Αγγελία που χαζεύω σήμερα .

MadMar

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Suzuki V-Strom DL 650 K9
Πείτε με γεροντολαγνο, αλλά δεν ξέρω, εμένα αυτό μου κάνει ένα κλικ περισσότερο απ τα 1200. Βέβαια δεν ξέρω καθόλου από αξιοπιστίες, προβλήματα κλπ.

Αν δεν είχα τα «αλλά...», θα το τσίμπαγα...

 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Αυτά!!!
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150

Η τιμή δεν μου αρέσει πολύ αλλά είναι αυτό που θέλουν οι γνήσιοι αντβε τύποι
Ωραίο το Alp 4.0 και μοτέρ αλεξίσφαιρο!
Η τιμή νομίζω κ εγώ ότι είναι λιγο τσιμπημένη (γύρω στα 6300 είχε κούτα το 2018)
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πείτε με γεροντολαγνο, αλλά δεν ξέρω, εμένα αυτό μου κάνει ένα κλικ περισσότερο απ τα 1200. Βέβαια δεν ξέρω καθόλου από αξιοπιστίες, προβλήματα κλπ.

Αν δεν είχα τα «αλλά...», θα το τσίμπαγα...

5.200€;;;;;;;; o_O

Είναι αυτό που λέμε.... "οι νόμοι της αγοράς";;;;; :hungover:
 

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Μήπως ξέρει κάποιο κάτι για το παρακάτω? Φαίνεται προσεγμένο..

Επίσης, έχει κάποιος γνωστό μηχανικό που τον εμπιστεύεται (και ξέρει τα οποία κουσούρια του drz) κέντρο, β.προαστεια να το βλέπαμε? Αλλιώς θα πάω νότια..
 

MadMar

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Suzuki V-Strom DL 650 K9
5.200€;;;;;;;; o_O

Είναι αυτό που λέμε.... "οι νόμοι της αγοράς";;;;; :hungover:
Φίλτατε boxer οι νόμοι τις αγοράς δεν είναι κάτι το αρνητικό, τουλάχιστον από την προσωπική μου εμπειρία.

Όσο υφίστανται και είναι καθολικοί δεν χάνεις λεφτά (ίσα ίσα). Εγώ προσωπικά όσες μηχανές έχω αλλάξει τις έχω δώσει τουλάχιστον με 200-300 ευρώ πάνω από την τιμή που τις πήρα.
Όταν έχεις αφιερώσει χρόνο και χρήμα στη συντηρηση της μοτοσυκλετας σου, τα λεφτά σου μπορείς να τα παρεις πίσω. Κι αυτό γιατί θα προτιμήσει ο αναζητων μεταχειρισμένο να δώσει ένα premium για να πάρει τη μοτοσυκλέτα που του αρέσει αλλά να ξέρει ότι δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα παρα να πάρει ένα υπερτιμημένο χρεπι σε τιμή «ευκαιρίας» και να είναι κάθε βδομάδα μάστορα.
Εγώ πάντα όταν βλέπω ένα μηχανάκι καλοσυντηρημενο που μου αρέσει δεν το αξιολογώ βάση των ετών που έχει στην πλατη αλλά βάση του κόστους που θα μου εμφανίσει μέχρι να το αλλάξω. Και ποτέ δεν έχω μετανιώσει παρόλο που έχω πληρώσει πάντα κάτι παραπάνω απ το μέσο όρο της αγοράς...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Φίλτατε boxer .....
Όταν έχεις αφιερώσει χρόνο και χρήμα στη συντηρηση της μοτοσυκλετας σου, τα λεφτά σου μπορείς να τα παρεις πίσω.
Σε αυτό, επέτρεψε μου να έχω αντίθετη άποψη. Τον χρόνο και το χρήμα που θα έχεις αφιερώσει, δεν τον παίρνεις ποτέ πίσω. Στην καλύτερη να "πιάσεις" την τιμή αγοράς της (μάλλον αυτό εννοείς με την πρόταση σου)!!!

..... παρα να πάρει ένα υπερτιμημένο χρεπι σε τιμή «ευκαιρίας» και να είναι κάθε βδομάδα μάστορα.
Το συγκεκριμένο, χρεπι δεν είναι, υπερτιμημένο σίγουρα είναι. Έτσι το βλέπω εγώ!!!
Εγώ πάντα όταν βλέπω ένα μηχανάκι καλοσυντηρημενο που μου αρέσει δεν το αξιολογώ βάση των ετών που έχει στην πλατη αλλά βάση του κόστους που θα μου εμφανίσει μέχρι να το αλλάξω.
Αυτό, σε κανένα μεταχειρισμένο δεν μπορείς να το ξέρεις. Ακόμα και σε δύο πχ πανομοιότυπα μηχανακια μεταχειρισμένα (σαν να λέμε καρμπον) δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το ποιο θα σου βγάλει και ποιο όχι!
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Η αγορά θελει 50 και 60 χιλιάδες max χιλιομέτρων.
Σπεύσατε να πουλήσετε τα καμάρια, από καινούρια...
Δε λέω τπτ αλλο .......
Ετσι ακριβώς είναι!!!!
Οι συντριπτική πλειοψηφία, τα χλμ κοίτα....
Νόμοι της αγοράς είπαμε! Είτε αρέσουν είτε όχι, υπάρχουν!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

MadMar

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Suzuki V-Strom DL 650 K9
Σε αυτό, επέτρεψε μου να έχω αντίθετη άποψη. Τον χρόνο και το χρήμα που θα έχεις αφιερώσει, δεν τον παίρνεις ποτέ πίσω. Στην καλύτερη να "πιάσεις" την τιμή αγοράς της (μάλλον αυτό εννοείς με την πρόταση σου)!!!
Σεβαστή κάθε άποψη βεβαίως. Βέβαια δεν εννοούσα ακριβώς αυτό, αλλά αυτό που είπα επακριβώς :)
Όταν αφιερώνεις χρόνο και το απαραίτητο χρήμα να συντηρείς σωστα ένα μεταχειρισμένο μηχανάκι, το οποίο κι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του το έκανε πράξη, τότε ναι η τιμή του δεν είναι εκθετικά φθίνουσα και παραμένει ασυμπτωτικά σταθερή.
Αν δε, είσαι της πεποίθησης (σαν κι εμένα) ότι δεν κοιτάζω χρονολογία και χλμ αλλά τον πωλητή, τότε θα αγοράσεις ένα μηχανάκι που από άλλους μπορεί να θεωρηθεί υπερτιμημένο απλά και μόνο γιατί ξέρεις ότι συντηρώντας το σωστα θα βρεις τον αντίστοιχο Μάριο και θα το πουλήσεις στα λεφτά που το πήρες ή ακόμα και παραπάνω (εγώ προσωπικά όλα τα μηχανάκια που έχω δώσει τα έχω δώσει ακριβότερα απ όσο τα αγόρασα).
Για να δώσω ένα παράδειγμα, κάποτε πήρα ένα ΧΤ600 προς 1800 ευρώ από έναν άνθρωπο ο οποίος το είχε σαν καινούργιο, πρώτος ιδιοκτήτης μερακλής. Εκείνος κινήθηκε όπως η αγορά προστάζει και παρόλο που το είχε άψογο, το έσωσε 1800 (είδε δλδ το μέσο όρο). Το κράτησα 8 χρόνια και το διατήρησα σε άριστη κατάσταση (σέρβις στην ώρα τους, κλπ, όχι τίποτα ιδιαίτερο). Το έδωσα μετά από 8 χρόνια στα 2000 με αρκετά χλμ παραπάνω. Γιατί; Γιατί πολύ απλά ήταν σε κατάσταση να κάνει άλλα τόσο απροβλημάτιστα.
Δεν βλέπω το μεμπτό εδώ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η αγορά θελει 50 και 60 χιλιάδες max χιλιομέτρων.
Σπεύσατε να πουλήσετε τα καμάρια, από καινούρια...
Δε λέω τπτ αλλο .......
E ναι...και για αυτό όλα τα κοντέρ είναι "σκαλισμένα".
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Ξεκινάμε με την προοπτικη ότι το μηχανάκι μσς είναι σερβίρισμενο .
Αν θες να φύγει το μηχανάκι σου, το βάζεις σε νορμάλ τιμή και πουλάς τα έξτρα ξεχωριστά.
Αλλιώς το έχεις και το βλέπεις σε αγγελία μέχρι να το βαρεθεί και το καρ.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αν δε, είσαι της πεποίθησης (σαν κι εμένα) ότι δεν κοιτάζω χρονολογία και χλμ αλλά τον πωλητή!!!
Αυτής της άποψης είμαι και εγώ, με μια μικρή διαφορά. Δεν κοιτάω ούτε τον πωλητή :p,γιατί η μηχανή σου... μιλάει (αν "ξέρεις" να ακούς)! :happy:

Μεμπτό στο σκεπτικό σου, και στο πώς πράττεις εννοείται οτι δεν βρισκω.
Εγώ αναφέρθηκα στους λεγόμενους "νόμους της αγοράς" οι οποίοι, τις περισσότερες φορές είναι αν μη τι άλλο...παράλογοι. Και υπάρχουν αμέτρητα παραδείγματα!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
E ναι...και για αυτό όλα τα κοντέρ ειναι "σκαλισμένα".
Εξακολουθούν να υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις, αλλά αποτελούν μειοψηφία πλέον!
Αν μιλάμε δε, για πιο παλιά μηχανάκια με μηχανικά κοντέρ κτλ, είναι πιο εύκολο αλλά και πάλι, πόσα χλμ να "γλυτώσει" ο παπαράκος που θα το κάνει αυτό, όταν πχ κάθε δύο χρόνια έχουμε το ΚΤΕΟ;

(Τρόποι υπάρχουν, αλλά φθίνουν σιγά σιγά, αλλά σε καμμιά περίπτωση δεν μπορούμε να μιλάμε για... Όλα!!! ).
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Ας έχει όσα χλμετρα θέλει ρε παιδιά το μηχανάκι , Μη Καπνιστή να είναι μόνο.
Ε καλά ,αυτό το καταλαβαίνεις αμέσως.
Βάζεις το χέρι στην εξάτμιση,αν δεν βγάλει μαυρίλα ,ο πωλητής δεν είναι καπνιστης :laugh:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Χωρίς λόγο, κοίταξα αν υπάρχουν ακόμα μεταχειρισμένα ΜΖ 1000S αυτό το πράγμα που ήταν μείξη aprilia falco, honda VTR και VFR κλπ αλλά δεν έχει. Μου άρεσε εμφανισιακά γιατί ήταν "όχι συμβατικό" αλλά τότε που μπήκα στην αγορά για 1000άρι η έλλειψη σέρβις και ανταλλακτικών ήταν πρόβλημα, φαντάζομαι 12 χρόνια μετά θα είναι ακόμα μεγαλύτερο.

 
Top Bottom