αρκετες επισκευες εκτος του μοτερ αλλα σε τετοια πργματα ειμαι ασχετος.Για της Akrapovič δεν εχω διααβασει και τα καλυτερα οποτε δεν παιζει σαν επιλογη να φανταστω. Εχει βαλει κανεις τις συγκεκριμενες εξατμισεις να μας πει εντυπωση για ποιοτητα και αποδοση?

Ευχαριστω για τον χρονο σας και παλι!
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Καλημερα αγορια. Σκεφτομαι εντονα να βαλω τα τελικα της leovince στο μηχανακι https://www.leovince.com/int/en/product/8430e-lv-one-evo-stainless-steel-ktm-990-lc8-adventure . Τα εχει βαλει καποιος να μου πει εντυπωσεις? Θα χρειαστει φανταζομαι να κανω επαναχαρτογηραφηση για να το δουλεψω χωρις σιγαστηρες. Επειδη δε γνωριζω πως ακριβως γινεται επαναχαρτογραφηση στα ktm εχω καποιες αποριες. Αγοραζω νεα ecu της ktm που εχει τον χαρτη μεσα ή περναω χαρτη στην υπαρχουσα? Υπαρχουν διαθεσιμοι χαρτες καπου, φτιαχνω custom χαρτη η απλα περναω της Akrapovič κι ολα καλα????

Ευχαριστω πολυ!
Πόσο τις βρήκες και από πού;
Χάρτη βάζεις αυτόν από το R ή της akrapovic αν θυμάμαι καλά και θα είσαι κομπλέ σε γενικές γραμμές.

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Πόσο τις βρήκες και από πού;
Χάρτη βάζεις αυτόν από το R ή της akrapovic αν θυμάμαι καλά και θα είσαι κομπλέ σε γενικές γραμμές.

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk
480 απο Ιταλια.. Στην αρχη πηγαινα για wings αλλα κατι που ειδα το καρμπον οτι γινεται για πεταμα, κατι τα 200 ευρω διαφορα κι ας ειναι τιτανιο δε με ψηνουν και πολυ. Βαλε κι οτι οι leovince ερχονται με mid pipe ε δε θελει και πολυ. Αυτους τους χαρτες μπορω να τους περασω και στο εξουσιοδοτημενο μου δωρεαν η κανω λαθος?
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
βαλε τα τελικα και αστο οπως ειναι,,,δεν ειναι ducatia τα κτμ,δουλευουν μια χαρα και με μονο εξατμισεις...εδω οσοι εχουμε προγραμμα θελουμε να το βγαλουμε...
 
Reactions: yns

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
βαλε τα τελικα και αστο οπως ειναι,,,δεν ειναι ducatia τα κτμ,δουλευουν μια χαρα και με μονο εξατμισεις...εδω οσοι εχουμε προγραμμα θελουμε να το βγαλουμε...
Δε θα δουλευει φτωχο αν βγαλω τις ταπες? Ειμεθα και καγκουρες! :roflmao:
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μην τα πειράζετε !!!!!!!
Θα με θυμειθητε !!!!!!!
Τεσπα αν δεν πληρώσεις δε μαθαίνεις !!!!!
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
480 απο Ιταλια.. Στην αρχη πηγαινα για wings αλλα κατι που ειδα το καρμπον οτι γινεται για πεταμα, κατι τα 200 ευρω διαφορα κι ας ειναι τιτανιο δε με ψηνουν και πολυ. Βαλε κι οτι οι leovince ερχονται με mid pipe ε δε θελει και πολυ. Αυτους τους χαρτες μπορω να τους περασω και στο εξουσιοδοτημενο μου δωρεαν η κανω λαθος?
Στείλε μου πμ αν θέλεις το site. Τουλάχιστον όταν τις βάλεις επάνω, κάνε το "reset" των 15 λεπτών.

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk
 

freco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χίος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tracer 9
... Τουλάχιστον όταν τις βάλεις επάνω, κάνε το "reset" των 15 λεπτών.
rock n rolla_990 Μόνο αυτό κάνε. Εκτός κι αν θες να πληρώνεις τσάμπα βενζίνα. Τρώει πολύ περισσότερο στην πόλη. Δυνανάλογα σε σχέση με την απόδοση που πρσφέρει.
Σε μένα περίπου 20% παραπάνω στην πόλη, 5% στην εθνική.
Έχω και το πρόγραμμα και τα σχετικά καλώδια. Ξαναέβαλα το "μαμά" χάρτη και όλα ΟΚ.
 

Antreas990

Μέλος
Περιοχή
Σούνιο
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Ktm 990 adventure
Νομίζω ότι στα 990 το καλύτερο είναι να φτιάξεις custom πρόγραμμα σε δυναμομετρο /δρόμο για να βελτιωθεί η οικονομία και τα κομπιασματα στα χαμηλά.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Μην τα πειράζετε !!!!!!!
Θα με θυμειθητε !!!!!!!
Τεσπα αν δεν πληρώσεις δε μαθαίνεις !!!!!
ελα ρε φοινικα για μια εξατμιση λεμε....
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μια ερώτηση να κανω !
Ειναι δυνατόν το εργοστάσιο να λαθεύει οταν για να βγει ενα μηχανακι στον δρομο εχουν δαπανηθεί εκατομμύρια ευρώ σε έρευνα σε ολα τα συστήματά τα οποία εχουν φορμαριστεί με βάση την μέγιστη απόδοση με το μικρότερο κοστος σε σχέση με την ασφάλεια των συστημάτων (φρενα ,σκελετός ,μοτερ, αναρτησεις τροφοδοσιες , εγκέφαλοι κλπ)αλλα και του αναβάτη ;;;;;
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
@Phoenix κάνουν κι αυτοί τα λαθη τους μερικές φορές... Γι'αυτό και οι ανακλήσεις.

Άσε που με τον καιρό οι ιδιοκτήτες μαθαίνουν που πονάει το κάθε μηχανάκι και βρίσκουν άλλες λύσεις aftermarket για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μια ερώτηση να κανω !
Ειναι δυνατόν το εργοστάσιο να λαθεύει οταν για να βγει ενα μηχανακι στον δρομο εχουν δαπανηθεί εκατομμύρια ευρώ σε έρευνα σε ολα τα συστήματά τα οποία εχουν φορμαριστεί με βάση την μέγιστη απόδοση με το μικρότερο κοστος σε σχέση με την ασφάλεια των συστημάτων (φρενα ,σκελετός ,μοτερ, αναρτησεις τροφοδοσιες , εγκέφαλοι κλπ)αλλα και του αναβάτη ;;;;;
Αν κρίνω απο το δικό σου μάλλον...:p:p:p
Μην ξεχνάς οτι το έχεις φτιάξει "....το πιο γρήγορο...":fun
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Μια ερώτηση να κανω !
Ειναι δυνατόν το εργοστάσιο να λαθεύει οταν για να βγει ενα μηχανακι στον δρομο εχουν δαπανηθεί εκατομμύρια ευρώ σε έρευνα σε ολα τα συστήματά τα οποία εχουν φορμαριστεί με βάση την μέγιστη απόδοση με το μικρότερο κοστος σε σχέση με την ασφάλεια των συστημάτων (φρενα ,σκελετός ,μοτερ, αναρτησεις τροφοδοσιες , εγκέφαλοι κλπ)αλλα και του αναβάτη ;;;;;
οπωσδηποτε ΔΕΝ εχουν φορμαριστει οι κινητηρες με βαση την μεγιστη αποδοση,ΑΛΛΑ με βαση τις εκαστοτε προδιαγραφες ρυπων και με βαση την οικονομια καυσιμου.
οποτε αν καποιος θυσιασει την οικονομια καυσιμου και τους ρυπους θα εχει βελτιωση της μεγιστης αποδοσης του κινητηρα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
οπωσδηποτε ΔΕΝ εχουν φορμαριστει οι κινητηρες με βαση την μεγιστη αποδοση,ΑΛΛΑ με βαση τις εκαστοτε προδιαγραφες ρυπων και με βαση την οικονομια καυσιμου.
οποτε αν καποιος θυσιασει την οικονομια καυσιμου και τους ρυπους θα εχει βελτιωση της μεγιστης αποδοσης του κινητηρα
Χάνοντας φυσικά από την αξιοπιστία του κινητήρα.....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και γιατι αυτο? Εκτος αν μιλας για πιο δραστικες επεμβασεις στη μηχανη
Μιλάω εκ πείρας και μόνο!!
Σπάνια έχω δει μοτέρ που έχει επέμβει κάποιος και να μην έχει προβλήματα!

Όπως σπάνια όταν αρχίσεις να σκαλίζεις, δεν επεμβαίνεις και πιο δραστικά ;)
Φυσικά δεν αναφέρομαι στα θέματα του ΚΤΜ.....γιατι εκεί λύνονται σοβαρά προβλήματα από ότι διαβαζω
 
Top Bottom