Tenere 700 vs F800gs vs ....

N-gin76

KLEgend
Περιοχή
Κόκκινος Μύλος, Αχαρνές
Όνομα
Νίκος
Μοτό
KLE 500 '01
Έχοντας μπει στη διαδικασία πώλησης της γριάς μου, έχω αρχίσει και προβληματίζομαι για την επόμενη. Οι πρώτες επιλογές όπως λέει και ο τίτλος είναι το Τ7 καινούργιο (αφού δε βρίσκεις έυκολα μτχ. και αν βρείς θες μετρητά) ή το F800GS σε μτχ. Το πρώτο το έχω καβαλήσει ξέρω ότι μου αρέσει, αλλά θα ζοριστώ οικονομικά για να το αποκτήσω, το δεύτερο το έχω καβαλήσει πρίν από πολύ καιρό αλλά δε θυμάμαι και πολλά. Στη γνωστή σελίδα με τα μτχ. βρίσκεις τα πρώτα μοντέλα (πρίν γίνει ηλεκτρόγκαζο) σε καλές τιμές (5 - 7κ), ορισμένα και με κάποιο εξοπλισμό. Η δεύτερη περίπτωση με προβληματίζει σε ότι αφορά το κόστος συντήρησης (BMW γαρ) καθώς και κάποια γνωστά προβλήματα που βγάζει με τα πηνία, εμπρός φανάρι, ενώ στα χιλιόμετρα που έχουν σύντομα θα χρειαζονται φροντίδα οι αναρτήσεις που θα έχουν φορτωθεί με χιλιόμετρα (αλυσίδες, γρανάζια, λάστιχα, κλπ.). Από οικονομικής άποψης σίγουρα με βολεύει το μτχ. αφού δεν θα ανοιχτώ πολύ, αλλά ξέρω ότι πιθανόν να βγούν επιπλεόν έξοδα σε βάθος χρόνου. Το αντίθετο συμβαίνει για το Τ7, που για τουλάχιστον μερικά χρόνια θα ασχολείσαι μόνο με τα βασικά σέρβις.

Τελειώνοντας, μάλλον ανάποδα, να πω ότι η μηχανή για εμένα είναι καθημερινό μέσο μετακίνησης στην πόλη, θα κάνω δικάβαλα ταξίδια μέσα στο χρόνο φορτωμένος με κατασκηνωτικό εξοπλισμό, αλλά και βόλτες μόνος εντός και εκτός δρόμου. Με ενδιαφέρει το κόστος χρήσης και συντήρησης να είναι σε λογικά επίπεδα και να μην καίει τον πάτο της, αν και συνιθισμένος από τα καρμπυρατέρ τόσα χρόινια μάλλον δεν πρέπει να με απασχολεί το τελευτάιο και τόσο πολύ. Οπότε η μηχανή πρέπει να είναι πασπαρτού... Για πείτε τις σκέψεις σας και αν ξεχνάω κάποιο άλλο ικανό μοντέλο που θα ταίριαζε στη χρήση που κάνω.
Από τη στιγμή που καβάλησες το 800, και δεν το θυμάσαι, απορρίπτεται αυτόματα.
Το'πιασες το υπονοούμενο
Πέρα από τις γνώμη τη δική μου και των υπολοίπων στο advride, επισκέψου στο you tube τα reviews και τα test rides. Σίγουρα θα σε βοηθήσουν να αποφασίσεις!
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Γενικά όποιο μηχανάκι και να πάρεις από τα δύο είναι μια χαρά..
Το καθένα με τα υπέρ και τα κατά ...
Αυτό που θα επιμείνω είναι : πριν την αγορά να τα κάνεις βόλτα και τα δύο..
Καλή βόλτα , ώστε να μπορέσεις να δεις τι σε αρέσει περισσότερο σύμφωνα με τα θέλω σου...




Στάλθηκε από το S60 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Δικάβαλο και φορτωμένο το Τ7 θα είναι λιγοτερο άνετο από το xlv 600 που έχεις τώρα.

Αξίζει να δώσεις 10.000 και να έχεις θέματα άνεσης (και μουρμούρα από πίσω)?

Αν ταξίδευες μονός θα σου έλεγα δαγκωτό το Τ7. Αλλά στα μεγάλα ταξίδια και την σέλα να φτιάξεις, οι χώροι του είναι αρκετά περιορισμένοι όπως και το υποπλαίσιο δεν είναι τέρας στιβαρότητας.

Γιατί δεν κάνεις υπομονή να βγει το Τ7 travel edition? Kρατα λίγο ακόμα το 600 και αν μπορείς μάζευε στην άκρη κάνα φράγκο.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Δικάβαλο και φορτωμένο το Τ7 θα είναι λιγοτερο άνετο από το xlv 600 που έχεις τώρα.

Αξίζει να δώσεις 10.000 και να έχεις θέματα άνεσης (και μουρμούρα από πίσω)?

Αν ταξίδευες μονός θα σου έλεγα δαγκωτό το Τ7. Αλλά στα μεγάλα ταξίδια και την σέλα να φτιάξεις, οι χώροι του είναι αρκετά περιορισμένοι όπως και το υποπλαίσιο δεν είναι τέρας στιβαρότητας.

Γιατί δεν κάνεις υπομονή να βγει το Τ7 travel edition? Kρατα λίγο ακόμα το 600 και αν μπορείς μάζευε στην άκρη κάνα φράγκο.
Στη σέλα μάλλον, αλλά η διαφορά σε πλαίσιο, φρένα, αναρτήσεις δεν υπάρχει σύγκριση. Τόσο φορτωμένο το ΤΑ είναι λες και οδηγείς τσιχλοφουσκα. Και το δικό μου είναι και πολύ καλά εξοπλισμένο για την ηλικία του, με αναρτήσεις κλπ. Όσο περισσότερο το σκέφτομαι, τόσο περισσότερο καταλήγω ότι τη μηχανή την παίρνω για εμένα και όχι για το συνεπιβάτη που αυτή τη στιγμή έχει συνηθίσει σε μικρές στάσεις ανά 250/300 χλμ. Θα συνηθίσει και την καινούργια σέλα και αν όχι θα δω τι θα κάνω. Το νέο Τ7 θα είναι σίγουρα ακριβότερο και ποιος ζει, ποιος πεθαίνει μέχρι τότε...

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Μακαρι να καταληξεις καπου.
Να ξες ,τα λ7 που θα δωσεις θα ναι πανω κατω τα ιδια.
Το λεω αυτο γιατι αν ηταν να παω σε 800 gs (μιας και λες οτι σκεφτεσαι την κυρα και καλα κανεις ) θα πηγαινα απευθειας στο f800gs adve .
Αν θες ολοκληρωμενο μηχανακι δλδ,δεν υπαρχει αλλο.
Εχεις δει καποιο απο κοντα ;
Σε προτεινω να δεις πρωτα κι αυτο και υστερα αποφασιζεις .
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Καλη ώρα έχω το 800αρι μου για πούλημα . Εγώ προσωπικά το θεωρώ ανώτερο του Τ700 γτ σε πάει πιο μακρυά κ πιο άνετα από το Τ. Βέβαια η χρήση που κάνω ειναι καθαρά εκδρομική . Το προηγούμενο ΣΚ έκανα 1200 χλμ περίπου κ μετά πάλι γκαράζ. Πολλά πράγματα έχουν αλλαχτεί όπως φανάρι κ πηνια . Καποια έχουν βελτιωθεί . Εκείνο της ανάρτησης που λες για να σπάσει πρέπει να είσαι ο Birch .

Αλλα αυτά που έχω κάνει δν θα με πιστέψει ποτε ένας άγνωστος . Το ίδιο θα αισθανόμουν κ γώ για ξένο μηχανάκι. Ακόμα κ τις πτώσεις μπορώ να πω στο χώμα λόγω μετατόπισης του βάρους.
Το μόνο που θέλει ειναι ελατήρια μπροστά καλύτερα. Αλλά δεν μπορείς πάντα να βρίσκεις μηχανάκι από γνωστό .

Για μένα ας καβαλήσει τα μηχανάκια κ οποίο του κάθεται καλύτερα αυτό να πάρει. Το μεταχειρισμένο πάντα θα είναι λαχείο

Η ωραιότερη αίσθηση να ψάχνεις τι να πάρεις! Καλή αγορά!
ps: Δεν τα γράφω επειδή την πουλάω αλλά σαν κάτοχος . Άλλωστε η αγγελία δεν είναι εδώ μέσα .
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Η λυση ειναι μια.
Αλλαζεις συνεπιβατη.
Παιρνεις αυτο που θες .
Δεν βρισκεις συνεπιβατη.
Μενεις μονός και απολαμβανεις βολτες.
Οι βολτες μονός ειναι παντα πιο ωραιες.
Αρα , εχεις κανει τη σωστη επιλογή




Μάι τού σέντς
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Μακαρι να καταληξεις καπου.
Να ξες ,τα λ7 που θα δωσεις θα ναι πανω κατω τα ιδια.
Το λεω αυτο γιατι αν ηταν να παω σε 800 gs (μιας και λες οτι σκεφτεσαι την κυρα και καλα κανεις ) θα πηγαινα απευθειας στο f800gs adve .
Αν θες ολοκληρωμενο μηχανακι δλδ,δεν υπαρχει αλλο.
Εχεις δει καποιο απο κοντα ;
Σε προτεινω να δεις πρωτα κι αυτο και υστερα αποφασιζεις .
Το έχω δει, μπαμπατσικο δε λέω, αλλά πολύ επιπλέον βάρος για το τίποτα. Επίσης το μεγαλύτερο μειονέκτημα του έχει ακριβώς το ίδιο πιρούνι με τα ίδια ελατήρια με το απλό, κάνοντας το ήδη μαλακό πιρούνι ακόμα χειρότερο. (Όπως λέει και ο dimprio παραπάνω.)

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Το μπροστινο με ενα 150αρι αλλαζει με επωνυμα ελατηρια ,στο πρωτο σερβιρισμα που θα κανεις στις μπουκαλες.
Το αναφερω ,αν και τα ξες ,μιας και πιθανον (δε θυμαμαι )εχεις αλλαξει στο ΤΑ.
Θα εχεις ομως ενα φουλ εξοπλισμενο μηχανακι απο συγχρονα ηλεκτρονικα καλουδια (esa /traction etc)που πιθανον εσενα να μην σε ενθουσιαζουν ,αλλα θα τα εκτιμησει η γυναικα σου δεοντως .
Βεβαια τα ιδια μπορεις να βρεις και στο νορμαλ μοντελο των τελευταιων χρονων παραγωγης του παντως ,αλλα την αυτονομια του adve σε συναρτηση του οτι καιει γυρω στα 4 -4.5 λιτρα ,που προσεγγιζει τα 500 χιλιομετρα σε ταξιδι ,δεν θα την εχεις.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Απλα το μηχανακι αυτο για εμενα αποτελει την χρυση τομη στη χρηση χωμα/ασφαλτινα ταξιδια .
Γιαυτο και στο προτεινω ως επιλογη.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Απλα το μηχανακι αυτο για εμενα αποτελει την χρυση τομη στη χρηση χωμα/ασφαλτινα ταξιδια .
Γιαυτο και στο προτεινω ως επιλογη.
Έλα πες αλήθεια τώρα....
Βεστρομ θα του πεις του ανθρώπου να πάρει στο τέλος... :p
 

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
Αν και η εμπειρία μου από μοτό είναι πολύ μικρή ίσως η άποψη μου να σε βοηθήσει να επιλέξεις.

Αρχικά είμαι κάτοχος ενός f800gs adventure 2014 και μέχρι στιγμής αρκετά ικανοποιημένος.

Εμπειρία από t700 έχω από κοντά μόνο οπτική και το καβάλησα μέσα σε έναν έμπορο (αυτό και τπτ άλλο).Το f800 είναι μεγαλύτερο μηχανάκι σε όλα σε σύγκριση με το t700(καλό ή κακό αυτήν είναι η αλήθεια).Η σέλα δεν έχει καμία σχέση με το f800 πολύ στενή σκληρή και για δεύτερο άτομο χλωμά τα πράγματα.Στο 800 το κορίτσι κάθεται πίσω και δεν το κτλβνω καν (σαν όγκο μιλάμε πάντα ) Επειδή κάνω camping αρκετά συχνά φορτώνεται πάρα πολύ.Με το που άλλαξα τα ελαστικά που είχε με tkc80 το μηχανάκι έγινε αρκετά ευχάριστο και πιο εύκολο στο χώμα (διασχίζω χωματόδρομους και εννοείτε χαλαρά βολτούλα).Η κατανάλωση είναι στα 5 λίτρα εύκολα (500χλμ range) και πολύ γρήγορα έγινε αρκετά ευέλικτο στα άπειρα χέρια μου.Νιώθω πολύ άνετος μέχρι τα 120-130(λόγο ελαστικών είμαι μόνιμα σ αυτά τα χιλιόμετρα)μετά υπάρχει κραδασμός (όχι κάτι τρελό αλλά σου την σπάει).Τέλος όσον αφορά τη τιμή έκανα τεράστια έρευνα αγοράς και κατέληξα όταν έκατσε η ευκαιρία.Κατάφερα να πάρω ένα f800gsa με κάγκελα παντού,ποδιές,gps ,βαλίτσες bmw αλουμινίου ,esa traction στα 7500€ από αγγλία.Οι τιμές είναι τσιμπημένες αλλά αυτό θα το επωφεληθείς και εσύ όταν έρθει η ώρα να πας σε κάτι άλλο.

Επαναλαμβάνω ότι είμαι νέος αναβάτης και να λάβεις την άποψη μου ανάλογα ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
....vs CB500X vs TRK501?
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Μιας και χαζεύω αγγελίες κατά καιρούς...
Για να βρεις 800αρι 2013+ χωρίς άπειρα χλμ θες 8000€ ίσως και λίγο παραπάνω.
Πιθανόν να έχει και κάποια έξτρα επάνω του.
Τα μεταχειρισμένα 700 παίζουν 9000+ τώρα και είναι ενος χρόνου μηχανακι.
Βέβαια είναι εντελώς η σχεδόν ξεβρακωτα από έξτρα.
Σαφώς δηλαδή και μεταχειρισμένο τενερε να πάρεις θα δώσεις παραπάνω χρήματα αλλά το ένα θα είναι 6 χρονών μηχανακι και το άλλο 1 πχ.
Και τα δύο μηχανακια σε σχέση με το τρανσαλπ σου θα είναι όνειρο! καταλαβαίνω ότι θα κάνεις μια επένδυση και θες να μην το μετανιώσεις.
Οπότε εγώ θα προτείνω να βρείς μια περίπτωση 800 να σε ψήνει,να το οδηγήσεις να κάνεις και ένα τέστ το τενερε αν είναι δυνατόν την ίδια μέρα κιόλας και οποίο σου κάνει περισσότερο βάλτο στόχο.
Αν και τα δύο είναι πολύ κοντά για τα δεδομένα σου, τότε παίξε με βάση την τσέπη σου.
Υγ.τελος Νοεμβρίου θα δείξει και η καβασακι τι νέο φέρνει, οπότε μην βιαστεις,ίσως είναι κάτι ενδιαφέρον...
Έντιτ:
Υγ2.
Αν η πρωτεραιοτητα σου είναι κατά βάση η άσφαλτος και ιδιαίτερα δικαβαλο φορτωμένο και δε δεύτερο πλάνο το χώμα, κοίταξε και τον τίγρη τον 800.
 
Τελευταία επεξεργασία:

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Το Τ7 το έχω καβαλήσει 2 φορές μέχρι σήμερα και μου άρεσε και τις δύο. Το μόνο που με χάλασε απάνω του είναι ένας διασταγμος στον ψεκασμό από τέρμα κλειστό /ανοικτό. Το 800 το έχω καβαλήσει.και αυτό αλλά πάει καιρός, δεν το θυμάμαι. Τίγρη δεν θα αγόραζα λόγω φίρμας, ακριβώς σέρβις και ανύπαρκτου δικτύου. Η αλήθεια είναι ότι μέχρι να πουληθεί το δικό μου έχουμε καιρό...

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Το Τ7 το έχω καβαλήσει 2 φορές μέχρι σήμερα και μου άρεσε και τις δύο. Το μόνο που με χάλασε απάνω του είναι ένας διασταγμος στον ψεκασμό από τέρμα κλειστό /ανοικτό. Το 800 το έχω καβαλήσει.και αυτό αλλά πάει καιρός, δεν το θυμάμαι. Τίγρη δεν θα αγόραζα λόγω φίρμας, ακριβώς σέρβις και ανύπαρκτου δικτύου. Η αλήθεια είναι ότι μέχρι να πουληθεί το δικό μου έχουμε καιρό...

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Γνωμη μου αν φυγεις απο t7 τοτε value for money μηχανακι και για να κανεις σχεδον τα παντα vstrom 650 xt 2018-2020
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
αμα μπορεις να παρεις καινουριο, μην κοιτας στα μεταχειρισμενα...οσο καλο και να ειναι ενα μεταχειρισμενο, το καινουριο παντα εχει πλεονεκτηματα που δε θα μπορεσει ποτε να συναγωνιστει το μεταχειρο.

Μερικα:
-εγγυηση
-μηδεν χλμ, τελεια κυριολεκτικα κατασταση
-κουτα οχημα, καινουργιλα
-δοσεις/χρηματοδοτηση που το κανουν να φαινεται πιο ''φτηνο'' και ευκολο στην αποκτηση στην πραξη
-δωρακια απο τον αντιπροσωπο

και πολλα αλλα...αν θες ανεση, ειτε ψαχνεις για καποια καναπεδοειδη σελα, ειτε απλα κοιτα για καποιο αλλο πιο ανετο καινουριο μηχανακι με καλο χρηματοδοτικο
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Η τιμή του Τ7 πως διαμορφώνεται αν προσθέσεις ταξιδιωτικό εξοπλισμό ;

σχάρα, βάσεις για βαλίτσες, κεντρικό ορθοστάτη, σελα, κλπ κλπ
 
Top Bottom